Σελ. 6 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 1859
  1. #76
    Το avatar του μέλους razorblade1100
    razorblade1100 Guest
    εγω παντως τα αποφευγω τρελα τα κλιματιστικα. τεραστια σπαταλη. καινε τουλαχιστον 300~400 watt δηλαδη οσο 6-8 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ. ελεος μην μου πεις τωρα οτι δεν θα δροσιζεσαι με 4-5 μποφορ στο σαλονι σου .

    Οι παγοι λιωνουν (ο πλανητης εκπεμπει σοσ: ---...--- μην μου πειτε οτι δεν ειδατε τις διαφημισεις )

    αν δεν προσεξουμε τωρα σε 20 χρονια θα καουμε τελειως!!!
    ....
    ...
    ....
    ...

    οποτε σου προτεινω να πεταξεις το οποιο κλιματαστικο που δυστηχως εχεις και να παρεις καλυτερα 3 ανεμιστηρες των 50 watt. (φιλικα παντα )

  2. #77
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ειμαι πωλητης σε μεγαλη εταιρεια ηλεκτρικων και τα τρωω καθε μερα στη μαπα αυτα τα air-condition! Να εχετε υποψιν σας οτι τα inverter εκτος του οτι εχουν 25% καλυτερη αποδοση απο τα συμβατικα, ειναι πιο αθορυβα απο αυτα και εξοικονομουν εως 40% ηλεκτρικης ενεργειας! Υπαρχουν μαρκες οπως η fujitsu και η toyotomi (απο τα ελαχιστα αν οχι το μοναδικο πλεον ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ κλιματιστικο) που στα 9BTU INVERTER βγαζουν καπου 21 db (τα συμβατικα παιζουν καπου στα 25-27 στις καλυτερες περιπτωσεις και στις χειροτερες γυρω στα 32)! Απο κει και περα πολυ δυναμικα παιζει στο χωρο και η Panasonic με πολυ αξιοπιστα κλιματιστικα και η Mitsubishi τα οποια ομως ειναι κινεζικης προελευσης και αυτο, πιστεψτε με, κανει τους πελατες να μην τα προτιμουν!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xenofon : 01-08-07 στις 22:05.

  3. #78
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    On Stage
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14997/1021
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor2700G_Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 29.5(dB)
    Καλησπέρα


    Λοιπόν πήρα πριν 10 ημέρες ένα Toyotomi inverter 18btu το οποιο είναι πολύ καλό για το σπίτι μου. 45 τ.μ διαμέρισμα και το πιάνει άνετα όλο ακόμα και το υπνοδωμάτιο έξαλλου μένω μονός και θέλω να επικρατή "παγωνιά" διαφορετικά έχω σοβαρό πρόβλημα με τον ιδρώτα άμα έχει πάνω από 33 βαθμούς ιδρώνω μονό που κάθομαι στην καρεκλά, τόσο πρόβλημα. τουλάχιστον το έλυσα αυτό, γιατί όταν εμένα στο πατρικό είχα πρόβλημα αν και είχα κλιματιστικό στο δωμάτιο μου αλλά η μανά μου στο υπόλοιπο σπίτι αν και είχαμε αλλά δυο, δεν τα άνοιγε γιατί έλεγε την πειράζουν και αναγκαζόμουν να είμαι εσώκλειστος στο δωμάτιο.. τεσπα!

    και σήμερα μου παρουσίασε ένα "πρόβλημα" που ίσως τελικά να μην είναι και τίποτα, και να φταίω εγώ. όταν το έκλεισα πριν μια ώρα και μετά από λίγο πήγα και άνοιξα την τζαμόπορτα αφού η δροσιά είχε ήδη φύγει, είδα ακριβώς από κάτω από την εσωτερική μονάδα και στα αριστερά να στάζει νερό μάλιστα αρκετή μεγάλη ποσότητα και είχε και μερικές σταγόνες στα φτερά οπού και τις σκούπισα για να μην γίνει τίποτα βραχυκύκλωμα.

    μέχρι τώρα αυτό δεν το είχε ξανακάνει, άλλωστε πόσο έχει δουλέψει μέχρι τώρα 40 ώρες περίπου.

    επίσης γράφω πιο πάνω ίσως να φταίω και εγώ και τι εννοώ με αυτό:
    σήμερα είχα την ιδεα να βαλω στο σωληνα που βγαζει το νερο ενα τενεκακι για να μην γινεται το μπαλκόνι χάλια και βαριέμαι να σφουγγαριζω και αυτό σχεδόν γέμισε και δεν ξέρω και ίσως να μην άφησε την εσωτερική μονάδα να αδειάσει σωστά το νερό λόγω πίεσης δεν ξέρω και να το έβγαλε από την εσωτερική μονάδα δεν μου έχει ξανατυχει τέτοιο πράγμα, δεν ξέρω και ίσως να λέω ασυναρτησίες


    άπλα θέλω να μου πει κάποιος είναι φυσιολογικό να βγάλει νερό η εσωτερική μονάδα η οχι;;;
    ή ο τεχνικός έκανε σκ@τα εγκατάσταση, ή βγήκε αστοχία υλικού από την Toyotomi;;;

    Ευχαριστώ

  4. #79
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δοκίμασε να βγάλεις το τενεκεδάκι. Αν δεν σου ξαναβγάλει νερό, έχεις βρει τον φταίχτη. Αν ξαναβγάλει τότε τον τεχνικό που σου το εγκατέστησε γρήγορα!

  5. #80
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι εντέλως φυσικό είναι να βγάζει η εσωτερική μονάδα νερό, αυτό συνήθως περνά μέσω της σωλήνας αποχέτευσης έξω

  6. #81
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    On Stage
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14997/1021
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor2700G_Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 29.5(dB)
    Ευχαριστώ ADMINS Νίκο και Σπύρο...

    μάλλον το τενεκεδάκι έφταιγε

    θέλει το μπαλκόνι τελικά σφουγγάρισμα από εμενα

  7. #82
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ADMINS Νίκο και Σπύρο...

    μάλλον το τενεκεδάκι έφταιγε

    θέλει το μπαλκόνι τελικά σφουγγάρισμα από εμενα
    Συνήθως βάζεις εναν μεγάλο κουβά, έτσι ώστε να χρείαζεται να το δείς μια φορά την μέρα, αλλίως μπορείς να βάλεις τον σωλήνα στο λουκί της αποχέτευσης του μπαλκονιού

  8. #83
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    31 βαθμούς??? Μα αυτό δεν είναι A/C είναι καλοριφέρ always . Τον χειμώνα τι κάνεις??
    Kαλά το χειμώνα οσοι μπαινουν στο δωματιο μου κανουν στριπτιζ απο τη ζεστη. Μεχρι προτινος ειχα αερόθερμο -κλιμαστικο πρωτη φορα πηραμε- και το εχω στο φουλ ζεστη.

    Αλλά σχετικα με τους βαθμους, δε ξερω, ειναι μαλλον θεμα κλιματιστικου, αν και δεν εχω εμπειρία. Παντως , με 1-2 fans και 30-31 βαθμούς (9αρι), για ενα δωματιο γυρω στα 20 τμ με δροσιζει κανονικα... Δε ξερω πως γινεται.. Ισως ειναι επειδη ειναι καινουριο το κλιμαστικο ή επειδη εγω ειμαι κρυουλιαρα.. Στο σαλονι παντως το βαζουμε στους 28-29 και δροσιζει επισης μια χαρα. (γυρω στα 30τμ).

  9. #84
    Το avatar του μέλους aris60
    aris60 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως βάζεις εναν μεγάλο κουβά, έτσι ώστε να χρείαζεται να το δείς μια φορά την μέρα, αλλίως μπορείς να βάλεις τον σωλήνα στο λουκί της αποχέτευσης του μπαλκονιού
    Aν το μπαλκονι δεν εχει λουκι, ενα μπετονι πλαστικο σαν αυτα που δινουν για βενζινη αλλα μεγαλο.

  10. #85
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xenofon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η Mitsubishi τα οποια ομως ειναι κινεζικης προελευσης και αυτο, πιστεψτε με, κανει τους πελατες να μην τα προτιμουν!

    2050 ευρω σκασαμε ντουκου για inverter+ιονιστή, για ενα εννιαρι και ενα δωδεκαρι.. Ελπίζω να μη βγουν σκαρτα Αν και μας ειπε ο πωλητης οτι ερχονται απο Ταϊλανδη..

  11. #86
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλά το χειμώνα οσοι μπαινουν στο δωματιο μου κανουν στριπτιζ απο τη ζεστη. Μεχρι προτινος ειχα αερόθερμο -κλιμαστικο πρωτη φορα πηραμε- και το εχω στο φουλ ζεστη.

    Αλλά σχετικα με τους βαθμους, δε ξερω, ειναι μαλλον θεμα κλιματιστικου, αν και δεν εχω εμπειρία. Παντως , με 1-2 fans και 30-31 βαθμούς (9αρι), για ενα δωματιο γυρω στα 20 τμ με δροσιζει κανονικα... Δε ξερω πως γινεται.. Ισως ειναι επειδη ειναι καινουριο το κλιμαστικο ή επειδη εγω ειμαι κρυουλιαρα.. Στο σαλονι παντως το βαζουμε στους 28-29 και δροσιζει επισης μια χαρα. (γυρω στα 30τμ).
    Σκέψου πως η νορμάλ θερμοκρασία για τον άνθρωπο (ούτε κρύο ούτε ζέστη) είναι 25 βαθμοί...

    Στο σπίτι όλα είναι ρυθμισμένα στους 23 βαθμούς (χειμώνα - καλοκαίρι). Ειδικά το καλοκαίρι, ούτε το σεντόνι που σκεπάζεται η γυναίκα μου δεν μπορώ να ανεχτώ πάνω μου ή δίπλα μου...μόνος μου στον ξενώνα με το A/C στους 22 βαθμούς...ευτυχία.

  12. #87
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν!
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  13. #88
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν!
    Όντως! Τι τρελλό φαινόμενο είναι τούτο ρε παιδιά?!?
    Look at a sportbike and you see studied, purposeful aggression. From the flowing bodywork to the race-inspired seating position to the short, stubby clipons, the message is unmistakable. There is power here, and speed. Wield it as you will.....

  14. #89
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως! Τι τρελλό φαινόμενο είναι τούτο ρε παιδιά?!?
    Μα τι λέτε πάλι που ευκαιρία ψάχνετε να μας την πείτε;;

    Να έχει 45 έξω κι εγώ να έχω το κλιματιστικό νύχτα και κάποια στιγμή να νιώσω ότι χρειάζομαι σεντόνι στη μέση μόνο γιατί έπεσε η θερμοκρασία του σπιτιού και βαριέμαι να σηκωθώ να το κλείσω ή να του ανεβάσω τους βαθμούς, εντάξει, το ομολογώ, guilty as charged... (έχει συμβεί μια δυο φορές φέτος).

    Αλλά το σύνηθες και λογικό είναι ύπνος χωρίς σκέπασμα φυσικά. Αλλιώς δεν έχει νόημα να συζητάμε και να γκρινιάζουμε για ζέστες και κλιματιστικά

  15. #90
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    2050 ευρω σκασαμε ντουκου για inverter+ιονιστή, για ενα εννιαρι και ενα δωδεκαρι.. Ελπίζω να μη βγουν σκαρτα Αν και μας ειπε ο πωλητης οτι ερχονται απο Ταϊλανδη..
    Σωστα εχεις δικιο, λαθος δικο μου! Τα Mitsubishi οντως ειναι προελευση Ταϊλανδεζικη! Και μαλιστα αυτη την εβδομαδα μας ηρθε και η καινουργια σειρα της Mitsubishi! Ενδεικτικα το καινουργιο inverter 9BTU εχει 770 ευρω!!! Οσο για το αν θα σου βγουν σκαρτα μην ανησυχεις καθολου, δεν προκειται να παθει τιποτα που να χτυπιεσαι!!!

Σελ. 6 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας