Σελ. 2 από 74 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1098
  1. #16
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε να δείς asap το Star Wars Rogue One που τώρα παίζεται στους κινηματογράφους, 8.5/10 ΑΝΕΤΑ
    Περιμένω να το φέρουν εδώ που μένω. Λογικά σε μια δυο εβδομάδες θα έρθει. Φυσικά και θα πάω.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν σου φάνηκε υπερβολική η σκηνή που τους σκοτώνουν όλους στο TFA μπορεί να μην σου αρέσει το Rogue One

    Να φανταστείς ένα κομμάτι του είναι εμπνευσμένο από slasher movies.


  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σχετικά με τα star wars το πρόβλημα των ταινιών είναι το ίδιο το universe του star wars.

    Είδα και εγώ τότε τις δύο τελευταίες ταινίες και σε σχέση με τα προηγούμενα χάλια ήταν όαση. Όμως, όπως και να έχει δεν μπορεί να αποφύγει το γελοίο και σε πολλά σημεία προκλητικά προσβλητικό προς τον θεατή. Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει νόημα στο να εκλογικεύεις επιστημονική φαντασία αλλά υπάρχει και ένα όριο ειδικά όταν η ταινία προσπαθεί να μεταφέρει βαθύ δράμα.

    Είναι δυνατόν τώρα να βλέπουμε να σφάζονται για να συνδέσουν ένα καλώδιο επικοινωνίας με κεντρικούς διακόπτες απλά γιατι δεν μπορούν να σκεφτούν καλύτερους τρόπους να εξελίξουν το σενάριο; Για να μην σχολιάσω το dish alignment. Είναι δυνατόν να μην αισθάνεσαι ότι προσβάλλει την νοημοσύνη σου;

    Είμαι φανερά εναντίον του star wars αν και σαν sci-fi fan δεν θα αποφύγω να το δω. Όμως είναι τουλάχιστον παιδιαστικο. Δέκα φορές ξερό αμερικανικό Hollywood και Micheal bay παρά αυτό το πράγμα που έχει θεοποιήθει κιόλας.

    Το καλύτερο που έχουν προσφέρει οι δύο τελευταίες ταινίες είναι που επιτέλους δείχνουν τα διαστημόπλοια στις πραγματικές αναλογίες. Πολύ εντυπωσιακά τα πλάνα με το destroyer στον πλανήτη αλλά και η μάχη.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν ψάχνεις στο Star Wars επιστημονική και τεχνολογική ακρίβεια είναι σαν να ψάχνεις στο LoTR την εξελικτική σημασία του Ολιφαντ.


  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ψάχνεις στο Star Wars επιστημονική και τεχνολογική ακρίβεια είναι σαν να ψάχνεις στο LoTR την εξελικτική σημασία του Ολιφαντ.
    Όπως είπα δεν ψάχνω ακρίβεια. Όμως αυτό δεν αιτιολογεί την ακατάσχετη βλακεία. Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν παράπονα το ίδιο πράγμα λένε. Το πόσο χαχα είναι στημένο και πόσο χαχα εξελίσσεται. Μερικοί όπως εγώ είναι ακόμα πιο σκληροί και σχολιάζουν αρνητικά την ανούσια βασική αντιπαράθεση του καλού και κακού ως μία χωρίς απολύτως καμία ουσία και ιδεολογική υποστήριξη.

    Όπως είπα. Κορόιδο για διαστημόπλοια
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #21
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τα star wars το πρόβλημα των ταινιών είναι το ίδιο το universe του star wars.

    Είδα και εγώ τότε τις δύο τελευταίες ταινίες και σε σχέση με τα προηγούμενα χάλια ήταν όαση. Όμως, όπως και να έχει δεν μπορεί να αποφύγει το γελοίο και σε πολλά σημεία προκλητικά προσβλητικό προς τον θεατή. Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει νόημα στο να εκλογικεύεις επιστημονική φαντασία αλλά υπάρχει και ένα όριο ειδικά όταν η ταινία προσπαθεί να μεταφέρει βαθύ δράμα.

    Είναι δυνατόν τώρα να βλέπουμε να σφάζονται για να συνδέσουν ένα καλώδιο επικοινωνίας με κεντρικούς διακόπτες απλά γιατι δεν μπορούν να σκεφτούν καλύτερους τρόπους να εξελίξουν το σενάριο; Για να μην σχολιάσω το dish alignment. Είναι δυνατόν να μην αισθάνεσαι ότι προσβάλλει την νοημοσύνη σου;

    Είμαι φανερά εναντίον του star wars αν και σαν sci-fi fan δεν θα αποφύγω να το δω. Όμως είναι τουλάχιστον παιδιαστικο. Δέκα φορές ξερό αμερικανικό Hollywood και Micheal bay παρά αυτό το πράγμα που έχει θεοποιήθει κιόλας.

    Το καλύτερο που έχουν προσφέρει οι δύο τελευταίες ταινίες είναι που επιτέλους δείχνουν τα διαστημόπλοια στις πραγματικές αναλογίες. Πολύ εντυπωσιακά τα πλάνα με το destroyer στον πλανήτη αλλά και η μάχη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ψάχνεις στο Star Wars επιστημονική και τεχνολογική ακρίβεια είναι σαν να ψάχνεις στο LoTR την εξελικτική σημασία του Ολιφαντ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα δεν ψάχνω ακρίβεια. Όμως αυτό δεν αιτιολογεί την ακατάσχετη βλακεία. Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν παράπονα το ίδιο πράγμα λένε. Το πόσο χαχα είναι στημένο και πόσο χαχα εξελίσσεται. Μερικοί όπως εγώ είναι ακόμα πιο σκληροί και σχολιάζουν αρνητικά την ανούσια βασική αντιπαράθεση του καλού και κακού ως μία χωρίς απολύτως καμία ουσία και ιδεολογική υποστήριξη.

    Όπως είπα. Κορόιδο για διαστημόπλοια
    Συμφωνώ με τον Rebel Scum και διαφωνώ με τον chat1978. Και εδώ ήταν το αρχικό μου σχόλιο. Το Star Wars είναι μια σειρά ταινιών που είναι εξαιρετικές ώστε να περάσεις την ώρα σου και μέσα από το expanded universe να έχεις κάτι να ΧΑΖΟΛΟΓΑΣ. Μέχρι εκεί όμως. Είναι πολύ τίμιες ταινίες. Δεν προσπάθησαν να πουλήσουν τίποτα περισσότερο από αυτό που είναι. Ένα υπερθέαμα σε ένα "Galaxy far far away". Όμως στην τελευταία ταινία είδα το λόγο του τύπου για την αντίσταση και δε μου άρεσε καθώς το συνδέεις άμεσα με την πολιτική και όπως έγραψα η εκτέλεση των χωρικών που ήταν εντελώς περιττή. Και στις προηγούμενες ταινίες υπήρχε βία κτλ αλλά ήταν σε άλλο "σύστημα". Πχ την καταστροφή του Alderaan την είδαμε μέσα από την αίσθηση του Kenobi πως "Δισεκατομμύρια φωνές φώναξαν και μετά σώπασαν". Την λογική εν ψυχρώ εκτέλεση του ζεύγους Lars - Beru την είδαμε σαν δυο καμμένα πτώματα που αν δε δεις την ταινία 3-4 φορές νομίζεις πως είναι σκουπίδια. Και πολλά άλλα τέτοια.

    Όσο για την επιστημονική φαντασία ΗΜΑΡΤΟΝ. In a galaxy far far away. Να προσέχουμε και τι βλέπουμε και να το φιλτράρουμε κατάλληλα. Ακούς εκεί προσβλητικό προς το θεατή. Δηλαδή τι βλέπεις chat1978; Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα δράματα καθώς οι κομεντί είναι πολύ αισιόδοξες και το "κερδίζεις" το κορίτσι στο τέλος.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την επιστημονική φαντασία ΗΜΑΡΤΟΝ. In a galaxy far far away. Να προσέχουμε και τι βλέπουμε και να το φιλτράρουμε κατάλληλα. Ακούς εκεί προσβλητικό προς το θεατή. Δηλαδή τι βλέπεις chat1978; Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα δράματα καθώς οι κομεντί είναι πολύ αισιόδοξες και το "κερδίζεις" το κορίτσι στο τέλος.
    Να σου πω...
    Με ενοχλεί πολύ έντονα ένας κόσμος που σε ορισμένα σημεία γίνονται παπάδες και από την άλλη πρέπει να ενώσουν καλώδια.
    Με ενοχλεί όταν εκεί στην κορυφή του πύργου, το πιάτο θέλει ρύμιση και ως δια μαγείας πιο έξώ στην βάση δεν γίνεται.
    Με ενοχλεί που κάτι τι τεράστιο καταστρέφεται λόγο μιας χαζομάρας.
    Όλα αυτά δεν με ενοχλούν γιατί απλά είναι χαζά, άλλωστε απολαμβάνω άλλες ταινίες σαφώς πιο χαζές. Με ενοχλεί που είναι βασικά χαρακτηριστικά του κόσμου του star wars και σαν βασικά τρέχουν όλο το σενάριο και κατεπέκταση την κορύφωση και λύτρωση στις ταινίες. Το ίδιο λίγο πολύ εκφράζουν όλοι όσοι γνωρίζω που δεν του αρέσει η ταινία. Το star wars είναι νομίζω κάτι βήματα παρά πέρα από μια ταινία να χαζολογήσεις.
    Ένα κόσμος που είναι για χαζολόγημα δεν βγάζει παρακλάδια ούτε έχει τέτοια fan boys. Αν ο ίδιος ο πνευματικός ιδιοκτήτες του κόσμου δεν έχει πάρει τον εαυτό του πολύ σοβαρά τότε σίγουρα κάποιος έχει.

    Επίσης να πω ότι και οι αρχικές ταινίες έχουν πολιτικό μήνυμα. Οι κακοί sith, empire, jedi και γενική δημοκρατία έχουν μια αβάσιμη άποψη περί ανωτερότητας χωρίς όμως κανένα σοβαρό ιδεολογικό υπόβαθρο ενώ και οι δύο φαίνεται να έχουν καθυποτάξει τους υπόλοιπους. Αν συνδυάσω την προσήλωση των "κακών" προς τα μεγαλειώδη όπλα που αχρηστεύονται για πλάκα τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι ναζί εναντίον δημοκρατικής αμερικής και συμμάχων.

    Πάντως εγώ πήγα και είδα το No7 μόνο και μόνο γιατί είχε Abraams από πίσω. Αφού μπόρεσε να σοβαρέψει την άλλη μεγάλη πατάτα εν ονόματι star trek και να φτιάξει μια ταινία ενδιαφέρουσα και όχι για γέλια, τότε είχα σκεφτεί ότι ίσως μπορέσει να κάνει το ίδιο και για το star wars. Και σε κάποιο βαθμό το πέτυχε. Σαφώς λιγότερα καραγκιοζιλίκια, με φοβερή εξαίρεση πέρα των κλασσικών των χαρακτήρα του νεαρού από το first order. Χωρίς μάσκα κόντεψα να σκάσω στα γέλια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #23
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το σίγουρο είναι ότι κακώς αναφέρεται από μερικούς ως science fiction.

  9. #24
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Εγώ προσωπικά του δίνω συγχώρεση ακριβώς γιατί βρίσκεται σε ένα άλλο Γαλαξία. Όπως και στα James Bond. Είναι 2 αγαπημένες μου σειρές ταινιών και τις έχω δει άπειρες φορές. Μου αρέσουν ακριβώς επειδή είναι τίμιες. Δεν είναι πχ η μ@λ@κί@ του Independence Day που φόρτωσαν ιό μέσα από macbook των 90's. Τότε ήταν ασύμβατα και μεταξύ τους τα MAC. Βλέπεις πως έχουν φωτόσπαθα, αντιβαρύτητα, ταξίδια ταχύτητας μεγαλύτερης του φωτός κτλ. Και είναι φυσιολογικά ακριβώς γιατί είναι άλλος Γαλαξίας. Και μας αρέσει ακριβώς γι' αυτό. Διότι μας κάνει να ονειρευόμαστε. Σήμερα είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πετάξεις. Τα αεροπλάνα είναι πανάκριβα και οι αστροναύτες μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών. Και αυτή η ταινία τους κάνει καθημερινούς ανθρώπους. Δεν είναι ταινία τεχνολογίας κτλ. Είναι space western ή space opera. Όπως πήγε ο Clint Eastwood και ανατίναξε με δυναμίτη το οχυρό, έτσι και εδώ ο Chewbacca ανατίναξε ένα ολόκληρο πλανήτη. One to One σύγκριση.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα δεν ψάχνω ακρίβεια. Όμως αυτό δεν αιτιολογεί την ακατάσχετη βλακεία. Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν παράπονα το ίδιο πράγμα λένε. Το πόσο χαχα είναι στημένο και πόσο χαχα εξελίσσεται. Μερικοί όπως εγώ είναι ακόμα πιο σκληροί και σχολιάζουν αρνητικά την ανούσια βασική αντιπαράθεση του καλού και κακού ως μία χωρίς απολύτως καμία ουσία και ιδεολογική υποστήριξη.

    Όπως είπα. Κορόιδο για διαστημόπλοια
    Ακατέσχετη βλακεία σχετικά με τι; Αυτά που αναφέρεις ως "πρόβλημα" είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα δαχτυλίδι που λιώνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο ηφαίστειο στη Μόρντορ (ή ξέρω γω γιατί δεν βάλανε ένα αετό να το πετάξει σαν βόμβα από πάνω)
    Πρόσεξε δεν κρίνω το αν σου αρέσει το SW (περί ορέξεως)...αλλά το να μην σου αρέσει για αυτά που αναφέρεις σημαίνει ότι προσπαθείς να δεις κάτι σαν scifi (έστω και ντεμί scifi) ενώ δεν είναι.


  11. #26
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Dachtus μη μασάς ή ταινία δεν ήταν για πολλά- πολλά.

    Ούτε κατά διάνοια θα έκανε τη σύνδεση το μυαλό μου με το συγκεκριμένο, καθώς, ο ήχος ήταν σχεδόν απαράδεκτος (σε laptop παρακολούθησα τη συγκεκριμένη) και πολύ πολύ χαμηλά.
    Σας ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση, μπορώ πλέον να ψηφίσω με αντικειμενικότητα στο imdb... ένα 7.3 και είναι μια χαρά!

  12. #27
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τα star wars το πρόβλημα των ταινιών είναι το ίδιο το universe του star wars.

    Είδα και εγώ τότε τις δύο τελευταίες ταινίες και σε σχέση με τα προηγούμενα χάλια ήταν όαση. Όμως, όπως και να έχει δεν μπορεί να αποφύγει το γελοίο και σε πολλά σημεία προκλητικά προσβλητικό προς τον θεατή. Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει νόημα στο να εκλογικεύεις επιστημονική φαντασία αλλά υπάρχει και ένα όριο ειδικά όταν η ταινία προσπαθεί να μεταφέρει βαθύ δράμα.

    Είναι δυνατόν τώρα να βλέπουμε να σφάζονται για να συνδέσουν ένα καλώδιο επικοινωνίας με κεντρικούς διακόπτες απλά γιατι δεν μπορούν να σκεφτούν καλύτερους τρόπους να εξελίξουν το σενάριο; Για να μην σχολιάσω το dish alignment. Είναι δυνατόν να μην αισθάνεσαι ότι προσβάλλει την νοημοσύνη σου;

    Είμαι φανερά εναντίον του star wars αν και σαν sci-fi fan δεν θα αποφύγω να το δω. Όμως είναι τουλάχιστον παιδιαστικο. Δέκα φορές ξερό αμερικανικό Hollywood και Micheal bay παρά αυτό το πράγμα που έχει θεοποιήθει κιόλας.

    Το καλύτερο που έχουν προσφέρει οι δύο τελευταίες ταινίες είναι που επιτέλους δείχνουν τα διαστημόπλοια στις πραγματικές αναλογίες. Πολύ εντυπωσιακά τα πλάνα με το destroyer στον πλανήτη αλλά και η μάχη.
    Παραλήρημα, πραγματικά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #28
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι ότι κακώς αναφέρεται από μερικούς ως science fiction.
    Και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω...
    Με ενοχλεί πολύ έντονα ένας κόσμος που σε ορισμένα σημεία γίνονται παπάδες και από την άλλη πρέπει να ενώσουν καλώδια.
    Με ενοχλεί όταν εκεί στην κορυφή του πύργου, το πιάτο θέλει ρύμιση και ως δια μαγείας πιο έξώ στην βάση δεν γίνεται.
    Με ενοχλεί που κάτι τι τεράστιο καταστρέφεται λόγο μιας χαζομάρας.
    Όλα αυτά δεν με ενοχλούν γιατί απλά είναι χαζά, άλλωστε απολαμβάνω άλλες ταινίες σαφώς πιο χαζές. Με ενοχλεί που είναι βασικά χαρακτηριστικά του κόσμου του star wars και σαν βασικά τρέχουν όλο το σενάριο και κατεπέκταση την κορύφωση και λύτρωση στις ταινίες. Το ίδιο λίγο πολύ εκφράζουν όλοι όσοι γνωρίζω που δεν του αρέσει η ταινία. Το star wars είναι νομίζω κάτι βήματα παρά πέρα από μια ταινία να χαζολογήσεις.
    Ένα κόσμος που είναι για χαζολόγημα δεν βγάζει παρακλάδια ούτε έχει τέτοια fan boys. Αν ο ίδιος ο πνευματικός ιδιοκτήτες του κόσμου δεν έχει πάρει τον εαυτό του πολύ σοβαρά τότε σίγουρα κάποιος έχει.

    Επίσης να πω ότι και οι αρχικές ταινίες έχουν πολιτικό μήνυμα. Οι κακοί sith, empire, jedi και γενική δημοκρατία έχουν μια αβάσιμη άποψη περί ανωτερότητας χωρίς όμως κανένα σοβαρό ιδεολογικό υπόβαθρο ενώ και οι δύο φαίνεται να έχουν καθυποτάξει τους υπόλοιπους. Αν συνδυάσω την προσήλωση των "κακών" προς τα μεγαλειώδη όπλα που αχρηστεύονται για πλάκα τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι ναζί εναντίον δημοκρατικής αμερικής και συμμάχων.

    Πάντως εγώ πήγα και είδα το No7 μόνο και μόνο γιατί είχε Abraams από πίσω. Αφού μπόρεσε να σοβαρέψει την άλλη μεγάλη πατάτα εν ονόματι star trek και να φτιάξει μια ταινία ενδιαφέρουσα και όχι για γέλια, τότε είχα σκεφτεί ότι ίσως μπορέσει να κάνει το ίδιο και για το star wars. Και σε κάποιο βαθμό το πέτυχε. Σαφώς λιγότερα καραγκιοζιλίκια, με φοβερή εξαίρεση πέρα των κλασσικών των χαρακτήρα του νεαρού από το first order. Χωρίς μάσκα κόντεψα να σκάσω στα γέλια.
    Παραλήρημα νο 2.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω...
    Με ενοχλεί πολύ έντονα ένας κόσμος που σε ορισμένα σημεία γίνονται παπάδες και από την άλλη πρέπει να ενώσουν καλώδια.
    Με ενοχλεί όταν εκεί στην κορυφή του πύργου, το πιάτο θέλει ρύμιση και ως δια μαγείας πιο έξώ στην βάση δεν γίνεται.
    Με ενοχλεί που κάτι τι τεράστιο καταστρέφεται λόγο μιας χαζομάρας.
    Όλα αυτά δεν με ενοχλούν γιατί απλά είναι χαζά, άλλωστε απολαμβάνω άλλες ταινίες σαφώς πιο χαζές. Με ενοχλεί που είναι βασικά χαρακτηριστικά του κόσμου του star wars και σαν βασικά τρέχουν όλο το σενάριο και κατεπέκταση την κορύφωση και λύτρωση στις ταινίες. Το ίδιο λίγο πολύ εκφράζουν όλοι όσοι γνωρίζω που δεν του αρέσει η ταινία. Το star wars είναι νομίζω κάτι βήματα παρά πέρα από μια ταινία να χαζολογήσεις.
    Ένα κόσμος που είναι για χαζολόγημα δεν βγάζει παρακλάδια ούτε έχει τέτοια fan boys. Αν ο ίδιος ο πνευματικός ιδιοκτήτες του κόσμου δεν έχει πάρει τον εαυτό του πολύ σοβαρά τότε σίγουρα κάποιος έχει.

    Επίσης να πω ότι και οι αρχικές ταινίες έχουν πολιτικό μήνυμα. Οι κακοί sith, empire, jedi και γενική δημοκρατία έχουν μια αβάσιμη άποψη περί ανωτερότητας χωρίς όμως κανένα σοβαρό ιδεολογικό υπόβαθρο ενώ και οι δύο φαίνεται να έχουν καθυποτάξει τους υπόλοιπους. Αν συνδυάσω την προσήλωση των "κακών" προς τα μεγαλειώδη όπλα που αχρηστεύονται για πλάκα τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι ναζί εναντίον δημοκρατικής αμερικής και συμμάχων.

    Πάντως εγώ πήγα και είδα το No7 μόνο και μόνο γιατί είχε Abraams από πίσω. Αφού μπόρεσε να σοβαρέψει την άλλη μεγάλη πατάτα εν ονόματι star trek και να φτιάξει μια ταινία ενδιαφέρουσα και όχι για γέλια, τότε είχα σκεφτεί ότι ίσως μπορέσει να κάνει το ίδιο και για το star wars. Και σε κάποιο βαθμό το πέτυχε. Σαφώς λιγότερα καραγκιοζιλίκια, με φοβερή εξαίρεση πέρα των κλασσικών των χαρακτήρα του νεαρού από το first order. Χωρίς μάσκα κόντεψα να σκάσω στα γέλια.
    Παρακάτω έχεις την απάντηση:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι ότι κακώς αναφέρεται από μερικούς ως science fiction.
    Το Star Wars είναι Space Opera. Καλοί- καλοί, κακοί- κακοί, πίου- πίου με όμορφα εφέ. Το dumbed down είναι αναπόσπαστο κομμάτι του... γαλαξία του και το παραδέχομαι διότιτ ουδέποτε (ούτε στις πρώτες ταινίες, απλά τότε ήμσταν μικροί) δεν προσπάθησε να κάνει το σοβαρό. Αντίθετα το Star Trek που κατά περιόδους το προσπαθεί καμιά φορά το πετυχαίνει όπως στο Star Trek IV, καμιά φορά όχι.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 2 από 74 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. 2016)
    Από maarinos στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 1059
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 13:10
  2. Ποια είναι η πιο φθηνή(απόκτηση) κάρτα για καρτοκινητό;
    Από hammered στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας