Σελ. 82 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1859
  1. #1216
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να σας... παρηγορησω ΥΠΑΡΧΟΥΝ περιπτωσεις όπου απαιτειται ΑΔΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ κοκ για εγκατασταση κλιματιστικων μοναδων!
    Οι άδειες για κλιματιστικά δεν απαιτούνται πλέον. Η απαγόρευση στις όψεις εξακολουθεί να υπάρχει.


    Μια ερώτηση τώρα. Θέλω ένα κλιματιστικό που να φτάνει σε ισχύ τα 30000BTU στην θέρμανση.

    Έχω βρει τα εξής μοντέλα

    Το μοναδικό 30αρι της fujitsu: Fujitsu ASYG30LFC
    Δύο μοντέλα της mitsubishi: srk/srk71zk , msz gf71ve
    Ένα toyotomi: izuru trn/trg-871zr

    Θα ήθελα γνώμες ποιο απ' τα παραπάνω είναι το πλέον αξιόπιστο. Εκ μιας πρώτης όψεως θα έλεγα για fujitsu αλλά θεωρώ πολλά τα περίπου 1400-1500 ευρώ που μπορεί να φτάσει μαζί με την τοποθέτηση, επίσης δεν ξέρω πόσο πολύ ισχύ/ρεύμα κατανάλωσης μπορεί να φτάσει αν λειτουργήσει σε ακραίες συνθήκες καιρού π.χ 0 βαθμούς τον χειμώνα.

    Τα mitsubishi είναι και αξιόπιστη μάρκα και λίγο πιο οικονομικά στην τιμή.

    Τέλος το toyotomi αποτελεί μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση με αυτές τις επιδόσεις που έχει και την τιμή του, αλλά φοβάμαι μήπως πίσω από αυτή την χαμηλή τιμή (το βρίσκεις και με 750ευρώ), κρύβεται μια κακή ποιότητα και μια αναξιόπιστη συσκευή που μπορεί να βγάλει το οποιοδήποτε πρόβλημα. Επίσης από όσο έψαξα, δεν έχει πιστοποιήσεις eurovent, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν και αυτές οι τιμές είναι πραγματικές.

    Να πω πως με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι της αποδιδόμενης ισχύος στην θέρμανση, δεν με απασχολεί το πόσο οικονομικό είναι ή αν έχει χαμηλότερο SCOP/SEER.

  2. #1217
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Υπάρχουν δυο "σχολές" στην αγορά εξοπλισμού

    1. Αγοράζω το πιό ποιοτικό και συννάμα σχεδόν πάντα πιο ακριβό, για αξιοπιστία, μακροβιότητα και υπαρξη ανταλλακτικών. Βέβαια ανταλλακτιά θαναι επίσης πολύ ακριβά, εαν γίνει το παραμικρό, το δε κόστος συντήρησης ή αποκατάστασης βλάβης πολλές φορές ειναι ανάλογο του κόστους του μηχανήματος
    2. Αγοράζω φθηνό, με εγγύηση όσο το δυνατόν μεγαλύτερη. Εαν βγεί "λεμόνι" συνήθως το αντικαθιστούν, μιας και οι επισκευές κοστίζουν περισσότερο. Ετσι λοιπόν το παίρνω με εγγύηση διετίας, ή εαν είναι δυνατόν μεγαλύτερη (είτε σε προσφορά είτε με έξτρα πληρωμή), και το παίρνω απόφαση ότι έχω την συσκευή για τόσο χρόνο (όσο ειναι η εγγύηση). Εαν κρατήσει παραπάνω, ακόμα καλύτερα....

    Διάλεξε και πάρε.

    ΥΓ. Ο συντελεστής SCOP έχει να κάνει με την απόδοση. Εαν για την δεδομένη "ποσότητα" θερμότητας, θα κάψει Χ κιλοβατώρες ή διπλάσιες πχ κιλοβατώρες. Με πολύ συχνή χρήση τελικά αυτο παίζει ίσως το σημαντικότερο ρόλο, μιας και σε λίγο χρονικό διάστημα μπορεί να είναι το κοστος στις κιλοβατώρες περισσότερο απο την διαφορά αγορας τους ενός απο του άλλου. Εαν γίνεται μικρή χρήση, τότε ναι, δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο τελικά.

  3. #1218
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά τείνω προς τη δεύτερη περίπτωση. Οχι το φθηνότερο, αλλά αξιοπρεπές μηχάνημα με καλό value for money. Ο βασικός λόγος για την επιλογή μου είναι ότι μου δίνει τη δυνατότητα να έχω τελευταίας τεχνολογίας μηχάνημα κάθε Χ χρόνια, παρά ένα για 2Χ χρόνια, που κατά το δεύτερο Χ θα είναι τεχνολογικά απαρχαιωμένο (και από πλευράς ενεργειακής κλάσης).

  4. #1219
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τείνω προς τη δεύτερη περίπτωση. Οχι το φθηνότερο, αλλά αξιοπρεπές μηχάνημα με καλό value for money. Ο βασικός λόγος για την επιλογή μου είναι ότι μου δίνει τη δυνατότητα να έχω τελευταίας τεχνολογίας μηχάνημα κάθε Χ χρόνια, παρά ένα για 2Χ χρόνια, που κατά το δεύτερο Χ θα είναι τεχνολογικά απαρχαιωμένο (και από πλευράς ενεργειακής κλάσης).
    Ακριβως. Οτι λεμε και για τους η/υ. Και με την ευκαιρια, εχετε υποψη καποιο οσο γινεται πιο αθορυβο κλιματιστικο για κρεβατοκαμαρα? λογικα 9-12χιλ. btu θα φτανει.

  5. #1220
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως. Οτι λεμε και για τους η/υ. Και με την ευκαιρια, εχετε υποψη καποιο οσο γινεται πιο αθορυβο κλιματιστικο για κρεβατοκαμαρα? λογικα 9-12χιλ. btu θα φτανει.
    Εξαρτάται σε ποια περίπτωση είσαι, σύμφωνα με το ποστ του Anon.
    Αν είσαι στην πρώτη, δες πχ το Mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG.
    Αν είσαι στη δεύτερη τότε δες πχ το TCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412.
    Υπάρχουν και άλλες παράμετροι όπως πχ αν το θες μόνο για ψύξη (δες SEER) ή για θέρμανση (δες SCOP) ή και τα δύο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #1221
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους.

    Ψάχνω ένα 9άρι κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση.

    Έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στα παρακάτω, αλλά επειδή δεν έχω μεγάλη ιδέα για τα κριτήρια επιλογής μου, μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη;

    https://www.skroutz.gr/s/18225693/In...R1VO32-09.html
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...fi-passion-eco
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...siesta-sensira
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...shi-msz-wn25va
    https://www.public.gr/product/klimat...prod9092508pp/

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    8 μήνες αναμονή για σύνδεση με 2play!!!

  7. #1222
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Ψάχνω ένα 9άρι κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση.

    Έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στα παρακάτω, αλλά επειδή δεν έχω μεγάλη ιδέα για τα κριτήρια επιλογής μου, μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη;

    https://www.skroutz.gr/s/18225693/In...R1VO32-09.html
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...fi-passion-eco
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...siesta-sensira
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...shi-msz-wn25va
    https://www.public.gr/product/klimat...prod9092508pp/

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Έστω ότι όντως 9άρι είναι αυτό που χρειάζεσαι με βάση τις απώλειες του δωματίου (εμβαδό, όγκος κλπ).
    Θα πρέπει να αποφασίσεις ότι κάπου θα κερδίσεις και κάπου θα χάσεις πχ ψύξη έναντι θέρμανσης. Δεν υπάρχει κλιματιστικό που να διαπρέπει σε όλα και να είναι οικονομικό.
    Γενικά κοιτάς SEER για ψύξη και SCOP για θέρμανση, όσο μεγαλύτερα χοντρικά τόσο περισσότερη οικονομία. Επίσης καλύτερα να πάρεις κάτι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση.
    Επιπρόσθετα, να κοιτάξεις αν είναι για υπνοδωμάτιο να έχει χαμηλή σκάλα όσο περισσότερο αθόρυβη γίνεται για να έχετε ποιοτικό ύπνο.

    Με βάση το badget σου δες τις κάτωθι επιλογές της Inventor, όμως μην περιμένεις πολλά από πλαστικά και ποιότητα κατασκευής. Τριξίματα δλδ θα υπάρχουν. Αλλιώς πρέπει να ανέβεις σε κατηγορία τιμής:
    Inventor Life Pro L5VI32
    Inventor Premium PR1VI32
    Inventor Aria AR3VI32-09WF

    Εγώ αγόρασα αυτό το 9αρι για Airbnb στο νησί, αν και περιμένω να ξεδιαλύνει ένα μπέρδεμα με το τηλεκοντρόλ γιατί σε αυτή την παρτίδα λείπει το κουμπί mute
    TCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412

    Υπάρχει και το Haier AS09DCAHRA πιο ακριβό με καλά νούμερα ονομαστικά.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #1223
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι όντως 9άρι είναι αυτό που χρειάζεσαι με βάση τις απώλειες του δωματίου (εμβαδό, όγκος κλπ).
    Θα πρέπει να αποφασίσεις ότι κάπου θα κερδίσεις και κάπου θα χάσεις πχ ψύξη έναντι θέρμανσης. Δεν υπάρχει κλιματιστικό που να διαπρέπει σε όλα και να είναι οικονομικό.
    Γενικά κοιτάς SEER για ψύξη και SCOP για θέρμανση, όσο μεγαλύτερα χοντρικά τόσο περισσότερη οικονομία. Επίσης καλύτερα να πάρεις κάτι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση.
    Επιπρόσθετα, να κοιτάξεις αν είναι για υπνοδωμάτιο να έχει χαμηλή σκάλα όσο περισσότερο αθόρυβη γίνεται για να έχετε ποιοτικό ύπνο.

    Με βάση το badget σου δες τις κάτωθι επιλογές της Inventor, όμως μην περιμένεις πολλά από πλαστικά και ποιότητα κατασκευής. Τριξίματα δλδ θα υπάρχουν. Αλλιώς πρέπει να ανέβεις σε κατηγορία τιμής:
    Inventor Life Pro L5VI32
    Inventor Premium PR1VI32
    Inventor Aria AR3VI32-09WF

    Εγώ αγόρασα αυτό το 9αρι για Airbnb στο νησί, αν και περιμένω να ξεδιαλύνει ένα μπέρδεμα με το τηλεκοντρόλ γιατί σε αυτή την παρτίδα λείπει το κουμπί mute
    TCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412

    Υπάρχει και το Haier AS09DCAHRA πιο ακριβό με καλά νούμερα ονομαστικά.
    Και τι ακριβώς κάνει το mute ?

    Επειδή μάλλον δεν έχετε jumbo στην Πάρο, πάρε και 2 τέτοια για backup, τάχω δοκιμάσει σε καμμιά 10αριά διαφορετικά κλιματιστικά, μια χαρά.
    https://www.e-jumbo.gr/organosi-spit...versal_271724/

    Το original πόσο έχει?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1224
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι ακριβώς κάνει το mute ?

    Επειδή μάλλον δεν έχετε jumbo στην Πάρο, πάρε και 2 τέτοια για backup, τάχω δοκιμάσει σε καμμιά 10αριά διαφορετικά κλιματιστικά, μια χαρά.

    Το original πόσο έχει?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.png.27956b6748b1e428cf234a7dbe5d2ee4.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  78,9 KB 
ID: 204634

    To mute ενεργοποιεί την αθόρυβη λειτουργία. Το τηλεχειριστήριο άνωθεν είναι αυτό που συνοδεύει τη συσκευή, από τίμιο λάθος θέλω να πιστεύω, έχει μόνο το αυτόματο και 3 σκάλες. Δεν υπάρχει mute εδώ

    Σύμφωνα με τα specs του μοντέλου
    "Στάθμη ηχητικής πίεσης (εσωτερικό) (H/M/L/Mute) dB(A) 40/34/26/19"
    Οπότε χωρίς mute δεν υπάρχουν τα 19dB.

    ΥΓ. Τα 2 τέτοια που έγραψες σε τι αντιστοιχούν;
    Αλήτη, κάνουμε και edit εεεεε;;;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  10. #1225
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.png.27956b6748b1e428cf234a7dbe5d2ee4.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  78,9 KB 
ID: 204634

    To mute ενεργοποιεί την αθόρυβη λειτουργία. Το που συνοδεύει τη συσκευή, από τίμιο λάθος θέλω να πιστεύω, έχει μόνο το αυτόματο και 3 σκάλες.

    Σύμφωνα με τα specs του μοντέλου
    "Στάθμη ηχητικής πίεσης (εσωτερικό) (H/M/L/Mute) dB(A) 40/34/26/19"
    Οπότε χωρίς mute δεν υπάρχουν τα 19dB.

    ΥΓ. Τα 2 τέτοια που έγραψες σε τι αντιστοιχούν;
    Αλήτη, κάνουμε και edit εεεεε;;;
    Τα 2 τέτοια τα παίρνεις επειδή είναι φτηνά και τα οriginal μπορεί να τα βρεις παραλία ή να έχουν μαρμελάδες, κέτσαπ κλπ

    ΥΓ
    Υπάρχει άσχημη εμπειρία σε Πάρο (Παροικιά) από φίλο που ήθελε να μαγειρέψει μακαρονάδα στις 02:30 σε 2 Ολλανδέζες.
    Εγώ σαν σωστός πολυταξιδεμένος προτιμάω Δρυό, έχουν καλύτερα air condition εκεί.
    Πάνε τα χρόνια που μέναμε Νάουσα, πίναμε στον Λαβύρινθο και χαζεύαμε τους υπαλλήλους της ΕΤΕ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 21-06-19 στις 12:29.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1226
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως σε κάποια μοντέλα δεν υπάρχει η λειτουργία mute.
    Όπως κάποια μοντέλα Toyotomi έχουν στο τηλεχειριστήριο την αντίστοιχη ένδειξη quiet αλλά το αντίστοιχο κλιματιστικό δεν την υποστηρίζει οπότε το πλήκτρο είναι άχρηστο.

    Σε άλλα μοντέλα όμως υπάρχει.

  12. #1227
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σε κάποια μοντέλα δεν υπάρχει η λειτουργία mute.
    Όπως κάποια μοντέλα Toyotomi έχουν στο τηλεχειριστήριο την αντίστοιχη ένδειξη quiet αλλά το αντίστοιχο κλιματιστικό δεν την υποστηρίζει οπότε το πλήκτρο είναι άχρηστο.

    Σε άλλα μοντέλα όμως υπάρχει.
    Έγραψα τι ισχύει με τα specs του TCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412, όπου υπάρχει η αθόρυβη η λειτουργία την οποία υποστηρίζει η πλακέτα και τη διαφημίζουν από Τουρνικιώτη. Το τηλεκοντρόλ όμως που συνοδεύει το κλιματιστικό δε διαθέτει το κουμπί αυτό. Το ανάποδο δλδ από το case με το Toyotomi που γράφεις.

    Πάντως σε άλλο σχετικό φόρουμ είδα ότι με το σωστό τηλεκοντρόλ αυτού του μοντέλου, που έχει το πλήκτρο mute δλδ, ενεργοποιείς την αθόρυβη λειτουργία και στο TCL μοντέλο το απλό Elite TAC-09CHSA/XA51. Με λίγα λόγια, όλα τα Elite μοντέλα υποστηρίζουν τη σίγαση/mute άσχετα τι τηλεκοντρόλ συνοδεύει την αρχική συσκευασία. Στα 9αρια/12αρια είναι 19dB η σχετική ηχητική στάθμη ενώ στα μεγαλύτερης ισχύος μοντέλα είναι παραπάνω.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  13. #1228
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Απλά το γράφω πληροφοριακά. Στο εγχειρίδιο γράφουν πολλές φορές Οι λειτουργίες υποστηρίζονται αναλόγως μοντέλου.
    Όπως και το πλήκτρο δεξιά αριστερά της κίνησης των περσίδων. Ενώ υπάρχει στο τηλεχειριστήριο στα περισσότερα 9άρια και 12άρια μοντέλα η λειτουργία δεν υπάρχει.

    Άλλη μια βλακεία σε ορισμένα μοντέλα της Toyotomi. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται σε όλα με την λειτουργία Turbo.
    Ενεργοποιείς την λειτουργία για να επιτευχθεί πιο γρήγορα η ψύξη του χώρου. Σε άλλες μάρκες μετά από μισή ώρα η λειτουργία απενεργοποιείται αυτόματα μετά από μισή ώρα και πηγαίνει στην επιθυμητή προρύθμιση.
    Στην περίπτωση του Izuru πρέπει να την απενεργοποιήσει ο χρήστης. Δεν ξέρω για το Hiro που έχω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

  14. #1229
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά το γράφω πληροφοριακά. Στο εγχειρίδιο γράφουν πολλές φορές Οι λειτουργίες υποστηρίζονται αναλόγως μοντέλου.
    Όπως και το πλήκτρο δεξιά αριστερά της κίνησης των περσίδων. Ενώ υπάρχει στο τηλεχειριστήριο στα περισσότερα 9άρια και 12άρια μοντέλα η λειτουργία δεν υπάρχει.

    Άλλη μια βλακεία σε ορισμένα μοντέλα της Toyotomi. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται σε όλα με την λειτουργία Turbo.
    Ενεργοποιείς την λειτουργία για να επιτευχθεί πιο γρήγορα η ψύξη του χώρου. Σε άλλες μάρκες μετά από μισή ώρα η λειτουργία απενεργοποιείται αυτόματα μετά από μισή ώρα και πηγαίνει στην επιθυμητή προρύθμιση.
    Στην περίπτωση του Izuru πρέπει να την απενεργοποιήσει ο χρήστης. Δεν ξέρω για το Hiro που έχω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.
    Οκ κατανοητό. Εδώ όλα τα Elite όμως υποστηρίζουν τη συγκεκριμένη λειτουργία και σχεδόν κανένα τηλεκοντρόλ δεν έχει το ανάλογο κουμπί.
    Η αντιπροσωπεία, που επικοινώνησα, είπε ότι σε 1 μήνα περίπου θα έρθει κοντέηνερ με τα σωστά τηλεκοντρόλ. Βέβαια μετά το ξανασκέφτηκε και είπε ότι λόγω θέρους και αδειών μπορεί να πάμε για Σεπτέμβρη...

    Όσον αφορά την Toyotomi δεν είμαι ικανοποιημένος. Ένα 9αρι Zen αγορασμένο 2013-2014 για το υπνοδωμάτιο και η απόδοσή του για 15τμ κρίνεται ανεπαρκής.
    Νομίζω δε, πως λειτουργεί σαν on-off οπότε το βράδυ μετά από κανα 3ωρο βάζω sleep. Θα το πετάξω κάποια στιγμή
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  15. #1230
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Ψάχνω ένα 9άρι κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση.

    Έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στα παρακάτω, αλλά επειδή δεν έχω μεγάλη ιδέα για τα κριτήρια επιλογής μου, μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη;

    https://www.skroutz.gr/s/18225693/In...R1VO32-09.html
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...fi-passion-eco
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...siesta-sensira
    https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...shi-msz-wn25va
    https://www.public.gr/product/klimat...prod9092508pp/

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Για ψύξη όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο οικονομικότερο σε λειτουργία.Το SCOP αφορά την θέρμανση . Επίσης αν είναι για υπνοδωμάτιο οτιδήποτε κάτω απο 23-24 db θορύβου το λες αθόρυβο .


    1. SEER= 6.8, SCOP= 5.1, θόρυβος: 21 db https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...fi-passion-eco

    2. SEER=6.74, SCOP=5.78, θόρυβος: 20 db https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...siesta-sensira

    3. SEER=6.2, SCOP= 5.1, θόρυβος: 21db https://www.skroutz.gr/s/18225693/In...R1VO32-09.html

    4. SEER= 6.2 SCOP= 5.0, θόρυβος: 22db https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...shi-msz-wn25va

    5. SEER= 5.8, SCOP= 4.7, θόρυβος: 22 db https://www.public.gr/product/klimat...prod9092508pp/

    Απο εγγύηση να ξέρεις ότι

    Η Daikin δίνει 3 χρόνια σε όλα τα μέρη.
    Η Mitsubishi δίνει 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και 7 χρόνια στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .
    Η Inventor δίνει την μεγαλύτερη εγγύηση στο εμπόριο . 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

Σελ. 82 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας