Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-86 από 86
  1. #76
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχει συμβεί. Γι'αυτο έχει γίνει θέμα το right to disconnect. Υπήρχε συννενόηση για την εκτός ωραρίου επικοινωνία. Δεν υπήρχε καμία υποχρέωση. Για την βοήθεια προς τους συναδέλφους υπάρχουν οι επιλογές που γράφω παραπάνω. Ο ελληνικός (φιλότιμο) και ο ευρωπαϊκός (standby, next level support, outcall, υποστήριξη από τρίτες εταιρείες κλπ). Ξαφνικά πήγαμε στο έλα τώρα μέσα, αύριο το πρωί να είναι έτοιμο το χ και άλλα πολλά.
    Φαντάσματα, όχι δεν βλέπω. Το έχω ζήσει και έχω δει και χειρότερες version αυτού που έχω ζήσει. Ήταν όμως όλα παράνομα. Και πάντα ο εργοδότης τραβάει την γραμμή της νομιμότητας. Όταν αυτή γίνεται λάστιχο απλά θα τραβηχτεί παραπάνω.

    ps. Στα ελληνικά λέγεται απλή ετοιμότητα. Όταν μπορεί κάποιος να σε καλέσει για δουλειά στον προσωπικό σου χρόνο. Η πλήρης ετοιμότητα που αναφέρεις (γνήσια ετοιμότητα προς εργασία) πληρώνεται ως πλήρης εργάσιμος χρόνος και είναι κάτι διαφορετικό (συναντάται συχνά στην Ελλάδα στα τουριστικά επαγγέλματα - λεωφορεία)
    Αντε παλι με το φιλοτιμο και τον Έλληνα. Ειλικρινά θεωρείς οτι εμεις εχουμε φιλοτιμο και γιαυτο καναμε υπερωριες ενω οι ξενοι οχι; Τι σοι αφελη επιχειρημα ειναι αυτο παλι;

    Τωρα οσον αφορα το "αυτο εχει συμβει" απαντας στο οτι παιρνουν οι εργοδοτες τους υπαλληλους στο σπιτι να τους πανε ψωνια; αν ναι τοτε συγνωμη αλλα δε μπορω να συζητησω αλλο μαζι σου γιατι ειναι προφανες οτι τρολλαρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 05-01-17 στις 22:16.

  2. #77
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπαμαι που θα στο πω αλλα λες χαζομαρες. Απλα επικεπτηκες ενα απο τους πολλους δυσλειτουργικους τομεις που φαινονται προς τα εξω. Ουτε ολοι οι τομεις ειναι ετσι και φυσικα στο χαμηλο επιπεδο που ειδες (αν το ειδες) ειναι η μαζα, οι ανικανοι.

    Δουλευω και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα και σε πληροφορω οτι δεν ειναι ολα σκατα. Και αν επιτρεπεται τι δουλεια κανεις και προερχεσαι απο μεγαλη πολυεθνικη εταιρια και καταδεχτηκες να πας στο δημοσιο;
    Οι "Πολλοι δυσλειτουργικοι τομεις που φαινονται προς τα εξω" που στελεχονται απο "την μαζα, τους ανικανους" δηλαδη την (μαζα=)πλειονοτητα, δεν αποτελουν βαθυ και οξυ προβλημα που σε μεγαλο βαθμο συμβαλλε στην κρισαρα που πληρωνουμε ολοι μας τωρα; χαιρομαι πολυ που επιτελους καποιος παραδεχεται την σηψη και τον καρκινο που ηταν ευθεως υπευθυνο για τη πτωχευση της χωρας.

    Δεν εχει καμια σημασια λοιπον να μιλαμε και να ασχολουμαστρ με ενα μικρο και ασημαντο κομματι που υποθετικα ισως και να υπαρχει και που ισως και να προσφερει καποιο αλφα εργο, το οποιο εκ των πραγματων δεν αλλαζει σε τιποτα τη σαπισμενη γενικευμενη κατασταση του δημοσιου και των ομοιοπαθων υπαλληλων του.

  3. #78
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που περιμένω από το κράτος αγαπητέ είναι να μην δουλεύω υπερωριακά και να μην πληρώνομαι. Και αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, λόγω κρίσης κτλ, αλλά υπήρχε εδώ και πολλά πολλά χρόνια.
    Δεν ζούσαμε σε κανένα κομμουνιστικό παράδεισο και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε γιατί δεν μπήκαν όρια και φραγμοί εκεί που έπρεπε, όταν έπρεπε. Γιατί άφησαν ανεξέλεγκτες τις τράπεζες, γιατί οι λοβιτούρες και τα deals under the table ήταν η νόρμα.
    Γιατί τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με την αποδοτικότητα, εργατικότητα, παραγωγικότητα.
    Φταίμε; Ως ένα βαθμό, ναι, σαφώς. Γιατί και εμείς εκμεταλλευτήκαμε την κατάσταση, πχ, αλλάζοντας κάθε 1-2 χρόνια δουλειά για να πάρουμε ένα 30% παραπάνω, όπως έπαιζε τότε στην αγορά.
    Αλλά να αποδίδουμε τά του Καίσαρος τω Καίσαρι, έτσι;
    Φυσικα και δεν πρεπει φιλτατε να δουλευεις υπερωριακα και να μη πληρωνεσαι και αυτο το καταδικαζω πρωτος απο ολους.

    Δεν ξερω γιατι θιχτηκες εσυ αλλα εγω αναφερθηκα σε οσους περιμενουν και απαιτουν να τα βρισκουν ετοιμα απο το κρατος. Χαιρομαι λοιπον που δεν εισαι και εσυ ενας απο αυτους και επισης χαιρομαι που συμφωνουμε για τις απληρωτες υπερωριες.

    Αλλα ουδεμια σχεση δεν εχουν ολα αυτα με το θεμα το οποιο ειναι η ειδηση για θεσμικη αποπειρα διευθετησης της επι το πλειστον με email επικοινωνιας εκτος ωραριου, που σκοπο εχει να βαλει σρ μια ταξη (ΥΠΕΡ των εργαζομενων) το ζητημα αυτο. Το υπερ των εργαζομενων προκυπτει στο οτι υποχρεωνει και τις δυο πλευρες να το διευθυτησουν κι να το συζητησουν εκ των προτερων και επισημα.

    Τωρα αν αυτη η συμφωνια οδηγησει τους εργαχομενους στην ντε φακτο επισημοποιηση της 24/7 πληρης ετοιμοτητας τους η ακομα κι στην δουλοποιηση τους μπορει ο καθενας να το κρινει με τα (mnp10 approved) γνωστικα εργαλεια που διαθετει.

  4. #79
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαθόλου χαζομάρες δε λέει. Έχω ζήσει ακριβώς το ίδιο σκηνικό για κάτι λιγότερο από 1 έτος. Μετά αποχώρησα. Σε αντίθεση με την αντιμετώπιση που είχε ο Sebu κατά τη δική μου αποχώρηση όλοι off the record μου λέγανε ότι το περιμένανε και ότι ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Φυσικά μπορεί και να το έκαναν γιατί μονίμως καθυστερούσα την καθαρίστρια τις Παρασκευές που ήθελε να έχουν φύγει όλοι από τυα γραφεία στις 13:30 κι εγώ ήμουν ακόμη εκεί για να τεελιώσω τη δουλειά μου.
    Αν θέλεις και λεπτομέρειες για την υπηρεσία και τους φορείς (ΟΤΑ) με τους οποίους αυτή συνεργαζόταν (και άρα βίωσα και τον δικό τους τρόπο εργασίας) ευχαρίστως με pm.
    εγώ πάντως σε πιστεύω φίλε yiapap

    ως συμβασιούχος ορισμένου χρόνου αλλά και αορίστου χρόνου που πέρασα από συγκεκριμένες (διαφορετικές) υπηρεσίες του δημοσίου και με διαφορετικές ειδικότητες έτσι θα συμφωνήσω και με τους δύο σας

    ευτυχώς τώρα είμαι ξανά στον ιδιωτικό τομέα και ηρέμησε το νευρικό μου σύστημα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εξαρτάται και παραεξαρτάται από τους εργαζομένους white collar δλδ στελέχη επιχειρήσεων που έχουν χαρτιά, προυπηρεσία, εξελίσσονται κτλ γιατί δεν είναι στάσιμοι, έχουν διαπραγματευτικό χαρτί. Σαφώς παίζει ρόλο και το να ξέρεις να πουλήσεις τον εαυτό σου, το πως θα μιλήσεις, πως θα επιχειρηματολογήσεις και να ξέρεις μέχρι που σε παίρνει και τι σε παίρνει να κερδίσεις. Απαιτούνται δλδ και στοιχειώδεις γνώσεις και εμπειρία διαπραγματεύσεων.

    Σε εργαζόμενους τύπου blue collar δλδ εργάτες παραγωγής, εργοστασίου, που έχουν τυποποιημένη δραστηριότητα και εργασία σαφώς είναι πιο δύσκολο γιατί δεν έχουν σοβαρό συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι άλλων συναδέλφων τους άρα είναι ευκολότερα αναλώσιμοι. Από την άλλη βέβαια αυτοί οι εργαζόμενοι δεν αντιμετωπίζουν τόσο θέματα "right to disconnect" καθώς κανείς δεν προσπαθεί να τους βρει εκτος γραφειου για δουλειά.

    - - - Updated - - -



    Όταν μπαίνεις σε μία μεγάλη δημόσια υπηρεσία, σε γραφείο με 9 συναδέλφους ΔΥ οι οποίοι κάθονται στα γραφεια τους, διαβάζουν εφημερίδα, ακούνε ραδιόφωνο, συζητάνε, κάνουν βόλτες, δεν έχουν υπολογιστές γιατί αρνούνται να βάλουν καθώς τα θεωρούν του διαβόλου μηχανήματα και λόγω ηλικίας διαμαρτύρονται ότι δεν τα παίρνουν εύκολα (τα σεμινάρια που τους έκαναν) παρόλο που διεκδίκησαν και πήραν το σχετικό επίδομα υπολογιστή και βάζουν υπολογιστή στο δικό σου μόνο γραφείο και πρακτικά σου λένε ότι εσύ θα κάνεις τη δουλειά καταχωρητή που έπρεπε αυτοί να έχουν κάνει τα προηγούμενα 4 χρόνια, εντός 12 μηνών γιατί τρέχει project από την ευρωπαικη ένωση και θα έπρεπε ήδη να τα έχουμε ψηφιοποιήσει και στειλει έξω και σε 12 μήνες ληγει η προθεσμια και θα φαμε προστιμο. Και εσυ εχεις τον χαμηλοτερο μισθό όλων, οι γυρω σου ξυνονται, κανουν βαβουρα και δεν σεβονται τον εργασιακο χωρο ότι πρεπει να δουλεψεις, σε αντιμετωπιζουν σαν τον καινουριο νιουφι λες και εισαι στο στρατο και κανεις την δικη τους δουλεια και σχολανε και πριν την ωρα τους
    και η προισταμένη και η διευθύντρια είναι αδιάφορες και τους καλύπτουν => δεν αντέχεται

    Και όλα αυτά στο όχι και τόσο μακρινό 2007!

    Προσωπικά προερχόμενος από μεγάλη πολυεθνική με διαφορετικές προσλαμβάνουσες, παραστάσεις και εταιρική κουλτούρα έπαθα πολιτισμικό σοκ. Αυτή τη ρεμπελοκατάσταση, το χυμαδιο και την κοροιδια είναι κάτι που δεν την ανέχομαι και δεν την αποδέχομαι στο χωρο δουλειας. Πρέπει πρωτιστως να υπαρχει εκατερωθεν σεβασμος και σοβαροτητα. Οταν αυτα απουσιαζουν απλά αλλάζω πεζοδρόμιο, δεν αναλώνομαι, δεν χάνω χρόνο.
    Οπότε αποχώρησα εντός του 10ημέρου. Αφού η προισταμένη και η διευθύντρια τρελάθηκαν που άφηνα μία θέση σε Δημόσια Υπηρεσία για την οποία άλλη θα σκότωναν όπως μου είπαν και με θεωρούσαν τρελό που αποχωρούσα για αυτούς τους ασήμαντους, απλούς και καθημερινους λόγους όπως τους αποκαλεσαν.
    Κάποιοι μπορεί να αποδέχονται η εργασιακή τους καθημερινότητα να είναι χάβρα. Συνάδελφοι τους με μισή δουλειά ή μισες γνωσεις να παίρνουν τα ίδια ή και παραπάνω.

    Εγώ έχω μάθει στα ακριβώς αντίθετα. Πολλά βάζεις, πολλά παίρνεις. Λίγα βάζεις, λίγα παίρνεις ή και καθόλου.
    απλά τα συγχαρητήρια μου φίλε μου

  5. #80
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε παλι με το φιλοτιμο και τον Έλληνα. Ειλικρινά θεωρείς οτι εμεις εχουμε φιλοτιμο και γιαυτο καναμε υπερωριες ενω οι ξενοι οχι; Τι σοι αφελη επιχειρημα ειναι αυτο παλι;

    Τωρα οσον αφορα το "αυτο εχει συμβει" απαντας στο οτι παιρνουν οι εργοδοτες τους υπαλληλους στο σπιτι να τους πανε ψωνια; αν ναι τοτε συγνωμη αλλα δε μπορω να συζητησω αλλο μαζι σου γιατι ειναι προφανες οτι τρολλαρεις.
    Όχι, δεν απαντώ εκεί. Είναι ξεκάθαρο τι λέω αλλά προφανώς δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε όποτε ας το αφήσουμε. Για τα "τρολαρισματα" τα έχεις ξαναγράψει και δεν ισχύει. Σε παρακαλώ να μην το ξανακάνεις.

  6. #81
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπαμαι που θα στο πω αλλα λες χαζομαρες. Απλα επικεπτηκες ενα απο τους πολλους δυσλειτουργικους τομεις που φαινονται προς τα εξω. Ουτε ολοι οι τομεις ειναι ετσι και φυσικα στο χαμηλο επιπεδο που ειδες (αν το ειδες) ειναι η μαζα, οι ανικανοι.

    Δουλευω και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα και σε πληροφορω οτι δεν ειναι ολα σκατα. Και αν επιτρεπεται τι δουλεια κανεις και προερχεσαι απο μεγαλη πολυεθνικη εταιρια και καταδεχτηκες να πας στο δημοσιο;
    Ο άνθρωπος δεν επισκέφτηκε, αλλά ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ. Άλλοι επίσης, και από μέσα και από έξω.
    Η πλειοψηφία των υπαλλήλων είναι επιεικώς για τα μπάζα, μάλιστα τα τελευταία χρόνια λόγω των μειώσεων έχουν καταργηθεί και τα προσχήματα και κοιτάνε απλά να πηγαίνουν για να περάσει το ωράριο. Πόσο συχνά πρέπει να πας στην δημόσια υπηρεσία, δλδ να πάρεις άδεια απ ΄την δουλειά σου, απλά για να ενημερωθείς, γιατί απλούστατα κανείς δεν σηκώνει τα τηλέφωνα ή να πηγαίνεις σε ένα γραφείο και απ΄τους 5 υπαλλήλους οι 4 με ηλικίες 40-50 (οι παλαίουρες) να τα ξύνουν με γκασμά και η 30άρα (νεούδι) να τρέχει σαν τρελή ;
    Με τα γνωστά προσχήματα, ότι δλδ "δεν σκαμπαζουν από υπολογιστές", φορτώνουν δουλειά στους νέους...
    Δυστυχώς είναι τραγική η ποιότητα του ανθρώπινου δυναμικού στο Δημόσιο, κι οι λίγοι που σκαμπάζουν και τρέχουν σαν τρελοί, δεν αρκούν.

    Βασικά οι μισθοί στο Δημόσιο πρέπει να πέσουν στο σημείο του να καταστεί μη ελκυστικό για όσους νέους έχουν φιλοδοξιες, να μην καμαρώνεις δλδ όταν λες ότι είσαι στο Δημόσιο αλλά να σε κοιτούν υποτιμητικά όπως στις ΗΠΑ, ώστε να δούμε προκοπή.

  7. #82
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΜΟΝΟ στη Γαλλία τέτοιοι νόμοι... Οι υπόλοιποι... "καπιταλιστές" κούνια που μας κούναγε

  8. #83
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άνθρωπος δεν επισκέφτηκε, αλλά ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ. Άλλοι επίσης, και από μέσα και από έξω.
    Η πλειοψηφία των υπαλλήλων είναι επιεικώς για τα μπάζα, μάλιστα τα τελευταία χρόνια λόγω των μειώσεων έχουν καταργηθεί και τα προσχήματα και κοιτάνε απλά να πηγαίνουν για να περάσει το ωράριο. Πόσο συχνά πρέπει να πας στην δημόσια υπηρεσία, δλδ να πάρεις άδεια απ ΄την δουλειά σου, απλά για να ενημερωθείς, γιατί απλούστατα κανείς δεν σηκώνει τα τηλέφωνα ή να πηγαίνεις σε ένα γραφείο και απ΄τους 5 υπαλλήλους οι 4 με ηλικίες 40-50 (οι παλαίουρες) να τα ξύνουν με γκασμά και η 30άρα (νεούδι) να τρέχει σαν τρελή ;
    Με τα γνωστά προσχήματα, ότι δλδ "δεν σκαμπαζουν από υπολογιστές", φορτώνουν δουλειά στους νέους...
    Δυστυχώς είναι τραγική η ποιότητα του ανθρώπινου δυναμικού στο Δημόσιο, κι οι λίγοι που σκαμπάζουν και τρέχουν σαν τρελοί, δεν αρκούν.

    Βασικά οι μισθοί στο Δημόσιο πρέπει να πέσουν στο σημείο του να καταστεί μη ελκυστικό για όσους νέους έχουν φιλοδοξιες, να μην καμαρώνεις δλδ όταν λες ότι είσαι στο Δημόσιο αλλά να σε κοιτούν υποτιμητικά όπως στις ΗΠΑ, ώστε να δούμε προκοπή.
    Αμφιβάλλω αν πλεον κανεις καμαρώνει που είναι στο Δημόσιο. Μάλλον ερυθριάζοντας το λένε....

  9. #84
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφιβάλλω αν πλεον κανεις καμαρώνει που είναι στο Δημόσιο. Μάλλον ερυθριάζοντας το λένε....
    εμένα δεν θα με πείραζε να ήμουν στο δημόσιο, ούτε θα ερυθρίαζα. (Ολυμπιακάρα)

  10. #85
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Με την ανεργία που έχει πλήξει τον ιδιωτικό τομέα στην χώρα μας

    αν θες καλή δουλειά με καλά χρήματα στον ιδιωτικό τομέα θα βρεις μόνο στο εξωτερικό
    (εκτός αν ξέρεις καλά ελληνικά - αγγλικά - γερμανικά και έχεις απολυτήριο λυκείου τότε η αλυσίδα LIDL σε εκπαιδεύει για τρία χρόνια στην γερμανία (εννοείται ότι σε πληρώνει κανονικά το μισθό σου) και με το καλό όταν πάρεις το πτυχίο σου θα επιστρέψεις στην ελλάδα ως προϊστάμενος καταστήματος της εταιρείας υπάρχει η σχετική είδηση στην εφημερίδα δημοκρατία αλλά φαντάζομαι και αλλού).

    το δημόσιο είναι η σίγουρη λύση

    για αυτό όσοι είναι τυχεροί μπαίνουν στον στρατό ή στην αστυνομία

    είτε με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε Ο.Τ.Α. και ευρύτερο δημόσιο τομέα

  11. #86
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα δεν θα με πείραζε να ήμουν στο δημόσιο, ούτε θα ερυθρίαζα. (Ολυμπιακάρα)
    άρα θα ήθελες να ερυθριάσεις

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-16, 22:36
  2. Το 15% των εργαζομένων της απολύει η Yahoo
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 15:09
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 01:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας