Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 86
  1. #31
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς και ο νόμος αυτός ο νόμος αυτός δεν αναφέρεται σε υπαλλήλους υψηλού επιπέδου με εξειδικευμένα χαρακτηριστικά κλπ. αφορά την πλειονότητα που είναι στη μέση και κατώτερη εταιρική βαθμίδα, που δεν αποφασίζουν απλά εκτελούν. Σήμερα που οι περισσότερες δουλειές γίνονται μέσω υπολογιστή τότε εύκολα "φορτώνεις " εργασία στο σπίτι. Σε περιόδους αδείας, ασθένειας(πχ ίωση) συχνά εργαζόμενοι παίρνουν εργασία σπίτι και πέραν ωραρίου.

    ο εργασιακός μεσαίωνας είναι εδώ, πλέον "ζούμε για να δουλεύομε και πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας και δεν δουλεύουμε για να βελτιώνουμε την ποιότητα ζωής μας!!!!!"

  2. #32
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο μεσαιωνας ερχεται με τις αυτοκρατοριες ..
    με τις μεγαλες ενωσεις και τα μεγαλα οραματα .
    αν βαλουμε στοχο τον θεο θα φτασουμε στην κολαση .
    κατι τετοιο
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχήν ο νόμος είναι "ήττα" για τους εργαζόμενους (τώρα αφορά τους γάλλους εργαζόμενους αλλά μετά δεν ξέρει κανείς ποιος έχει σειρά...)

    όταν μιλάμε παγκοσμίως ισχύει το "ουδείς αναντικατάστατος" όποιος νομίζει ότι είναι αναντικατάστατος στον ιδιωτικό τομέα απλά πλανάται οικτρά (ότι/όσα πτυχία και να έχει ή διδακτορικά ή μεταπτυχιακά ή εμπειρία ή γνώσεις ή προσόντα)

    βέβαια σε πολυεθνικές εταιρείες (επιχειρήσεις) π.χ όπως είναι η D.T (μητρική εταιρεία της COSMOTE) που δίνει καλές αμοιβές (κάτι χιλιάδες ευρώ) και προνόμια σε ικανούς εργαζόμενους ή στελέχη (το γνωρίζω από φίλους) δεν υπάρχει προσωπική ζωή είσαι 24/7 πάνω από τηλέφωνο ή email.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Έχει να κάνει με την κουλτούρα κάθε χώρας και πολιτισμού. Δύο πραγματικά παραδείγματα:

    1) Όταν ήρθε η Aldi πριν πολλά χρόνια στην Ελλάδα (αντίπαλο δέος της Lidl η οποία τελικά απέτυχε να αποκτήσει σημαντικό μερίδιο αγοράς στην Ελλάδα και αποχώρησε), άνοιξε γραφεία στη Θεσσαλονίκη και προσέλαβε κόσμο. Οι Γερμανοί είναι κολλημένοι ως εργοδότες και λαός με την ευλαβικότητα του ωράριο και της εργασίας. Οι Έλληνες συνηθισμένοι από αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ

    (ως μεσόγειος στη δουλειά είσαι κοινωικό ον, θα μιλήσεις με τον συνάδελφο, θα πας το πρωι ακριβως στην δουλειά σου, θα φτιαξεις τον καφέ σου, θα καλαμπουρίσεις λίγο εν ώρα εργασίας, όσοι καπνίζουν θα τσιμπήσουν καμια 10αριά 5 λεπτα διαλείμματα, θα μπεις λιγο ιντερνετ, λιγο τηλεφωνο, λιγο παραπανω χρονο στο φαι, με τα απο δω και τα απο κει εχεις φαει 1-1,5 ωρα απο το 8 ωρο σε idle μη παραγωγικο για την εταιρεια χρονο, οποτε μονος σου καθεσαι μεχρι τις 6.30-7.00 για να τελειωσεις την δουλεια)
    άρχισαν να πηγαίνουν για δουλειά στις 8.00 που ηταν το ωραριο και να φεύγουν μετά τις 5.00 - 5.30 στανταρ, όταν το ωράριο τελείωνε στις 4.00. Μία, δύο, τρεις εν τέλει οι Γερμανοί υποχρεώθηκαν να κάνουν παρατήρηση στο προσωπικό ότι δεν πρέπει να κάθονται μετά τις 4.00 αλλά αντίστοιχα μέσα στην ημέρα δεν πρέπει να έχουν χρόνο κ@λοβαρέματος και τους ανέφεραν ότι αν θέλουν καφέ, να έρχονται 20 λεπτά νωρίτερα το πρωί να φτιάχνουν, αν είναι ανάγκη να μιλήσουν στο τηλέφωνο να το κάνουν σύντομα και γενικά το 8ωρο πρέπει να είναι συγκεντρωμένο πάνω από τη δουλειά σου με ένα 15λεπτο διάλειμμα για φαγητό.

    2) Οι μεγάλες ελεγκτικές (big four) στην Ελλάδα είναι σκλαβοπάζαρα όπου μεταξύ εργαζομένων (κυρίως βαθμίδες 1 εως 7 χρόνια) συνομολογείται ότι θα έχεις ένα καλύτερο μισθό από το μέσο όρο του ιδιωτικού τομέα, θα μάθεις πολύ περισσότερα και θα αποκτήσεις πολύ περισσότερες εμπειρίες στο μισό χρόνο και άρα εν γνώση σου θα μπορέσεις να τα "πουλήσεις" στο μέλλον για μία καλύτερη θέση, αλλά τα ωράρια (ιδίως στο audit) είναι 12ωρα+ με ΣΚ και αργίες δουλειά ιδίως στις περιόδους των κλεισιμάτων, με ανύπαρκτη προσωπική ζωή, άγχος, πίεση, αρρώστιες κτλ.
    Σε αντιδιαστολή οι ίδιες εταιρείες στην Αμερική δουλεύουν κατά κανόνα 8ωρο, με επίπεδα μισθού 3χ φορές επάνω, με λιγότερη ιεραρχία και συνεπώς ευκολότερη και ταχύτερη εξέλιξη εντός της εταιρείας και το θεωρούν τρελό και αδιανόητο να δουλεύεις 12ωρα, ΣΚ και αργίες και συνιστά ένδειξη είτε ότι κάτι δεν κάνεις καλά (δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου), είτε είσαι αντιπαραγωγικός, είτε ηλίθιος.

    Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα, από αρκετές πολυεθνικές κυρίως βορειοευρωπαϊκές και αμερικάνικες που θεωρούν τις πολλές ώρες στη δουλειά και το γραφείο αρνητικό σημάδι και ένδειξη μη υγιούς και ισορροπημένου ατόμου συνεπώς και υπαλλήλου.

  5. #35
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το ίδιο θεωρούσαν και στην Γαλλία...Άλλαξαν οι εποχές.

  6. #36
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν ο νόμος είναι "ήττα" για τους εργαζόμενους (τώρα αφορά τους γάλλους εργαζόμενους αλλά μετά δεν ξέρει κανείς ποιος έχει σειρά...)

    όταν μιλάμε παγκοσμίως ισχύει το "ουδείς αναντικατάστατος" όποιος νομίζει ότι είναι αναντικατάστατος στον ιδιωτικό τομέα απλά πλανάται οικτρά (ότι/όσα πτυχία και να έχει ή διδακτορικά ή μεταπτυχιακά ή εμπειρία ή γνώσεις ή προσόντα)

    βέβαια σε πολυεθνικές εταιρείες (επιχειρήσεις) π.χ όπως είναι η D.T (μητρική εταιρεία της COSMOTE) που δίνει καλές αμοιβές (κάτι χιλιάδες ευρώ) και προνόμια σε ικανούς εργαζόμενους ή στελέχη (το γνωρίζω από φίλους) δεν υπάρχει προσωπική ζωή είσαι 24/7 πάνω από τηλέφωνο ή email.
    Σκατα λεφτα τοτε. Τι να τα κανεις;
    Κανενας δεν ειναι αναντικαταστατος. Ομως δεν ειναι ολοι στον πατο. Τα προσοντα μετρανε.

  7. #37
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο εργοδοτης παιρνει τον νεο με χ μισθο οταν ο παλιος παιρνει χ+400 ευρω. Ο παλιος θελει δεν θελει μαθαινει την δουλεια στον νεο και ενα ομορφο πρωινο του ανακοινωνουν την απωλυση του .Σεναριο που απειρες φορες στις μερες μας γινεται πραγματικο.Επισης ο νεος εχει Υ+10 πτυχια ,ξερει Ζ+3 γλωσσες και εχει Ω-10 χρονια ηλικιας απο τον παλιο.

    επισης δεν μετραει τι ξερεις αλλα ποιους ξερεις.
    Intel i7 920 @4Ghz ,6Gb Corsair XMS 1600 8-8-8-24 , Asus P6T ,Sapphire 5850 ,Corsair 1000W on Shark Tt Case ,Samsung 2233Rz@120Hz ,Logitech 5400

  8. #38
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο εργοδοτης παιρνει τον νεο με χ μισθο οταν ο παλιος παιρνει χ+400 ευρω. Ο παλιος θελει δεν θελει μαθαινει την δουλεια στον νεο και ενα ομορφο πρωινο του ανακοινωνουν την απωλυση του .Σεναριο που απειρες φορες στις μερες μας γινεται πραγματικο.Επισης ο νεος εχει Υ+10 πτυχια ,ξερει Ζ+3 γλωσσες και εχει Ω-10 χρονια ηλικιας απο τον παλιο.

    επισης δεν μετραει τι ξερεις αλλα ποιους ξερεις.
    Σε ορισμενους τομεις η δουλεια δεν μαθαινεται, σπουδαζεται.
    Και δε μου λεει τιποτα η ποσοτητα των πτυχιων οσο η ποιοτητα τους.
    Ειδικα τα σαβουροπτυχια που μπαινεις στα πανεπιστημια με 5 και 10.

    Απλα το σεναριο που περιγραφεις αντιπροσωπευει πληρως τον μεσο εργαζομενο. Και μετραει ποιους ξερεις αν εισαι κομματοσκυλο η αν γλυφεις για να διοριστεις.
    Μιλαμε για σοβαρες εταιριες τωρα οχι πανυγηρια.

  9. #39
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκατα λεφτα τοτε. Τι να τα κανεις;
    Κανενας δεν ειναι αναντικαταστατος. Ομως δεν ειναι ολοι στον πατο. Τα προσοντα μετρανε.
    αγαπητέ φίλε μου "turboirc" δεν είπα ποτέ ότι όλοι/ες είναι στο πάτο. σαφώς τα "προσόντα" που έχει ο καθένας μετράνε (ή κατά την προσωπική μου άποψη μετρούσαν σε ότι αφορά την χώρα μας) σε αυτά τα "προσόντα" βάζω τα πτυχία - διδακτορικά - μεταπτυχιακά - προ υπηρεσία / εμπειρία - πιστοποιήσεις (ένα μέρος από αυτά διαθέτω και εγώ ως "πληροφορικάριος") αλλά για να πάρω αξιοπρεπή μισθό κάτι "χιλιάδες ευρώ" (αντί τον βασικό μισθό που παίρνω τώρα ως υπάλληλος γραφείου / εξωτερικές εργασίες) όπως παίρνουν αρκετοί φίλοι μου θα πρέπει να εγκαταλείψω την χώρα που γεννήθηκα/μεγάλωσα και ζω άρα να εγκαταλείψω οικογένεια και φίλους πράγμα που φυσικά στα 44+ μου χρονάκια δεν το κάνω για αυτό το λόγο είμαι όπως ανάφερα ένας (συμβασιούχος) απλός υπάλληλος γραφείου / εξωτερικές εργασίες στην ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ με ωράριο παραπάνω του κανονικού και με μισθό λίγο παραπάνω του κατώτατου βασικού μισθού που καλύπτει τις ανάγκες μου (και θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που έχω δουλεία στην ηλικία μου και δεν είμαι άνεργος όπως πολλά συγγενικά/φιλικά πρόσωπα.

    απλά όλα αυτά τα χρονάκια που έχω περάσει στον δημόσιο τομέα αλλά και στον ιδιωτικό τομέα κατάλαβα ότι δεν είναι κανείς μας "αναντικατάστατος" όλα είναι στην κρίση της εταιρείας υπάρχουν σωστοί "εργοδότες" π.χ η γνωστή καπνοβιομηχανία "Καρέλιας" που ένα μέρος της κερδοφορίας που έχει η επιχείρηση επιστρέφει πίσω στους εργαζόμενους από τα χαμηλά έως τα υψηλά στρώματα ως "μπόνους" έτσι είναι και αισθάνονται ευχαριστημένοι άρα είναι παραγωγικοί (δυστυχώς στις μέρες που ζούμε είναι πολύ λίγοι έως ελάχιστοι) υπάρχουν όμως και λάθος εργοδότες (αυτοί είναι η πλειοψηφία) που τα κέρδη μπαίνουν στην τσέπη και στο μυαλό τους είναι να κόψουν το κόστος και αυτό φυσικά περιλαμβάνει εργαζόμενους που μπορεί να έχουν χρόνια στην επιχείρηση τους και να προσλάβουν πιο νέους με λιγότερο μισθό από ότι έπαιρνε ο παλιός ο οποίος εκπαίδευσε φυσικά τον νέο ώσπου μια μέρα του ανακοίνωσαν την απόλυση του.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο εργοδοτης παιρνει τον νεο με χ μισθο οταν ο παλιος παιρνει χ+400 ευρω. Ο παλιος θελει δεν θελει μαθαινει την δουλεια στον νεο και ενα ομορφο πρωινο του ανακοινωνουν την απωλυση του .Σεναριο που απειρες φορες στις μερες μας γινεται πραγματικο.Επισης ο νεος εχει Υ+10 πτυχια ,ξερει Ζ+3 γλωσσες και εχει Ω-10 χρονια ηλικιας απο τον παλιο.

    επισης δεν μετραει τι ξερεις αλλα ποιους ξερεις.
    Για αυτό έχουμε γεμισει στις επιχειρήσεις με παλτά, μπαμπουίνους, μπετόβλακες και βύσματα
    Έρχεται ο Χ βύσμας, παίρνει την θέση, είναι πανάχρηστος και αργόστροφος και ας έχει Υ+10 πτυχία και τελικά οι υπόλοιποι αναγκάζονται να κάνουν και την δική του δουλειά και εκείνος απλά κάθεται και πληρώνεται, παρασιτικά εις βάρος των συναδέλφων του. Πίστεψε με δυστυχώς δεν είναι ένας και δύο, σε πολλές εταιρείες είναι υπερβολικά πολλοί.

    Τέλος τα πτυχία και οι ξένες γλώσσες δεν θα μπορέσουν ποτέ να υποκαταστήσουν την αντίληψη, το μυαλό, την παιδεία και την αγωγή.
    Έχω συναντήσει πάμπολους ανθρώπους από υφισταμένους, ομόβαθμους εως προϊσταμένους και ανωτέρους , στο διάβα του εργασιακού μου βίου, με παραπάνω τίτλους και χαρτιά οι οποίοι όμως στο τέλος της ημέρας ήταν φελλοί, στόκοι και απλά επέπλεαν ή είχαν βρεθεί την κατάλληλη στιγμή και πήραν την θέση ή είχαν πολύμπριζο και βύσμα.

    Με τέτοιες καταστάσεις έχω δει μεγάλη εταιρεία να "καταρρέει" σε επίπεδο τζίρου και εσόδων γιατί οι πελάτες έφευγαν τρέχοντας απο την ασχετοσύνη, την δηθενιά και τον αντιεπαγγελματισμό των "στελεχών".

  11. #41
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ουσιαστικα ολοι λεμε το ιδιο.

  12. #42
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ορισμενους τομεις η δουλεια δεν μαθαινεται, σπουδαζεται.
    Και δε μου λεει τιποτα η ποσοτητα των πτυχιων οσο η ποιοτητα τους.
    Ειδικα τα σαβουροπτυχια που μπαινεις στα πανεπιστημια με 5 και 10.

    Απλα το σεναριο που περιγραφεις αντιπροσωπευει πληρως τον μεσο εργαζομενο. Και μετραει ποιους ξερεις αν εισαι κομματοσκυλο η αν γλυφεις για να διοριστεις.
    Μιλαμε για σοβαρες εταιριες τωρα οχι πανυγηρια.
    αν αναφέρεσαι στο εξωτερικό ναι συμφωνώ

    αν αναφέρεσαι για την χώρα που γεννήθηκα/μεγάλωσα/ζω την ελλάδα (την χώρα που ζει υπό καθεστώς κρίσης) δεν συμφωνώ φίλε μου

    ίσως να ισχύει στο κομμάτι που ειδικεύεσαι εσύ προσωπικά (δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει ή που δουλεύεις) πάντως στην πληροφορική (ως πρώην πληροφορικάριος) δεν πάει να έχεις "τα πτυχία-προ υπηρεσία/εμπειρία-πιστοποιήσεις που έχουν λίγοι άνθρωποι στον κόσμο θα πάρεις έναν μισθό μέχρι να σε αντικαταστήσουν (εκτός αν φύγεις και πας εξωτερικό όπου εκεί βάση αυτών των πιο πάνω θα πάρεις αυτά που αναλογούν στα "προσόντα σου" έτσι κάνουν καριέρα οι "φίλοι μου" σε πολυεθνικές εταιρείες του εξωτερικού.

    βέβαια μην θεωρήσεις ότι εγώ που κάθομαι στην ελλάδα και δουλεύω ως (συμβασιούχος) υπάλληλος γραφείου/εξωτερικές εργασίες είναι αναντικατάστατος (όταν κάποια στιγμή βρει ο εργοδότης μου έναν πιο νέο με τα μισά χρήματα να του κάνει την δουλειά που του κάνω εγώ και να του έχει εμπιστοσύνη (καθώς υπάρχει το οικονομικό κομμάτι (χρήματα/επιταγές/συναλλαγές/λογιστήριο)) θα με αντικαταστήσει απλά ελπίζω ότι θα αργήσει αυτό να συμβεί...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα ολοι λεμε το ιδιο.
    με διαφορετικά λόγια

    αλλά ναι λέμε το ίδιο πράγμα

    σε ότι αφορά την χώρα μας (Ελλάδα) γιατί στο εξωτερικό ισχύουν άλλα πράγματα κατά την προσωπική μου άποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 02-01-17 στις 22:34.

  13. #43
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αναφέρεσαι στο εξωτερικό ναι συμφωνώ

    αν αναφέρεσαι για την χώρα που γεννήθηκα/μεγάλωσα/ζω την ελλάδα (την χώρα που ζει υπό καθεστώς κρίσης) δεν συμφωνώ φίλε μου

    ίσως να ισχύει στο κομμάτι που ειδικεύεσαι εσύ προσωπικά (δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει ή που δουλεύεις) πάντως στην πληροφορική (ως πρώην πληροφορικάριος) δεν πάει να έχεις "τα πτυχία-προ υπηρεσία/εμπειρία-πιστοποιήσεις που έχουν λίγοι άνθρωποι στον κόσμο θα πάρεις έναν μισθό μέχρι να σε αντικαταστήσουν (εκτός αν φύγεις και πας εξωτερικό όπου εκεί βάση αυτών των πιο πάνω θα πάρεις αυτά που αναλογούν στα "προσόντα σου" έτσι κάνουν καριέρα οι "φίλοι μου" σε πολυεθνικές εταιρείες του εξωτερικού.

    βέβαια μην θεωρήσεις ότι εγώ που κάθομαι στην ελλάδα και δουλεύω ως (συμβασιούχος) υπάλληλος γραφείου/εξωτερικές εργασίες είναι αναντικατάστατος (όταν κάποια στιγμή βρει ο εργοδότης μου έναν πιο νέο με τα μισά χρήματα να του κάνει την δουλειά που του κάνω εγώ και να του έχει εμπιστοσύνη (καθώς υπάρχει το οικονομικό κομμάτι (χρήματα/επιταγές/συναλλαγές/λογιστήριο)) θα με αντικαταστήσει απλά ελπίζω ότι θα αργήσει αυτό να συμβεί...

    - - - Updated - - -



    με διαφορετικά λόγια

    αλλά ναι λέμε το ίδιο πράγμα

    σε ότι αφορά την χώρα μας (Ελλάδα) γιατί στο εξωτερικό ισχύουν άλλα πράγματα κατά την προσωπική μου άποψη.
    Γιατι το λες αυτο. Ενας απο τους τομεις μου ειναι η πληροφορικη και τα παω πολυ καλα.

  14. #44
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Στην ευρώπη υπάρχουν χιλιάδες κενές θέσεις εργασίας απλά δεν βρίσκουν προσόντα. ...
    όχι δεν βρίσκουν και δεν είναι μυστήριο το γιατί,
    πχ είτε γιατί τους 'κόβουν' τα HR Depts της εταιρείας, είτε διότι οι εταιρείες ζητάνε τον ουρανό με τ'αστρα και ηλικία έως 26, είτε διότι θέτουν προδιαγραφές aerospace και το salary ειναι κάτι σαν minimum wage κλπ κλπ.

    Αν θέλουν θα βρούν, υπάρχουν και headhunters, εκεί όμως θα τα ακουμπήσουν κανονικά και χωρίς κιχ.
    Αν κάνουν κάτι υπερεξιδεικευμένο και ζητάνε 40 certifications τότε ok, δεν θα βρουν όσο και να ψάξουν, ας δημιουργήσουν στελέχη.
    Καταλαβαίνω ότι εδώ υπάρχει και αντίλογος, πχ είναι για 8-12 μήνες μόνον ή για 1 μόνον project etc. Σε τέτοιες περιπτώσεις ας λύσουν το πρόβλημα οι διεθυντάδες CEO/CFO/CSO/γαmώ με τα 6-figure bonus.

    edit: το σαβουροπτυχία με μπέρδεψε λίγο, κάντο λιανά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 03-01-17 στις 02:02.

  15. #45
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Περιοχή
    Παγκρατι
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Cisco VAE 867-K9
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, εξαρτάται το είδους δουλειά κάνεις και πόσο εξειδικευμένος είσαι.
    Αν είσαι αναλώσιμος τότε το κάνει όποτε θέλει (η συντριπτική πλειοψηφία). Αν δεν είσαι τότε δυσκολεύεται.

    Όλοι αναλωσιμοι ειμαστε!

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-16, 22:36
  2. Το 15% των εργαζομένων της απολύει η Yahoo
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 15:09
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 01:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας