Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Τώρα θα μου πείτε πού το ξέθαψα αυτό του router.... η ιστορία του είναι απλή: το είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια (μπορεί να ειναι και 10 χρόνια πριν) και απλά έτυχε να κάτσει μέσα στην ντουλάπα από τότε, σχεδόν αχρησιμοποίητο. Είπα λοιπόν να το βγάλω απο το χρονοντούλαπο και να το δοκιμάσω, μιας που το stock router του ΟΤΕ (Thomson TG585 v7, το οποίο δούλεψε αξιοπρεπώς εδώ και αρκετά χρόνια) αρχίζει και κάνει κάτι κολληματάκια στο switch του. Σκέφτηκα λοιπόν οτι ως ακριβό, σχετικά, router για την εποχή του, θα μου έκανε μια χαρά τη δουλειά μου και με το παραπάνω. Έριξα μια ματιά στο forum, και ειδα οτι παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα σε χρήστες άλλων modem/router σαν και αυτό (ή παρεμφερή μοντέλα) και γενικά είχε κάποια θεματάκια, ειδικά με το adsl2+. Η γραμμή μου λοιπόν ειναι μια 24ρα του ΟΤΕ, και έχω βάλει πάνω το τελευταιο firmware που βρήκα για το εν λόγω μοντέλο (P-662HW-61_3.40(QR.8)C1) και το πρόβλημα του ειναι ότι, ενώ συγχρονίζει κανονικά σε adsl2+ mode στα 17mbps (του οτε συγχρονίζει κοντά στα 19mpbs), όταν κάνω κάποιο download φθανει σε πραγματική ταχύτητα μέχρι τα 8mbps περίπου και το cpu load στο 100%. Αποτέλεσμα, να μην μπορείς να εκμεταλευτείς την γραμμή στο μέγιστο. Μήπως έχει βρεί κανείς κάποια λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα ή κάποιο άλλο firmware που να μην φορτώνει τόσο τη cpu του;

Ευχαριστώ!