Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr αυτό ισχύει και για τους κατοικους εξωτερικού, που έχουν δηλωθεί στην ελληνική τοπική ΔΟΥ ως κάτοικοι εξωτερικού? Αν γνωρίζεις βέβαια, αλλιως θα ρωτήσω στο νήμα για την εργασία στο εξωτερικό. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική στην Ελλάδα, από το 2009 έχω φύγει από ελλάδα αρχικά και μέχρι το 2011 για σπουδές και από 'κει και πέρα εργασία. Το 2012 μεταφέρθηκα, στην ελληνική τοπική ΔΟΥ σαν κατοικος εξωτερικού. Περουσιακά δεν έχω ελλαδα ενώ πληρώνω κανονικά τους φόρους στην εκαστοτε χώρα. Σόρρυ για το οφτοπικ, άλλα από την στιγμή που έφυγα από ελλαδα δεν ασχολήθηκα ποτέ και τώρα διαβάζοντας το νήμα του παιδιού μου ήρθε απορία. ΑΦΜ δεν θυμάμαι πότε χρειάστηκε να βγάλω και γιατί (ίσως να ήταν και τότε για την αλλαγή κατοικίας) να πω την αλήθεια .
    Από το 2012 που μεταφέρθηκες σαν κάτοικος εξωτερικού δεν έχεις κάνει καμία δήλωση;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr αυτό ισχύει και για τους κατοικους εξωτερικού, που έχουν δηλωθεί στην ελληνική τοπική ΔΟΥ ως κάτοικοι εξωτερικού? Αν γνωρίζεις βέβαια, αλλιως θα ρωτήσω στο νήμα για την εργασία στο εξωτερικό. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική στην Ελλάδα, από το 2009 έχω φύγει από ελλάδα αρχικά και μέχρι το 2011 για σπουδές και από 'κει και πέρα εργασία. Το 2012 μεταφέρθηκα, στην ελληνική τοπική ΔΟΥ σαν κατοικος εξωτερικού. Περουσιακά δεν έχω ελλαδα ενώ πληρώνω κανονικά τους φόρους στην εκαστοτε χώρα. Σόρρυ για το οφτοπικ, άλλα από την στιγμή που έφυγα από ελλαδα δεν ασχολήθηκα ποτέ και τώρα διαβάζοντας το νήμα του παιδιού μου ήρθε απορία. ΑΦΜ δεν θυμάμαι πότε χρειάστηκε να βγάλω και γιατί (ίσως να ήταν και τότε για την αλλαγή κατοικίας) να πω την αλήθεια .
    Αυτή η υποχρέωση πρέπει να έγινε μετα το 2012, όποτε αν εσύ είσαι σε στην ΔΟΥ εξωτερικού δεν ξέρω τι ίσχυει

  3. #18
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr αυτό ισχύει και για τους κατοικους εξωτερικού, που έχουν δηλωθεί στην ελληνική τοπική ΔΟΥ ως κάτοικοι εξωτερικού? Αν γνωρίζεις βέβαια, αλλιως θα ρωτήσω στο νήμα για την εργασία στο εξωτερικό. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική στην Ελλάδα, από το 2009 έχω φύγει από ελλάδα αρχικά και μέχρι το 2011 για σπουδές και από 'κει και πέρα εργασία. Το 2012 μεταφέρθηκα, στην ελληνική τοπική ΔΟΥ σαν κατοικος εξωτερικού. Περουσιακά δεν έχω ελλαδα ενώ πληρώνω κανονικά τους φόρους στην εκαστοτε χώρα. Σόρρυ για το οφτοπικ, άλλα από την στιγμή που έφυγα από ελλαδα δεν ασχολήθηκα ποτέ και τώρα διαβάζοντας το νήμα του παιδιού μου ήρθε απορία. ΑΦΜ δεν θυμάμαι πότε χρειάστηκε να βγάλω και γιατί (ίσως να ήταν και τότε για την αλλαγή κατοικίας) να πω την αλήθεια .
    οκ αφμ είχα βγάλει το 2007, όταν και χρειάστηκε για το δίπλωμα οδήγησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2012 που μεταφέρθηκες σαν κάτοικος εξωτερικού δεν έχεις κάνει καμία δήλωση;
    όχι δήλωση ελλάδα δεν έχω κάνει ποτέ, και εφόσον δεν έχω είχα μόνιμη κατοικία ή κάποιο περουσιακό στοιχείο στην ελλάδα δεν ασχολήθηκα. Μάλλον ψέματα σε κάποια φάση είχα βάλει την μάνα μου να ρωτήσει τον λογιστή που χρησιμοποιούν αν χρειάζεται και αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, οπότε το άφησα. Τώρα που είδα το μήνυμα του παιδιού μου ήρθε η απορία να ξαναρωτήσω. Στο εξωτερικό όπως είπα σε κάθε χώρα που δούλεψα/δουλεύω έχω κανονικά φορολογικό μητρώο/αριθμό (νομίζω ονομάζεται ΤΙΝ).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η υποχρέωση πρέπει να έγινε μετα το 2012, όποτε αν εσύ είσαι σε στην ΔΟΥ εξωτερικού δεν ξέρω τι ίσχυει
    I see, thanks anyway.

    Θα ρωτήσω και στο thread με την εργασία στο εξωτερίκο. Λογικά από 'κει κάποιος μπορεί να γνωρίζει.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Πίσω στο αρχικό θέμα.
    Ούτε φυλακή πρόκειται να σε βάλουν ούτε τίποτα.
    Αν είχες εισοδήματα πραγματικά ή τεκμαρτά από τα οποία να προκύπτει φόρος θα σε συμβούλευα να υποβάλλεις τις δηλώσεις, να σου βγει το πρόστιμο για τις εκπρόθεσμες, ο φόρος για τα εισοδήματα με τις προσαυξήσεις και να προσπαθήσεις να τα τακτοποιήσεις.

    Αν δεν προκύπτει κάποιος φόρος θα έλεγα να βγάλεις τον κλειδάριθμο να ξεκινήσεις να υποβάλλεις τις δηλώσεις από του χρόνου και τις προηγούμενες όταν χρειαστεί να το κάνεις ή όταν έχεις την ευχέρεια να πληρώσεις τα πρόστιμα που θα σου βάλουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Διάβασα αυτό και αν αντιλαμβάνομαι σωστά ευνοεί και όσους δεν έχουν κάνει φορολογική δήλωση και έχουν την ευκαιρία να το κάνουν τώρα αποφεύγοντας και τα πρόστιμα.

    Spoiler:
    Ευνοϊκή και για όσους υπέβαλαν από την 1η-1-2000 μέχρι και τις 30 Σεπτεμβρίου 2016 λανθασμένες ή ελλιπείς δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα, καθώς και για όσους δεν υπέβαλαν καν τέτοιες δηλώσεις είναι η ρύθμιση για την οικειοθελή αποκάλυψη φορολογητέας ύλης παρελθόντων ετών των άρθρων 57-61 του ν. 4446/2016.

    Οπως προκύπτει από τη διευκρινιστική εγκύκλιο που εξέδωσε χθες ο Διοικητής της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων Γ. Πιτσιλής, οι φορολογούμενοι αυτών των περιπτώσεων μπορούν να υποβάλουν μέχρι 31-5-2017 εκπρόθεσμες τροποποιητικές ή αρχικές δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα χωρίς καμία επιβάρυνση με πρόστιμο.

    Οσοι π.χ. υπέβαλαν συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών-προμηθευτών χωρίς να συμπεριλάβουν κάποια τιμολόγια που εξέδωσαν ή έλαβαν ή με λάθη στα στοιχεία των τιμολογίων που δήλωσαν, όσοι υπέβαλαν δηλώσεις έναρξης ή μεταβολής ή διακοπής δραστηριότητας στις ΔΟΥ με λάθη ή παραλείψεις στα στοιχεία τους, καθώς επίσης και όσοι παρέλειψαν να υποβάλουν τέτοιες δηλώσεις έχουν το δικαίωμα να υποβάλουν τροποποιητικές ή αρχικές δηλώσεις για να καλύψουν αυτά τα λάθη ή τις παραλείψεις τους, χωρίς να επιβαρυνθούν με πρόστιμα.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.

    Διάβασα το θέμα χθες και επειδη το πρωι έτυχε να βρισκομαι σε εφορία, ρώτησα.
    Η απάντηση ηταν οτι πρέπει να βγάλεις αμέσως κλειδάριθμο. Να κάνεις κανονικά τη μηδενική σου δήλωση για το νέο έτος. ΔΥΣΚΟΛΟ να σε τσιμπήσουν, ακριβώς επειδή δεν ειχες εισοδήματα τόσο καιρό. Θα σε τσιμπήσουν αν ποτέ έχεις επιστροφή φόρου και πας να τη ζητήσεις.
    ΕΑΝ σε τσιμπήσουν, υπάρχει πρόστιμο που δε μου διευκρίνισαν το ποσό, αλλά αν ησουν ουτως η αλλιώς μηδενικός, δε θα ναι τιποτε το σπουδαίο.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    'Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τον ενδιαφέρον που έδειξες.

    Χθες προχώρησα στην ηλεκτρονική έκδοση κλειδάριθμου και στην εκτύπωση των εκπρόθεσμων δηλώσεων για τα προηγούμενα έτη.

    Πέρασα και από την εφορία για την παραλαβή του κλειδάριθμου αλλά δεν είχαν ρεύμα (!!!) και δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν.

    Από όσα γράφεις μου δημιουργείται η εντύπωση ότι θεωρείς ότι πρέπει να κάνω δήλωση μόνο για το νέο έτος και όχι και για τα προηγούμενα που δεν είχα κάνει. Αυτό νομίζω ότι δεν είναι σωστό γιατί οι δηλώσεις πρέπει να υποβληθούν. Το θέμα είναι αν με την νέα διάταξη που δημοσίευσα παραπάνω γλιτώνω και τα πρόστιμα (50€/έτος) για τις εκπρόθεσμες δηλώσεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τον ενδιαφέρον που έδειξες.

    Χθες προχώρησα στην ηλεκτρονική έκδοση κλειδάριθμου και στην εκτύπωση των εκπρόθεσμων δηλώσεων για τα προηγούμενα έτη.

    Πέρασα και από την εφορία για την παραλαβή του κλειδάριθμου αλλά δεν είχαν ρεύμα (!!!) και δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν.

    Από όσα γράφεις μου δημιουργείται η εντύπωση ότι θεωρείς ότι πρέπει να κάνω δήλωση μόνο για το νέο έτος και όχι και για τα προηγούμενα που δεν είχα κάνει. Αυτό νομίζω ότι δεν είναι σωστό γιατί οι δηλώσεις πρέπει να υποβληθούν. Το θέμα είναι αν με την νέα διάταξη που δημοσίευσα παραπάνω γλιτώνω και τα πρόστιμα (50€/έτος) για τις εκπρόθεσμες δηλώσεις.
    Κοίταξε. Ο υπάλληλος έτσι όπως το έθεσε μου έδωσε να καταλάβω πως πρόκειται για κάτι που πιθανόν να το βρεις μελλοντικά μπροστά σου, μπορεί ομως και να μη το βρεις, ακριβως επειδη δεν ειχες εισοδήματα. Μου ανέφερε το ενδεχόμενο επιστροφής. Εκεί κάνουν πάντα έλεγχο και ζητάνε τους λόγους για τους οποίους δεν υπέβαλες δηλωση κάποια έτη.
    Παρόμοια περίπτωση με εσένα θυμηθηκα οτι ειναι ο ξάδελφός μου. Έχει φυγει εξωτερικό εδω και 8 χρόνια. Τα πρώτα 2 έκανε μηδενικές δηλώσεις. Μετά σταμάτησε να κάνει για 2 χρόνια και ξεκίνησε πάλι το 2014, με μηδενικές δηλώσεις. Ειναι βέβαια δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού, αλλά υποχρεουται να κάνει δήλωση κάθε έτος αφου έχει στη κατοχή του ακινητο. Ε δεν του έχει έρθει μέχρι τωρα κάποιο ειδοποητήριο. Ουτε πιστευω προκειται να του έρθει.

  9. #24
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Για όσους είναι σε παρόμοια κατάσταση με εμένα ή τους ενδιαφέρει να αποκαλύψουν οικειοθελώς αποκρυφθέντα εισοδήματα, μπορούν να επωφεληθούν από τις διατάξεις του νόμου 4446/2016 μέχρι και τις 31-5-2017, υποβάλλοντας εκπρόθεσμες τροποποιητικές ή αρχικές δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα χωρίς καμία επιβάρυνση με πρόστιμο.

    Διευκρινήσεις και παροχή οδηγιών μπορούν να βρουν αναλυτικά εδώ

    - - - Updated - - -

    Να αναφέρω ότι σήμερα κατέθεσα στην αρμόδια εφορία τις δηλώσεις για τα προηγούμενα έτη που δεν είχα καταθέσει.

    Η διάταξη που ανέφερα συμπεριλαμβάνει κι εμένα στους ευεργετηθέντες από τον νόμο 4446/2016 και δεν επιβαρύνομαι με πρόστιμο για την καθυστερημένη υποβολή. Αν θα χρεωθώ κάτι άλλο σχετικά με εισοδήματα θα φανεί στην εκκαθάριση των δηλώσεων όταν αυτή ολοκληρωθεί από την εφορία.

    Αν κάποιος θέλει κάποια βοήθεια ή κάποιες διευκρινίσεις για την διαδικασία, είμαι στην διάθεση του.

  10. #25
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest

  11. #26
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    καλησπερα και απο μενα
    δεν εχω κανει φορολογικες τα τελευταια χρονια και ετσι δεν παιρνω μερισμα και φοβαμαι στο μελλον μη χασω και αλλα επιδοματα
    το προστιμο πχ για μια φορολογικη του 15 η του 14 ειναι στα 1000 ευρω? αξιζει να κανω?
    ειδα το παιδι στο περσινο ποστ οτι εκμεταλλευτηκε νομο να κανει χωρις προστιμο φορολογικες..

  12. #27
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το πρόστιμο για κάθε ετήσια εκπρόθεσμη δήλωση είναι 100€. Πρέπει να ψάξεις για κάποιο ευνοϊκό νομικό πλαίσιο όπως αυτό που έγραφα παλαιότερα (οικειοθελής αποκάλυψη φορολογητέας ύλης παρελθόντων ετών Ν.4446/2016), ώστε να μπορέσεις να κάνεις τις αναδρομικές δηλώσεις χωρίς της καταβολή προστίμου.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστω φιλε
    καταλαβαινεις οτι 1000-1500 ευρω φορος ειναι δυσβασταχτο
    το επιδομα ενοικιου λενε μπορει να το κανουν οπως το μερισμα
    δλδ εως 31/10 να εχεις φορολογικες...αν γινει ετσι παει κι αυτο και ειναι καλα λεφτα
    εφορια να παω? να ρωτησω να παρω σιγουρη απαντηση τι πρεπει να κανω?

  14. #29
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Είτε σε λογιστή θα πας, είτε στην ΔΟΥ που ανήκεις˙ μην παίρνεις "τοις μετρητοίς" την απάντηση που θα σου δώσουν. Πρέπει μόνος σου να βρεις τρόπο να λύσεις το θέμα γιατί κανείς άλλος δεν καίγεται για αυτό.

    Αυτήν την στιγμή δεν γνωρίζω προσωπικά για κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που να τρέχει αυτή την στιγμή και να ευνοεί την περίπτωση σου. Αν θα γίνει κάτι αντίστοιχο στο μέλλον, κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει.

    Η λύση που θα επέλεγα εγώ αυτή την στιγμή είναι να καταθέσω τις εκπρόθεσμες δηλώσεις, δεχόμενος φυσικά το αντίστοιχο πρόστιμο. Μπορείς να το ρυθμίσεις άμεσα σε 12 μηνιαίες δόσεις και να ξεπληρώνεις σιγά σιγά το ποσό. Αν δεν καταφέρεις να φανείς συνεπής στην ρύθμιση δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος Έλληνας που χρωστάει στην εφορία.

    Σε διαφορετική περίπτωση μπορείς να περιμένεις για κάποιο ευνοϊκό νομικό πλαίσιο αντίστοιχο με αυτό που υπήρχε παλαιότερα γιατί πολλοί θα είναι στην ίδια θέση με εσένα και θα θέλουν να λύσουν τα φορολογικά τους με αφορμή τα κοινωνικά επιδόματα.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    εκανα τελικα..καμια 600 φορος βγηκε...
    ας ελπισουμε να παρουμε το επιδομα ενοικιου να το σβησουμε καπως...
    τουλαχιστον μου εφυγε ενας βραχνας
    καθε χρονο αγωνια ειχα με τα επιδοματα

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 09:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας