Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Καλησπέρα σας.

    Ζητώ αρχικά να αντιμετωπίσετε το θέμα μου με κατανόηση και όποιος μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή θα τη δεχόμουν με ευχαρίστηση. Αντιθέτως απαντήσεις τους στιλ: «Ρε μεγάλε τι θέλεις να σου πούμε τώρα» κτλ., θα προτιμούσα να τις αποφύγουμε.

    Το τελευταίο έτος που είχα εισοδήματα από μισθωτή εργασία ήταν το 2009 και η τελευταία φορολογική μου δήλωση υποβλήθηκε για το οικονομικό έτος 2010.

    Από τότε ουδέποτε υπέβαλα φορολογική δήλωση αλλά πληρώνω κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας για ένα μηχανάκι που διατηρώ στο όνομα μου. Δεν έχω κάνει ποτέ την διαδικασία έκδοσης κλειδάριθμου ούτε κάποια άλλη ενέργεια.

    Εκείνα τα χρόνια απογοητευμένος από την συμπεριφορά του κράτους απέναντι μου σε θέματα όπως το επίδομα ανεργίας κ.α. αλλά και η φημολογία στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα για την πληρωμή προστίμων σε υποτιθέμενα τεκμαρτά εισοδήματα, με οδήγησαν σε αυτήν την αποστροφή απέναντι του. Επίσης υπήρχε τότε η δεδομένη στο μυαλό μου αναχώρηση για το εξωτερικό η οποία όμως δεν πραγματοποιήθηκε και έτσι άφησα ένα πρόβλημα να χρονίζει επειδή αδυνατούσα να βρω κάποιες λογικές απαντήσεις στο περιβάλλον μου (θα σου πάρουν το κεφάλι τώρα κτλ).

    Μετά από μακρά περίοδο οικονομικών προβλημάτων και αναζήτησης σταθερής εργασίας, ξεκίνησα αυτήν την εβδομάδα σε μια δουλειά με κανονική πρόσληψη επιτέλους. Η ύπαρξη αυτού του προβλήματος είναι κάτι που με βασανίζει και θα ήθελα να το λύσω, συναισθανόμενος ότι θα μου κοστίσει ακριβά αυτό.

    Ζητάω από όποιον μπορεί να μου πει ποιες διαδικασίες θα πρέπει να ακολουθήσω και μια εκτίμηση για το κόστος σε πρόστιμα κτλ. που θα κληθώ να πληρώσω.

    Παρακαλώ μην με "κρεμάσετε" δημοσίως αλλά αντιμετωπίστε με κατανόηση (όχι όπως το κράτος) βοηθώντας έναν νέο άνθρωπο να επανενταχθεί πλήρως στην κοινωνία και να σταθεί πάλι στα πόδια του.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Θα πρότεινα να απευθυνθείς σε φοροτεχνικό-λογιστή.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    - Θα πρέπει να αποταθείς σε λογιστή.
    - Πρόστιμα λογικά σίγουρα θα έχεις.
    - Ίσως να μπορούν να ρυθμιστούν με τη ρύθμιση των 12 δόσεων.
    - Κλειδάριθμο πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε.



    ΥΓ: Απορώ πώς δεν σε τσίμπησαν μέχρι τώρα.

    ΥΓ2: Η απάντηση του περιβάλλοντός σου μπορεί να μην σου αρέσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι δεν είναι λογική.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχω μιλήσει με λογιστές ήδη αλλά με αντιμετώπιζαν σαν εξωγήινο και δεν πήρα κάποια απάντηση που να με βοηθήσει. Αν μου προτείνετε κάποιον λογιστή που μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, θα το έκανα καλύπτοντας και το κόστος που θα προέκυπτε.

    Είμαι προετοιμασμένος για κάποια πρόστιμα σε λογικά πλαίσια (100€/έτος μη υποβολής) αλλά όχι να πάρουν από εμένα ότι δεν παίρνουν από αυτούς που δεν τολμούν να αγγίξουν.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μιλήσει με λογιστές ήδη αλλά με αντιμετώπιζαν σαν εξωγήινο και δεν πήρα κάποια απάντηση που να με βοηθήσει. Αν μου προτείνετε κάποιον λογιστή που μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, θα το έκανα καλύπτοντας και το κόστος που θα προέκυπτε.

    Είμαι προετοιμασμένος για κάποια πρόστιμα σε λογικά πλαίσια (100€/έτος μη υποβολής) αλλά όχι να πάρουν από εμένα ότι δεν παίρνουν από αυτούς που δεν τολμούν να αγγίξουν.
    Δεν είναι μόνο το πρόστιμο, που είναι νομίζω κοντά στα 50 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσεις και τον φόρο για τα εισοδήματα που είχες
    Δεν είναι όμως κάτι το τρομερό, και εγώ το είχα αφήσει κανα 2 με 3 χρόνια χωρίς να κάνω δήλωση παλιότερα

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    πριν πας σε κάποιον λογιστή που να είναι της εμπιστοσύνης σου [αρα κανε μια μικρή έρευνα αγοράς σε γνωστούς και φίλους], καλό είναι να ξέρεις και να έχεις πρόχειρα να του δείξεις

    τυχον περιουσιακή κατάσταση, αντίγραφο από την τελευταία σου δήλωση [οποτε και αν είχε γινει], διάθεση για συνεργασία.

    αν θυμάμαι το πρόστιμο δεν είναι μεγάλο για εκπρόθεσμες δηλώσεις, αρκεί να μην σου βγει στην πορεία κάτι που να έπρεπε να πληρώσεις και θεωρηθεί οτι το έκανες επίτηδες.

    αν δεν βγάλεις άκρη με λογιστες δοκίμασε να πας μόνος σου στην εφορια να βγάλεις ενημερότητα, αν δεν σε μπουζουριασουν επι τόπου τοτε δεν χρωστάς πολλά




  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Επιτέλους Σπύρο και μια θετική απάντηση!

    Εισοδήματα δεν τους είχα αποκρύψει, ούτε περιουσιακά στοιχεία. Μιας και είμαστε και συντοπίτες Σπύρο, αν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που σε βοήθησε θα ήθελα σε παρακαλώ να μου τον γνωστοποιήσεις μέσω π.μ.

    Αυτά τα περί μπουζουριάσματος είμαι που με φοβίζουν τα τελευταία χρόνια

    Σκέφτομαι για αρχή να εκδώσω κλειδάριθμο από το σπίτι αλλά φοβάμαι μην κάνω τα πράγματα χειρότερα αφού θα τους θυμίσω ότι υπάρχω.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους Σπύρο και μια θετική απάντηση!

    Εισοδήματα δεν τους είχα αποκρύψει, ούτε περιουσιακά στοιχεία. Μιας και είμαστε και συντοπίτες Σπύρο, αν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που σε βοήθησε θα ήθελα σε παρακαλώ να μου τον γνωστοποιήσεις μέσω π.μ.
    Θα έλεγα να ξεκινήσεις πρώτα με την έκδοση κλειδάριθμου .

    Θα ρωτήσω απο βδομάδα αν ακόμα αναλαμβάνει ιδιώτες και θα σου πω

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα να ξεκινήσεις πρώτα με την έκδοση κλειδάριθμου .
    Συμπλήρωσα κάτι παραπάνω. Θα είναι το επόμενο βήμα η έκδοση κλειδάριθμου αφού είναι δουλειά 10 λεπτών. Αρκεί βέβαια να σιγουρευτώ ότι δεν θα χειροτερέψει τα πράγματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Εγω ήμουν στην ίδια περίπου κατάσταση με εσένα (2 έτη χωρίς δήλωση και χωρίς κανενα περιουσιακό στοιχείο) και την σκαπουλαρα με 2 μηδενικές δηλώσεις και 50€ ανά έτος πρόστιμο.
    Τώρα, επειδή εσύ έχεις 5 χρόνια κενά, δεν ξέρω ακριβώς τι αλλάζει αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν θα βρεθεί ενας λογιστής να πάει σε μία ΔΟΥ και να καθαρίσει το θέμα με τον έφορο - γιατί αν πας αυτοπροσώπως θα σε τραμπουκισουν αρκετά
    Τα 50€ ανά ετος δεν τα γλυτώνεις πάντως και λογικά θα σου πάρει και ο λογιστής κάτι για τον κόπο του.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Μια χαρά μου φαίνονται όσα έγραψες και θα ήμουν ευτυχής αν ξεμπέρδευα έτσι. Αυτό που μου μένει είναι να μπορέσω να βρω κάποιον πρόθυμο λογιστή. Αν γνωρίζουμε κάποιον πρόθυμο στην Θεσσαλονίκη που να μπορεί να αναλάβει, με ένα π.μ. παρακαλώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ένας λογιστής που συνεργάζεται με στενό συγγενικό μου πρόσωπο, του ανέφερε ότι αφού δεν έχω κλειδάριθμο δεν χρειάζεται να κάνω δηλώσεις για τα προηγούμενα χρόνια. Εκδίδοντας τον κλειδάριθμο όμως, θα πρέπει να κάνω δήλωση για το προηγούμενο έτος και μόνο για αυτό.

    Έχουν βάση όσα λέει; Να τον εμπιστευτώ;

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας λογιστής που συνεργάζεται με στενό συγγενικό μου πρόσωπο, του ανέφερε ότι αφού δεν έχω κλειδάριθμο δεν χρειάζεται να κάνω δηλώσεις για τα προηγούμενα χρόνια. Εκδίδοντας τον κλειδάριθμο όμως, θα πρέπει να κάνω δήλωση για το προηγούμενο έτος και μόνο για αυτό.

    Έχουν βάση όσα λέει; Να τον εμπιστευτώ;
    Απο την στιγμή που έχεις αφμ πρέπει να κάνεις δήλωση, έστω και μηδενική,

  14. #14
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Γνωρίζω ότι η φορολογική δήλωση είναι υποχρεωτική για όλους, ανεξάρτητα από το αν έχουν εισόδημα ή όχι.

    Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα πρέπει να κάνω αναδρομικές μηδενικές δηλώσεις για όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν υπέβαλλα.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που έχεις αφμ πρέπει να κάνεις δήλωση, έστω και μηδενική,
    @sdikr αυτό ισχύει και για τους κατοικους εξωτερικού, που έχουν δηλωθεί στην ελληνική τοπική ΔΟΥ ως κάτοικοι εξωτερικού? Αν γνωρίζεις βέβαια, αλλιως θα ρωτήσω στο νήμα για την εργασία στο εξωτερικό. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική στην Ελλάδα, από το 2009 έχω φύγει από ελλάδα αρχικά και μέχρι το 2011 για σπουδές και από 'κει και πέρα εργασία. Το 2012 μεταφέρθηκα, στην ελληνική τοπική ΔΟΥ σαν κατοικος εξωτερικού. Περουσιακά δεν έχω ελλαδα ενώ πληρώνω κανονικά τους φόρους στην εκαστοτε χώρα. Σόρρυ για το οφτοπικ, άλλα από την στιγμή που έφυγα από ελλαδα δεν ασχολήθηκα ποτέ και τώρα διαβάζοντας το νήμα του παιδιού μου ήρθε απορία. ΑΦΜ δεν θυμάμαι πότε χρειάστηκε να βγάλω και γιατί (ίσως να ήταν και τότε για την αλλαγή κατοικίας) να πω την αλήθεια .
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 09:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας