Σελ. 31 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 1859
  1. #451
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    έβαλα πριν 2 μήνες ένα nobu 9000btu αν και αρχικά δεν ήξερα την μάρκα είμαι αρκετά ευχαριστημένος 399 και δώρο η εγκατάσταση

  2. #452
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    είμαι 100% ευχαριστημένος απο ένα tarington house (κάπως έτσι)
    τη μάρκα του ΜΑΚΡΟ που η εξωτερική μονάδα είναι GREE.

    ένα χειμώνα δούλευε 24/7 και μάλιστα ακόμα και όταν χιόνισε έξω αφού δεν είχαμε εναλλακτική τότε


    πάρα πολύ ήσυχο και μπορώ να πώ ότι έχει και καλύτερη κατασκευή η εσωτερική μονάδα απο το inventor

    νομίζω κάπου 350 τελική το 12άρι

    πρέπει να το έχω ξανα-αναφέρει εδώ παλιότερα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελικά θα πάρω αυτό
    http://www.makro.gr/public/site/makr...ndex.html#18/z

    12άρι Α++/Α+ με κομπρέσορα GREE στα 280κάτι
    (έχω προσθέσει ΦΠΑ και έχω αφαιρέσει ένα 40άρι για το καλοριφέρ λαδιού που ήθελα να πάρω έτσι και αλλιώς)

    Και όσο κρατήσει

    Θα δουλέψει στο φουλ για 1 χειμώνα σε σπίτι 75τμ και μετά θα μπεί σε δωμάτιο 14τμ που βάση μελέτης και ένα 7αρι είναι υπερ-αρκετό.
    Τελικά ~300 το 12άρι με Α++/Α+
    καταπληκτικό!

    - - - Updated - - -

    http://www.themart.gr/public/site/ma...ndex.html#48/z

    τελευταία σελίδα έχει 9άρι και 12άρι
    αλλά δεν είναι τα ίδια με τα δικά μου
    καλό θα είναι είτε να ρωτήσετε είτε να δείτε απο κοντά αν γράφει GREE η εξωτερική μονάδα

  3. #453
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksaefos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για inventor άποψη κανείς? Γιατί στα 9αρια το Aria που είδα είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο στους δείκτες SEER και SCOP.
    Περυσι παροτρυνα την αδερφη μου να παρει ενα Inventor Vision 9αρι ενεργειακης κλασης Α++, το ειχα βρει σε ενα συνοικιακο καταστημα στα 470€.
    Τοποθετηθηκε σε διαμερισμα με μια στοιχειωδη μονωση, αναμενο τουλαχιστον 5 ωρες την ημερα για ενα διμηνο το καλοκαιρι.
    Κοιταξα τους λογαριασμους της ΔΕΗ και δεν παρατηρησα μεγαλη διαφορα, πρακτικα δεν εκαψε ιδιαιτερα.

    Το συγκεκριμενο κλιματιστικο μπορει μεν να ηταν ακριβο στο να το αγορασεις και στην τοποθετηση, αλλα ειναι αρκετα οικονομικο στη χρηση κι εντελως αθορυβο.
    Προυποθεση βεβαια για οικονομια στη χρηση ειναι
    1. να βρεις σοβαρο εγκαταστατη, ειδικα για κλιματιστικα τεχνολογιας inverter δυσκολα βρηκα μαστορα που να χρησιμοποιει αντλια για την τοποθετηση
    2. να υπαρχει μια στοιχειωδης μονωση

    Υπαρχουνε κι αλλα πιο οικονομικα απο το Visio (π.χ. Alpha, Life), αλλα ειναι κι αναλογα τι χρηση θελεις να κανεις.

    Και last but not least, μιλαμε για ελληνικη εταιρια! Οπου οι ελληνικες εταιριες δεχονται ανηλεη πολεμο στις μερες μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 16-06-16 στις 16:04.

  4. #454
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περυσι παροτρυνα την αδερφη μου να παρει ενα Inventor Vision 9αρι ενεργειακης κλασης Α+++, το ειχα βρει σε ενα συνοικιακο καταστημα στα 470€.
    Τοποθετηθηκε σε διαμερισμα με μια στοιχειωδη μονωση, αναμενο τουλαχιστον 5 ωρες την ημερα για ενα διμηνο το καλοκαιρι.
    Κοιταξα τους λογαριασμους της ΔΕΗ και δεν παρατηρησα μεγαλη διαφορα, πρακτικα δεν εκαψε ιδιαιτερα.

    Το συγκεκριμενο κλιματιστικο μπορει μεν να ηταν ακριβο στο να το αγορασεις και στην τοποθετηση, αλλα ειναι αρκετα οικονομικο στη χρηση κι εντελως αθορυβο.
    Προυποθεση βεβαια για οικονομια στη χρηση ειναι
    1. να βρεις σοβαρο εγκαταστατη, ειδικα για κλιματιστικα τεχνολογιας inverter δυσκολα βρηκα μαστορα που να χρησιμοποιει αντλια για την τοποθετηση
    2. να υπαρχει μια στοιχειωδης μονωση

    Υπαρχουνε κι αλλα πιο οικονομικα απο το Visio (π.χ. Alpha, Life), αλλα ειναι κι αναλογα τι χρηση θελεις να κανεις.

    Και last but not least, μιλαμε για ελληνικη εταιρια! Οπου οι ελληνικες εταιριες δεχονται ανηλεη πολεμο στις μερες μας.
    Δεν είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει !! Θα τα κάνεις απόσβεση τα παραπάνω λεφτα !

  5. #455
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
    5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
    Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

    Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

    Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

    Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU

  6. #456
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU
    Αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες (θερμικά κέρδη / απώλειες) του χώρου, αλλά και την επιδιωκόμενη χρήση. Δεν μπορεί να είναι αξίωμα το παραπάνω.

  7. #457
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες (θερμικά κέρδη / απώλειες) του χώρου, αλλά και την επιδιωκόμενη χρήση. Δεν μπορεί να είναι αξίωμα το παραπάνω.
    Ακριβώς,

    εμένα στα υπνοδωμάτια και 6άρι αν υπήρχε θα μου έκανε δουλειά.

  8. #458
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
    5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
    Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

    Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

    Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

    Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU
    Κάνεις λάθος . Ο όρος ψόφια δεν ισχύει .
    Καταρχάς πέρα απο τα ονομαστικά btu έχουμε και το εύρος απόδοσης btu .
    Υπάρχουν 9000 ονομαστικά btu μηχανήματα με θεωρητικό μέγιστο 10500 btu και 9000 btu μηχανήματα με μέγιστο θεωρητικό 16000 btu .

    Αλλά αυτό άστο .

    Ψόφιο κλιματιστικό δεν υπάρχει . Όλα είναι θέμα κακής επιλογής μηχανήματος για συγκεκριμένο χώρο που θες να ψύξεις-θερμάνεις. Δηλαδή τι απώλειες έχει ο χώρος σου για να δεις τι μηχάνημα είναι κατάλληλο για τον χώρο σου (σε btu) .

    Εγώ πάντως σου εγγυώμαι ότι μπορείς με 9000 btu μηχάνημα να ψύξεις και να θερμάνεις σπίτι 60 τ.μ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ . Όπως είπα όλα εξαρτώνται από τις απώλειες του χώρου .

  9. #459
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
    5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
    Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

    Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

    Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

    Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU
    Το συγκεκριμενο μονο ψοφιο δεν το λες.
    Αλλωστε διευκρινησα οτι ο χωρος ειχε μια στοιχειωδη μονωση, το ειχα ανοιχτο 5 (τουλαχιστον) ωρες τη μερα τις μεσημεριανες ωρες και δουλευε οσο ακριβως χρειαζοταν για να συντηρησει την θερμοκρασια που επελεγα. Αυτο κανει ενα κλιματιστικο inverter.

  10. #460
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παιδιά, μηχανικός είμαι

    Προφανώς και εξαρτάται από τις απώλειες, προφανως και χρειάζεται μελέτη (έχει κάνει κανεις πριν αγοράσει κλιματιστικό ?)

    Το ψόφιο αναφέρεται στο "σε πόση ώρα φτιάχνει την επιθυμητή θερμοκρασία"
    Γιαυτό λέω "προσωπικά"

    Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό

  11. #461
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό
    Τότε τί συζητάμε; Δεν φταίει λοιπόν το μηχάνημα που είναι "ψόφιο", αλλά η λάθος χρήση του.

  12. #462
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, μηχανικός είμαι

    Προφανώς και εξαρτάται από τις απώλειες, προφανως και χρειάζεται μελέτη (έχει κάνει κανεις πριν αγοράσει κλιματιστικό ?)

    Το ψόφιο αναφέρεται στο "σε πόση ώρα φτιάχνει την επιθυμητή θερμοκρασία"
    Γιαυτό λέω "προσωπικά"

    Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό
    Μηχανολογία σπουδάζω . Εγώ κολλάω σε αυτό που είπες περί ψόφιου μηχανήματος . Δεν φταίει κανένα μηχάνημα . Όλα είναι θέμα απωλειών και λάθος επιλογής μονάδας κλιματιστικού . Μάλλον δεν διατύπωσες καλά το σκεπτικό σου !
    Έχω 9άρι στο δωμάτιο μου αμόνωτοι τοίχοι με αλουμίνια όμως 13 τ.μ . Το χειμώνα με 8 βαθμούς έξω έχω στην ανάκληση την μπαλκονόπορτα και καπνίζω. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το κλιματιστικό . Για το χώρο μου είναι υπεραρκετό .

  13. #463
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    O.T.E.
    Router
    ZTE H108NS
    Παιδια ψαχνω για air condition (ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ψυξη) για ενα μικρο σπιτι με περιπου 20 τ.μ. ενιαιο χωρο ο οποιος εχει ενα παραθυρο και μια πορτα που οδηγει στο υπνοδωματιο, το οποιο ομως δεν ενδιαφερει να κλιματιζεται. Το σπιτι δεν το βλεπει πολυ ο ηλιος, ενω και τα κουφωματα ειναι αρκετα καλα με διπλα τζαμια.

    Εχω βρει μεχρι στιγμης αυτο https://www.skroutz.gr/s/7038033/Pitsos-P1ZAI0960W.html 399 ευρω σε προσφορα μαζι με την εγκατασταση (460 ευρω τα 12.000 btu).

    Επισης εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toy...-HTG-09IV.html στα 430 μαζι με την εγκατασταση, ενω βρισκω επισης διαφορα αλλα γνωστα τα οποια ανεβαινουν στα 470 μαζι με την εγκατασταση.

    Νομιζετε τα 9.000 btu ειναι αρκετα? Πως βλεπετε σαν επιλογη το Pitsos? Εχει νοημα να παω στα 430 ευρω στο Toyotomi ή στα 470 σ ενα εκ των Fujitsu, Gree, Inventor? Ειναι προτιμοτερο 12αρι Pitsos με 460 απο τα 9αρια Fujitsu, Gree, Inventor στα ιδια περιπου χρηματα?

    Ευχαριστω.

  14. #464
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα χαρακτηριστικά της συσκευής που δίνει το skroutz αλλά σύμφωνα με αυτά δεν είναι και τα δύο πολύ θορυβώδη;

  15. #465
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    O.T.E.
    Router
    ZTE H108NS
    Δεν με νοιαζει τοσο ο θορυβος (το σπιτι ειναι της γιαγιας και ειναι ολη μερα τα εγγονια εκει, οποτε καταλαβαινεις ο θορυβος του κλιματιστικου ειναι σχετικα αδιαφορος...) οσο η ποιοτητα και η αποδοση.

Σελ. 31 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας