Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Question
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

    Μένω στην περιοχή της πλατείας Παπαδιαμάντη, Κυπριάδου, Άνω Πατήσια. Αυτήν τη στιγμή έχω HOL/Vodafone γραμμή, υποτίθεται στα 24mb. Επειδή στην πραγματικότητα πιάνω πολύ λιγότερα, κι επειδή τις επόμενες μέρες λήγει το συμβόλαιό μου, ψάχνω να βρω σε ποιον άλλο ISP να πάω.

    Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνουν ISP όσοι φίλοι είναι στην περιοχή κι έχουν καλή εμπειρία. Τα νούμερα που πιάνω αυτήν τη στιγμή (και πάντα περίπου τόσο είναι) είναι τα εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GTfXRIb.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  14,3 KB 
ID: 178156

    Με ενδιαφέρει καλύτερο download αλλά και upload, κι αν είναι δυνατό, upload που να μη μπουκώνει το download (αν και νομίζω αυτό είναι εγγενές πρόβλημα της adsl, και παντού έτσι θα είναι).

    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 26-12-16 στις 23:58. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, Χρονια πολλα!
    φιλος με ΟΤΕ στην Μηλιαρακη πανω, εχει 19mbps....
    εισαι κοντα στο Α/Κ ετσι δεν ειναι? βλαβη πρεπει να ειναι δεν μπορει να πιανεις τοσο!!!!
    ΑΑΑΑ το SNR ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!! πες τους να στο κατεβασουν ή βρες adsl router να το κανει και θα παθεις πλακα αμα δεις ποσα θα πιανεις!!!
    επισης τι εχεις interleaved ή fast path? γιατι εγω απο το ενα στο αλλο εχανα 3mbps!!!! δλδ με το 1ο ειχα 3 παραπανω απο οτι με το δευτερο! τσεκαρισμενο διπλες φορες!
    δεν ξερω αν ισχυει για ολους ομως.
    Αυτο που λες ειναι για ολες τις ADSL με το download και το upload δλδ.

    Υ.Γ σορρυ μπερδευτηκα εισαι Α.Πατησια οποτε εισαι ποιο μακρια. Αλλα ισχυουν τα αλλα!

  3. #3
    Ναι, δεν είμαι κοντά στη Μηλιαράκη. Εϊμαστε και σε άλλο DSLAM.

    Μπορώ να πάρω το τεχνικό της HOL και να τους πω "κατεβάστε το SNR μου" ; Έχω ένα TP-Link Archer D5 (AC1200) το οποίο απ' όσο έψαξα δεν με αφήνει να πειράξω το SNR.

    Το fast path / interleaved πού το βρίσκω άραγε; Έψαξα σε όλα τα settings του modem, αλλά δεν βρήκα κάτι...

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι μπερδευτηκα ξερεις σε ποιο εισαι?
    ναι μπορεις να παρεις τηλ και να πεις οτι εχεις πολυ χαμηλη ταχυτητα γιατι εχει πολυ ψηλα το SNR, καποια router μπορουν να το πειραξουν, πχ το ZTE W300 που εδινε παλιοτερα ο ΟΤΕ με το connex που δουλευω εγω το κανει μεσω εντολων telnet, τα thomson πχ 585 μεσω προγραμματος και υπαρχουν και αλλα.
    Ξερεις τι γινεται πολλοι δεν ξερουν για το SNR και μετα πανε σε αλλον παροχο βαζει πχ 6 που ειναι οριακα για ασταθες γραμμη και μετα βλεπεις πολλα mbps παραπανω και λεμε ειναι καλυτερος!
    οσο ποιο μεγαλο ειναι εχεις ποιο σταθερη γραμμη γενικα. Το 6 ειναι οριακο που βαζουν καποιοι. Μπορεις ομως να πας πχ 8. Ζητα να στο κανουν και ρωτα αν εισαι σε interleaved, με το fast path εχεις καλυτερα pings κατι που φαινεται κυριως στα online games αισθητα! αλλα ειναι ποιο επιρεπης η γραμμη σε λαθη και μειωνεται η ταχυτητα (σε εμενα 3mbps οπως ειπα) βασικα αν θυμαμαι καλα 2,5 κατι ηταν για την ακριβεια.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν είμαι κοντά στη Μηλιαράκη. Εϊμαστε και σε άλλο DSLAM.

    Μπορώ να πάρω το τεχνικό της HOL και να τους πω "κατεβάστε το SNR μου" ; Έχω ένα TP-Link Archer D5 (AC1200) το οποίο απ' όσο έψαξα δεν με αφήνει να πειράξω το SNR.

    Το fast path / interleaved πού το βρίσκω άραγε; Έψαξα σε όλα τα settings του modem, αλλά δεν βρήκα κάτι...

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

    Τα 19 δεν θα τα πιάσεις, αλλά μπορείς να ζητήσεις να σε βάλουν σε 6αρι snr στην Hol, κάτι παραπάνω θα πιάσεις, αλλά μπορεί μετά να έχεις αποσυνδέσεις. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις

  6. #6
    Πήρα τηλέφωνο στο 5ψήφιό τους, μου είπε ο τηλεφωνητής μέσος όρος αναμονής 5-8 λεπτά, στο μισάωρο το έκλεισα σιχτιρίζοντας χωρίς να έχω μιλήσει με άνθρωπο κι έχοντας πληρώσει 7-8 ευρώ...

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπερδευτηκα ξερεις σε ποιο εισαι?
    Πρέπει να είναι στο ΑΚ Αλυσίδα αν είναι κοντά στην Πλατεία, αν είναι μετά την Ορφανίδου - Βρούτου είναι ΑΚ Γαλατσίου σύμφωνα με το http://fttxgr.eu/map

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι στο ΑΚ Αλυσίδα αν είναι κοντά στην Πλατεία, αν είναι μετά την Ορφανίδου - Βρούτου είναι ΑΚ Γαλατσίου σύμφωνα με το http://fttxgr.eu/map
    καλημερα, πως παιζει αυτος ο χαρτης? νομιζω οτι κατι δεν μου βγαζει. Εδω περα εχει xp με firefox.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω περα εχει xp με firefox.
    Βαλε windows 95.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε windows 95.

    ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧ κλαιω!!!!
    στο αφεντικο πες το! εχει εδω περα 2 με XP, ηταν 4 βασικα το ενα καηκε τροφοδοτικο και μητρικη και το πεταξαμε, και το δικο του το καναμε με win 10.
    εγω του ελεγα να βαλουμε DOS αλλα δεν του αρεσει η μαυρη οθονη με λευκα γραμματα....

  11. #11
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Κοντά σε εσένα, vdsl ote 21345/2499 (30αρι) Όλα τα χρόνια σε adsl έπαιζα ~18mbps. Ξαφνικά έπεσα στα ~14. Μετά γύρισα σε vdsl. Σύμφωνα με τεχνικό του ΟΤΕ, υπάρχει βλάβη στο καλώδιο από τo καφαο ως το σπίτι μου, αλλά δεν μπορούν να βρούνε που ακριβώς είναι + τους είναι ασύμφορο να την φτιάξουν.

    Ελλάδα.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντά σε εσένα, vdsl ote 21345/2499 (30αρι) Όλα τα χρόνια σε adsl έπαιζα ~18mbps. Ξαφνικά έπεσα στα ~14. Μετά γύρισα σε vdsl. Σύμφωνα με τεχνικό του ΟΤΕ, υπάρχει βλάβη στο καλώδιο από τo καφαο ως το σπίτι μου, αλλά δεν μπορούν να βρούνε που ακριβώς είναι + τους είναι ασύμφορο να την φτιάξουν.
    Ελλάδα.
    καλημερα, αυτο ειναι δυσκολο γιατι για εναν συνδρομητη ειναι εντελως ασυμφορο φυσικα να σκαψουν μια αποσταση ποσα μετρα να κανουν τι ζημια σε δρομο-πεζοδρομια κτλ. Αν δεν εχουν αλλη ζημια δεν ασχολειτε κανεις, αν εχουν ολοι τοτε ναι.
    Τα εχω παθει και τα 2. Το ολοι ζημια οταν μπολντοζα τα ξηλωσε ολα σε μια οικοδομη και τα πολεμαγε ο ΟΤΕ μιση μερα και αλλαξε ολη την πλεξουδα.
    Και εμενα μου ειχαν πει οτι ειναι μεσα στο υπογειο μου και δεν εχει φρεατια τα εκλεισαν και πρεπει να βρουν εξωτερικα τα ζευγη με δαπανες πολυκατοικιας, υπογραφες απο ολους κτλ. Επειδη δεν πληρωνει σχεδον κανεις κοινοχρηστα και κανουν τον κινεζο δεν το εχουμε κανει.
    2 φορες δοκιμη απο ΟΤΕ ημουν παρων, και απλωσαν καλουμπα απο κατανεμητη μου μεχρι ΚΑΦΑΟ!!!
    εννοειτε οτι για εναν συνδρομη ΔΕΝ κανουν τοσα εξοδα και ζημιες.
    Ομως μπορεις να κανεις το αλλο! αν στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου εχει ελευθερα ζευγη ζητας απο τον ΟΤΕ να σου δωσουν αλλο!!!
    ΝΑΙ το εχω κανει!!! και ειχα πιασει παραπανω ταχυτητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν είμαι μόνο εγώ, είναι όλη η πολυκατοικία + όσα σπίτια είναι μετά την βλάβη (δεν ξέρω πόσα, υποθέτω αρκετά)
    όταν πρωτοέβαλα vdsl, έπιανα 18/2,5 ήρθε ο τεχνικός έκανε δοκιμές, δεν ξέρω τι (μάλλον αυτό με τα ζεύγη) και μου έδωσε 21mbps)
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι μόνο εγώ, είναι όλη η πολυκατοικία + όσα σπίτια είναι μετά την βλάβη (δεν ξέρω πόσα, υποθέτω αρκετά)
    όταν πρωτοέβαλα vdsl, έπιανα 18/2,5 ήρθε ο τεχνικός έκανε δοκιμές, δεν ξέρω τι (μάλλον αυτό με τα ζεύγη) και μου έδωσε 21mbps)
    καλησπέρα, πωπω τι λες τωρα, φαντασου να περιμενεις πως και πως την VDSL και μετα να δεις κατι τετοιο!
    και καλα εμενα στην περιπτωση μου αν γινει κατι τετοιο θα ειναι μεσα στην πολυκατοικια και ειναι ποιο ευκολα θεωρητικα τα πραγματα.
    μπορει να εχει προβλημα και σε αλλους, ομως δηλωνουν βλαβη? το κυνηγουν το θεμα? γιατι αμα λενε ολοι εεε δεν βαριεσαι δεν γινεται δουλεια ετσι!

  15. #15
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αυτό που με τρομάζει είναι σε ενδεχόμενη αλλαγή του καφαο σε νέου τύπου vdsl, εγώ θα έχω ακόμα καλωδιακο πρόβλημα που δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΟΤΕ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ/ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Από markoskag25 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 343
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-24, 10:38
  2. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  3. VDSL στον Άνω κορυδαλλό?
    Από sagal στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-19, 19:02
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 22:09
  5. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας