Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Γειά σε ολους είμαι στον OTE Double Play 24 και πληρώνω περίπου 58€ δίμηνο, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο τώρα. Μέχρι την προηγούμενη ανανέωση μου δεν υπήρχε εναλλακτική λύση, τώρα υπάρχει η μόνο η Wind.
    Μίλησα μαζί τους, δίνουν το ιδιο πρόγαμμα με 22€, απεριόριστα σταθερά 24 internet 300 λεπτά πρός κινητά ( ειχα 30 λεπτά με OTE ) και μία sim F2G με 120 λεπτά πρός ολους μάθε μήνα + 1 sim μέ 1GB Data.
    Router εχω μπόλικα, οπότε η μόνη εχτρα χρέωση ειναι τα 35,28€ αν κρατήσω το παλιό μου νούμερο η 20€ ( αλλος υπάλληλος μου είπε οτι δεν εχω χρέωση ) αν βάλω νέο.
    Δεν εχω πρόβλημα να αλλάξω νούμερο μπορώ να πώ και καλύτερα για μένα αλλά υπάρχει κανένα μπέρδεμα με καθυστερήσεις η τίποτε αλλο? ( να μην υπάρχει νούμερο βρόγχος κτλ )
    Μου είπε η υπάλληλος οτι η μείνω 2-3 ωρες χωρίς τηλέφωνο Internet.
    Τί γνώμη εχετε εσείς?
    Για τον OTE πήρα τηλέφωνο το καλύτερο που μου κάνουν ειναι γύρω στα 30€.Τους ειπα για κάτι καλύτερο γιατί θα φύγω, οτι είμαι 30 χρόνια πελάτης και πληρώνω πάντα στην ωρα μου, μου είπαν δεν γίνεται με τίποτε.
    Οταν ομως πάει η αίτηση αποσύνδεσης ο ΟΤΕ εχει ενα ειδικό τμήμα που σε παίρνει και σου δίνει διάφορα ( εχω προσωπική πείρα από αλλο τηλέφωνο ), αλλά επειδή εχω πισμώσει γιατί πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση φύγεις και μετά να σου δώσουνε για να μην φύγεις λέω να το κάνω το βήμα.
    Τό συμβολαιό μου λήγει σε 20 μέρες.
    Η ερώτηση μου είναι, εχει διαφορά αν αιτήθω φορητότητα σε υπάρχουσα γραμμή για αλλαγή παρόχου η νέο νούμερο σε καθυστερήσεις και μπερδέματα?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, υπάρχει διαφορά άσχετα με τι σου είπαν στην Wind.
    Η φορητότητα του αριθμού ολοκληρώνεται το πολύ σε 10 (η 12, δεν θυμάμαι ακριβώς) εργάσιμες μέρες και δεν θα έχεις απώλεια υπηρεσιών πέραν 1-2 ωρών μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά, εκτός κι αν υπάρξει τεχνικό θέμα (σπάνιο αλλά υπαρκτό πρόβλημα).

    Η περίπτωση όμως του νέου αριθμού είναι εντελώς διαφορετική. Πρώτα πρέπει να καταργηθεί η υπάρχουσα τηλεφωνική σύνδεση και κατόπιν να γίνει αίτημα για κατασκευή νέας, πράγμα που παίρνει παραπάνω χρόνο. Επίσης σίγουρα θα υπάρξει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με διακοπή των υπηρεσιών, που μπορεί να πάρει αρκετές μέρες.
    Μία λύση είναι να κάνεις από τώρα αίτημα στην Wind για νέα γραμμή και λίγες μέρες αργότερα την κατάργηση της παλιάς. Αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι δεν θα μείνεις χωρίς υπηρεσίες για κάποιο διάστημα.
    Μόνη σίγουρη λύση να καταργήσεις την παλιά σύνδεση, ακριβώς την ημέρα που θα ενεργοποιηθεί η νέα.

    Όσον αφορά τις χρεώσεις, πάλι έχω αμφιβολία γι' αυτά που σου ανέφεραν. Στον επίσημο τιμοκατάλογο, η φορητότητα χρεώνεται 35,28€ και η νέα γραμμή 75,60€.
    Τα ποσά αυτά τα ζητά ο ΟΤΕ, διότι όλο το χάλκινο δίκτυο είναι δικό του και αυτός θα κάνει τις όποιες εργασίες. Μου φαίνεται παράξενο να σου δίνουν τόση μεγάλη έκπτωση (73% ή 100%) για την νέα γραμμή και καθόλου για την φορητότητα, όταν συνήθως γίνεται το αντίθετο.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει διαφορά άσχετα με τι σου είπαν στην Wind.
    Η φορητότητα του αριθμού ολοκληρώνεται το πολύ σε 10 (η 12, δεν θυμάμαι ακριβώς) εργάσιμες μέρες και δεν θα έχεις απώλεια υπηρεσιών πέραν 1-2 ωρών μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά, εκτός κι αν υπάρξει τεχνικό θέμα (σπάνιο αλλά υπαρκτό πρόβλημα).

    Η περίπτωση όμως του νέου αριθμού είναι εντελώς διαφορετική. Πρώτα πρέπει να καταργηθεί η υπάρχουσα τηλεφωνική σύνδεση και κατόπιν να γίνει αίτημα για κατασκευή νέας, πράγμα που παίρνει παραπάνω χρόνο. Επίσης σίγουρα θα υπάρξει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με διακοπή των υπηρεσιών, που μπορεί να πάρει αρκετές μέρες.
    Μία λύση είναι να κάνεις από τώρα αίτημα στην Wind για νέα γραμμή και λίγες μέρες αργότερα την κατάργηση της παλιάς. Αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι δεν θα μείνεις χωρίς υπηρεσίες για κάποιο διάστημα.
    Μόνη σίγουρη λύση να καταργήσεις την παλιά σύνδεση, ακριβώς την ημέρα που θα ενεργοποιηθεί η νέα.

    Όσον αφορά τις χρεώσεις, πάλι έχω αμφιβολία γι' αυτά που σου ανέφεραν. Στον επίσημο τιμοκατάλογο, η φορητότητα χρεώνεται 35,28€ και η νέα γραμμή 75,60€.
    Τα ποσά αυτά τα ζητά ο ΟΤΕ, διότι όλο το χάλκινο δίκτυο είναι δικό του και αυτός θα κάνει τις όποιες εργασίες. Μου φαίνεται παράξενο να σου δίνουν τόση μεγάλη έκπτωση (73% ή 100%) για την νέα γραμμή και καθόλου για την φορητότητα, όταν συνήθως γίνεται το αντίθετο.
    Τελικά εκανα αίτηση για νέα γραμμή, δεν χρεώνουν τίποτε, αν είναι για νέα γραμμή. 20€ χρεώνουν αν κρατηθούν γραμμές και οχι τό νούμερο καί 35,28€ αν κρατήσεις το νούμερο, πιστεύω ειναι η καλύτερη λύση για να διασφαλίσω οτι δεν θα ξεμείνω από τηλέφωνο internet. Οταν με συνδέσουν και ειναι ολα OK κάνω διακοπή στον OTE.
    Οσον αφορά τίς γραμμές μου από κολώνα ΟΤΕ σπίτι εχω 2 ζευγάρια ( το ενα ελεύθερο ), το ιδιο καί μέσα στο σπίτι

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Βριλήσσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.997 / 4.996
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα σε ολους. Εχω και εγω ενα αντιστοιχο θεμα. Ειμαι σε ΟΤΕ που εληξε μετα απο 2 χρονια δαγκωματος. Θα παω wind για να βαλω vdsl και λογω κινητου που εχω ηδη εκει αλλα θελω να τα κανω combo με παραπανω παροχες. Αποφασισα να κανω το wind triple play 1. Σε φορητοτητα μου το δινουν απο καταστημα τελικη τελικη 59 ευρω για 2 χρονια. Βλεπω ομως στο site τους για νεα συνδεση το δινουν 43 αλλα δεν θελω να αλλαξω αριθμο. Υπαρχει καμια κομπινα; Η υπαρχει κανενα ειδικο τμημα προσφορων πχ εξωτερικη εταιρεια κτλ που να δωσει καλυτερη τιμη απο το 59 για να με παρει απο ΟΤΕ;
    VDSL experience 50 mbps after 2 years of waiting with pOTE

  5. #5
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά εκανα αίτηση για νέα γραμμή, δεν χρεώνουν τίποτε, αν είναι για νέα γραμμή. 20€ χρεώνουν αν κρατηθούν γραμμές και οχι τό νούμερο καί 35,28€ αν κρατήσεις το νούμερο, πιστεύω ειναι η καλύτερη λύση για να διασφαλίσω οτι δεν θα ξεμείνω από τηλέφωνο internet. Οταν με συνδέσουν και ειναι ολα OK κάνω διακοπή στον OTE.
    Οσον αφορά τίς γραμμές μου από κολώνα ΟΤΕ σπίτι εχω 2 ζευγάρια ( το ενα ελεύθερο ), το ιδιο καί μέσα στο σπίτι
    Είναι πανάκριβος ο ΟΤΕ φίλε, καλά έκανες και έφυγες πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, ελπίζω όλα να πάνε καλά

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZyXel VMG1312
    Path Level
    Interleaved
    Το έκανα και εγώ το βήμα. Από τη Δευτέρα είμαι στην WIND με Double Play (VDSL). Μέχρι τώρα έχω εξαιρετικό ίντερνετ (πολύ βασικό για μένα), κάνω κλήσεις, δέχομαι όμως κλήσεις μόνο από κινητά και όχι από σταθερά. Το έχω δώσει βλάβη (η τεχνική υποστήριξη της WIND μέχρι τώρα πολύ καλή). Μήπως είναι κανένα κολπάκι του ΟΤΕ?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα φτιαχτεί. Εμφανίζονται κάποιες φορές κατά την φορητότητα, διάφορα τεχνικά θέματα με την δρομολόγηση των κλήσεων.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Μετά από 20 έτη παραμονής στον ΟΤΕ αιτήθηκα φορητότητα...ύστερα από αλλεπάλληλες αντιπροσφορές, τελικώς μου έδωσαν (εγγράφως ) την εξής προσφορά την οποία και απεδέχθην : από ΟΤΕ isdn με κόστος 46 € μηνιαίως (κεφαλικό και 3 Msn) πηγαίνω στα 33,5 € μαζί με το νέο χαράτσι του 5%, για 24άρα με δύο κανάλια φωνής, 4 αριθμούς δωρεάν φορητότητα, 420 λεπτά προς άπαντα τα κινητά, στατική IP, κατανάλωση των απεριορίστων από όλα τα σταθερά (δίχως να χρειάζεται να περνάνε από τον κεφαλικό αριθμό όπως με υπεχρέωνε ο ΟΤΕ) και βεβαίως διατήρηση της ISDN χωρίς την κατάρα του VOIP για 2 έτη ...

    Φρονώ αρκετά καλή προσφορά...νεότερα ποιοτικότητος γραμμής μετά την μετάβαση εντός ημερών...

Παρόμοια Θέματα

  1. βοήθεια σχετικά με έναν αποκωδοικωποιητη σε full hd
    Από anastasios104 στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 23:04
  2. Απο ΟΤΕ σε Vodafone
    Από bazzil στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 14:09
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 20:08
  4. Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το usb stick.
    Από antonis.3 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 11:31
  5. Βοήθεια σχετικά με το Android Market
    Από Stho στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-16, 00:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας