Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819
Εμφάνιση 271-279 από 279
  1. #271
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Δηλώνω άσχετος.
    Σκέφτομαι να τυπώνω ειδικά κουτιά για rpi αλλά δεν ξέρω τίποτα για 3d όμως έχω κάνει σχέδια, όχι όμως σε υπολογιστή. Τι θα χρειαστώ από software;

    Τελικά τι προτείνετε για εκτυπωτή και πόσα να έχω υπόψη να διαθέσω;
    Από υλικά ποιο είναι το ευκολότερο και πόσο κοστίζουν;
    Είδα καμιά 10ρια βίντεο με τον creality 3d και φαίνεται καλός. Τον έχει κανείς;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  2. #272
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Καλημέρα, μην ανησυχείς το ιντερνετ ειναι γεμάτο με έτοιμα stl που τα περνάς στον slicer σου πχ thingiverse
    Απο software για να σχεδιάσεις δικά σου 3d μοντέλα υπάρχουν απο λύσεις απίστευτα εύκολες (tinkercad) έως και λύσεις επαγγελματικές όπως πχ το fusion 360.
    Γενικός τα δημοφιλή υλικά ειναι το PLA και το PETG με τις παραλλαγές τους κόστος ας πούμε απο 20 και πάνω το καρούλι 1kg που θα σου φτάσει για μπόλικες εκτυπώσεις.
    Εγω εχω εναν ender 3 απο τοτε που βγήκε και μπορώ να πω οτι εχω βγάλει γούστα και έχω δώσει πολλές λύσεις σε θέματα.
    Κατα την αγορά σημερον ημέρα θα εστίαζα στο να έχει αυτόματο bed leveling, σύγχρονο hardware 32bt κλπ , αλλά λογικά όλα αυτα πρεπει να είναι στανταρ σημερα στους εκτυπωτές (?)
    ΜΕ κλειστά τα μάτια πας σε μοντέλο της creality και επίσης αν θέλεις ρίχνεις μια ματιά στα στα μοντελα της prusa Που ειναι σαφώς ποιο ακριβά αλλά (φαντάζομαι ) και ποιο ποιοτικά..
    Να σε προειδοποιήσω απλός, μιας και το κάνω σε όλους, ότι ειναι μια ενασχόληση που θα σου πάρει αρκετό χρόνο, οπότε πρέπει να τον διαθέτης και για τα σχέδια σου αλλά προπάντων για τις εκτυπώσεις .. πχ ένα κουτάκι για raspberry pi Μπορεί να εκτυπώνετε κανα 4ώρω.

  3. #273
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από medias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, μην ανησυχείς το ιντερνετ ειναι γεμάτο με έτοιμα stl που τα περνάς στον slicer σου πχ thingiverse
    Απο software για να σχεδιάσεις δικά σου 3d μοντέλα υπάρχουν απο λύσεις απίστευτα εύκολες (tinkercad) έως και λύσεις επαγγελματικές όπως πχ το fusion 360.
    Γενικός τα δημοφιλή υλικά ειναι το PLA και το PETG με τις παραλλαγές τους κόστος ας πούμε απο 20 και πάνω το καρούλι 1kg που θα σου φτάσει για μπόλικες εκτυπώσεις.
    Εγω εχω εναν ender 3 απο τοτε που βγήκε και μπορώ να πω οτι εχω βγάλει γούστα και έχω δώσει πολλές λύσεις σε θέματα.
    Κατα την αγορά σημερον ημέρα θα εστίαζα στο να έχει αυτόματο bed leveling, σύγχρονο hardware 32bt κλπ , αλλά λογικά όλα αυτα πρεπει να είναι στανταρ σημερα στους εκτυπωτές (?)
    ΜΕ κλειστά τα μάτια πας σε μοντέλο της creality και επίσης αν θέλεις ρίχνεις μια ματιά στα στα μοντελα της prusa Που ειναι σαφώς ποιο ακριβά αλλά (φαντάζομαι ) και ποιο ποιοτικά..
    Να σε προειδοποιήσω απλός, μιας και το κάνω σε όλους, ότι ειναι μια ενασχόληση που θα σου πάρει αρκετό χρόνο, οπότε πρέπει να τον διαθέτης και για τα σχέδια σου αλλά προπάντων για τις εκτυπώσεις .. πχ ένα κουτάκι για raspberry pi Μπορεί να εκτυπώνετε κανα 4ώρω.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Μπορώ να πάρω τα stl που μου μοιάζουν καλά και να φτιάξω κάτι άλλο;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #274
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πάρω τα stl που μου μοιάζουν καλά και να φτιάξω κάτι άλλο;
    Αν θέλεις να κάνεις καινούργιο δεν παίρνεις κάποιο stl απλά κάνεις το σχέδιο σου και το κάνεις export σε stl για τον slicer (cura, prucaslicer κλπ) ( που ειναι το software που μεταφράζει το σχέδιο σε κώδικα που καταλαβαίνει ο εκτυπωτής).
    Αν θέλεις να "τροποποιήσεις" κάποιο stl. Το ποιο απλό για κάποιον "αρχάριο" θα ήταν να κάνει import το stl στο tinkercad. Εκει με πολύ απλό τρόπο μπορείς να κάνεις τις τροποποιήσεις που θέλεις.
    Υπάρχουν πολλοί editos, μέχρι νομίζω και στα windows 10 έχει απλούς editors για stl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος medias : 26-01-21 στις 13:55.

  5. #275
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Καλημέρα είμαι καινούργιος στον μοντελισμό και σκέφτομαι να πάρω έναν 3d εκτυπωτή για μελλοντικές κατασκευές αεροπλανάκια. Δεν έχω ασχοληθεί πάλι με 3d printing. Θα με βολέψει? Δεν έχω ασχοληθεί με σχεδιαστικά προγράμματα αλλά είμαι έτοιμος να μελετήσω..Όσον αφορά τις κατασκευές, αντέχουν γενικά? Φαντάζομαι παίζει ρόλο κ τι υλικό θα χρησιμοποιήσω...Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη

  6. #276
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι ειναι αρκετα ανθεκτικες οι κατασκευες .
    θα χρειαστεις ομως καποιες γνωσεις σε σχεδιαστικα προγραμματα για να μην εκτυπωνεις οτι βρισκεις απο τους αλλους , και να μπορεις να διασκευασεις καποιο σχεδιο στα μετρα σου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #277
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Το να παιδευτω να μάθω το πρόγραμμα οκ σίγουρα θα θέλει υπομονή...απλώς να μην θέλει συνέχεια ρυθμίσεις Ο εκτυπωτής..
    Σκέφτομαι για αυτό το μοντέλο
    https://www.anycubic.com/products/an...ron-3d-printer
    Ή να πάω λέτε σε κάποιον πιο φθηνό λέτε για πρώτο εκτυπωτή..

  8. #278
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα σου ελεγα παρε οτι πιο φτηνο , που να λειτουργει σωστα με αυτοματισμους για τις ρυθμισεις των αποστασεων . και αν χρειαστεις αλλο , παιρνεις και δευτερο .
    που ξερεις , μπορει να εκτυπωσεις το δευτερο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #279
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    ο homofaciens , ειναι ενας αρκετα εφευρετικος ανθρωπος .
    πηρε και εφτιαξε εναν 3d εκτυπωτη που να λειτουργει , αρχικα με κοκκους υλικου αντι για νημα , και τωρα κανει μια δοκιμη με 3d εκτυπωση χρησιμοποιοντας ζαχαρη και εκτυπωνει καραμελα .
    μιαμ

    δεν αποτελει εμπορικο προιον , αλλα μια πολυ πιο ευγενη αξιοποιηση της τεχνολογιας 3d εκτυπωσης , χωρις πλαστικα .
    δεν ξερω αν μπορει να ειναι καποια λυση η χρηση ζαχαρης ,μιας και αν βραχει θα αρχισει να αλλοιωνεται , αλλα και οι αποτυχημενες εκτυπωσεις μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως κερασακι σε καποια τουρτα
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d Printers
    Από bapel στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 14:17
  2. Κοινή χρήση usb printer, scanner
    Από tsathoggua στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-16, 12:58
  3. Printer for photos
    Από JOTE στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-16, 13:19
  4. 3D printer. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 19:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας