Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 99
  1. #46
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα πω κάτι για το δίκτυο μιας και δεν μου επιτρέπετε Αλλα θα πω για το οτι δεν ειναι το Asus το μονο τηλέφωνο που υποστηρίζει CAT12 600/150 3 x Carrier Aggregation . Πήρα πριν μια εβδομάδα το Huawei Mate9 και υποστηρίζει Cat12 .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  2. #47
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ASUS ZenFone 3 Deluxe: Πανίσχυρο Smartphone
    Σχεδόν εκτός θέματος, αλλά ποτέ ξανά ZenUI. Πιθανώς το πιό άσχημο Android skin, χάλια μεταφράσεις, πολύ μέτριες εφαρμογές και lag που κάνει το Touchwiz εποχής KitKat να μοιάζει λες και τρέχει στα 240FPS.
    Packets: Lost in the intrawebs

  3. #48
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο σου επιχειρημα ειναι οτι ειμαι οπαδος του ΟΤΕ; Υποκλινομαι!
    Εχεις παει ποτε εξωτερικο να δεις τι τιμες παιζουν; Που και παλι, η συγκριση ειναι ανομοια καθως
    1. δεν εχουμε τα ιδια νομοθετικα πλαισια (στην Ελλαδα ειναι απλα τραγικο)
    2. Δεν μπορεις π.χ. να συγκρινεις την Αυστρια, που οι πολεις της εκτεινονται σε απεραντες πεδιαδες με την Ελλαδα που καλυπτεται απο βουνοκορφες σε αρκετα μεγαλο μερος.
    Οσο και να χτυπιεσαι, ολα αυτα θα σου ανεβασουν το κοστος.

    Στο θεμα μας ομως, η αυξηση των ταχυτητων στα 500Mbps (και γενικοτερα της αποδοσης του LTE δικτυου) δεν ειναι μονο θεμα ταχυτητας ως προς τον ογκο δεδομενων.
    Αυξανει γενικοτερα το efficiency των προσφερομενων υπηρεσιων ως προς το κοστος και την διαχειριση.

    Εσυ δηλαδη τωρα, τι μας λες; Οτι ειναι το ιδιο να κατεβαζεις ενα αρχειο 500 ΜΒ σε 10 δευτερολεπτα αντι για 100 δευτερολεπτα, επειδη στο τελος της μερας παλι 500 MB θα εχεις;
    Ε λοιπον δεν ειναι, γιατι στην πρωτη μεν περιπτωση κατεχεις το time slot που σου αναλογει για 10 δευτερολεπτα, ενω στην δευτερη περιπτωση για 100 δευτερολεπτα.
    Το impact ειναι σε πολυ περισσοτερους παραγοντες απο αυτους που μπορεις εσυ να σκεφτεις.
    Δεν είναι το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ και ούτε εμένα η πρώτη μου επίσκεψη σε αυτό. Σίγουρα σε μία τέτοια κοινότητα, η προιστορία, παίζει σημαντικό ρόλο στην αντικειμενικότητά του κάθε μέλους και στην κατηγορία ΟΤΕ, έχεις χάσει κάθε σταγόνα αυτής.

    Το επιχείρημα με τις προσφορές του εξωτερικού πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει, ή τουλάχιστον να μπαίνουν στην εξίσωση και οι οικονομικές συνθήκες της κάθε χώρας. Αλλά θα ήθελα να μου δείξεις κάποιες προσφορές σε άλλες χώρες, εσύ που είσαι και πολυταξιδευμένος. Πόσο πιο χάλια μπορεί να είναι από τα 6 ευρώ / 600MB των γερμανών στην ελλάδα?

    Εγώ σου λέω ότι σαν πελάτης θέλω, όταν χρησιμοποιώ mobile, να ανοίγω τα link με YouTube video στην ομαδική, να ανοίγω τις φωτρογραφίες κινητών ή ψηφιακής που μου στέλνουν οι συγγενείς και φίλοι, χωρίς να μετράω τα MB.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #49
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 30-12-16 στις 13:56.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ και ούτε εμένα η πρώτη μου επίσκεψη σε αυτό. Σίγουρα σε μία τέτοια κοινότητα, η προιστορία, παίζει σημαντικό ρόλο στην αντικειμενικότητά του κάθε μέλους και στην κατηγορία ΟΤΕ, έχεις χάσει κάθε σταγόνα αυτής.

    Το επιχείρημα με τις προσφορές του εξωτερικού πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει, ή τουλάχιστον να μπαίνουν στην εξίσωση και οι οικονομικές συνθήκες της κάθε χώρας. Αλλά θα ήθελα να μου δείξεις κάποιες προσφορές σε άλλες χώρες, εσύ που είσαι και πολυταξιδευμένος. Πόσο πιο χάλια μπορεί να είναι από τα 6 ευρώ / 600MB των γερμανών στην ελλάδα?

    Εγώ σου λέω ότι σαν πελάτης θέλω, όταν χρησιμοποιώ mobile, να ανοίγω τα link με YouTube video στην ομαδική, να ανοίγω τις φωτρογραφίες κινητών ή ψηφιακής που μου στέλνουν οι συγγενείς και φίλοι, χωρίς να μετράω τα MB.


    Συμφωνώ, είναι γνωστό οτι πάντα ήσουν αντιΟΤΕ, αλλά είναι κουραστικό

  6. #51
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ και ούτε εμένα η πρώτη μου επίσκεψη σε αυτό. Σίγουρα σε μία τέτοια κοινότητα, η προιστορία, παίζει σημαντικό ρόλο στην αντικειμενικότητά του κάθε μέλους και στην κατηγορία ΟΤΕ, έχεις χάσει κάθε σταγόνα αυτής.

    Το επιχείρημα με τις προσφορές του εξωτερικού πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει, ή τουλάχιστον να μπαίνουν στην εξίσωση και οι οικονομικές συνθήκες της κάθε χώρας. Αλλά θα ήθελα να μου δείξεις κάποιες προσφορές σε άλλες χώρες, εσύ που είσαι και πολυταξιδευμένος. Πόσο πιο χάλια μπορεί να είναι από τα 6 ευρώ / 600MB των γερμανών στην ελλάδα?

    Εγώ σου λέω ότι σαν πελάτης θέλω, όταν χρησιμοποιώ mobile, να ανοίγω τα link με YouTube video στην ομαδική, να ανοίγω τις φωτρογραφίες κινητών ή ψηφιακής που μου στέλνουν οι συγγενείς και φίλοι, χωρίς να μετράω τα MB.
    Σε O2 Σλοβακιας, 1GB στα 8€
    Στη σουηδια, τα 5GB σε στικακι τα πληρωνα 15€.
    Γερμανια περιπου ιδιες τιμες.
    Και δεν λαμβανω καν υποψη τα data που δινει δωρο η Cosmote καθε μηνα σε πελατες καρτοκινητης (εχει μπουκωσει το καρτοκινητο μου με data αν και λειπω εξωτερικο).

    Τα data κοστιζουν, deal with it. Ειδικα σε μια αγορα (αυτη της καρτοκινητης) οπου η μεση καταναλωση ειναι στα 10€ περιπου.
    Δεν ειναι θεμα αντικειμενικοτητας (που θα το αφησω ασχολιαστο καθως βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα), ειναι η πραγματικοτητα.
    Και σχολιασα με χιουμριστικη διαθεση στο πρωτο μου ποστ, γιατι ηξερα οτι post σαν το δικο σου θα γινοντουσαν mainstream στο thread.
    Γκρινια και μιζερια, ακομα κι οταν γινονται αναβαθμισεις.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδια μας κοροιδευουνε... καλο και αγιο το γρηγορο mobile internet αλλα ακομα σε μεγαλες πολεις εχουμε μεινει στο adsl2+
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  8. #53
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια μας κοροιδευουνε... καλο και αγιο το γρηγορο mobile internet αλλα ακομα σε μεγαλες πολεις εχουμε μεινει στο adsl2+
    Εγώ σήμερα έφαγα μακαρόνια με κιμά.

  9. #54
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε O2 Σλοβακιας, 1GB στα 8€
    Στη σουηδια, τα 5GB σε στικακι τα πληρωνα 15€.
    Γερμανια περιπου ιδιες τιμες.
    Και δεν λαμβανω καν υποψη τα data που δινει δωρο η Cosmote καθε μηνα σε πελατες καρτοκινητης (εχει μπουκωσει το καρτοκινητο μου με data αν και λειπω εξωτερικο).

    Τα data κοστιζουν, deal with it. Ειδικα σε μια αγορα (αυτη της καρτοκινητης) οπου η μεση καταναλωση ειναι στα 10€ περιπου.
    Δεν ειναι θεμα αντικειμενικοτητας (που θα το αφησω ασχολιαστο καθως βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα), ειναι η πραγματικοτητα.
    Και σχολιασα με χιουμριστικη διαθεση στο πρωτο μου ποστ, γιατι ηξερα οτι post σαν το δικο σου θα γινοντουσαν mainstream στο thread.
    Γκρινια και μιζερια, ακομα κι οταν γινονται αναβαθμισεις.
    Βρίσκω λογικό να κοστίζουν αφού όπως και να το κάνουμε είναι περιορισμένος ο όγκος δεδομένων που μπορεί να μεταδίδεται. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι σε τι μπορούν να χρησιμεύσουν τόσο υψηλές ταχύτητες σε τόσο χαμηλό όγκο δεδομένων, απλώς δεν έχουν καμία πρακτική χρησιμότητα.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκω λογικό να κοστίζουν αφού όπως και να το κάνουμε είναι περιορισμένος ο όγκος δεδομένων που μπορεί να μεταδίδεται. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι σε τι μπορούν να χρησιμεύσουν τόσο υψηλές ταχύτητες σε τόσο χαμηλό όγκο δεδομένων, απλώς δεν έχουν καμία πρακτική χρησιμότητα.
    Κι ομως εχει. Θα στο πω πιο απλα: Οσο πιο γρηγορα κατεβαζεις κατι απο το δικτυο, τοσο πιο λιγο χρονο απασχολεις το δικτυο.
    Ειναι αυξηση χωριτικοτητας και ταχυτητας.
    Οι ταχυτητες ανεβαινουν γιατι το φασμα αξιοποιειται με πιο αποδοτικο τροπο.

  11. #56
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Περιοχή
    Minaroupolis Institute of Technology
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21622/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Πάντως το επιχείρημα "τι να τις κάνω τις υψηλες ταχύτητες όταν δεν αυξάνονται τα δεδομένα" δεν το καταλαβαίνω. Θα κανείς την ίδια χρήση με πριν χωρίς καθυστέρηση, που είναι το περίεργο; Προτιμάτε το lag;

  12. #57
    Εγγραφή
    27-11-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αραζω, παιρνω pop corn και αναμενω...
    "Ας φτιαξουν πρωτα το 3G οι απατεωνες, τα 500 Mbps τους μαρανανε"
    "Ας δωσουν απεριοριστο data με 0,99€".


    Δεν εχει να κανει με τρολλιν και παράπονα. Δεν ειμαι απο αυτους που ειναι κατα της τεχνολογίας. Αλλά πως να το κάνουμε οταν ακομα δεν εχεις άσφαλτο δεν μπορεις να ανακοινώνεις πίστα φορμουλα 1

  13. #58
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AUGalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το επιχείρημα "τι να τις κάνω τις υψηλες ταχύτητες όταν δεν αυξάνονται τα δεδομένα" δεν το καταλαβαίνω. Θα κανείς την ίδια χρήση με πριν χωρίς καθυστέρηση, που είναι το περίεργο; Προτιμάτε το lag;
    Οταν ανοιγεις μια σελιδα στο FB, το 4G ειναι τοσο γρηγορο που δεν προλαβαινεις να ενεργοποιησεις CA γιατι το download εχει τελειωσει.
    mac rulez

  14. #59
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σήμερα έφαγα μακαρόνια με κιμά.
    Παρμεζάνα ή κεφαλοτύρι;

    (μην πει κανείς φέτα)

  15. #60
    Εγγραφή
    01-01-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να πω ένα μπράβο στην κοσμοτε γιατί είναι η μόνη που φέρνει πρώτη στην Ελλάδα τις νέες τεχνολογίες και καμμιά φορά είναι η μοναδική. Τα θετικά να τα λέμε για να προχωραμε μπροστα


    - - - Updated - - -

    εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοποιησει το LTE cosmote για sip trunking ?

Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 23:31
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-16, 15:46
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 18:43
  4. Δώρα επικοινωνίας από την Cosmote
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:31
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας