Σελ. 80 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1859
  1. #1186
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ObiGoSu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτική εξήγηση. Κι εγώ πιστεύω ότι 9αρι θα καλύψει για τον χώρο που το θέλω. Άρα κι εσύ προτείνεις Inventor Passion eco? Για την premium σειρά η άποψή σου?

    Υ.Γ: Το 1,2 που γράφω παραπάνω, είναι και τα 2 9αρια, αλλά διαφορετικά, ποια η διαφορά τους εάν γνωρίζεις?
    Συνήθως ένα μοντέλο υπάρχει σε κάθε σειρά κλιματιστικού. Δηλαδή ένα 9άρι ένα 12άρι κτλ .
    Απο τι είδα το Passion ECO έχει εγκατασταθεί πρόσφατα απο αναβαθμισμένη σειρά , Passion ECO P9V
    https://www.inventoraircondition.gr/...p9v#tech-specs

    To premium είναι εξίσου καλό σε στάθμη θορύβου με το Passion eco p9v. Απλώς το pasion eco p9v εχει καλύτερο SEER δηλαδή συγκριτικά καίει λιγότερο στη ψύξη. Έχουν και τα δύο φίλτρα και wi-fi .

  2. #1187
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως ένα μοντέλο υπάρχει σε κάθε σειρά κλιματιστικού. Δηλαδή ένα 9άρι ένα 12άρι κτλ .
    Απο τι είδα το Passion ECO έχει εγκατασταθεί πρόσφατα απο αναβαθμισμένη σειρά , Passion ECO P9V
    https://www.inventoraircondition.gr/...p9v#tech-specs

    To premium είναι εξίσου καλό σε στάθμη θορύβου με το Passion eco p9v. Απλώς το pasion eco p9v εχει καλύτερο SEER δηλαδή συγκριτικά καίει λιγότερο στη ψύξη. Έχουν και τα δύο φίλτρα και wi-fi .
    Εγκυκλοπαιδικά, αν θέλαμε να συγκρίνουμε τα αντίστοιχα μοντέλα της Inventor (9000btu), ποιά θα ήταν η σειρά κατάταξης;
    1) Inventor Premium PR1VI32-09WF/PR1VO32-09
    2) Inventor Life Pro L5VI32-09WFR/L5VO32-09
    3) Inventor Passion Eco P9VI32-09WF/ P9VO32-09
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #1188
    Εγγραφή
    28-06-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως ένα μοντέλο υπάρχει σε κάθε σειρά κλιματιστικού. Δηλαδή ένα 9άρι ένα 12άρι κτλ .
    Απο τι είδα το Passion ECO έχει εγκατασταθεί πρόσφατα απο αναβαθμισμένη σειρά , Passion ECO P9V
    https://www.inventoraircondition.gr/...p9v#tech-specs

    To premium είναι εξίσου καλό σε στάθμη θορύβου με το Passion eco p9v. Απλώς το pasion eco p9v εχει καλύτερο SEER δηλαδή συγκριτικά καίει λιγότερο στη ψύξη. Έχουν και τα δύο φίλτρα και wi-fi .
    Μετά από αρκετό ψάξιμο, έχω δει ότι το Nemesis PRO έχει το καλύτερο SEER 8.5 αλλά είναι και το πιο ακριβό, το Aria είναι το 2ο καλύτερο 7.1, και το Passion ECO p9v έχει 6.8 , με το Aria όμως να είναι το πιο αθόρυβο! Το premium το 9αρι δεν βλέπω κάποια χαρακτηριστικά που θα το προτιμούσα έναντι των υπολοίπων, ίσως μόνο το ότι είναι πιο φθηνό. Λογικά θα πάω για το Aria εφόσον βρω μια καλή τιμή, αλλά δυστυχώς το MediaMarkt που το έχει προσφορά με την εγκατάσταση δεν υπάρχει στην πόλη μου (Καβάλα). Οπότε είπα να περιμένω το επόμενο 20μερο, που θα βγουν προσφορές, μήπως και βρω κάποιο από τα παραπάνω σε προσφορά είτε από αλυσίδα (Public/Κωτσόβολο) είτε από κάποιον ιδιώτη, που μαζί με την εγκατάσταση να μην ξεφεύγει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκυκλοπαιδικά, αν θέλαμε να συγκρίνουμε τα αντίστοιχα μοντέλα της Inventor (9000btu), ποιά θα ήταν η σειρά κατάταξης;
    1) Inventor Premium PR1VI32-09WF/PR1VO32-09
    2) Inventor Life Pro L5VI32-09WFR/L5VO32-09
    3) Inventor Passion Eco P9VI32-09WF/ P9VO32-09
    Καθαρά με κριτήριο το SEER είναι nemesis pro>aria>passion eco>premium=life pro, σύμφωνα πάντα με τα χαρακτηριστικά του site της Inventor και πάντα μιλώντας για τα 9άρια
    Lian Li o11 Dynamic Black || AMD Ryzen 3700X || Asus TUF Gaming x570 Plus || Trident Z Neo 32GB 3600c16 || Asus ROG Strix 5700XT OC || Samsung 970 EVO Plus 500GB || Corsair 3 120gb || WD Red 3TB/WD Blue 1TB || Corsair RM650x || AOC CQ32G1 || AOC I2757FH || XSPC Raystorm D5 EX360 || Thermaltake Pure Plus 12

  4. #1189
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Την πιστοποίηση και τις μετρήσεις ποιος την κάνει;
    Είναι σημαντικό αυτό. Αν την κάνει ο ίδιος ο κατασκευαστής ή κάποιος αναγνωρισμένος φορέας πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

  5. #1190
    Εγγραφή
    28-06-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα θα σε καλυψουν 9000 btu δες κι εδω λεπτομερειες:
    https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator
    Τα παλιοτερα μοντελα ειναι φθηνοτερα γενικα, αλλά ισως δεν βρισκεις τοσο ευκολα ανταλλακτικα αργοτερα...
    Εξαιρετικα τα inventor κυριως λογω του aftersaleservice αλλά και τα mitsubishi καλα, πιο πολυ ομως η επαγγελματικη σειρα!
    ΠΡΟΣΟΧΗ η εγκατασταση να γινει με ΑΝΤΛΙΑ ΚΕΝΟΥ και απο πεπειραμενο επαγγελματια ψυκτικο.
    Επειδή με λίγο ψάξιμο είδα ότι ξεφεύγει λίγο η τιμή, και επειδή διάβασα ότι είναι απαραίτητο, πόσο περίπου θα μου κοστολογίσει στο 9άρι την εγκατάσταση με αντλία κενού για να έχω μια ιδέα πάνω κάτω?
    Πολύ φοβάμαι επίσης, ότι δεν έχω την απαραίτητη ηλεκτρική εγκατάσταση... Χρειάζεται να υπάρχει μπουάτ κοντά στην τοποθέτηση της εσωτερικής μονάδας, και ξεχωριστή ασφάλεια για να το "σηκώνει"?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πιστοποίηση και τις μετρήσεις ποιος την κάνει;
    Είναι σημαντικό αυτό. Αν την κάνει ο ίδιος ο κατασκευαστής ή κάποιος αναγνωρισμένος φορέας πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.
    Δεν το γνωρίζω αυτό... Φαντάζομαι όμως ότι οι μετρήσεις από το Site του κατασκευαστή, είναι πιο αξιόπιστες από συγκριτικά που βλέπω σε bestprice κ.α και είναι ότι να ναι...
    Lian Li o11 Dynamic Black || AMD Ryzen 3700X || Asus TUF Gaming x570 Plus || Trident Z Neo 32GB 3600c16 || Asus ROG Strix 5700XT OC || Samsung 970 EVO Plus 500GB || Corsair 3 120gb || WD Red 3TB/WD Blue 1TB || Corsair RM650x || AOC CQ32G1 || AOC I2757FH || XSPC Raystorm D5 EX360 || Thermaltake Pure Plus 12

  6. #1191
    Εγγραφή
    16-06-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα air condition 24 αρι για τετραγωνικά 77 όλο το σπίτι σαλόνι κουζίνα και να πηγαίνει και μέσα στο ένα το δωμάτιο . Το μπάτζετ είναι από 1.000 έως 1.100 ευρώ είμαι ανάμεσα σε midea https://www.skroutz.gr/s/14682547/Mi...8D0.html#specs μετά εχω δει τα gree https://greeaircondition.gr/oikiakos...a-toixou/bora/, mitshubishi μου είπαν να μην αγγίξω γιατί καίνε πλακέτες , μου αρέσουν πολύ και τα fujitsu που έχουν οι γονείς μου στο σπίτι και φαίνονται εγγύηση , τώρα για τα toshiba δεν γνωρίζω πάρα πολλά και πολλοί λένε τα daikin ότι είναι αξιόπιστα . υπάρχουν χίλιες δυο επιλογές το θέμα είναι τι προτείνεται και εσείς για ενα 24αρι στα 1.000 με 1.100 ευρώ ευχαριστώ πολύ .

  7. #1192
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totos_lolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα air condition 24 αρι για τετραγωνικά 77 όλο το σπίτι σαλόνι κουζίνα και να πηγαίνει και μέσα στο ένα το δωμάτιο . Το μπάτζετ είναι από 1.000 έως 1.100 ευρώ είμαι ανάμεσα σε midea https://www.skroutz.gr/s/14682547/Mi...8D0.html#specs μετά εχω δει τα gree https://greeaircondition.gr/oikiakos...a-toixou/bora/, mitshubishi μου είπαν να μην αγγίξω γιατί καίνε πλακέτες , μου αρέσουν πολύ και τα fujitsu που έχουν οι γονείς μου στο σπίτι και φαίνονται εγγύηση , τώρα για τα toshiba δεν γνωρίζω πάρα πολλά και πολλοί λένε τα daikin ότι είναι αξιόπιστα . υπάρχουν χίλιες δυο επιλογές το θέμα είναι τι προτείνεται και εσείς για ενα 24αρι στα 1.000 με 1.100 ευρώ ευχαριστώ πολύ .
    για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος καλύτερα διάλεξε ένα μηχανάκι σύμφωνα με τα τετραγωνικά του κάθε δωματίου

  8. #1193
    Εγγραφή
    16-06-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ξέρεις ποιο είναι το θέμα φίλε μου το σπίτι το νοικιάζω και δεν είναι δικό μου είναι διώροφο στο επάνω όροφο μένει άλλη οικογένεια έχει σαλόνι κουζίνα και το υπνοδωμάτιο το ένα που θα είναι ανοιχτό ενώ το άλλο κλειστό το βράδυ για να μας παρέχει μια δροσιά ενώ θα κοιμόμαστε , απ 'ότι να βάλω δυο air condition , βάζω ένα και όταν πάω σε δικό μου σπίτι παίρνω και δεύτερο , τα θέλω μόνο για ψύξη ανάβουμε καλοριφέρ το χειμώνα οπότε για ζεστή δεν το χρειάζομαι καν , και η σκέψη μου είναι τι στο καλό να πάρω που κυκλοφορούν τόσα

  9. #1194
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Τελικά εγώ έβαλα ένα 9άρι Toshiba Shorai. Πολύ ικανοποιημένος απ το μηχάνημα πέραν ενός συντονισμού και θορύβου σε συγκεκριμένες στροφές.

    Το μηχάνημα συνοδεύεται από εγγύση 7 ετών ΑΝ του γίνεται ετήσια συντήρηση (πράγμα που σκοπεύω να κάνω anyway).

    Φυσικά και απ τον εγκαταστάτη πήρα απόδειξη παροχής υπηρεσιών, και απ τον συντηρητή θα παίρνω κάθε χρόνο που θα γίνεται συντήρηση.

    Κατά τα άλλα, επέλεξα ανεξάρτητο εγκαταστάτη κι όχι του μαγαζιού που αγόρασα το μηχάνημα.
    Να είμαστε ειλικρινείς μάγκες: σωστή εγκατάσταση με 55€ (χωρίς ΦΠΑ) που μου έδωσαν ΔΕΝ πρόκειται να κάνεις, Κάποτε πρέπει να σταματάμε να κυνηγάμε το φτηνό σε θέματα εγκαταστάσεων που κάνεις εφάπαξ στο σπίτι σου.

    Έδωσα λοιπόν 80€, καθώς του ζήτησα οι εξωτερικές σηλωνήσεις να μπουν σε κανάλι, το οποίο προμηθεύτηκα εγώ (ΚΑΥΚΑΣ).
    Το τελικό αποτέλεσμα με δικαίωσε:
    - η πρίζα μπήκε δίπλα στο κλιματιστικό, οπότε καλώδιο δεν προεξέχει
    - η εγκατάσταση έγινε με αντλία κενού
    - εξωτερικά δεν προεξέχουν σωλήνες

    Συζητούσαμε γενικά για εγκαταστασεις και το παληκάρι μου είπε ότι
    - έχει πέσει τόσο πολύ το κόστος που ΔΕΝ γίνεται να απαιτεί ένας πελάτης κανάλια κι αλλα εξεζητημένα.
    - συνάδελφός του αμοίβονταν από γνωστή αλυσίδα με... 35€ ανά εγκατάσταση, ενώ μετά από 1 μήνα του είπαν οτι δεν ειναι ικανοποιημένοι από αυτόν και ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ !
    - συζητώντας για εγκαταστάσεις σε άλλες χώρες, μου είπε ότι εκεί ειναι και το κόστος εγκατάστασης άλλο , δεν θυμάμαι αν ήταν Ιταλία ή καπου αλλού που ζητάνε... 200€ !

  10. #1195
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Καλησπέρα κι από εμένα. Μετά από αρκετές αλλαγές στο σπίτι είχα πει να μη βαλω και κλιματιστικό, αλλα πλακωσαν οι πρωτες ζεστες και τωρα το κοιτάω άμεσα. έχω βρει δύο toyotomi, το izuru και το kuro στα 24000 btu.
    Kuro: https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toy...KG-671R32.html
    Izuru: https://www.skroutz.gr/s/14495672/To...TRG-871ZR.html

    Τα χρησιμοποιεί κανείς; μπορεί επίσης κάποιος να εξηγησει τη διαφορά στην τιμή;
    Επίσης, αν μπορεί κάποιος να προτείνει και κάτι έξτρα, ευπρόσδεκτος. Γενικά θέλω ένα μηχάνημα για σπίτι κοντά στα 75 τ.μ.
    Η διαρρύθμιση είναι τέτοια οπότε γενικά είναι εύκολο να φτάσει ο αέρας για όλο το σπίτι. Κυρίως το θέλω για ψύξη κ ίσως για υποστήριξη τον χειμώνα, μιας και χρησιμοποιώ καλοριφέρ.
    Στα + το να υπάρχει ιονιστής και wi-fi, και να μη μας παίρνει κ τα αυτιά. Budget μέχρι 1000-1100 περίπου

    Από μάρκες προσπαθώ να αποφύγω τις φουλ κινεζιές και κοιτάω σε toyotomi, mitsubishi, fujitsu & Daikin.

    Αναμένω τις προτάσεις σας

  11. #1196
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Toyotomi είναι φουλ Κινεζιές. Παλιά υπήρχαν και made in Japan φασόν αλλά από εργοστάσιο Ιαπωνίας.Επειδή έχω και τα δύο. Στην πράξη το izuru έχει την λειτουργία follow me ενώ το Hiro δεν την έχει. Μικροδιαφορές στο τηλεχειριστήριο και στο φινίρισμα.
    Στα τελευταία μοντέλα φετινά δεν ξέρω τι παίζει.
    Δες λίγο και τα Inventor. Πιστεύω είναι πιο αθόρυβα.

  12. #1197
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Το φασον ή η κινεζια δεν σημαινουν απαραιτητα κατι κακο...
    Περαν των τετραγωνικων που θελουμε να καλυψουμε (ποτέ μην βαζετε ολοκληρο το... σπιτι, οσο ενιαιος κι αν θεωρειται ο χωρος)... ο υπολογισμός της απαιτούμενης θερμαντικής / ψυκτικής ισχύος (σε WATT ή BTU) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες Προσανατολισμός Μόνωση Υψόμετρο Και πολλά άλλα!!!

    Μεγάλος Οδηγός: Ποιο Είναι το Σωστό Κλιματιστικό για Εσάς

    ΕΠΙΣΗΣ εκτος απο την εγκατασταση με αντλια κενου και την τακτικη συντηρηση, μην ξεχναμε οτι το καλοκαιρι οι ΠΕΡΣΙΔΕΣ πρεπει να ειναι στραμενες προς τα επανω και τον χειμωνα προς τα κατω, επειδη ο ζεστος αερας οντας ελαφρυτερος ανεβαινει...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  13. #1198
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση. Εγώ γιατί είχα μείνει με την εντύπωση ότι τα toyotomi ήταν εγγύηση και καλής ποιότητας μαζί με τις υπόλοιπες μάρκες που αναφέρω πιο πάνω;

    Επίσης, για την εγκατάσταση με αντλία κενού το είδε και αλλού το μάτι μου. Τι ακριβώς είναι όμως; πρέπει να αγοράσω κάτι έξτρα εγώ ή απλά ενημερώνω τον ψυκτικό να κάνει αυτού του είδους την εγκατάσταση;

    Όσον αφορά το σπίτι, είναι καινούριο με δίπλα τζάμια και καλή μόνωση οπότε δεν έχω ιδιαίτερες απώλειες.

  14. #1199
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η μάρκα υπάρχει μόνο στην Ελλάδα και δεν υπάρχει σχετικό διεθνές site. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή. Απλά καλό είναι να γνωρίζουμε.

  15. #1200
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totos_lolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρεις ποιο είναι το θέμα φίλε μου το σπίτι το νοικιάζω και δεν είναι δικό μου είναι διώροφο στο επάνω όροφο μένει άλλη οικογένεια έχει σαλόνι κουζίνα και το υπνοδωμάτιο το ένα που θα είναι ανοιχτό ενώ το άλλο κλειστό το βράδυ για να μας παρέχει μια δροσιά ενώ θα κοιμόμαστε , απ 'ότι να βάλω δυο air condition , βάζω ένα και όταν πάω σε δικό μου σπίτι παίρνω και δεύτερο , τα θέλω μόνο για ψύξη ανάβουμε καλοριφέρ το χειμώνα οπότε για ζεστή δεν το χρειάζομαι καν , και η σκέψη μου είναι τι στο καλό να πάρω που κυκλοφορούν τόσα
    77 τ.μ ακόμα και αν ήταν ενιαίος χώρος δεν καλύπτεται ούτε με 24άρι και μεγαλύτερο δεν πρόκειται να βρεις στο εμπόριο . Εκτός και αν έχει εξαιρετικές μονώσεις. Είναι τελείως λάθος νοοτροπία με πολλά αρνητικά να βάλεις ένα μεγάλο κλιματιστικό σε ένα χωρο για να καλύπτεται ολόκληρο σπίτι .

    Αν υποθέσουμε για μια στιγμή ότι ένα 24άρι θα μπορούσε να καλύψει όλο το σπίτι τότε :

    Υποθετικά θα μπει στο μεγαλύτερο χώρο . Για να καταφέρει να φτάσει την ψύξη στους απομακρυσμένους χώρους και ο αέρας να είναι μιας κατάλληλης θερμοκρασίας θα ανγκάζεσαι να βάζεις το κλιματιστικό να δουλεύει πολύ χαμηλά θερμοκρασία άρα .

    1) Καις για 77 τ.μ χώρο ρεύμα .

    2) Καις πολύ παραπάνω ρεύμα επειδή αναγκάζεσαι να το ρυθμίζεις χαμηλά για να έχεις μια καλή θερμοκρασία στα απομακρυσμένα δωμάτια .

    3) Δεν έχεις απόλυτο έλεγχο της θερμοκρασίας στα απομακρυσμένα δωμάτια.

    4) Όταν θα προσπαθείς να ψύξεις τα μέσα δωμάτια, ο χώρος όπου θα βρίσκεται το κλιματιστικό πολύ πιθανό να είναι παγάκι .

    Αυτό είναι πατέντα και τα αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά εγώ έβαλα ένα 9άρι Toshiba Shorai. Πολύ ικανοποιημένος απ το μηχάνημα πέραν ενός συντονισμού και θορύβου σε συγκεκριμένες στροφές.

    Το μηχάνημα συνοδεύεται από εγγύση 7 ετών ΑΝ του γίνεται ετήσια συντήρηση (πράγμα που σκοπεύω να κάνω anyway).

    Φυσικά και απ τον εγκαταστάτη πήρα απόδειξη παροχής υπηρεσιών, και απ τον συντηρητή θα παίρνω κάθε χρόνο που θα γίνεται συντήρηση.

    Κατά τα άλλα, επέλεξα ανεξάρτητο εγκαταστάτη κι όχι του μαγαζιού που αγόρασα το μηχάνημα.
    Να είμαστε ειλικρινείς μάγκες: σωστή εγκατάσταση με 55€ (χωρίς ΦΠΑ) που μου έδωσαν ΔΕΝ πρόκειται να κάνεις, Κάποτε πρέπει να σταματάμε να κυνηγάμε το φτηνό σε θέματα εγκαταστάσεων που κάνεις εφάπαξ στο σπίτι σου.

    Έδωσα λοιπόν 80€, καθώς του ζήτησα οι εξωτερικές σηλωνήσεις να μπουν σε κανάλι, το οποίο προμηθεύτηκα εγώ (ΚΑΥΚΑΣ).
    Το τελικό αποτέλεσμα με δικαίωσε:
    - η πρίζα μπήκε δίπλα στο κλιματιστικό, οπότε καλώδιο δεν προεξέχει
    - η εγκατάσταση έγινε με αντλία κενού
    - εξωτερικά δεν προεξέχουν σωλήνες

    Συζητούσαμε γενικά για εγκαταστασεις και το παληκάρι μου είπε ότι
    - έχει πέσει τόσο πολύ το κόστος που ΔΕΝ γίνεται να απαιτεί ένας πελάτης κανάλια κι αλλα εξεζητημένα.
    - συνάδελφός του αμοίβονταν από γνωστή αλυσίδα με... 35€ ανά εγκατάσταση, ενώ μετά από 1 μήνα του είπαν οτι δεν ειναι ικανοποιημένοι από αυτόν και ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ !
    - συζητώντας για εγκαταστάσεις σε άλλες χώρες, μου είπε ότι εκεί ειναι και το κόστος εγκατάστασης άλλο , δεν θυμάμαι αν ήταν Ιταλία ή καπου αλλού που ζητάνε... 200€ !
    Αν τα 200 είναι εξωφρενικό . Σε κάποιες Σκανδιναβικές χώρες ζητάνε έναν ελληνικό μισθό (οκ άλλοι μισθοί εκεί) και σε μια χώρα που δεν θυμάμαι δεν πάει ο καθένας να βάλει όπου του καπνίσει την εξωτερική μονάδα . Υπάρχουν νόμοι αρχιτεκτονικοί για να είναι όλα όμορφα . Πρέπει να βγάλεις άδεια απο την αντίστοιχη πολεοδομία τους για την εγκατάσταση .

    Τα λεφτά που σου ζήτησε είναι λογικά για μια σωστή εγκατάσταση .

Σελ. 80 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας