Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    καλησπερα..
    χρειαζομαι βοηθεια με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες για να ρυθμισω το samba .(ο λογος που λεω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες και οχι απλα "πηγαινε εκει και κανε αυτο" ειναι διοτι ΔΕΝ εχω σχεδον καμια ΙΔΕΑ απο δυκτια...οποτε θα το εκτιμουσα αν καποιος εχει την υπομονη και την ευχαριστηση να με βοηθησει, ευχαριστω εκ των προτερων :-) ) (επισης να πω οτι εχω παει και στο samba.org και στο wiki του arch, αλλα δυστυχως εκει μου φαινονται ολα Kinezika!)

    λοιπον βασικα αυτο που θελω να κανω, ειναι να συνδεσω 4 υπολογιστες μεταξυ τους. οι 2 εχουν arch και οι αλλοι 2 windows, εκ των οποιων ο ενας Vista και ο αλλος XP.(απλα αναφερω με λεπτομερεια σε περιπτωση που χρειαζονται λεπτομερειες). να αναφερω οτι αυτο που ηδη εχω κανει ειναι να εχω δωσει στο καθενα δικο του IP address (ex: 192.168.1.2 192.168.1.3 192.168.1.4 192.168.1.5) με default gateway 192.168.1.1 και subnet mask: 255.255.255.248 (το εχω βαλει επιτηδες περιορισμενο, και θελω να παραμεινει ετσι, οποτε οι ρυθμισεις θα πρεπει να ειναι διαμορφωμενες βαση αυτου)

    τωρα βασικα το μονο που θελω, και πιστευω οτι ειναι απλο απλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας... με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες, ειναι να μπορω να μεταφερω απο τον εναν στον αλλον αρχεια και να μπορω να αποθηκευω παραλληλα απο τον εναν στον αλλον (δλδ read & write)(αν χρειαζεται διευκρινση εδω ask me)

    επισης κατι τελευταιο. υπαρχει ενας εκτυπωτης που ειναι συνδεδεμενος μεσω modem/router. απλα το αναφερω και αυτο εδω σε περιπτωση που χρειαζεται να γινει καποια ρυθμιση γι αυτον απο εδω.

    ευχαριστω ξανα για την υπομονη σας και την βοηθεια σας εκ των προτερων.
    BTE

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    Question
    λοιπον ... παρολο που δε πηρα καμια απαντηση ...εχω σχεδον ολοκληρωσει αυτο που ηθελα...δλδ

    εχω καταφερει μεσα απο το γραφικο περιβαλλον στα: K menu -> Settings -> Internet & Network -> Samba

    να φτιαξω ετσι τις ρυθμισεις ωστε να μπορω να βλεπω στα αλλα PC τους φακελους που εχω κανει share.
    τωρα στην περιπτωση linux σε windows μπορω να μπαινω μεσα στον φακελο να βλεπω τα αρχεια, να τα παιρνω και να σβηνω οτι αρχεια θελω.
    στην περιπτωση linux σε linux μπορω να δω μονο τους φακελους, χωρις ομως να μου δινει προσβαση να μπω μεσα.
    και απο windows σε linux μπορω να να δω ξανα τους φακελους που ειναι share αλλα δε μου δινει προσβαση να μπω μεσα.

    το επιπεδο στις γενικες ρυθμισεις του samba το εχω κανει share και οχι user ωστε να μη μου ζηταει password..

    οποτε τι ειναι αυτο που δεν εχω κανει ωστε να μπορω απο linux ->linux & απο windows -> linux να μπορω να δω και να γραφω - σβηνω αρχεια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironwiller : 12-05-07 στις 19:07.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    ~ sweet ~
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6243/999
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 45(dB)
    Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η λύση αλλά εγώ στο Ubuntu το έχω να ζητάει password.
    Από τα Win μπαίνω κανονικά απλά την πρώτη φορά μου ζήτησε user - pass. Έκανα add τον λογαριασμό μου με το smbpasswd στο samba και όλα OK.
    Desktop: Kubuntu | Server: Debian testing


  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    Question
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η λύση αλλά εγώ στο Ubuntu το έχω να ζητάει password.
    Από τα Win μπαίνω κανονικά απλά την πρώτη φορά μου ζήτησε user - pass. Έκανα add τον λογαριασμό μου με το smbpasswd στο samba και όλα OK.
    τις αρχικες ρυθμισεις στο samba τις εκανες απο κονσολα?
    αν τις εκανες απο κονσολα, τι ακριβως εκανες? εχεις πουθενα τις οδηγιες η μπορεις να μου πεις τι ακριβως εγραψες?

    ή απο γραφικο περιβαλλον? αν τις εκανες απο γραφικο περιβαλλον, διαλεξες user στις γενικες ρυθμισεις?

    ρωταω γιατι το δοκιμασα, μεσα απο το γραφικο περιβαλλον, εβαλα user στις γενικες ρυθμισεις και εκανα add user απο τη ταμπελα user αλλα οταν πηγα απο windows να μπω στους φακελους, παροτι μου ζητησε user + password δεν μπηκε τελικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironwiller : 12-05-07 στις 19:41.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    καλημερα..
    εχω φτασει στο σημειο οπου τα windows βλεπουν το φακελο που εχω επιλεξει σαν share (συγκεκριμενα ειναι το 2o partition που εχω) αλλα οταν παω να τον ανοιξω μου βγαζει αυτο:

    τι κανω λαθος???που πρεπει να παω για να φτιαξω τα πραγματα!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails error.JPG  


Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  2. Arch Linux και Projector
    Από adminis στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 22:10
  3. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46
  4. Remote Desktop σε Arch Linux
    Από ironwiller στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 13:01
  5. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας