Σελ. 90 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.336-1.350 από 1859
  1. #1336
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρακτικά πράγματα. Στην Ελλάδα και ειδικά σε Αθήνα δεν θα δείς θερμοκρασίες -25. Μπορεί, ίσως, μερικές μέρες, μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, να δεις θερμοκρασίας λίγο πιο κάτω απο το μηδέν. Θεωρώ άσχετο να ασχολείσαι με το τι δυνατότητες έχει εαν είσαι Αθήνα (ή πιο νότια πχ Κρήτη). Εαν είσαι Νευροκόπι, ή στην κορυφή του Ολύμπου. τοτε ναι, θα έχεις θερμοκρασίες και -25, αλλά τότε μάλλον πρέπει να πάς σε άλλου είδους συσκευή, πχ αντλία θερμότητας, και να λειτουργεί με το εύρος θερμοκρασιών που περιμένεις να έχεις. Για την Ελλάδα και το 90% του πληθυσμού, θερμοκρασίες πολύ κάτω του μηδενός σπάνια μέσα στον χειμώνα να έχουν.
    Προς το παρόν τουλάχιστον.
    Καταρχάς, κάλλιστα μπορεί ένα κλιματιστικό να δουλεύει αξιοπρεπώς στους -πολλούς C,
    φτάνει να είναι φτιαγμένο/σχεδιασμένο για αυτήν την χρήση, και αυτό μια (μικρή) αντλία θερμότητας είναι.
    Ακριβώς όπως μπορούν οι σχετικές κεντρικές αντλίες θερμότητας.
    Οπότε, αν στο σενάριο χρήσης μου δεν χρειάζομαι κεντρική μονάδα και εξυπηρετεί το split,
    θα έπρεπε θεωρητικά να μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα split.
    Βγάζουν τα σχετικά split λίγο-πολύ όλοι οι κατασκευαστές.
    Θα είναι ακριβότερο σε σχέση με ένα τυπικό a/c?
    Ναι, προφανώς, κάτι σαν +20-40%.
    Ok είμαι διατεθειμένος να τα πληρώσω ευχαρίστως φτάνει να κάνω δουλειά μου.
    Αμ δε...
    Το ζήτημα είναι ότι λόγω (και) των συνθηκών στην αγορά, απλώς δεν φέρνουν τέτοια μηχανήματα.
    Φέρνουν ότι είναι φτηνό, και πουλιέται εύκολα, και ο (θεμιτός, δεν λέω) σκοπός είναι η μεγιστοποίηση των κερδών τους.
    Το φτηνό μηχάνημα εύκολα αφήνει και μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους.
    Μέχρι εδώ καλά.
    Αυτό που δεν είναι καθόλου καλό είναι ότι όλοι (dealers/πωλητές/αντιπρόσωποι/διαφημιστές)
    αποφεύγουν την σχετική κουβέντα για το capacity/temperature table.
    Κάποιοι που μίλησα δεν ξέραν καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.
    Και μετά ο έρμος χρήστης παραπονιέται ότι το split (ή/και η αντλία) δεν ζεσταίνει καλά.
    Και δεν είναι καθόλου άσχετο τι δυνατότητες έχει.
    Το ότι "δουλεύει" μέχρι -20, -30, -όσο, είναι ένα κατώτατο όριο.
    Δεν θα το πιάσω, δεν με ενδιαφέρει ως απόλυτο όριο,
    με ενδιαφέρει όμως στο βαθμό που (τυπικά) ένα a/c που παίζει μέχρι -30C τείνει να δουλεύει αποδοτικότερα στους -5C από ένα που παίζει μέχρι -10C.
    Πιό πολύ με ενδιαφέρει το ποσοστό της πτώσης απόδοσης στα εύρη θερμοκρασιών που αντιμετωπίζω.
    Το 0C δεν είναι σπάνιο, και όταν κάνει 0 στην Αθήνα, έστω αυτές τις 10-15 μέρες τον χρόνο, τότε είναι που θέλω περισσότερο την θέρμανση.
    Τα περισσότερα μηχανάκια που κυκλοφορούν, στους 0C έχουν χάσει ένα 30% (και βάλε...) από την ονομαστική ισχύ τους.
    Το 24άρι mission πχ (το προηγούμενο, που έχω τον πίνακα του),
    στους 20C εσωτερική, με 7 εξωτερική δίνει 7,62Kw (26.000 btu),
    στους 20C εσωτερική, με 0 εξωτερική δίνει 5,54Kw (18.903 btu),
    στους 20C εσωτερική, με -5 εξωτερική (που εγώ τους έχω συχνά...) δίνει 4,73KW (16.139 btu).
    Αν το έχουν βελτιώσει πολύ θα χαρώ να με διαψεύσουν, αλλά όταν τους ρώτησα σχετικά δεν μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.
    Δεν το λες "μικρή" απώλεια,
    Και υποτίθεται ότι μιλάμε για αξιοπρεπές μηχάνημα με καλή συμπεριφορά χαμηλά (έχω δει πολύ χειρότερους πίνακες).

    Άν κάποιος έχει προυπολογίσει τα παραπάνω όταν έκανε τον υπολογισμό του ok,
    αν όχι στους 0C ίσως έχει πρόβλημα γιατί το 24άρι του είναι πλέον 18άρι.

    Οι πίνακες απόδοσης/θερμοκρασίας θα έπρεπε να είναι το τρίτο πράγμα που λένε στα χαρακτηριστικά τους,
    μετά από ονομαστική ισχύ και seer/scop/cop και να αφήσουν τα μαρκετινίστικα περί "super-duper-heating" και να μιλήσουν για την ταμπακιέρα.
    Δεν το κάνουν, και δεν θα το κάνουν όσο δεν είναι αναγκασμένοι, γιατί δεν θέλουν την σύγκριση με νούμερα και απτά/μετρήσιμα πράγματα.

    Επίσης πρακτικά μιλώντας, στην δική μου περίπτωση, μόλις μετακομίσω,
    το συγκεκριμένο κλιματιστικό θα τοποθετηθεί στην επαρχία (επίσης στην Αττική, και συγκεκριμένα στην Τροιζηνία),
    σε μια περιοχή που λόγω τοπικής/κλιματικής ιδιοτροπίας,
    τον χειμώνα για 2-4 μήνες έχει:
    90+ % υγρασία.
    Την νύχτα η θερμοκρασία είναι από ~0 μέχρι -5,-6,-7C.
    Οπότε προσωπικά με ενδιαφέρει τι συμπεριφορά θα έχει το κλιματιστικό μου στους -7C,
    γιατί τόσο θα έχω 1-2 μήνες τον χειμώνα.

    Τεςπα...
    Εγώ παραπάνω λέω τον πόνο μου και το προσωπικό μου πρόβλημα.
    Ας είναι όμως αφορμή προβληματισμού.
    Τουλάχιστον, αν κάποιος πάει για ψώνια, ας πάει διαβασμένος/ψαγμένος.
    Η αρχική μου επιλογή ήταν άλλη, που είχε πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε αρνητικές θερμοκρασίες.
    Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο δεν είναι διαθέσιμο, καλώς ή κακώς κατέληξα στο mission ii.
    Αν θα με καλύψει θα δείξει.
    Αν κανείς θέλει εντυπώσεις για το συγκεκριμένο ρωτήστε ελεύθερα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #1337
    Εγγραφή
    23-04-2002
    Μηνύματα
    745
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    215mbit/22mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι και εγώ.
    Μιας και τελικά δεν υπάρχει πουθενά hansol/amber,
    κατέληξα/αγόρασα/εγκατέστησα (με κρύα καρδιά ομολογουμένως...) ένα midea mission ii 24K btu.
    Υποτίθεται ότι "τα πάει καλά στα κρύα...", και στην μπροσούρα του λέει "low ambient heating",
    όπου υποτίθεται ότι δουλεύει μέχρι -25C.
    Βέβαια δεν μας λέει cop και capacity στους -25C.
    Βρήκα ένα capacity table από το προηγούμενο μοντέλο mission
    (πού μάλλον δεν έχουν ουσιαστικές μηχανολογικές διαφορές) και ενώ κατεβαίνει όντως χαμηλά,
    η απόδοση πάσχει πολύ (όπως σε σχεδόν όλα).
    Μέχρι και στην αντιπροσωπεία έστειλα ένα mail ζητώντας το capacity table αλλά δεν έλαβα απάντηση.
    Μπράβο τους, πάντα τέτοια.
    Απ'ότι βλέπω πάντως, δεν είναι μοντέλο για χαμηλές θερμοκρασίες
    (παρόλο που τα options υπάρχουν, όπως και οι αναμονές στο pcb),
    η έξω σκάφη είναι κλειστή, χωρίς αντίσταση, και υποθέτω(?) δεν έχουν θέρμανση στον συμπιεστή.
    Οπότε ότι κάνει, το κάνει με τον συμπιεστή την eprom και τους διπλούς εναλλάκτες.
    Πόσο καλό είναι στην πράξη το "low ambient heating" που ισχυρίζονται θα το δείξει,
    θα επανέλθω για το συγκεκριμένο θέμα.

    Αρχικές εντυπώσεις:

    1. αξιοπιστία: ?

    2. Θόρυβος: η έξω μονάδα πολύ ήσυχη, σε επίπεδα καλού γιαπωνέζικου,
    η μέσα επίσης ok, αλλά ακούγεται το φουρφούρι (αναμενόμενο καθότι 24άρι και κουνάει πολλά m3).

    3. Κατανάλωση: στον χώρο μου με 15C έξω και ζητούμενη 22C παίζει 400-800W,
    λογικά θα ανέβει πολύ παραπάνω στα κρύα.

    4. Κουτί έξω: καλοφτιαγμένο, οι διπλοί ανωδιομένοι εναλλάκτες δείχνουν προσεγμένοι,
    μέσα δεν έχω ανοίξει.

    5. Πλαστικά: τίποτα ιδιαίτερο, αξιοπρεπή, στα επίπεδα μεσαίου προς καλού κινέζικου,
    συχνά ακούγονται (μικρά) κρακ από συστολο-διαστολές.

    6. απόδοση: μέχρι τώρα ζεσταίνει, πολύ.
    Αλλά είναι νωρίς για να έχω άποψη, θα δείξει τον Δεκέμβρη/Γενάρη.
    Πάντως τον χώρο μου, που είναι δύσκολος χώρος
    (ρετιρέ, ενιαίος χώρος ~60m2 σαλόνι/κουζίνα/wc με 3 μπαλκονόπορτες και παράθυρο, ανοιχτό γύρω-γύρω, μέτριες μονώσεις/κουφώματα)
    μέχρι στιγμής τον "έχει" για πλάκα.
    Και ευτυχώς, γιατί το προηγούμενο (mitsubishi, 17K btu) δεν τα κατάφερνε.
    Ίσως είναι και overkill κιόλας, αλλά θα δείξει όταν θα πέσουν πολύ οι εξωτερικές θερμοκρασίες.

    7. Wi-fi: είχε μέσα στο κουτί το dongle, εγκατάσταση/παραμετροποίηση σε 5',
    η εφαρμογή της midea παίζει ok, και local και από το internet.
    Για όσους αρέσκονται στο iot είναι ένα ωραίο gadget.
    Εγώ το μόνο που βρίσκω χρήσιμο είναι ότι δείχνει την κατανάλωση σε real-time.

    Τίμιο δείχνει, θα το προτιμούσα 100€ φτηνότερο αλλά είναι midea και όχι φασόν, οπότε:
    1. δεν έχω να ανησυχώ που θα βρω ανταλλακτικά αν/όταν ο φασονατζής χρεοκοπήσει.
    2. υποτίθεται(?) ότι πλην ειδικών συνεργασιών με μεγάλους κατασκευαστές οι OEM,
    τυπικά, έχουν καλύτερη ποιότητα σε αυτά που έχουν πάνω το δικό τους branding.
    Από κει και πέρα είναι προφανώς και θέμα του τι παραγγέλνει ο εδώ αντιπρόσωπος (ή ο φασονατζής).

    Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.
    Αν ενδιαφέρεται κάποιος για το συγκεκριμένο μπορώ να απαντήσω σε σχετικές ερωτήσεις.
    Καλημέρα, ευχαριστούμε πολύ για τις πρώτες εντυπώσεις. Χθές παράγγειλα και εγώ το 9αρι midea mission 2, μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερες για την κατανάλωση που μπορείς να την δείς μέσω της εφαρμογής. Και ότι ετοιμαζόμουν να πάρω κάποιον εξωτερικό μετρητή! Δείχνει μόνο στιγμιαία κατανάλωση ή έχει π.χ. και συνολική κατανάλωση για κάποια μέρα ή εβδομαδιαία, μηνιαία; Επίσης ήθελα να ρωτήσω πόσο ακριβές είναι στην διατήρηση της θερμοκρασίας που ορίζεις; Απο ποιότητα, αίσθηση του αέρα πως σου φαίνεται;

  3. #1338
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vfragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ευχαριστούμε πολύ για τις πρώτες εντυπώσεις. Χθές παράγγειλα και εγώ το 9αρι midea mission 2, μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερες για την κατανάλωση που μπορείς να την δείς μέσω της εφαρμογής. Και ότι ετοιμαζόμουν να πάρω κάποιον εξωτερικό μετρητή! Δείχνει μόνο στιγμιαία κατανάλωση ή έχει π.χ. και συνολική κατανάλωση για κάποια μέρα ή εβδομαδιαία, μηνιαία; Επίσης ήθελα να ρωτήσω πόσο ακριβές είναι στην διατήρηση της θερμοκρασίας που ορίζεις; Απο ποιότητα, αίσθηση του αέρα πως σου φαίνεται;
    Δείχνει στιγμιαία κατανάλωση, και έχει και επιλογές για billing/cost με γραφήματα.
    Δεν έχω κάτσει να το ρυθμίσω γιατί ώς γκατζετιά το βλέπω.
    Υποθέτω θα παίζει.

    Ακρίβεια θερμοκρασίας: τυπικά πράγματα.
    To βάζω στους 22 με εξ. ~15 μόλις δεί ότι πλησιάζει την θερμοκρασία-στόχο ρίχνει στροφές,
    μόλις η εσωτερική πάει 24-25 (όπως την διαβάζει στο δικό του sensor στο κουτί) κλείνει τελείως.
    Θα μπορούσε να δουλεύει και πιο χαμηλά αλλά θα γύρναγε δροσερό αέρα στο σπίτι,
    και επειδή το δικό μου είναι το μεγάλο και κουνάει πολλά m3 είναι ενοχλητικό.
    Μετά από 10' θα ξαναξεκινήσει και θα δουλεύει ρελαντί.
    Σε μένα κρατάει την θερμοκρασία στο χώρο με διακύμανση +/- 1C.

    Πάντως είναι πολιτισμένο στην λειτουργία του οπότε δεν ενοχλεί (ούτε ακούγεται) το σταμάτα/ξεκίνα,
    και ώς inverter δεν τραβάει πολλά A στην εκκίνηση οπότε είμαι ok.

    Από ποιότητα μην περιμένεις πράγματα από κανένα κλιματιστικό,
    ότι βάζουν/βγάζουν. Δεν καθαρίζει ο αέρας άν περάσει για λίγα ms από ιονιστή η ένα μικρό φίλτρο.

    Η αίσθηση είναι καλή, είναι πολιτισμένο στην λειτουργία του και δεν κάνει πολλά πάνω/κάτω στην θερμοκρασία του χώρου.

    Όταν βάλουν το δικό σου γράψε 2 αράδες για το 9άρι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #1339
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Καλή χρονιά στο νήμα!

    Σκέφτομαι να αγοράσω κλιματιστικό, με τα παρακάτω δεδομένα:
    1) Το διαμέρισμα είναι σε χαμηλό όροφο, σε γωνιακή οικοδομή, που τη βρίσκει ο Βαρδάρης το χειμώνα και τρώει ήλιο από τις 2 και μετά το καλοκαίρι. Έχουμε διπλά κουφώματα πολύ ζούπερ.
    2) Έχουμε ένα μεγάλο ενιαίο χώρο που διατρέχει το σπίτι και τα δωμάτια βρίσκονται περιμετρικά. Το clima θα τοποθετηθεί πάνω στην εξωτερική γωνία του διαμερίσματος (χοντρικά).
    3) Ο κύριος λόγος ύπαρξης είναι για να δροσίζει στις μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού. Δεν θα το ανάβουμε όλη μέρα, το ζητούμενο είναι να κρατάμε μια θερμοκρασία στο σπίτι η οποία να είναι απλά ανεκτή, εν ολίγοις δεν θέλουμε πάνω από 10 βαθμούς διαφορά με έξω, ούτε να κοιμόμαστε με κουβέρτες.
    4) Το χειμώνα θα λειτουργεί επικουρικά με (3) θερμοσυσσωρευτές. Δεν έχουμε καταλήξει αν θα έχουμε τους θερμοσυσσωρευτές ως κύρια θέρμανση ή το ανάποδο, μάλλον θα καταλήξουμε στο να αντικαταστήσουμε τον ένα συσσωρευτή με το κλιματιστικό και να τον ανάβουμε όταν η θερμοκρασία πέφτει στα μείον.

    Τι προτείνετε να κοιτάξω;

    Δεν θέλω να πάω σε κάτι πολύ ακριβό, κοιτάω για Inventor, Toyotomi ενώ ένας φίλος μου πρότεινε τα Midea. Θα προτιμήσω ότι μου δώσει καλύτερο after sales.
    Δεν είμαι βέβαιος αν θέλω 12άρι ή 18άρι αλλά φυσικά θέλω και χαμηλή κατανάλωση.
    Επίσης, ποια είναι η καλύτερη εποχή για την αγορά; Να περιμένω καλοκαίρι για προσφορές;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1340
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι για ενημέρωση των φίλων.
    Inventor ενός έτους με ελάχιστη χρήση εμφάνισε σφάλμα E3. Πρόβλημα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα.
    Το service ήρθε χωρίς πολλά πολλά και η αλλαγή έγινε επί τόπου με καινούργιο μοτέρ. Με λίγο ψάξιμο που έκανα είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα midea.
    Έκατσα πάνω από το κεφάλι τους, γιατί έχω δει πολλά από τα συνεργεία μαστοράντζες. Αυτό το E3 έχω την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί σε κάποια φάση το καλοκαίρι στο ξεκίνημα, έσβησε και δεν έδωσα μετά σημασία. Οπότε μπορεί να ήταν και κατασκευαστικό το πρόβλημα εξ αρχής δηλαδή. Πάντως το service ήταν άμεσο. Σε μια μέρα ήρθαν τα παιδιά. Καμία χρέωση. Έχω ακούσει άλλους που λένε. Δωρεάν η επισκευή αλλά πληρώνεις την μετακίνηση του συνεργείου.
    Στην πράξη τώρα στο προχθεσινό κρύο στους 2 με 3 βαθμούς εξωτερικά, στα Νότια προάστια. Δωμάτιο ανατολικό σε παλιό σπίτι 15 τετραγωνικά ψηλοτάβανο. 12άρι το κλιματιστικό. Κάθε μισή ώρα περίπου έκανε defrost. Μέχρι τους 4, 5 δεν ανάβει το defrost. Από εκεί κάτω παίρνει μπροστά. Έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο auto. Με ζόρισμα λογικά πάει και παραπάνω η θερμοκρασία αν το βάλω πχ στο Medium High ή turbo.
    Την θερμοκρασία την διατηρούσε σε καλά επίπεδα πάντως. Η αίσθηση τουλάχιστον γιατί το θερμόμετρο εσωτερικά έφτανε στους 19 με 20 το πολύ.
    Για πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μάλλον δεν συνιστάται. Παίζουν ρόλο φυσικά και μονώσεις και άλλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-01-20 στις 17:57.

  6. #1341
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι για ενημέρωση των φίλων.
    Inventor ενός έτους με ελάχιστη χρήση εμφάνισε σφάλμα E3. Πρόβλημα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα.
    Το service ήρθε χωρίς πολλά πολλά και η αλλαγή έγινε επί τόπου με καινούργιο μοτέρ. Με λίγο ψάξιμο που έκανα είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα midea.
    Έκατσα πάνω από το κεφάλι τους, γιατί έχω δει πολλά από τα συνεργεία μαστοράντζες. Αυτό το E3 έχω την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί σε κάποια φάση το καλοκαίρι στο ξεκίνημα, έσβησε και δεν έδωσα μετά σημασία. Οπότε μπορεί να ήταν και κατασκευαστικό το πρόβλημα εξ αρχής δηλαδή. Πάντως το service ήταν άμεσο. Σε μια μέρα ήρθαν τα παιδιά. Καμία χρέωση. Έχω ακούσει άλλους που λένε. Δωρεάν η επισκευή αλλά πληρώνεις την μετακίνηση του συνεργείου.
    Στην πράξη τώρα στο προχθεσινό κρύο στους 2 με 3 βαθμούς εξωτερικά, στα Νότια προάστια. Δωμάτιο ανατολικό σε παλιό σπίτι 15 τετραγωνικά ψηλοτάβανο. 12άρι το κλιματιστικό. Κάθε μισή ώρα περίπου έκανε defrost. Μέχρι τους 4, 5 δεν ανάβει το defrost. Από εκεί κάτω παίρνει μπροστά. Έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο auto. Με ζόρισμα λογικά πάει και παραπάνω η θερμοκρασία αν το βάλω πχ στο Medium High ή turbo.
    Την θερμοκρασία την διατηρούσε σε καλά επίπεδα πάντως. Η αίσθηση τουλάχιστον γιατί το θερμόμετρο εσωτερικά έφτανε στους 19 με 20 το πολύ.
    Για πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μάλλον δεν συνιστάται. Παίζουν ρόλο φυσικά και μονώσεις και άλλα.
    Υπομονή, έχω εσωτερικές πληροφορίες ότι θάρθει Αύγουστος προσεχώς.
    Από πετρέλαιο, αέριο, τζάκι, έχετε κάτι ?

    ΥΓ
    Ε3 έχω δει σε πιεσόμετρο

    ΥΓ2
    Παλιό Φάληρο μένω, λογικά έχουμε παραπλήσιες θερμοκρασίες.
    Ετήσια η θέρμανση (πετρέλαιο) σε σπίτι 200 τμ στοιχίζει 1200-1300 € από μέσα Δεκ έως μέσα Απρ, με ψηφιακό θερμοστάτη, ανάλογα με ώρες/ψύχος ανοιγοκλείνει το καλοριφερ.
    Επικουρικά κλιματιστικά MItsubishi, τα είχα από το γραφείο, defrost ποτέ
    Και τζάκι για χαβαλέ (δεν είναι ενεργειακό)

    Δεν κυκλοφορούμε με μαγιώ
    Αλλά είναι υποφερτά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-01-20 στις 18:24.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #1342
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχω καλοριφέρ. Απλά μένω μόνος μου και δεν το ανάβω τακτικά.
    Πριν από αυτό υπήρχε ένα Samsung 15 ετών. defrost σχεδόν ποτέ δεν άναβε αλλά έπιανε πάγο απέξω.
    Σε άλλο δωμάτιο έχω mitsubishi. Παλιό. Πολύ σπάνια ανάβει το defrost.
    Γενικώς πιστεύω τα νέας γενιάς μηχανήματα έχουν καλύτερη απόδοση κυρίως στην ζέστη και είναι και πιο οικονομικά.
    Σήμερα δεν είδα καθόλου defrost στο κλιματιστικό. Μια χαρά είναι αν και θα ήθελα κάτι περισσότερο.
    Δηλαδή να θέλω να χαμηλώσω την θερμοκρασία και όχι να ψάχνω το λίγο παραπάνω.

    Έχω ένα τέτοιο samsung πολύ παλιό σε επαρχία. Που μετά από λίγο λες. Για χαμήλωσε λίγο..... ακόμα και σε 0 βαθμούς.
    Είπαμε πολλά παίζουν.

  8. #1343
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή χρονιά στο νήμα!

    Σκέφτομαι να αγοράσω κλιματιστικό, με τα παρακάτω δεδομένα:
    1) Το διαμέρισμα είναι σε χαμηλό όροφο, σε γωνιακή οικοδομή, που τη βρίσκει ο Βαρδάρης το χειμώνα και τρώει ήλιο από τις 2 και μετά το καλοκαίρι. Έχουμε διπλά κουφώματα πολύ ζούπερ.
    2) Έχουμε ένα μεγάλο ενιαίο χώρο που διατρέχει το σπίτι και τα δωμάτια βρίσκονται περιμετρικά. Το clima θα τοποθετηθεί πάνω στην εξωτερική γωνία του διαμερίσματος (χοντρικά).
    3) Ο κύριος λόγος ύπαρξης είναι για να δροσίζει στις μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού. Δεν θα το ανάβουμε όλη μέρα, το ζητούμενο είναι να κρατάμε μια θερμοκρασία στο σπίτι η οποία να είναι απλά ανεκτή, εν ολίγοις δεν θέλουμε πάνω από 10 βαθμούς διαφορά με έξω, ούτε να κοιμόμαστε με κουβέρτες.
    4) Το χειμώνα θα λειτουργεί επικουρικά με (3) θερμοσυσσωρευτές. Δεν έχουμε καταλήξει αν θα έχουμε τους θερμοσυσσωρευτές ως κύρια θέρμανση ή το ανάποδο, μάλλον θα καταλήξουμε στο να αντικαταστήσουμε τον ένα συσσωρευτή με το κλιματιστικό και να τον ανάβουμε όταν η θερμοκρασία πέφτει στα μείον.

    Τι προτείνετε να κοιτάξω;

    Δεν θέλω να πάω σε κάτι πολύ ακριβό, κοιτάω για Inventor, Toyotomi ενώ ένας φίλος μου πρότεινε τα Midea. Θα προτιμήσω ότι μου δώσει καλύτερο after sales.
    Δεν είμαι βέβαιος αν θέλω 12άρι ή 18άρι αλλά φυσικά θέλω και χαμηλή κατανάλωση.
    Επίσης, ποια είναι η καλύτερη εποχή για την αγορά; Να περιμένω καλοκαίρι για προσφορές;
    Απο τις τρείς μαρκες με διαφορά μεγαλύτερη εγγύηση δίνει η Inventor . 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις.
    Η toyotomi δίνει : 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη. Προσωπικά δεν θα κοίταζα toyotomi διότι θεωρώ χάλια την σχέση τιμής-εγγύησης-χαρακτηριστικάς .
    Η Midea δίνει : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά αυξάνεται μόνο στο συμπιεστή στα 10 χρόνια .

    Το πιο βασικό δε μας είπες . Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που θες να θερμάνεις και να ψύξεις .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω καλοριφέρ. Απλά μένω μόνος μου και δεν το ανάβω τακτικά.
    Πριν από αυτό υπήρχε ένα Samsung 15 ετών. defrost σχεδόν ποτέ δεν άναβε αλλά έπιανε πάγο απέξω.
    Σε άλλο δωμάτιο έχω mitsubishi. Παλιό. Πολύ σπάνια ανάβει το defrost.
    Γενικώς πιστεύω τα νέας γενιάς μηχανήματα έχουν καλύτερη απόδοση κυρίως στην ζέστη και είναι και πιο οικονομικά.
    Σήμερα δεν είδα καθόλου defrost στο κλιματιστικό. Μια χαρά είναι αν και θα ήθελα κάτι περισσότερο.
    Δηλαδή να θέλω να χαμηλώσω την θερμοκρασία και όχι να ψάχνω το λίγο παραπάνω.

    Έχω ένα τέτοιο samsung πολύ παλιό σε επαρχία. Που μετά από λίγο λες. Για χαμήλωσε λίγο..... ακόμα και σε 0 βαθμούς.
    Είπαμε πολλά παίζουν.
    Τα κλιματιστικά μπορούν να καλύψουν στην θέρμανση ένα χώρο ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ . Όταν δεν καλύπτουν ένα χώρο ή ζορίζονται δε φταίνε τα κλιματιστικά αλλά εμείς που επιλέξαμε μηχάνημα με λιγότερα btu απο ότι χρειάζεται ο χώρος μας και για να σας προλάβω τα τρετραγωνικά δεν καθορίζουν το μέγεθος του κλιματιστικού . Είναι τελείως μπακαλίστικη και μή αξιόπιστη προσέγγιση όταν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη απωλειών . Τα τετραγωνικά είναι μια απο τις δεκάδες μεταβλητές που καθορίζουν τις απαιτήσεις σε btu/h του χώρου . Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι ένας χώρος 100 τ.μ για ψύξη μπορεί να θέλει 40.000 btu/h άλλα ένας άλος χώρος σε ψύξη επαρκεί και ένα 7άρι κλιματιστικό (7000 btu/h) . Όλα είναι θέμα απωλειών του κάθε χώρου (μονώσεις, αεροστεγανότητα κτλ) .

  9. #1344
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τις τρείς μαρκες με διαφορά μεγαλύτερη εγγύηση δίνει η Inventor . 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις.
    Η toyotomi δίνει : 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη. Προσωπικά δεν θα κοίταζα toyotomi διότι θεωρώ χάλια την σχέση τιμής-εγγύησης-χαρακτηριστικάς .
    Η Midea δίνει : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά αυξάνεται μόνο στο συμπιεστή στα 10 χρόνια .

    Το πιο βασικό δε μας είπες . Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που θες να θερμάνεις και να ψύξεις .
    Πράγματι, το πιο βασικό ξέχασα
    Ο χώρος που θα μπει είναι γύρω στα 30 τετραγωνικά αλλά έχει ένα περίεργο σχήμα, σαν το σήμα της Γιουβέντους και η μονάδα θα μπει στη μια απο τις 2 άκρες του χώρου.

  10. #1345
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Οι περισσότεροι το γνωρίζουν ότι δεν είναι μόνο τα τετραγωνικά που καθορίζουν την αγορά του κλιματιστικού.
    Ας μου απαντήσει κάποιος όμως κατά πόσο αν γίνονται μελέτες στην τοποθέτηση των κλιματιστικών στα περισσότερα δυάρια τριάρια κτλ της Αθήνας;
    Όταν κάτι δεν πάει καλά τότε σου λένε. Έπρεπε να βάλεις μηχανικό.

    Θυμάμαι ήμουν μπροστά σε μια φάση που μετά από μελέτη ο μηχανικός κατέληξε σε αυτό που πρότεινε και ο πωλητής του Κοτσώβολου με την μπακαλίστικη μέθοδο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 03-01-20 στις 14:06.

  11. #1346
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κι εγω - χωρις μελετες, μηχανικους κλπ - τα δυο τελευταια κλιματιστικα - για θερμανση στην αρχαια μου μονοκατοικια τα αγορασα βασει του οδηγου της inventor... 16αρι για μεγαλο καθιστικο και 9αρι για κρεβατοκαμαρα. Μια χαρα αποδιδουν μεχρι τωρα στους χωρους που μπηκαν!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #1347
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Επειδή εδώ και καιρό έχω μια απορία και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να αγοράσω αφυγραντήρα θα ρωτήσω εδώ για να μου πει όποιος ξέρει.

    Έχω ένα 24αρι Toyotomi Izuru με λειτουργία αφύγρανσης. Συνηθισμένος από χρήση αφυγραντήρα στο σπίτι των δικών μου, ήξερα ότι απλά έβαζες το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και τελείωνε η δουλειά. Στο κλιματιστικό όμως σου λέει να ορίσεις θερμοκρασία, ακόμα και στη λειτουργία αφύγρανσης. Και φυσικά ποτέ δεν ξέρεις το ποσοστό υγρασίας στο χώρο.
    Κάνει όντως την ίδια δουλειά με έναν αφυγραντήρα ή καμία σχέση; Έχει καταλάβει κανείς πώς ακριβώς δουλεύει η λειτουργία αφύγρανσης στα κλιματιστικά;

    Και, στην τελική, αξίζει να πάω για αγορά αφυγραντήρα ή όχι;

  13. #1348
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εδώ και καιρό έχω μια απορία και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να αγοράσω αφυγραντήρα θα ρωτήσω εδώ για να μου πει όποιος ξέρει.

    Έχω ένα 24αρι Toyotomi Izuru με λειτουργία αφύγρανσης. Συνηθισμένος από χρήση αφυγραντήρα στο σπίτι των δικών μου, ήξερα ότι απλά έβαζες το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και τελείωνε η δουλειά. Στο κλιματιστικό όμως σου λέει να ορίσεις θερμοκρασία, ακόμα και στη λειτουργία αφύγρανσης. Και φυσικά ποτέ δεν ξέρεις το ποσοστό υγρασίας στο χώρο.
    Κάνει όντως την ίδια δουλειά με έναν αφυγραντήρα ή καμία σχέση; Έχει καταλάβει κανείς πώς ακριβώς δουλεύει η λειτουργία αφύγρανσης στα κλιματιστικά;

    Και, στην τελική, αξίζει να πάω για αγορά αφυγραντήρα ή όχι;
    1. Αγοράζεις μηχανάκι που σου δείχνει θερμοκρασία/υγρασία κόστος 5-15 €
    2. Στα κλιματιστικά, αφύγρανση έχεις μόνο στην ψύξη, ποτέ στην θέρμανση, άρα το καλοκαίρι

    Από το πόση υγρασία έχεις τον χειμώνα κρίνεις αν θα πάρεις αφυγραντήρα ή όχι
    Ανάλογα με την θερμοκρασία, αν ο χώρος είναι θερμαινόμενος ή όχι πας για αφυγραντήρα με κομπρέσσορα ή με ζεόλιθο αντίστοιχα.

    eof
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1349
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αγοράζεις μηχανάκι που σου δείχνει θερμοκρασία/υγρασία κόστος 5-15 €
    2. Στα κλιματιστικά, αφύγρανση έχεις μόνο στην ψύξη, ποτέ στην θέρμανση, άρα το καλοκαίρι

    Από το πόση υγρασία έχεις τον χειμώνα κρίνεις αν θα πάρεις αφυγραντήρα ή όχι
    Ανάλογα με την θερμοκρασία, αν ο χώρος είναι θερμαινόμενος ή όχι πας για αφυγραντήρα με κομπρέσσορα ή με ζεόλιθο αντίστοιχα.

    eof
    Το ότι χρειάζομαι αφυγραντήρα είναι σίγουρο. Το σπίτι είναι πολύ καλά θερμαινόμενο αλλά και πάλι οι υδρατμοί που δημιουργούνται και όταν ο καιρός είναι βροχερός καθιστούν την αγορά αφυγραντήρα απαραίτητη, ειδικά από τη στιγμή που το ac κάνει αφύγρανση μόνο το καλοκαίρι όπως λέτε.

    https://www.kotsovolos.gr/air-condit...va-ii-pro-wifi

    έχω βάλει στο μάτι αυτό, καθώς θα με βόλευε πολύ και η λειτουργία wifi, απλά το μόνο που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είναι κάποια σχόλια που αναφέρουν ότι ο συμπιεστής συντονίζει με τον κάδο του νερού και κάνει κάποιον θόρυβο.

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  15. #1350
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η λειτουργία αφύγρανσης στα κλιματιστικά αυτά είναι για το καλοκαίρι. Καμία σχέση με το ζητούμενο τον χειμώνα.

Σελ. 90 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας