Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΟΡΑΜΑ SKG
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Unifi Dream Router
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα

    εγω ενα μαγαζι που χρησιμοποιούμε 3 Point of Sale Terminals καθώς και 3 Credit Card Terminals. Εγω εχω VDSL απο ΟΤΕ με αυτο το speedport w724v, θελω ομως να κανω μια αναβαθμιση γιατι δεν παει αλλο! Γενικά στο internet σε διαφορα αλλα φορουμ και σε καναλια networking irc μου ειπαν πως σε καμια περυπτωση δεν πρεπει να εχω τετοια router...κατι που να εχει certification PCIDSS requirements for eftpos etc

    θα πρεπει να βαλω κατι σε https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-lite/ , ή https://routerboard.com/RB750r2 ή custom router with pfsense..

    τι παιζει με αυτα? εγω ελεγα να παρω κανα asus αλλα αυτοι τωρα μου λενε κατι περιεργα...

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μάλλον σου λένε κάτι λίγο διαφορετικό. Να φτιάξεις ένα δίκτυο μόνο για τα POS/CCT πίσω από ένα SOHO router firewall όπως είναι τα δυο που σου πρότειναν. Μετά αυτό να φύγει από την wan του προς το lan του υπόλοιπου δικτύου. Δεν ξέρω περίπτωση επιχείρησης του μεγέθους που περιγράφεις να το έχει κάνει.
    Αν πάρεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να μάθεις και πως σεταρεται σωστά ή να φέρεις κάποιον να το κάνει. Αν το βάλεις στην κορυφή όλου του δικτύου σου (δεν φτιάξεις δηλαδή δυο ξεχωριστά δίκτυα) τότε πάλι θα χρειαστείς και το speedport ως modem.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΟΡΑΜΑ SKG
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Unifi Dream Router
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον σου λένε κάτι λίγο διαφορετικό. Να φτιάξεις ένα δίκτυο μόνο για τα POS/CCT πίσω από ένα SOHO router firewall όπως είναι τα δυο που σου πρότειναν. Μετά αυτό να φύγει από την wan του προς το lan του υπόλοιπου δικτύου. Δεν ξέρω περίπτωση επιχείρησης του μεγέθους που περιγράφεις να το έχει κάνει.
    Αν πάρεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να μάθεις και πως σεταρεται σωστά ή να φέρεις κάποιον να το κάνει. Αν το βάλεις στην κορυφή όλου του δικτύου σου (δεν φτιάξεις δηλαδή δυο ξεχωριστά δίκτυα) τότε πάλι θα χρειαστείς και το speedport ως modem.
    Ναι, καποιος μαλιστα μου ειπε να κλεισω και το wifi ωστε να μην ειναι στο ιδιο network με τα τερματικα καρτων, και πως το καλυτερο θα ηταν βασικα να βαλω σε VLAN τα τερματκα καρτων..το θεμα ειναι, ειναι οντως χρειαζεται αυτο ? ή να παω να παρω κανα απλα ρουτερ σαν το asus που εχω σπιτι και παει μια χαρα?

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όπως σου είπα, δεν έχω δει πουθενά σε επιχείρηση του μεγέθους που περιγράφεις κάτι τέτοιο. Στο εξωτερικό ίσως κάποιος τραπεζικός πάροχος να το ζητάει υποχρεωτικά από τους πωλητές αλλά και πάλι μου κάνει αδύνατο να μπορεί να ελέγξει. Η λογική είναι σίγουρα καλή αλλά και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει πολλά σε κάποιον που δεν έχει άμεση υποστήριξη IT.

    Αν θέλεις να αλλάξεις ρούτερ για καθημερινά άλλα θέματα τότε να το κάνεις. Κράτα το speedport κάπου γιατί αφενός είναι με χρησιδάνειο και ανήκει στον ΟΤΕ και αφετέρου μπορεί να το χρειαστείς ως backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.151
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,

    Προσωπικά δεν έχω δει κανένα μαγαζί με PoS να έχει κάποιο ιδιαίτερο δικτυακό σχεδιασμό για αυτά. Πάραυτα, αρμόδιος για να σε ενημερώσω δεν είμαι ούτε εγώ, ούτε άλλα forums/irc/κτλ. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς στην ίδια την τράπεζα/πάροχο που σου έδωσε τα μηχανάκια. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον emeliss .

    Σχετικά με τα routers που αναφέρεις, προσωπικά θα προτιμούσα το ERL , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι άλλες λύσεις που αναφέρεις δεν είναι καλές.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.644
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αν θες κάπως να τα ξεχωρίσεις.... βάλε στο 724 του οτε... τα μηχανάκια σου, και απο κεί και πέρα, βάλε ένα 2ο ρούτερ (που να κάνει pppoe) για το υπόλοιπο δίκτυο σου!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΟΡΑΜΑ SKG
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Unifi Dream Router
    Path Level
    Interleaved
    μιλησα με την τραπεζα πειραιως και μου ειπαν δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα ασφαλειας, τα τερματικα τρεχουν δικο τους VPN και ειναι και encrypted ολα με δυναμικη IP...

    οποτε το αφηνω ετσι και περνω ενα ασους και τελειωνει η υποθεση...

    τωρα για το σπιτι, εχω το speedport w724v σαν μοντεμ και το asus rt ac68u σαν ρουτερ...edgerouter lite x και κανω το asus accesspoint, θα δω καμια βελτιωση? Γενικα εχω αρκετες συσκευες σπιτι (4 υπολογιστες, 3 tablet, 1 Movie NAS που κανει streaming, 2 HTPC, 4 κινητα)...αξιζει?

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καλά, δεν είμαι τόσο σίγουρος για την απάντηση που σου έδωσαν αλλά ok, αυτοί έχουν την ευθύνη.

    Το RT-AC68U είναι υπέρ αρκετό για οικιακό ρούτερ. Αν έχεις όρεξη και θέλεις να μάθεις πως δουλεύει ένα πραγματικό ρούτερ τότε πάρε το ubiquiti για να παίξεις αλλά στην πράξη είναι υπερβολή να το αφήσεις πάνω.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι περισσότερες μικρομεσαίες επιχειρήσεις/μαγαζιά δε νομίζω ότι κάνουν κάτι ιδιαίτερο δικτυακά για τα POS τους. Αλλά μια που το σκάλισες, καλού κακού έλεγξε τη σύμβαση με την τράπεζα αν περιέχει αναφορά στην ασφάλεια του δικτύου και αν απαιτεί κάτι από τον πελάτη. Από εκεί και πέρα, αυτό με το δικό τους VPN + encryption, είναι χρήσιμο μόνο αν το έχεις γραπτώς σε περίπτωση που προκύψει κάτι μελλοντικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. ένα Intel fanless box με 2x LAN για pfSense κοντά στα 200€
    Από swapjim στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 07:58
  2. pFsense wan,lan Ερώτηση
    Από baspax1 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 12:39
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-16, 21:02
  4. Βοήθεια με Pfsense
    Από madrivermadonus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 17:10
  5. [Other] Decated Router / firewall ( Sophos/ pfsense) αντι για κοινό router
    Από Koumooo στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-16, 03:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας