Σελ. 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 279
  1. #226
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Νομιζω 150 δολάρια ηταν οταν αρχισε η καμπάνια https://goo.gl/oAQQa8 τωρα εφτασε τα 299 δολάρια. Αυτες οι καμπανιες εχουν το ρισκο να παρεις μαπα καρπούζι ή και τιποτα οπως τις περισσοτερες φορες και δεν μπορείς να κανεις τιποτα.
    Βεβαια υπαρχουν ,τωρα που επεσαν οι τιμές, καλα μηχανάκια.
    Πολλα πραγματα λεει οτι θα κανει ο Cubibot και ειμαι δύσπιστος we will see

  2. #227
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αγόρασα τον ΑΝΕΤ Α6 και το Ciclop 3D και τα περιμένω...

  3. #228
    Εγγραφή
    04-02-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Aθήνα
    Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με τους 3d εκτυπωτές σαν χόμπι. Η γνώσης μου δυστυχώς είναι μηδενικές κ με πολλές απορίες. Σκέφτομαι να αγοράσω τον εκτυπωτή Creality3D CR - 10S 3D Desktop DIY Printer - EU PLUG UPGRADE VERSION https://www.gearbest.com/3d-printers...pp_796481.html Βρήκα αυτόν γιατί ειναι κ εύκολος στη συναρμολόγηση κ μπορεί να φτιάξει ικανοποιητικά μεγέθη κ σχετικά καλή λεπτομέρεια. Τον έχει δουλέψει κανείς να μου πει τη γνώμη του? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλον μέχρι 400 euro .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Filippos000 : 05-02-18 στις 00:39.

  4. #229
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Δεν τον εχω δουλέψει ουτε τον εχω δει απο κοντά, πολυ καλα λογια λένε οσοι τον εχουν αλλα δεν ειναι πρωτάρηδες, σαν αρχη αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι δεν εχει σχεση με τον εκτυπωτη που εχουμε για φωτογραφίες και κείμενα, θελει μελετη και διαβασμα
    Στη συναρμολόγηση φαίνεται εύκολος ομως χρειαζεται μεγαλη προσοχή στις λεπτομέρειες, οσο για τα ικανοποιητικά μεγέθη ναι μπορεις να εκτυπώσεις μεγαλα κομματια αλλα αυξάνεται ο χρονος εκτύπωσης και η πιθανότητα αποτυχίας

  5. #230
    Εγγραφή
    04-02-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Aθήνα
    Ναι έχεις δίκιο.Εχω δει αρκετά βιντεάκια στο youtube για το πως το στήνουν κ της ρύθμισης που κανουν... κ οπου πρέπει να κανουν ανα διαστήματα. Πιστεύω ειναι μια καλή αρχή αυτός ο εκτυπωτής... Αλλα όπως είπες θέλει σίγουρα πολύ διάβασμα.
    Φυσικά θα προτιμούσα να είχε κ κάποιος γνωστός μου εναν 3d printer οπου να μπορώ να δω κ απο κοντά κάποια πράγματα αλλά δυστυχώς δεν εχω.

  6. #231
    Εγγραφή
    12-08-2014
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα,
    Σκέφτομαι να αγοράσω έναν 3d εκτυπωτή και είμαι ανάμεσα σε έναν wanhao duplicator i3 plus(280 ευρώ) και έναν creatility ender 3 (180 ευρω). Καμιά γνώμη;

  7. #232
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15521/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν ειναι απλα για χομπυ creality ender 3

  8. #233
    Εγγραφή
    12-08-2014
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θεωρείς πως ο wanhao έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ender;

  9. #234
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15521/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οχι οχι και οι δυο ειναι στο ιδιο επιπεδο οποτε οσο πιο λιγα χρηματα τοσο καλυτερα

  10. #235
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Καλημέρα σε όλους...

    Ήθελα αρκετό καιρό να πάρω έναν τέτοιο εκτυπωτή μόλις ξεκίνησαν να τους διαφημίζουν και να δείχνουν τι φτιάχνουν κλπ...
    Πραγματικά μου φάνηκε απίστευτα τεχνολογικό επίτευγμα!!!

    Αφού είδα πολύ πρόσφατα στο Πλαίσιο στο The Mall τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, είπα να κάτσω να δω και βίντεο και να ψάξω βάση αυτού μήπως βρω κάποιον άλλον ίσως λίγο καλύτερο αλλά πάντα VFM...

    Τελικά είδα ότι υπάρχει και η Pro έκδοση του παραπάνω με πολύ μικρές διαφορές και σύμφωνα με 1-2 youtubers που κάνουν reviews για 3D Printers έλεγαν ότι δεν αξίζει τόσο...

    Ωστόσο, είδα έναν τύπο που έχει πάρει την Pro έκδοση και του έκανε αρκετές τροποποιήσεις (μέχρι και που τον έκανε να τυπώνει 70% καλύτερα και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΟΡΥΒΑ και έτσι με κέρδισε...

    Έκανα την αγορά μου από εδώ μαζί με ένα πακέτο από 4 κουλούρες PLA που έχει... (δε ξέρω αν έκανα καλή αγορά, αλλά μέχρι τόσα μπορούσα να δώσω και βάση των βίντεο που είδα μου φάνηκε πολύ καλός...)

    Αύριο θα παραδοθεί και δε ξέρω ακριβώς πότε θα το συναρμολογήσω...

    Μπορεί να ακουστεί πολύ πολύ χαζό, (δεν είχα βρει το συγκεκριμένο topic εδώ), αλλά με τόσα βίντεο που είδα για τις συναρμολογήσεις, τις εκτυπώσεις, τις παραμετροποιήσεις...
    ...στα 38 μου νομίζω ότι με πήγε 25 χρόνια πίσω... αισθάνομαι σαν παιδάκι και θα συμφωνήσω 100% με τον Γκρινιάρη που λέει ότι είναι "άλλη φάση" να το κάνεις από την αρχή μόνος σου...

    Εντάξει... έχω πολύ άγχος τόσο για τη συναρμολόγηση όσο και για τις εκτυπώσεις και τα σχεδιαστικά προγράμματα...

    Για έτοιμα σχέδια και πολύ καλή υποστήριξη σε εκτυπώσεις κλπ βρήκα αυτό εδώ το site...

    ΥΓ. Αν και παλιό το συγκεκριμένο θέμα αλλά μιας και μαζευόμαστε σιγά σιγά, μήπως θα ήταν καλό (αν κρίνεται απαραίτητο), να γινόταν ένα ξεχωριστό sub-forum για 3D εκτυπωτές με threads όπως "αγορά" (όπως το παρόν), "ιδέες εκτύπωσης", "failed εκτυπώσεις", ξεχωριστά threads για τους εκτυπωτές που έχουν ήδη κάποια μέλη και μπορεί ο ένας να βοηθήσει τον άλλον κλπ...

    Καλώς σας βρήκα λοιπόν σε αυτό το κομμάτι του 3D Printing...

  11. #236
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Καλησπέρα στην παρέα...

    Λοιπόν... παρέλαβα προχθες τον εκτυπωτή και χθες τον συναρμολόγησα...
    Λίγο το επίσημο βίντεο και λίγο οι οδηγίες τον σέταρα σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες... (έκανα και διαλείμματα, άτιμο FB).

    Ούτε το βίντεο, ούτε οι οδηγίες είχαν να δω πως σκτ μπαίνει το PLA μέσα τελικά με τα πολλά τα κατάφερα και το έβαλα...
    Μετά έβαλα ένα δοκιμαστικό που είχε μέσα η κάρτα (ένα σκυλάκι) και έβλεπα ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΑΛΓΙΚΑ να κατεβαίνει με το πάσο του το καλώδιο προς το extruder (νομίζω ότι το λέω σωστά).

    Τελικά αφού άρχισα να βαριέμαι άρχισα να το "σπρώχνω" με τα χέρια μου μέχρι που έφτασε επιτέλους στην άκρη...

    Είδα ότι δεν πήγαινε κάτι πολύ καλά γιατί δεν "καθόταν" στο bed με τίποτα και κατάλαβα ότι μάλλον έπρεπε να το ρυθμίσω...
    Επειδή είχε πάει 2 τα ξημερώματα και δούλευα το πρωί, δεν το πολυκοίταξα και δεν το έψαξα στο Youtube για να δω πως γίνεται οπότε το έκανα με το μάτι μόνος μου...

    Το πρωί πριν φύγω για γραφείο, το έβαλα να κάνει δουλειά και έκανα το σταυρό μου να βγει "ζωντανό" και όχι ζομπόσκυλο...

    Τελικά βγήκε έτσι...

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0-02-04-ff3f63fe5704ea94b5863a08e3bfcf24c4092d67f2b1e27ae299eda303867d16_c18ddcca.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  138,9 KB 
ID: 206077


    Δε ξέρω αν ήταν το level του bed ή όχι αλλά βρήκα έναν οδηγό για τον ίδιο εκτυπωτή κι όλας και έκανα τα τεστ που βγήκαν (χρειάστηκε να το κάνω 3 φορές για να βγει το αποτέλεσμα) και τώρα έβαλα να "ψήνεται" και ένα δεύτερο κουτάβι για να δω τι παίζει...

    Αν βρίσκεται ακόμα κανείς εδώ που να βλέπει το θέμα, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά του πάνω σε αυτό για το αν χρειάζεται να κάνω κάτι περισσότερο.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

  12. #237
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γεια , και με γεια τον εκτυπωτη .
    αν λες για την αποσταση των στοιχειων επιφανειας του σκυλακου που εκτυπωσες , δεν πρεπει να εχει σχεση το bed leveling . δυστυχως δεν ξερω τι μπορει να ειναι . ισως να εχεις δωσει λαθος την διαμετρο του pla (πχ 3.5 για 1,75 )

    για να κρατιεται η εκτυπωση σταθερη και να μην ξεκολησει , ειχα βρει πως μια στρωση με ξυλοκολα βοηθουσε αρκετα (ξεπλενεται επειτα )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #238
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Στο bed έχω μια ειδική επιφάνεια με μαγνήτη κι όλας που κάθεται στο bed και ξεκολλάει ότι φτιάξεις άνετα...
    Στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή είδα ότι είναι στο 1.75 και η θερμοκρασία στο bed είναι 60 ενώ στο extruder είναι στα 200 (μέχρι 215 γράφει ότι αντέχει).

    Αναρωτιέμαι μήπως έχει θέμα το αρχείο ή έτσι βγαίνει ο σκύλος...

    Θα δοκιμάσω με ένα καράβι που το χρησιμοποιούν πολλοί για τεστ...

    Αλλά τι άλλο μπορεί να είναι όμως; :/
    Να φταίει το PLA;

    ΥΓ. Ευχαριστώ για την απάντηση badweed

  14. #239
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Μου μυρίζει κάποια λάθος ρύθμιση στο slicer
    Διαβασε εδω εχει αρκετές λύσεις για προβλήματα αρχάριων

  15. #240
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Το Slicer φαντάζομαι είναι αυτό που "γεμίζει" αυτό που φτιάχνεις ή αυτό που φτιάχνει τα layers (επίπεδα);

    Συγχωρέστε τις περίεργες ίσως ερωτήσεις... έχω δει αρκετά βίντεο αλλά ακόμα και για νουμπάδες, φαίνεται ότι θεωρούν δεδομένο ότι γνωρίζουμε την ορολογία...

    Προς το παρόν, οι εκτυπώσεις που κάνω, γίνονται μέσω κάρτας μνήμης και όχι μέσω προγράμματος υπολογιστή...

    Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι και όπως φαίνεται και ο νέος κόπρος που ψήνεται βγαίνει σαν τον άλλον (ελαφρώς καλύτερος στις άκρες όμως)

    Σαν πρόγραμμα κατέβασα το Cura που είδα ότι χρησιμοποιούν πολλοί αλλά ακόμα δεν τον έχω ενώσει με τον υπολογιστή για να δω τι και πως...

Σελ. 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d Printers
    Από bapel στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 14:17
  2. Κοινή χρήση usb printer, scanner
    Από tsathoggua στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-16, 12:58
  3. Printer for photos
    Από JOTE στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-16, 13:19
  4. 3D printer. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 19:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας