Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υποψιάζομαι ότι βρισκομαι στο 0 .

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με ένα πρόχειρο googling για switch 1 LNB 2 receivers, είδα ότι υπάρχουν priority switches (αν και εγώ έψαχνα έστω για manual switch με διακόπτη) που λειτουργούν με τη λογική ότι εάν ο δέκτης 1 (master) είναι off και δε στέλνει ρεύμα στο switch, τότε το switch "δίνει" το lnb στον δέκτη 2 (slave). Όταν είναι αναμμένοι και οι δύο, δουλεύει ο master, ενώ όταν σβήνει ο master, δουλεύει ο slave. Δε ξέρω όμως αν αυτό επηρεάζεται από το diplexer που έχεις (ίσως για αυτό προτάθηκε stacker/de-stacker). Ένα άλλο θέμα που μπορεί να προκύψει είναι ότι κάποιοι δέκτες ακόμα και σε standby στέλνουν ρεύμα στο switch και σε αυτή τη περίπτωση (εάν ο ένας από τους δύο δέκτες το κάνει) αλλάζεις τη σειρά και τον βάζεις slave, ή βρίσκεις ρύθμιση στο μενού για απενεργοποίηση τάσης σε standby κατάσταση.

    Για ρίξε μια ματιά σε αυτά μήπως βοηθήσουν:
    https://www.amazon.co.uk/Priority-Sw...dp/B00P2DS9JE/
    https://www.amazon.co.uk/Priority-sw...dp/B00CDKDEQM/
    https://www.amazon.co.uk/Maxima-Trad...dp/B00JKIOG6C/
    https://www.amazon.co.uk/Wentronic-5...dp/B0051C2BWC/ (η φωτογραφία μάλλον είναι άκυρη από άλλο splitter)

    Έχω να ασχοληθώ με δορυφορικά αρκετά χρόνια, οπότε διπλοτσέκαρέ τα παραπάνω μη σε πάρω στο λαιμό μου.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα εχουμε ενα καλώδιο, αυτο ειναι το νόημα του τόπικ ολόκληρου.
    Κατέβασε σύνολο 3 καλώδια.
    2 για nova/ote
    1 μελλοντικό

    Κι αν θέλεις μόνο ένα καλώδιο, κάντο πιό χοντρό με πάχος ίδιο 3 καλωδίων
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-08-2019
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    177mbps/17mbps(speedtest)
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    13.9(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξεθάβω το θέμα γιατί είμαστε στην ίδια περίπτωση. Εμείς έχουμε μεγάλο κεντρικό δορυφορικό πιάτο στο κτήριο, η προεγκατάσταση είχε γίνει με lnb Nova από το οποίο φεύγουν τα καλώδια και πέφτουν πάνω στο hub το οποίο μοιράζει τις συνδέσεις στα διαμερίσματα. Πάνω στο πιάτο προσθέσαμε εμείς ένα lnb Cosmote με χρήση έξτρα βάσης και ένα diplexer δίπλα στο hub για να φτάνει στο διαμέρισμά μας διπλό σήμα. Από τον τοίχο φυσικά βγαίνει ένα βύσμα και είμαστε και εμείς με το βάλε-βγάλε κάθε φορά που θέλουμε να αλλάξουμε υπηρεσία. Και οι δύο αποκωδικοποιητές είναι σε hybrid λειτουργία με χρήση switch. Η αλήθεια είναι ότι κατά 80% παίζει Cosmote η τηλεόραση, καθώς τη συνδρομή Nova τη βάλαμε κυρίως για την ευρωλίγκα, γι΄αυτό άλλωστε και αρχικά είχαμε μόνο τα αθλητικά. Στη συνέχεια μας έκαναν πολύ καλή προσφορά για αναβάθμιση σε full pack που ήταν δύσκολο να αρνηθούμε, αλλά ακόμη και τώρα τη μερίδα του λέοντος στην τηλεόρασή μας κατέχει η Cosmote. Λόγω βάλε-βγάλε του δορυφορικού καλωδίου, ας πούμε 2 το πολύ 3 φορές την εβδομάδα, για την προστασία του βύσματος του ιδίου και των αποκωδικοποιητών, προσθέσαμε στο καλώδιο ανταπτοράκι για εύκολη σύνδεση-αποσύνδεση χωρίς σπείρωμα, κάτι που θεωρώ ότι έχει βοηθήσει, αλλά μία πιό μόνιμη εγκατάσταση θα ήταν σίγουρα καλοδεχούμενη.

    Σε επικοινωνία με τεχνικό, μου ανέφερε τη λύση των 120+ ευρώ όπως και τη λύση των 30 ευρώ. Η οικονομική λύση περιλαμβάνει diplexer στον τοίχο αλλά είπε ο τεχνικός ότι θα χρειαστεί να αλλαχθεί και το diplexer της ταράτσας που βρίσκεται δίπλα στο hub του κτηρίου, με ένα άλλο που να είναι συμβατό με αυτό του διαμερίσματος. Δεν καταλαβαίνω το λόγο, γιατί να μην προσθέσουμε απλά ένα diplexer στο διαμέρισμα, τι θα πει να είναι συμβατό με το άλλο; Τέλος πάντων αυτή η λύση θα προσφέρει μόνιμη εγκατάσταση αλλά χωρίς ταυτόχρονη λειτουργία των αποκωδικοποιητών, θα είναι δηλαδή ο ένας πάντα off. Κανένα πρόβλημα εδώ. Η ακριβή λύση αφορά σε ταυτόχρονη λειτουργία και δεν μας ενδιαφέρει. Φίλε μου voithostyrempora2 τι έκανες τελικά; Ευχαριστώ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:22
  2. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 23:59
  3. Εναλλακτικά Ρουτερ Για VDSL OTE TV & Οδηγίες
    Από messalius στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 21:05
  4. Πρόβλημα με εικόνα Ote tv
    Από Paris1981 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 08:55
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας