Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε όλους/ες και χρόνια πολλά!! Τον τελευταίο καιρό επιδιώκω να συνδέσω το pc μου όχι μόνο με τη βασική του οθόνη, αλλά και με την τηλεόρασή μου έτσι ώστε ό,τι βλέπω στη μία οθόνη να φαίνεται και στην τηλεόραση.

    Η κάρτα γραφικών μου είναι η VGA SAPPHIRE RADEON R9 380 NITRO 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL και από θύρες, για τον σκοπό μου, παρέχει 1 hdmi, 2 dvi και 1 DP (displayport).

    H οθόνη του υπολογιστή μου είναι η SAMSUNG LS24E500CS/EN και έχει 1 θύρα hdmi και 1 vga.

    H τηλεόρασή μου είναι SAMSUNG UE40ES6710 και έχει (εκτός των usb) 3 θύρες hdmi.

    Το κύριο πρόβλημα είναι πως η παραπάνω κάρτα γραφικών μού βγάζει μόνο μια θύρα hdmi. Αν έβγαζε 2, τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα. H συνδέσεις θα ήταν οι παρακάτω:

    α) πύργος > hdmi > οθόνη υπολ. και

    β) πύργος > hdmi > τηλεόραση

    Προσπάθησα, λοιπόν, να λύσω το πρόβλημα αλλιώς. Αγόρασα ένα ανταπτοράκι που αλλάζει από dvi της κάρτας γραφικών σε vga και σύνδεσα με τον παρακάτω τρόπο:

    α) πύργος > dvi > vga > οθόνη υπολ. και

    β) πύργος > hdmi > τηλεόραση

    Όλα καλά με την παραπάνω σύνδεση, πέτυχα αυτό που ήθελα, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι. Όταν παλιότερα συνέδεα τον πύργο με την οθόνη του υπολ. μέσω hdmi, ο οθόνη μπορούσε να μου δώσει επιλογή να ορίσω ανάλυση έως 1920x1080 (hd) και αυτή είναι που επιθυμώ να έχω. Τώρα που στη σύνδεση της οθόνης αυτής συμμετέχουν dvi/vga οι αναλύσεις που μου δίνει να διαλέξω φτάνουν μέχρι 1600 x 900 και την ίδια ανάλυση παίρνει αυτόματα και η τηλεόραση φυσικά .

    Σκέφτομαι πλέον μήπως πρέπει να αλλάξω τον τρόπο σύνδεσης πύργου-οθόνης υπολ. μέσω κάποιου άλλου καλωδίου ή αντάπτορα αξιοποιώντας παράλληλα τη θύρα DP (displayport) της κάρτας γραφικών μου.

    1) Μιας και η θύρα hdmi της κάρτας γραφικών μου θα είναι σίγουρα δεσμευμένη από την τηλεόραση, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος σύνδεσης ώστε να μη χάνω στην οθόνη του υπολογιστή μου την ανάλυση 1920x1080;

    2) Αν μπορείτε, παρακαλώ, γίνετε λίγο διευκρινιστικοί ως προς το εάν χρειάζομαι καλώδιο ή αντάπτορα. Έχω πελαγώσει, κοιτάζω σε σκρουτζ και eshop και δεν βγάζω άκρη. Παίζουν από κει και πέρα τόσο ρόλο οι ποιότητες σε αυτά;

    Όποιος γνωρίζει, φίλοι μου, ας μου προτείνει κάτι γιατί δεν θέλω να σπαταλήσω χρήματα σε αντάπτορες ή καλώδια χωρίς να είναι σίγουρο εάν θα κάνω τη δουλειά μου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    έχεις κάνει ενημερώση τους οδηγούς της κάρτας ?

    δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αυτό το βιντεακι


    επειδή την εν λόγω ρύθμιση δεν την έχω κάνει για τυπικούς λόγους ότι κάνεις με δική σου ευθύνη

    προσωπικά με μια 6850 που έχω απο DVI-I σε VGA μου δινει καθαρα 1920 ανάλυση
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίο καιρό επιδιώκω να συνδέσω το pc μου όχι μόνο με τη βασική του οθόνη, αλλά και με την τηλεόρασή μου έτσι ώστε ό,τι βλέπω στη μία οθόνη να φαίνεται και στην τηλεόραση.

    Η κάρτα γραφικών μου είναι η VGA SAPPHIRE RADEON R9 380 NITRO 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL και από θύρες, για τον σκοπό μου, παρέχει 1 hdmi, 2 dvi και 1 DP (displayport).

    H οθόνη του υπολογιστή μου είναι η SAMSUNG LS24E500CS/EN και έχει 1 θύρα hdmi και 1 vga.

    H τηλεόρασή μου είναι SAMSUNG UE40ES6710 και έχει (εκτός των usb) 3 θύρες hdmi.
    ......................................

    Προσπάθησα, λοιπόν, να λύσω το πρόβλημα αλλιώς. Αγόρασα ένα ανταπτοράκι που αλλάζει από dvi της κάρτας γραφικών σε vga και σύνδεσα με τον παρακάτω τρόπο:

    α) πύργος > dvi > vga > οθόνη υπολ. και

    β) πύργος > hdmi > τηλεόραση

    Όλα καλά με την παραπάνω σύνδεση, πέτυχα αυτό που ήθελα, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι. Όταν παλιότερα συνέδεα τον πύργο με την οθόνη του υπολ. μέσω hdmi, ο οθόνη μπορούσε να μου δώσει επιλογή να ορίσω ανάλυση έως 1920x1080 (hd) και αυτή είναι που επιθυμώ να έχω. Τώρα που στη σύνδεση της οθόνης αυτής συμμετέχουν dvi/vga οι αναλύσεις που μου δίνει να διαλέξω φτάνουν μέχρι 1600 x 900 και την ίδια ανάλυση παίρνει αυτόματα και η τηλεόραση φυσικά .

    Σκέφτομαι πλέον μήπως πρέπει να αλλάξω τον τρόπο σύνδεσης πύργου-οθόνης υπολ. μέσω κάποιου άλλου καλωδίου ή αντάπτορα αξιοποιώντας παράλληλα τη θύρα DP (displayport) της κάρτας γραφικών μου.

    1) Μιας και η θύρα hdmi της κάρτας γραφικών μου θα είναι σίγουρα δεσμευμένη από την τηλεόραση, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος σύνδεσης ώστε να μη χάνω στην οθόνη του υπολογιστή μου την ανάλυση 1920x1080;
    Μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο DVI to HDMI, για να συνδέσεις την οθόνη του υπολογιστή σου.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έκανες ηλιθιότητα.

    Έπρεπε να πάρεις ένα καλώδιο DVI->HDMI.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αυτό το βιντεακι


    επειδή την εν λόγω ρύθμιση δεν την έχω κάνει για τυπικούς λόγους ότι κάνεις με δική σου ευθύνη
    Φίλε μου, τα κατάφερα τελικά. Μπήκα στις πιο σύνθετες ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών και επέλεξα την παρακάτω ενότητα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1920.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  127,0 KB 
ID: 178254

    Το σημείο που έχω κυκλωμένο ήταν επιλεγμένο και μου έδινε αυτόματα μέγιστη ανάλυση vga 1600x900. Το ξετίκαρα και όρισα από κάτω μέγιστη ανάλυση 1920x1080 (εντελώς ενημερωτικά παραπάνω αναλύσεις δεν δέχεται). Όλα λύθηκαν. Απλώς φοβάμαι μήπως λόγω αυτών των χειροκίνητων ρυθμίσεων, η οθόνη του υπολογιστή μού βγάλει κάποιο πρόβλημα. Λέτε ότι μπορώ να είμαι ήσυχος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο DVI to HDMI, για να συνδέσεις την οθόνη του υπολογιστή σου.
    Ευτυχώς για την ώρα δεν το χρειάζομαι, αλλά αν ξαναβρώ τα σκούρα, θα το αγοράσω. Σε ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες ηλιθιότητα.
    Τον αρχικό αντάπτορα που αγόρασα μου τον πούλησε τεχνικός η/υ. Παρόλα αυτά όμως και παρόλο που το πρόβλημά μου λύθηκε χωρίς περαιτέρω έξοδα, χαρακτηρίζεις εύκολα κάτι, φίλε μου. Εντελώς φιλικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, τα κατάφερα τελικά. Μπήκα στις πιο σύνθετες ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών και επέλεξα την παρακάτω ενότητα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1920.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  127,0 KB 
ID: 178254

    Το σημείο που έχω κυκλωμένο ήταν επιλεγμένο και μου έδινε αυτόματα μέγιστη ανάλυση vga 1600x900. Το ξετίκαρα και όρισα από κάτω μέγιστη ανάλυση 1920x1080 (εντελώς ενημερωτικά παραπάνω αναλύσεις δεν δέχεται). Όλα λύθηκαν. Απλώς φοβάμαι μήπως λόγω αυτών των χειροκίνητων ρυθμίσεων, η οθόνη του υπολογιστή μού βγάλει κάποιο πρόβλημα. Λέτε ότι μπορώ να είμαι ήσυχος;
    εντάξει θα είσαι
    αυτή την ρύθμιση ήθελα να σου δείξω και δεν την έβρισκα στο νετ
    μου το έκανε και παλια αυτό λογο αντάπτορα και έκανα ακριβώς το ίδιο με σενα και μέχρι τώρα η ανάλυση παραμένει σταθερή

    πάντως αν θες να έχεις ψηφιακή μετάδοση προτείνεται καθαρά να πας σε dvi-hdmi απο το κλασικο αναλογικό
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως αν θες να έχεις ψηφιακή μετάδοση προτείνεται καθαρά να πας σε dvi-hdmi απο το κλασικο αναλογικό
    Φίλε μου, με πείσατε ως προς την ψηφιακή μετάδοση. Θα αγοράσω ένα τέτοιο καλώδιο. Απλώς θα ήθελα να το πάρω από το eshop για να γλιτώσω μεταφορικά και αντικαταβολές. Είναι κρίμα να βγουν αυτά πιο ακριβά από το καλώδιο. Να καταλήξω σε αυτό εδώ; Ο cranky είχε προτείνει κάτι άλλο. Παίζουν τόσο ρόλο οι ποιότητες που θα πρέπει να το ψάξω πολύ; Βλέπω λίστες σαν κι αυτή και ζαλίζομαι

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Να καταλήξω σε αυτό εδώ; Ο cranky είχε προτείνει κάτι άλλο.
    Κι' εγώ, κάτι παρόμοιο πήρα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, καλή χρονιά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Pc με Samsung 46" f6500 + monitor tv LT24E390EW
    Από dimtz στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-16, 23:06
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 13:49
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 04:14
  4. Πρόβλημα με 2 Οθόνες
    Από geforce στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 10:54
  5. 2 οθονες σε εναν υπολογιστη
    Από nittyant στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-15, 17:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας