Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 142
  1. #31
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είχε συζητηθεί εδώ πριν κάποια χρόνια.

    Για την ιστορία πρέπει να αναφέρουμε ότι το DAB στην Ελλάδα πρωτοεγκαταστάθηκε τον Απρίλιο του 2004, εκπέμποντας από τον Υμηττό τον Kiss FM (δελτίο τύπου) και τον Radio Gold, με στόχο να καλύψουν το κοινό των Ολυμπιακών αγώνων. Δυστυχώς τότε η προσπάθεια έπεσε στο κενό, αφού μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και πριν την έναρξη των Αγώνων, η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών ξήλωσε τα μηχανήματα με την αιτιολογία ότι εξέπεμπαν σε περιοχή συχνοτήτων VHF για την οποία δεν είχαν δοθεί άδειες.
    Από την σελίδα hlektronika.gr

  2. #32
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλή θα ήταν μία κίνηση με dab. Εγώ πχ έχω καταργήσει το ραδιόφωνο από το 2008 που έφυγα από Πάτρα. Εδώ που μένω έχουμε 3 άθλιους σταθμούς και τίποτε άλλο. Οπότε σιγά σιγά το έχω αποβάλλει από το μυαλό μου. Δεν ακούω καν μέσω internet. Όμως θα το ήθελα καθώς είναι καλό σαν συντροφιά στο αυτοκίνητο. Δεν λέω καλοί οι guns N roses αλλά το ζητάς και το λαϊκόποπ.

    Όσο για την ποιότητα ήχου στα οικιακά ηχοσυστήματα πλέον παίζουν απίστευτα ηλεκτρονικά. Δεν κάνεις σύγκριση. Πρέπει να πας πολύ πίσω σε αναλογικό δεκτή ώστε να βρεις αντιστοιχης ποιότητας αναπαραγωγή με την ψηφιακή.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό πλεονέκτημα του καταναλωτή είναι ότι δεν θα έχει προβλήματα στην κάλυψη, υποστηρίζεται κανονικά το SFN οπότε θεωρητικά έστω ότι είχες ραδιοφωνικό σταθμό πανελλαδικής εμβέλειας θα μπορούσες να τον συντονίσεις στην Αθήνα και χωρίς να αλλάξεις τίποτα να τον ακούς σε όλη τη διαδρομή μέχρι τη Θεσσαλονίκη.
    Όταν ταξίδεψα με αυτοκίνητο από Νοτιοανατολική Αγγλία για Σκωτία σε όλη τη διαδρομή άκουγα BBC Radio 2 μέσω FM χωρίς να αλλάξω συχνότητα, οπότε δεν πιστεύω ότι αυτό είναι αποκλειστικό πλεονέκτημα του DAB (καλά δε μιλάμε για ΑΜ).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #34
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    και εγώ από Εδιμβούργο -> Λίβερπουλ πάλι bbc2 το έχασα μόνο πολύ χαμηλά (κατά το Blackburn) και το ξαναβρήκα σε πολύ κοντινή συχνότητα. Μου είχε κάνει εντύπωση. Αλλά μιλάμε για flat χώρα

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.345
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ από Εδιμβούργο -> Λίβερπουλ πάλι bbc2 το έχασα μόνο πολύ χαμηλά (κατά το Blackburn) και το ξαναβρήκα σε πολύ κοντινή συχνότητα. Μου είχε κάνει εντύπωση. Αλλά μιλάμε για flat χώρα
    Αυτό ακριβώς.
    Μικρά υψόμετρα οπότε η αναμετάδοση γίνεται αρκετά εύκολα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πάντως και οι Νορβηγοί θεωρούν πως το switch off επιβάλλεται για πολιτικούς λόγους και από τα λίγα που έχω δει σε φόρουμ, δεν τους πολυαρέσει η ιδέα.
    Ανάμεσα σε άλλα διαμαρτύρονται για την κακή ποιότητα των σταθμών (64kbps).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #37
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Ειναι παντως ακρως ενδιαφερον σε ενα τεχνολογικο forum (που συνηθιζουν αρκετοι να κραζουν για καθυστερησεις) παρα πολλοι να ειναι εναντιον στην εφαρμογη μια νεας τεχνολογιας που γενικα στο εξωτερικο (και μιλαω και για TV και για radio) που διαδεδομενη (ασχετα αν εμεις ειμαστε κατσιαπλιαδες και τα καναμε προχειρα) και επιμενουν σε μια αρχαια τεχνολογια, καλη, δοκιμασμενη αλλα αρχαια για τα σημερινα δεδομενα.

    Και μετα παραπονιομαστε οτι ειμαστε πισω τεχνολογικα.....
    Νothing that you learned from ash and debris...

  8. #38
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος αγοράς μια συσκευής dab, ακόμα για αυτοκίνητο, δεν είναι απαγορευτική.
    Η λήψη μάλλον θα γίνεται μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας, οπότε εκεί δεν ξέρω τι παίζει από χρεώσεις.
    Πάντως προσωπικά... χρησιμοποιώ ράδιο και tv μέσω δικτύου (σπίτι) και δεν το αλλάζω (λόγω ευκολίας).
    Και κυρίως για τους ανθρώπους του εξωτερικού είναι μεγάλο πράγμα.
    Έχω την Θεία μου στο εξωτερικό και πλέον παρακολουθεί τηλεόραση (ΕΡΤ κυρίως) μέσω δικτύου.
    Είναι πολύ μεγάλη ψυχική υποστήριξη.
    Αυτο περίπου θα κανω γιατι βαρέθηκα τα παράσιτα που έχει στην περιοχή που μένω.
    Το περίεργο είναι οτι απο gsm δίκτυο πάμε άριστα, 4g αρκετό και μερικά κενά με edge.
    Η 2 din με tethering η κάρτα sim η 1din Bluetooth να παίζει tunein η ενα τηλεχειριζομενο winamp stream στα 32aac για να παίζει ακόμα και με το ανύπαρκτο απλό gsm τελευταία.
    Αντίο γλυκό αλλά και ενοχλητικό ώρες ώρες φύσημα των fm.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι παντως ακρως ενδιαφερον σε ενα τεχνολογικο forum (που συνηθιζουν αρκετοι να κραζουν για καθυστερησεις) παρα πολλοι να ειναι εναντιον στην εφαρμογη μια νεας τεχνολογιας που γενικα στο εξωτερικο (και μιλαω και για TV και για radio) που διαδεδομενη (ασχετα αν εμεις ειμαστε κατσιαπλιαδες και τα καναμε προχειρα) και επιμενουν σε μια αρχαια τεχνολογια, καλη, δοκιμασμενη αλλα αρχαια για τα σημερινα δεδομενα.

    Και μετα παραπονιομαστε οτι ειμαστε πισω τεχνολογικα.....
    Να σου θυμίσω πως όποιος παίζει στην κόψη της τεχνολογίας μπορέί και να κοπεί.
    Άλλο η ΤV άλλο το ραδιόφωνο, μην τα τσουβαλιάζεις

    Για την παραγωγή ενέργειας από πυρηνικά είσαι υπέρ ή κατά ?
    Εγώ είμαι κατά και ας μείνω πίσω τεχνολογικά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #40
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι παντως ακρως ενδιαφερον σε ενα τεχνολογικο forum (που συνηθιζουν αρκετοι να κραζουν για καθυστερησεις) παρα πολλοι να ειναι εναντιον στην εφαρμογη μια νεας τεχνολογιας που γενικα στο εξωτερικο (και μιλαω και για TV και για radio) που διαδεδομενη (ασχετα αν εμεις ειμαστε κατσιαπλιαδες και τα καναμε προχειρα) και επιμενουν σε μια αρχαια τεχνολογια, καλη, δοκιμασμενη αλλα αρχαια για τα σημερινα δεδομενα.

    Και μετα παραπονιομαστε οτι ειμαστε πισω τεχνολογικα.....
    - ποιος έκραξε την εφαρμογή; την αναγκαστική μετάβαση σχολιάσαμε

    - που ακριβώς είναι διαδεδομένη; και που είναι τόσο ώστε να καταργηθεί η παλιά τεχνολογία;

    Δεν θα γίνω πρόβατο σε κάθε τι που μου ονομάζουν καινούργιο, ρώτησα τι θα μου προσφέρει για να δω αν αξίζει (για μένα) η μετάβαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 11-01-17 στις 23:58.

  11. #41
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κράτα μικρό καλάθι
    Με τα ψηφιακά, χάσαμε τούρκικα και κρατικά Ελληνικά. (αυτά που πληρώνουμε)
    Ναι το mega πιάνει τζάμι, παίζοντας πρόγραμμα 10ετίας.
    Η πλάκα ειναι ομως οτι πχ στην Παλαιόχωρα βλέπουν καλύτερα τα αναλογικά γιατί απέναντι πέρασαν εντελώς στα ψηφιακά.. ότι νανε

  12. #42
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Οι ραδιοφωνικοί σταθμοί που λαμβάνουν στην Ελλάδα οι τηλεοράσεις με ψηφιακούς δέκτες, σε τι φάσμα εκπέμπουν; Δεν έχει σχέση με το DAB;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #43
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Είναι κανάλια ήχου μέσα στο πολυπλεγμένο σήμα για την τηλεόραση. Δεν έχει σχέση με DAB/DAB+.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι παντως ακρως ενδιαφερον σε ενα τεχνολογικο forum (που συνηθιζουν αρκετοι να κραζουν για καθυστερησεις) παρα πολλοι να ειναι εναντιον στην εφαρμογη μια νεας τεχνολογιας που γενικα στο εξωτερικο (και μιλαω και για TV και για radio) που διαδεδομενη (ασχετα αν εμεις ειμαστε κατσιαπλιαδες και τα καναμε προχειρα) και επιμενουν σε μια αρχαια τεχνολογια, καλη, δοκιμασμενη αλλα αρχαια για τα σημερινα δεδομενα.

    Και μετα παραπονιομαστε οτι ειμαστε πισω τεχνολογικα.....
    Δεν γίνεται με κραυγές. Υπάρχουν επιχειρήματα.

  14. #44
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! αμα γινει DAB θα δουμε να σβηνουν πολλα παρανομα καναλια πιστευω. Ειναι ωραια τα FM αν και πλεον σπανια ακουω ραδιο.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Digita...o_broadcasting
    εννοειτε οτι ειναι με κεραιες δεν εχει σχεση με κινητη κτλ, θα γινει οπως στα ψηφιακα καναλια στην TV.
    Καποια στιγμη θα σβησουν τα αναλογικα και παει και το ραδιο στην ψηφιακη εποχη, το κακο ειναι οτι ολοι οι δεκτες μας θα ειναι αχρηστοι!
    σε ηχοσυστηματα αυτοκινητου, στο σπιτι σε ραδιοενισχυτες home cinema, σε καρτες ή stick για pc και παει λεγοντας.
    Για μενα που δεν ακουω δεν ειναι τοσο προβλημα. Αλλα οπως και να το κανεις για τους μοναχικους και οχι μονο ειναι μια παρεα το ραδιο και εχει τον χαβαλε του και την φαση του.
    Δυστυχως ή ευτυχως η τεχνολογια προχωραει.
    Παντως ειχαμε και αλλο θεμα εδω και ειχαμε πει και για νεα αυτοκινητα με ραδιο DAB πανω.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-03-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21233/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς το τελευταίο δεν συμφωνώ, μπορεί σε αστικές περιοχές να ήταν καλή η εικόνα αλλά δεν ίσχυε αυτό σε όλη την επικράτεια που λόγω της μορφολογίας ή δεν ξέρω τι άλλο έπρεπε να βάλεις την κεραία δεν ξέρω που, ενισχυτές κακό και πάλι έπιανες σταθμούς με χιόνια, πλεόν παντού η εικόνα είναι κρύσταλλο.
    Κρύσταλλο που λέει ο λόγος,γιατί εκεί που μένω εγώ βλέπω τα κανάλια να "χαλάνε" πολύ πιο εύκολα και με μεγαλύτερη συχνότητα από όταν ήταν αναλογικά, από μια κακοκαιρία κτλ.

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 950
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 23:55
  2. Το thread του Moto G (Αυτό με το Ραδιόφωνο)
    Από paradox21 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 336
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 12:00
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-16, 16:56
  4. Γινεται η δυναμικη IP να γινει στατικη;
    Από minasv στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 16:42
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 02:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας