Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Έχουν γραφτεί πολύ καλές εργασίες για την αναπαραγωγή video με τον mpc καθώς και για την επεξεργασία video π.χ. με το megui και με το ripbot264. Σήμερα με τα windows 10 δεν ξέρω πως να κάνω την επεξεργασία αφού για βασικά προγράμματα όπως avisynth και ffdshow προτείνονται 32 bit εκδόσεις. Επίσης όλες εκείνες οι σπουδαίες ρυθμίσεις για την αναπαραγωγή με τον mpc, έχω την εντύπωση, ότι δεν ισχύουν με τον mpc-hc, στον οποίο έχουν υπεισέλθει ο madVR, τα Lav φίλτρα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αντί του FfdShow.
    Τα ερωτηματικά μου νομίζω πως εκφράζουν μεγάλο πλήθος χρηστών και θεωρώ, ότι υπάρχει ανάγκη επικαιροποίησης των οδηγών, στο μέτρο του δυνατού φυσικά.
    Και για να ζητήσω και κάτι συγκεκριμένο, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ότι αφορά την μετατροπή ενός video mts σε mp4, το οποίο έχει πράσινα τετράγωνα ή πράσινα μωσαικά και πριν και μετά την μετατροπή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ALPHA.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  80,3 KB 
ID: 178691

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 11-01-17 στις 20:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Το mts είναι container που συνήθως περιέχει streams που μπορούν να επαναπλεχθούν (χωρίς επανακωδικοποίηση) προβλεπέ σε ματρόσκα (να την προτιμάς ΠΑΝΤΑ από το mp4) με το mkvtoolnix. Πέτα το σε ένα mediainfogui να δεις τί streams περιέχει.

    2. Όσο και να χτυπιέσαι, ό,τι και να κάνεις, τα πράσινα blocks ΔΕΝ μπορούν να απαλειφθούν γιατί υπάρχουν και στο αρχικό stream (είναι προφανώς από ασθενές σήμα λήψης με αρκετά errors, ή λάθη κατά την αρχική κωδικοποίηση του stream).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το mts είναι container που συνήθως περιέχει streams που μπορούν να επαναπλεχθούν (χωρίς επανακωδικοποίηση) προβλεπέ σε ματρόσκα (να την προτιμάς ΠΑΝΤΑ από το mp4) με το mkvtoolnix. Πέτα το σε ένα mediainfogui να δεις τί streams περιέχει.

    2. Όσο και να χτυπιέσαι, ό,τι και να κάνεις, τα πράσινα blocks ΔΕΝ μπορούν να απαλειφθούν γιατί υπάρχουν και στο αρχικό stream (είναι προφανώς από ασθενές σήμα λήψης με αρκετά errors, ή λάθη κατά την αρχική κωδικοποίηση του stream).
    Σε ευχαριστώ πολύ, είσαι ακριβής όπως πάντα. Σε ότι αφορά την προοπτική για νεώτερες οδηγίες επί των θεμάτων που ανάφερα στο αρχικό μου μήνυμα, να περιμένω κάποια επιπλέον απάντηση ;

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για τα υπόλοιπα δεν είσαι σαφής αν μιλάς για αναπαραγωγή ή επεξεργασία.

    Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έχω πάψει να ασχολούμαι με τα 2 αυτά σπορ εδώ και αρκετά χρόνια, μιας και υπάρχει standalone HD media player.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα υπόλοιπα δεν είσαι σαφής αν μιλάς για αναπαραγωγή ή επεξεργασία.

    Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έχω πάψει να ασχολούμαι με τα 2 αυτά σπορ εδώ και αρκετά χρόνια, μιας και υπάρχει standalone HD media player.
    Έτσι κι αλλοιώς ευχαριστώ. Ίσως πρέπει να περιμένω κάποιο σχόλιο και από τον Parsifal...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με αναπαραγωγή μέσω Chromecast
    Από hellenicsun στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 18:40
  2. youtube και blocked video
    Από eyw στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 13:51
  3. Προβλημα με την αναπαραγωγη απο λαπτοπ σε τηλεοραση
    Από Odko στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 23:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας