Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Πρόσφατα παρέλαβα το VMG1312-B10D (από τη Wind εν αναμονή ενεργοποίησης γραμμής VDSL) και για μεγάλη μου κακοτυχία έχω την εντύπωση πως είναι ήδη bricked από το κουτί του. (άραγε, έχει ξανατύχει αυτό σε άλλον; έχουν ακουστεί τέτοιες περιπτώσεις; )

    Τα συμπτώματα, έχοντας συνδέσει ρεύμα, ethernet και γραμμή τηλεφωνική (ή και χωρίς αυτήν):


    1. Το λαμπάκι power δεν σταματάει να αναβοσβήνει. Σύμφωνα με το manual όταν αναβοσβήνει σημαίνει self-test, αλλά το normal θα ήταν να σταματήσει να αναβοσβήνει μετά το boot του και να παραμείνει μόνιμα αναμμένο.
    2. Τα 2 λαμπάκια internet και DSL (κυρίως το DSL) δεν ενεργοποιούνται καθόλου, παραμένουν σβηστά όσην ώρα κι αν περάσει. Θεωρώ πως δεν έχει bootάρει πλήρως και δεν κάνει καν προσπάθεια να συγχρονίσει με τη DSL γραμμή.
    3. Μετά από λίγη ώρα ανάβει το λαμπάκι του Wifi.
    4. Τόσο στην ethernet όσο και στην wifi συνδεση (η wifi επιτυγχάνεται όντως με τα στοιχεία που έχει το αυτοκολλητάκι πάνω στο router), δεν αποδίδεται ποτέ IP στο laptop ή στο PC που πάει να συνδεθεί. Άλλο ένα σημάδι πως δεν έχει ολοκληρωθεί σωστά το boot του router και δεν έχει σηκωθεί ο dhcpd του.
    5. Στο laptop (είτε μεσω ethernet είτε μέσω wifi) δίνω εγώ στατική IP (192.168.1.10) και προσπαθώ να συνδεθώ στο router, είτε μέσω browser, είτε μέσω telnet, είτε μέσω ssh (αν και δε νομίζω by default να ακούει σε ssh πόρτα) στο 192.168.1.254. Τίποτα (δηλαδή connection refused). Δεν έχει σηκωθεί ούτε το telnetd του, ούτε το web interface του. Router που να μη σηκώνει το web interface του, πρώτη φορά συναντάω, γι' αυτό και θεωρώ πως είναι bricked. Εν ολίγοις, δεν έχω κανέναν τρόπο να μπώ στα settings του router και γι' αυτό είπα πως δεν έχει σημασία είτε συνδέσω το τηλεφωνικό καλώδιο είτε όχι, μόνο ρεύμα και ethernet.
    6. Το μόνο πράγμα στο οποίο αποκρίνεται είναι το ping στην 192.168.1.254. nmap στο 192.168.1.0/24 subnet ή συγκεκριμένα πάνω στο 192.168.1.254 δεν ανιχνεύει πουθενά ανοιχτές πόρτες.
    7. Προφανώς δοκίμασα και το factory reset (κρατώντας το κουμπάκι reset για 10 δευτερόλεπτα έως ότου ανάβουν όλα τα λαμπάκια, σβήνουν και το boot ξεκινάει από την αρχή), χωρίς να αλλάξει κάτι.
    8. Με Google Search, το μόνο παρόμοιο thread που βρήκα στο πιο σύντομο είναι αυτό εδώ. Περιγράφει πάνω κάτω τα ίδια.


    Εν τέλει έχω ζητήσει και περιμένω (από τη Wind) να μου στείλουν άλλο router ως αντικατάσταση. Το ερώτημα θα είναι κάπως advanced: υπάρχει άραγε τρόπος να το "εκ-βιάσω" σε πιο "full factory reset" ή σε κάποιο mode στο οποίο μπορώ να του κάνω re-flash το firmware? Προφανώς ξεφεύγουμε από τα όρια του by-the-manual consumer, υπάρχει εδώ κανείς τόσο ψαγμένος; :-)

    Αφενός, υποπτεύομαι πως το μηχανάκι αυτό θα μου ξεμείνει (και σε σχέση με την ανακύκλωση συσκευών μάλλον θα προτιμούσα να το επαναφέρω και να το έχω ως backup), αφετέρου η Wind έσπευσε και μου γύρισε τη γραμμή από adsl σε vdsl πριν προλάβει να έρθει το 2ο router και ... όπως καταλαβαίνετε ... έχοντας ξεμείνει από unmetered-Internet έχω όλο το χρόνο στη διάθεσή μου για πειραματισμούς! :-P

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.183
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από την στιγμή που είναι δανικό από την wind μπορείς να το γυρίσεις πίσω και να παραλάβεις νέο.
    Το να ψάχνεις να βρεις λύση όταν μάλιστα δεν έχεις δίκτυο είναι μάλλον άσκοπο.
    Τα συγκεκριμένα μοντέλα από τους παρόχους είναι σχεδόν πάντα κλειδωμένα.
    Οπότε αλλαγή σε κάποιο generic fw δύσκολα θα βρεις ή/και θα εφαρμόσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54997/5496
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει και αυτό που παρέλαβα εγώ σήμερα. Είναι εκπληκτικό πως κατάφερε η Zyxel να παρέχει DoA συσκευές με τόσο εμφανές πρόβλημα.

    Εν αναμονή της αντικατάστασης από Wind. (Ελπίζω να έχει οδηγίες ο courier να πάρει πίσω το ελαττωματικό, μη μου μείνει και πιάνει χώρο χωρίς λόγο.)

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωραία Modem δίνουν εγώ παρέλαβα 10 μέρες πριν ακούστε λοιπόν το μόντεμ έρχεται Me to arxiko firmware Που βγήκε χωρίς καμία αναβάθμιση έμπενε με ρύθμιση δικιά τους 192.168.1.254 admin admin κάνω λάθος υpgrade Me binary file Χθες και σήμερα σερνόταν κάνω λοιπόν Hard reset αλλά με τη διαδικασία του ίντερνετ ο οποίος μιλώντας λαιβ τώρα είναι ταλαιπωρος και δε συνιστάται

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    Εγώ πάλι παρέλαβα το ρουτερ πριν καμιά βδομάδα και προχθές με ενημέρωσαν ότι ενεργοποιήθηκε το VDSL. Το έβαλα πάνω αλλά το λαμπάκι του power δεν σταμάτησε ποτέ να αναβοσβήνει!! Κατευθείαν αντικατάσταση μου είπαν από wind. Ελπίζω να στείλουν κάτι καλύτερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-08-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/8500
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    5.4(dB) / 18.7(dB)
    Καλά αυτή η Wind δεν υπάρχει. Και εγώ παρέλαβα το συγκεκριμένο 2 εβδομάδες πριν. Ευτυχώς που το τσέκαρα πριν ενεργοποιηθεί η VDSL. Το power led δεν σταμάτησε να αναβοσβήνει ποτέ ενώ θα έπρεπε μετά από 5 με 10 δευτερόλεπτα. μίλησα μαζί τους και μου είπαν αντικατάσταση. μετά από 2 μέρες έρχετε ο κουριερ με το καινούριο. ανοίγω και τη να δω? Μου έστειλαν το ZTE H108 που είναι για ADSL !!!!! Ξανά τηλέφωνο, ξανά αντικατάσταση αλλά αυτή τη φορά με μια εβδομάδα καθυστέρηση. έκατσα και μια εβδομάδα χωρίς internet γιατί ενεργοποιήθηκε η VDSL πριν έρθει η αντικατάσταση. Και τώρα που συνδέομαι με 40Mb/s έχω πρόβλημα με το WiFi, δεν κατεβάζειi πάνω από 2MB/s ενώ με ethernet κατεβάζει με 3,8 - 4,0MB/s. Δράμα η κατάσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει εσάς αναβοσβήνει τουλάχιστον..
    Εμένα σταθερά κόκκινο το Power

    Ο δε operator απο την Wind να επιμένει οτι .. θα φτιάξει μολις ενεργοποιηθεί η γραμμή μου

  8. #8
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 kbps/ 4996 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 13.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει εσάς αναβοσβήνει τουλάχιστον..
    Εμένα σταθερά κόκκινο το Power

    Ο δε operator απο την Wind να επιμένει οτι .. θα φτιάξει μολις ενεργοποιηθεί η γραμμή μου
    Αφησέ το λίγο ανοιχτό να δείς αν δουλεύει μόνο του. Όχι πάνω στην γραμμή του ιντερνετ, ξέχωρα σαν απλό δίκτυο μόνο του. Αν δεν είναι bricked θα δεις να ανάβει το wifi και θα το δεις το δίκτυο και θα μπορέσεις να μπεις να δεις ρυθμίσεις.

    Αν δεν συνδέεται ούτε έτσι και δεν πρασινίσει το power πάρε τους τηλ και μετά πέτα το από το παράθυρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Υπάρχει μια λύση αλλά δεν συνιστάται.

    Το δικό μου ήρθε με πρόβλημα, πήγαινε να μπουτάρει αλλά σε μερικά δευτερόλεπτα γινόταν κόκκινο το power και έμενε εκεί , ούτε wifi, ούτε dsl, ούτε τίποτα.

    Συνδέθηκα στην debug port (στην πλακέτα) και είδα ότι ήταν corrupted το firmware (checksum error).
    Κατέβασα το firmware και του το πέρασα με UART + tftp. Προφανώς πρέπει να έχετε ήδη κατεβάσει έναν TFTP server (π.χ. tftpd64) και να έχετε usb->uart (ftdi ή αντίστοιχο) καθώς και τα αντίστοιχα καλώδια.

    Μετά φόρτωσε κανονικά.

    Δεν μου έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την γραμμή VDSL και απ'ότι μου είπαν σε δεν λειτουργεί σε ADSL. Έχω ISDN, μου είπαν ότι σε PSTN λειτουργεί και σε απλή γραμμή ADSL αλλά όχι σε ISDN.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.183
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μια λύση αλλά δεν συνιστάται.

    Το δικό μου ήρθε με πρόβλημα, πήγαινε να μπουτάρει αλλά σε μερικά δευτερόλεπτα γινόταν κόκκινο το power και έμενε εκεί , ούτε wifi, ούτε dsl, ούτε τίποτα.

    Συνδέθηκα στην debug port (στην πλακέτα) και είδα ότι ήταν corrupted το firmware (checksum error).
    Κατέβασα το firmware και του το πέρασα με UART + tftp. Προφανώς πρέπει να έχετε ήδη κατεβάσει έναν TFTP server (π.χ. tftpd64) και να έχετε usb->uart (ftdi ή αντίστοιχο) καθώς και τα αντίστοιχα καλώδια.

    Μετά φόρτωσε κανονικά.

    Δεν μου έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την γραμμή VDSL και απ'ότι μου είπαν σε δεν λειτουργεί σε ADSL. Έχω ISDN, μου είπαν ότι σε PSTN λειτουργεί και σε απλή γραμμή ADSL αλλά όχι σε ISDN.
    Η σύνδεση στο debug port πώς έγινε;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Είχα uart καλώδιο.
    Το pinout το βρήκα εδώ: http://tjworld.net/wiki/Zyxel/VDSL_IAD
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VMG8324-B10A_serial-header_223x206.jpg 
Εμφανίσεις:  233 
Μέγεθος:  21,0 KB 
ID: 187856
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VMG8324-serial-port.png 
Εμφανίσεις:  231 
Μέγεθος:  3,2 KB 
ID: 187855
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Θέλει 3.3V !
    Μην συνδέστε RS232 (μπορεί να φτάσει έως 25V) ή 5V.

    Ταχύτητα σειριακής: 115200

    Για tftp server προτείνω το tftp64
    Για serial terminal προτείνω το extraputty ή το RealTerm. Αν γνωρίζετε κάποιο καλύτερο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StavrosD : 08-11-17 στις 12:02.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.183
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα uart καλώδιο.
    Το pinout το βρήκα εδώ: http://tjworld.net/wiki/Zyxel/VDSL_IAD
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VMG8324-B10A_serial-header_223x206.jpg 
Εμφανίσεις:  233 
Μέγεθος:  21,0 KB 
ID: 187856
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VMG8324-serial-port.png 
Εμφανίσεις:  231 
Μέγεθος:  3,2 KB 
ID: 187855
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Θέλει 3.3V !
    Μην συνδέστε RS232 (μπορεί να φτάσει έως 25V) ή 5V.

    Ταχύτητα σειριακής: 115200

    Για tftp server προτείνω το tftp64
    Για serial terminal προτείνω το extraputty ή το RealTerm. Αν γνωρίζετε κάποιο καλύτερο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
    Ωραίος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Αν χρειαστείτε την εντολή για το ανέβασμα του firmware: ATUR

  14. #14
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    γεια σας παιδιά
    έχω και εγώ ένα zyxel vmg1312-b10a
    και θέλω να του περάσω το original firmware και όχι αυτό που έχει μέσα η wind
    στην προσπάθεια μου λοιπόν μέσω uart δεν με αφήνει


    Starting XMODEM upload (CRC mode)....
    CCC
    Receive completed, start to write flash...

    OK

    Total 17712128 (0x10e4400)bytes received

    Illegal image ! modelID failed.
    ERROR
    *** command status = -1
    CFE> atsh


    βγάζει το παρακάτω error
    προσπαθώντας απ το web interface τρώω το ίδιο άκυρο

    διάβασα ότι με την εντολή "αtse" βρίσκει ένα serial number το οποιο το ξεκλειδώνει
    αλλα ούτε αυτό μου το δέχεται
    CFE> atse

    ERROR
    *** command status = -1
    CFE>

    έχει κάποιος καμια ιδέα?

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    (dB) / 21(dB)
    Καλησπέρα, αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αυτές τις μέρες και είπα να γράψω δυο γραμμές. Κατάφερα να συνδέσω στον υπολογιστή το ρούτερ όπως περιέγραψαν στα προηγούμενα posts και το έκανα unlock με το command ATSE και στη συνέχεια ATEN

    Κώδικας:
    ATSE VMG132
    Το οποίο δίνει ένα seed με βάση το οποίο δημιουργούμε το unlock code

    Κώδικας:
    ATEN 1 UNLOCKCODE
    Το πρόβλημα μου είναι πώς καταφέρατε με το command ATUR να ανεβάσετε από TFTP

    Ο TFTP Server Μου τρέχει στο ίδιο μηχάνημα στην IP 192.168.1.99, το αρχείο λέγεται ROUTER.BIN και χρησιμοποιώ την εντολή

    Κώδικας:
    ATUR 192.168.1.99:ROUTER.BIN
    η οποία αποτυγχάνει.

    Από όσο καταλαβαίνω το serial port δεν έχει σχέση με το τοπικό δίκτυο και ουσιαστικά δεν επικοινωνεί με τον TFTP Server στην πράξη. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει πρώτα; Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια please

    ΥΓ:

    Αν κάποιος χρειάζεται ένα generator για τα unlock codes το ανέβασα στο wetransfer

    Κώδικας:
    https://we.tl/xRyWWykBIw
    Και η χρήση του είναι απλή. Ανοίγετε το αρχείο index.html και εισάγετε το seed

    https://pasteboard.co/Hr4QMK6.png


    ---
    Και για να απαντήσω και στην ερώτηση μου. Αφού ανοίξει το ρούτερ σε debug mode δουλεύουν κανονικά τα LAN ports του οπότε μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα καλώδιο, να σετάρει στατική ΙΡ στο ίδιο network με το default του ρούτερ και με αυτό τον τρόπο δουλεύει το ATUR IP:FILENAME

    2 Routers σωσμένα Ευχαριστώ παιδιά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maintanosgr : 22-06-18 στις 18:11.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Zyxel VMG1312-B10D
    Από ildrosos στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 327
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 09:13
  2. ZyXEL VMG1312-B10A Review
    Από babis3g στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 671
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-21, 12:51
  3. Zyxel P-662HW-61 CPU Load
    Από dimag στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 23:27
  4. brick το κινητο μου i9060
    Από tasaras12345 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας