Σελ. 108 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.606-1.620 από 1859
  1. #1606
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά το να αισθάνεσαι άνετα μέσα στο σπίτι όταν έξω έχεις καύσωνα και να βλέπεις την κατανάλωση στα 200watt είναι το πιο σημαντικό.

    αλλά από τις προδιαγραφές, εκεί αναφέρει το Εύρος Θερμικής/Ψυκτικής Απόδοσης και σε συνδυασμό με την μέτρηση που παίρνεις με τον Μετρητή Κατανάλωσης μπορείς να καταλήξεις σε κάποια λογικά συμπεράσματα.
    Οπως σου είπα και πιο πίσω, έχεις ενα κλιματιστικό που στην συγκεκριμένη στιγμή καταναλώνει 200W και σου δίνει 4000btu και ενα που καταναλώνει 200W και σου δίνει 2000Btu, πιο σου κοστίζει παραπάνω;

  2. #1607
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου είπα και πιο πίσω, έχεις ενα κλιματιστικό που στην συγκεκριμένη στιγμή καταναλώνει 200W και σου δίνει 4000btu και ενα που καταναλώνει 200W και σου δίνει 2000Btu, πιο σου κοστίζει παραπάνω;
    δεν ξέρω γιατί πάμε από το ένα θέμα στο άλλο,
    σε αυτήν την φάση της συζήτησης δεν κάνουμε σύγκριση μεταξύ A/Cs αλλά προσπαθούμε να βρούμε σε ποια κατανάλωση αντιστοιχεί η ελάχιστη Θερμική/Ψυκτική Απόδοση.
    Αυτό δεν ρωτάς στο μήνυμα σου;;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ έχεις μετρήσει πόσα Btu δίνει το δικό σου όταν χαμηλώνει τα KW;
    Αν όχι τότε πως ξέρεις οτι έχει μικρή κατανάλωση;
    Αν πείς πάλι οτι και στην αρχή, πως έτσι το νιώθεις....... το σταματάμε εδώ
    σου απάντησα πριν πως μπορώ να βρω σε ποια κατανάλωση ρεύματος αντιστοιχεί η ελάχιστη Θερμική/Ψυκτική Απόδοση.


    Η Σύγκριση έχει νόημα όταν πρόκειται να αγοράσουμε ένα καινούργιο A/C.

  3. #1608
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω γιατί πάμε από το ένα θέμα στο άλλο,
    σε αυτήν την φάση της συζήτησης δεν κάνουμε σύγκριση μεταξύ A/Cs αλλά προσπαθούμε να βρούμε σε ποια κατανάλωση αντιστοιχεί η ελάχιστη Θερμική/Ψυκτική Απόδοση.
    Αυτό δεν ρωτάς στο μήνυμα σου;;




    σου απάντησα πριν πως μπορώ να βρω σε ποια κατανάλωση ρεύματος αντιστοιχεί η ελάχιστη Θερμική/Ψυκτική Απόδοση.


    Η Σύγκριση έχει νόημα όταν πρόκειται να αγοράσουμε ένα καινούργιο A/C.
    Πραγματικά ρε συ, πιο πίσω δεν μου λες πως δεν μπορείς να μετρήσεις τα Btu;
    Ναι ή όχι;

    Αν δεν μπορείς λοιπόν τότε το να μου λες οτι μετράς 200w και νιώθεις καλά δεν βοηθάει.
    Σε ρώτησα λοιπόν,
    Οπως σου είπα και πιο πίσω, έχεις ενα κλιματιστικό που στην συγκεκριμένη στιγμή καταναλώνει 200W και σου δίνει 4000btu και ενα που καταναλώνει 200W και σου δίνει 2000Btu, πιο σου κοστίζει παραπάνω;
    Μια απλή ερώτηση, έχει μια απλή απάντηση.

  4. #1609
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά ρε συ, πιο πίσω δεν μου λες πως δεν μπορείς να μετρήσεις τα Btu;
    Ναι ή όχι;

    Αν δεν μπορείς λοιπόν τότε το να μου λες οτι μετράς 200w και νιώθεις καλά δεν βοηθάει.
    Σε ρώτησα λοιπόν,

    φυσικά και δεν μπορώ να μετρήσω τα BTUs τα οποία αποδίδει ένα A/C σε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

    αλλά μπορώ να βρω πόση είναι η κατανάλωση στα ελάχιστα BTUs,
    αυτό γίνεται επαγωγικά,

    1ο στα specs αναγράφεται η ελάχιστη Απόδοση σε BTUs, (μήπως αυτό δεν το ξέρεις και γι' αυτό συνέχεια με ρωτάς; Στα πιο πρόσφατα A/Cs αυτό αναγράφεται στα specs. Σε παλαιότερα μοντέλα ΔΕΝ αναγράφεται),

    2o αφήνεις το A/C να δουλεύει για ώρες και παρατηρείς την Κατανάλωση (σε watt), όταν η κατανάλωση για ώρες είναι σε κάποια συγκεκριμένα watts μπορείς να συμπεράνεις ότι αυτή θα είναι και η ελάχιστη κατανάλωση.

    οπότε μπορείς να δεχθείς ότι η Ελάχιστη Απόδοση αντιστοιχεί στην Ελάχιστη Κατανάλωση.




    Οπως σου είπα και πιο πίσω, έχεις ενα κλιματιστικό που στην συγκεκριμένη στιγμή καταναλώνει 200W και σου δίνει 4000btu και ενα που καταναλώνει 200W και σου δίνει 2000Btu, πιο σου κοστίζει παραπάνω;
    Μια απλή ερώτηση, έχει μια απλή απάντηση.
    όντως είναι πολύ απλή και ότι θα απαντούσες εσύ, θα απαντούσα και εγώ,

    το ζουμί της υπόθεσης είναι σε αυτά που γράφω πιο πάνω, επαναλαμβάνω τώρα δεν κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ A/Cs.

  5. #1610
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά και δεν μπορώ να μετρήσω τα BTUs τα οποία αποδίδει ένα A/C σε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

    αλλά μπορώ να βρω πόση είναι η κατανάλωση στα ελάχιστα BTUs,
    αυτό γίνεται επαγωγικά,

    1ο στα specs αναγράφεται η ελάχιστη Απόδοση σε BTUs, (μήπως αυτό δεν το ξέρεις και γι' αυτό συνέχεια με ρωτάς; Στα πιο πρόσφατα A/Cs αυτό αναγράφεται στα specs. Σε παλαιότερα μοντέλα ΔΕΝ αναγράφεται),

    2o αφήνεις το A/C να δουλεύει για ώρες και παρατηρείς την Κατανάλωση (σε watt), όταν η κατανάλωση για ώρες είναι σε κάποια συγκεκριμένα watts μπορείς να συμπεράνεις ότι αυτή θα είναι και η ελάχιστη κατανάλωση.

    οπότε μπορείς να συμπεράνεις ότι η Ελάχιστη Απόδοση αντιστοιχεί στην Ελάχιστη Κατανάλωση.







    όντως είναι πολύ απλή και ότι θα απαντούσες εσύ, θα απαντούσα και εγώ,

    το ζουμί της υπόθεσης είναι σε αυτά που γράφω πιο πάνω, επαναλαμβάνω τώρα δεν κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ A/Cs.
    sorry για το ρε


    Τα σχετικά με τα ελάχιστα Btu στα είχα γράψει εγω πιο πίσω,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν σε ενδιαφέρουν τα W σε ενδιαφέρουν τα BTU και όλοι οι κατασκευαστές αναφέρουν το απο πόσα btu εως πόσα δίνει το κλιματιστικό

    πχ σου λένε οτι δίνει 3.410-13.650
    https://www.rapidtables.com/convert/...BTU_to_kW.html κάνεις μετά και την αναγωγή στο seer και βγάζεις στο περίπου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πχ 3410Btu είναι κοντά στα 1000W με ενα seer 5 θα έχεις μια κατανάλωση κοντά στα 200W
    Το πρόβλημα εδώ είναι πως το seer παίζει ανάλογα με την θερμοκρασία έξω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι

    Κάνουμε την πράξη Btu σε Kw και μετά κάνουμε και την διαίρεση με το seer που αναφέρει το κλιματιστικό για τους βαθμούς που έχουμε έξω
    Οπότε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου είπα και πιο πίσω, έχεις ενα κλιματιστικό που στην συγκεκριμένη στιγμή καταναλώνει 200W και σου δίνει 4000btu και ενα που καταναλώνει 200W και σου δίνει 2000Btu, πιο σου κοστίζει παραπάνω;
    Οπότε αυτό που ρωτάς στον GeorgeH τι κατανάλωση έχει σε KW δεν θα σου δώσει κάποια σαφή απάντηση, δεν ξέρεις πόσα Btu θέλει ο χώρος τους, μπορεί να είναι άτομο που τον πειράζει πιο πολύ η ζεστή ή μπορεί να είναι το αντίθετο, μπορεί ο χώρος του έτσι όπως είναι να φέρνει τον αέρα απο το κλιματιστικό με διαφορετική γωνία πάνω του με αποτέλεσμα να το νιώθει πιο δροσερά κλπ

    ΠΧ έχεις ενα κλιματιστικό που σου τρώει 250W και νιώθεις ανέτα, εγώ έχω ενα που τρώει 200W και νιώθω άνετα, αλλά ο χώρος μου απαιτεί λιγότερα btu απο τον δικό σου για διατήρηση, το δικό σου είναι ακριβότερο στον λογαριασμό, άλλα όχι απαραίτητα αν τα βάζαμε στον ίδιο χώρο/ίδιες συνθήκες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 09-07-20 στις 20:04.

  6. #1611
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    συμφωνώ σε όλα
    αλλά εγώ παρουσίασα και έναν τρόπο όπου μπορείς επαγωγικά να βρεις περίπου στα πόσα watt (μετρημένα με το όργανο- που είναι και τα πραγματικά) αντιστοιχεί η ελάχιστη απόδοση.

    δηλ. έχεις μια θεωρητική τιμή που την βρίσκεις μετατρέποντας τα BTU σε KWatts και μετά χρησιμοποιείς το seer και βρίσκεις την κατανάλωση
    και μία πραγματική τιμή την οποίαν μετράς με το όργανο,

    και μετά μπορείς να τις συγκρίνεις,

    το πρόβλημα είναι όταν η μέτρηση είναι μικρότερη από την θεωρητική.

    το seer που αντιστοιχεί σε κάποια συγκεκριμένη εξωτερική θερμοκρασία αν δεν την δίνει ο κατασκευαστής δεν μπορείς να την βρεις

    Οπότε αυτό που ρωτάς στον GeorgeH τι κατανάλωση έχει σε KW δεν θα σου δώσει κάποια σαφή απάντηση, δεν ξέρεις πόσα Btu θέλει ο χώρος τους, μπορεί να είναι άτομο που τον πειράζει πιο πολύ η ζεστή ή μπορεί να είναι το αντίθετο, μπορεί ο χώρος του έτσι όπως είναι να φέρνει τον αέρα απο το κλιματιστικό με διαφορετική γωνία πάνω του με αποτέλεσμα να το νιώθει πιο δροσερά κλπ

    ΠΧ έχεις ενα κλιματιστικό που σου τρώει 250W και νιώθεις ανέτα, εγώ έχω ενα που τρώει 200W και νιώθω άνετα, αλλά ο χώρος μου απαιτεί λιγότερα btu απο τον δικό σου για διατήρηση, το δικό σου είναι ακριβότερο στον λογαριασμό, άλλα όχι απαραίτητα αν τα βάζαμε στον ίδιο χώρο/ίδιες συνθήκες
    βασικά είχα πρόθεση να τον ρωτήσω αλλά η συζήτηση δεν εξελίχθηκε όπως περίμενα γιατί είπε ότι δεν τον νοιάζει η κατανάλωση κλπ

    όλα τα άλλα που αναφέρεις στο quote είναι μεταβλητές που δεν μπορείς να υπολογίσεις και απλά δεν ασχολείσαι, όχι ότι δεν επηρεάζουν.

  7. #1612
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αδέρφια, μια σύντομη γνώμη.

    Κάηκε κάτι στην εξωτερική μονάδα του ένδοξου 20ετίας Fujitsu General μου, που ούτως ή άλλως πήγαινε για παροπλισμό και βρίσκομαι εις αναζήτησιν νέου ένδοξου κλιματιστικού ώστε να με ψύχει και να με θερμαίνει επαρκώς.


    Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες και εδω και σε άλλο φόρουμ που προτάθηκε κάπου πιο πίσω. Κανονικά πρέπει να πάρω 18άρι για τα τμ και το είδος του διαμερίσματός μου, αλλα προτιμώ να πάρω μια μονάδα τώρα για το καθιστικό 12άρα, και σε δεύτερο χρόνο μια άλλη 12άρα ή 9άρα μέσα.

    Επίσης έχω διαβάσει περί των εταιριών -επιγραμματικά- και έχω αντιληφθεί τα περι των εγγυήσεων και των ψιλών γραμμάτων σε αυτές (επιγραμματικά ξανατονίζω).



    Ξέρω ότι τα DAIKIN ακούγονται πως ήταν/είναι σκυλιά, με εγγύηση 3ετή.

    Όπως επίσης ότι τα Ινβέντορ είναι φασόν με 10ετή καλή υποστήριξη χωρίς ζόρια και φωνές.



    Ξέρω, συγκρίνω ίσως για κάποιους τη μέρα με τη νύχτα τώρα.



    Ερχεται η ώρα της ερώτησης - ξεδιπλώματος σκέψης μου:

    Βλέπω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23188494/In...DRVO32-12.html

    έναντι αυτού:

    https://www.skroutz.gr/s/18325018/Da...a-Sensira.html


    Απο τη μια λέω, να πάρω το Daikin, φίρμα. Νόμος της αγοράς να μην έχει η φίρμα τίποτα απο έξτρας στα entry level. Ασε που στο Scop στο καρτελάκι απο κατω, το Α+++ Daikin δίνει κατανάλωση (μέση) 508 KW/a ενω το επίσης Α+++ Inventor 756 KW/a που με έκανε να προβληματιστώ τι παίζει.

    Απο την άλλη δε με χαλάει να πάρω ένα πιο πλήρες και πιο ωραίο μηχάνημα με πολύ μεγαλύτερη εγγύηση. (Inventor). Αλλά η τιμή είναι πιασέκωλο καργαριστό για 12άρι. Και δεν έχει και πιστοποίηση Eurovent απ οσο μπορώ να δω.


    Είμαι 60-40% υπερ του Daikin παρά τα μειονεκτήματά του και να κάνω τη διαφορά μπισκότα Caprice μέχρι να πεθάνω. Έχω άδικο; Εσεις τι θα κάνατε;


    (Ευχαριστώ για την υπομονή σας)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Valder : 15-07-20 στις 10:01.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  8. #1613
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το συζητάς ?
    Daikin και αντί για Caprice, και ξερό ψωμί

    Εγώ τουλάχιστον

    Ποιά εγγύηση ?
    Τα mitsubishάκια που έχω (3x13+18) παίζουν από το 1993.
    Αν ήταν να πλήρωνα εγγύηση θα τα είχα ξανααγοράσει.

    Θέλει και λίγη τύχη βέβαια.

    ΥΓ
    Η μανα μου έχει δύο daikin 9000 ούτε που θυμάμαι από πότε. Αψογα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1614
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ασχετως εταιριας + μακροβιοτητα + εγγυηση
    προσεξε να παρεις κλιματιστικο για τα τετραγωνικα - προϋποθεσεις του δωματιου* όπου θα εργαζεται κατα κορον, για πολυ περισσοτερα πεταμενα λεφτα, για λιγοτερα θα ζοριζεται χωρις λογο!
    Προτιμοτερο δυο μικροτερα ακομη και τωρα...


    *δυσκολα θα σε καλυψει για διπλανα ακομη και με ανοιχτες πορτες
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #1615
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    *δυσκολα θα σε καλυψει για διπλανα ακομη και με ανοιχτες πορτες
    Εξαρτάται απο την μόνωση. Εγώ με καλή μόνωση, με ένα 18άρι ειχα κλιματισμό σε 100 τ.μ. περίπου, όχι παντού το ίδιο φυσικά, αλλά παντού είχα δροσιά. Αλλά είχα και καλή μόνωση.

  11. #1616
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται απο την μόνωση. Εγώ με καλή μόνωση, με ένα 18άρι ειχα κλιματισμό σε 100 τ.μ. περίπου, όχι παντού το ίδιο φυσικά, αλλά παντού είχα δροσιά. Αλλά είχα και καλή μόνωση.
    Πάντα βέβαια με περισσότερα κλιματιστικά παρά με ένα θηρίο, είσαι πιό ευέλικτος.
    Μπορείς να κανονίσεις το μικροκλίμα του κάθε χώρου

    Η μόνωση και χωρίς κανένα κλιματιστικό είναι το Α και το Ω.
    Αλλωστε αν δεν μονώσεις το σπίτι σου, τι θα μονώσεις, τον τάφο σου ? (sorry)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #1617
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά μπήκε Daikin FTXC35B 12άρι στο καθιστικό, με προοπτική αργότερα για άλλο ένα ίδιο στο άλλο δωμάτιο να υποστηρίζουν το ένα το άλλο, στα τμ. συν το μικροκλίμα που λέει ο φίλος Δημήτρης από πάνω μου.

    Το μηχάνημα δεν έχει ιονιστές wifi και λεντάκια στην κάσα με θερμοκρασίες, αλλά κάνει τη δουλειά του, το πράγμα δηλαδή για το οποίο πληρώθηκε.

    Ζητάω 24 βαθμούς από το μηχάνημα, με εξωτερική 32-35 όσο έχει σήμερα, σε χώρο -μέρος του σπιτιού- 30τμ (κλειστές πόρτες στα άλλα δωμάτια) και μέχρις ώρας βλέπω 27 σε ένα θερμομετράκι (ψηλά σε ύψος στο χώρο) της πλάκας σταθερά τις τελευταίες ώρες. Εχει τραβήξει τη θερμότητα από τα έπιπλα, επιτέλους νιώθω και αγγίζω δροσιά.

    Αυριο θα κάνω ένα πείραμα να το βάλω να ζητάει 28 βαθμούς να δω πως θα λειτουργήσει και αν θα αλλάξει κάτι στο πως το αντιλαμβάνομαι.

    Πάντως με το που το έβαλα μπρος, κατέβαζε γρήγορα τη θερμοκρασία με φουλ ανεμιστήρα (3/3). Τώρα το χω στην 1/3 σκάλα και ΙΣΑ που ακούγεται. Εκτός αν είμαι παλαβός ή έχω παραισθήσεις, ακούω και κάποιες διακυμάνσεις στον ήχο, κάποια περιοδικότητα. Μικρές, ίσα ίσα.


    Πρόλαβα και το έβαλα με το που έπιασαν οι ζέστες και επιτέλους παιδιά κοιμήθηκα σαν άνθρωπος το μεσημέρι.

    Οταν ανοιγω όλες τις πόρτες φυσικά η ροη δεν πιάνει όλα τα τμ του σπιτιού, αλλά αισθητά σπάει αυτό το λίβα που επικρατεί σε αυτά τα δωμάτια συν οτι ρίχνει την υγρασία στο 36.

    Το πήρα από Blue Dealer για να τσιμπήσω +2 χρόνια εγγύηση από Daikin και να πάω στα 5 έτη. Ελπίζω να μη μου χρειαστεί ποτέ.

    Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις. Αν θέλετε εν καιρώ σας γράφω και σε βάθος χρόνου τι παρατήρησα.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  13. #1618
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μπήκε Daikin FTXC35B 12άρι στο καθιστικό, με προοπτική αργότερα για άλλο ένα ίδιο στο άλλο δωμάτιο να υποστηρίζουν το ένα το άλλο, στα τμ. συν το μικροκλίμα που λέει ο φίλος Δημήτρης από πάνω μου.

    Το μηχάνημα δεν έχει ιονιστές wifi και λεντάκια στην κάσα με θερμοκρασίες, αλλά κάνει τη δουλειά του, το πράγμα δηλαδή για το οποίο πληρώθηκε.

    Ζητάω 24 βαθμούς από το μηχάνημα, με εξωτερική 32-35 όσο έχει σήμερα, σε χώρο -μέρος του σπιτιού- 30τμ (κλειστές πόρτες στα άλλα δωμάτια) και μέχρις ώρας βλέπω 27 σε ένα θερμομετράκι (ψηλά σε ύψος στο χώρο) της πλάκας σταθερά τις τελευταίες ώρες. Εχει τραβήξει τη θερμότητα από τα έπιπλα, επιτέλους νιώθω και αγγίζω δροσιά.

    Αυριο θα κάνω ένα πείραμα να το βάλω να ζητάει 28 βαθμούς να δω πως θα λειτουργήσει και αν θα αλλάξει κάτι στο πως το αντιλαμβάνομαι.

    Πάντως με το που το έβαλα μπρος, κατέβαζε γρήγορα τη θερμοκρασία με φουλ ανεμιστήρα (3/3). Τώρα το χω στην 1/3 σκάλα και ΙΣΑ που ακούγεται. Εκτός αν είμαι παλαβός ή έχω παραισθήσεις, ακούω και κάποιες διακυμάνσεις στον ήχο, κάποια περιοδικότητα. Μικρές, ίσα ίσα.


    Πρόλαβα και το έβαλα με το που έπιασαν οι ζέστες και επιτέλους παιδιά κοιμήθηκα σαν άνθρωπος το μεσημέρι.

    Οταν ανοιγω όλες τις πόρτες φυσικά η ροη δεν πιάνει όλα τα τμ του σπιτιού, αλλά αισθητά σπάει αυτό το λίβα που επικρατεί σε αυτά τα δωμάτια συν οτι ρίχνει την υγρασία στο 36.

    Το πήρα από Blue Dealer για να τσιμπήσω +2 χρόνια εγγύηση από Daikin και να πάω στα 5 έτη. Ελπίζω να μη μου χρειαστεί ποτέ.

    Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις. Αν θέλετε εν καιρώ σας γράφω και σε βάθος χρόνου τι παρατήρησα.
    Καλορίζικο!

    Αυτές οι διακυμάνσεις στον ηχό είναι φυσιολογικές καθώς αυξομειώνει στροφές λόγο Inverter

  14. #1619
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις. Αν θέλετε εν καιρώ σας γράφω και σε βάθος χρόνου τι παρατήρησα.
    τωρα πρέπει να αγοράσεις έναν Μετρητή Κατανάλωσης και να μετρήσεις πόσο καταναλώνει το a/c.
    αυτό έχει και την μεγαλύτερη σημασία και από εκεί θα καταλάβεις αν όντως ήταν σωστή η αγορά.

    όλα τα a/c θα κάνουν την δουλειά τους αλλά κάποια θα καταναλώσουν περισσότερο ενέργεια από τα άλλα.

  15. #1620
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Αυτό με τους μετρητές δεν το καταλαβαίνω.Δηλαδη αν το καινούργιο aircondition καεί πολύ θα το αλλάξεις ;Αν πάρουμε καινούργιο ψυγείο γιατί να μην βάλουμε και εκει μετρητή , ή στην κουζίνα κλπ.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Σελ. 108 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας