Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Εγγραφή
    29-12-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Για να μπω στην σελιδα αυτή τι username και password πρέπει να χρησιμοποιήσω ;
    https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp

  2. #17
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo116 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μπω στην σελιδα αυτή τι username και password πρέπει να χρησιμοποιήσω ;
    https://ps.otenet.gr/active/ServiceA...entication.jsp
    Κανουμε log in με τα στοιχεια μας απο το ρουτερ η με το χαρτι που πρωτοκαναμε την συνδεση που γραφει τα username & password.

    Αν τα χάσατε πάρτε το 13888 και σας τα στέλνουν με sms !

  3. #18
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Θέλω να αποκτήσω και εγώ απομακρυσμένη πρόσβαση αλλά δε μου το επιτρέπει.. Δε δουλεύει βασικά.

    Είναι αναγκαστικό να γίνει στην πόρτα 80? γιατί βάζω κάποια άλλη 4ψήφια αλλά δε μου δουλεύει ότι και αν κάνω..

    Γενικά έχω ένα σέρβερ στην 80 που βλέπω κάποια στατιστικά, έχω τις τοπικές κάμερες σε μία άλλη, και βάζω και για το ρούτερ μια άλλη τυχαία και δε μου δουλεύει.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    45(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και καλή χρονιά από όσο γνωρίζω η 80 είναι η default πόρτα στο ρουτερ του παρόχου. Τώρα αν γνωρίζει κάποιος άλλος γνώστης να σε βοηθήσει καλώς ειδάλλως άλλαξε τις πόρτες σου και άσε την 80 για το ρούτερ.
    Arvanitis Garage



  5. #20
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχει και μια ακόμη εταιρία πρόσβαση στη σελίδα μου και δε θα ήθελα να βλέπουν το ρουτερ μόλις μπαίνουν, όποτε θα προτιμούσα να είναι σε άλλο port.. απλά μάλλον δε γίνεται ή κάνω κάτι λάθος.. ότι και να δοκίμασα δε μπόρεσα να το κάνω να δουλεψει

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η 80 είναι δεσμευμένη από τον Router και αυτό δεν αλλάζει (ισχύει σε πολλά Router).
    Αυτό που γίνεται είναι να κάνεις ένα port forward μιας άλλης αχρησιμοποίητης πόρτας (π.χ. 8081) προς την 80 του εσωτερικού server.
    Οπότε απ' έξω θα πληκτρολογείς ddns_hostname:8081 και αυτόματα θα έχεις πρόσβαση στον server.
    Με τον ίδιο τρόπο κάνεις χρήση διαφορετικής WAN πόρτας, προς όσες υπηρεσίες θέλεις πρόσβαση στο LAN.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εγώ τώρα ας πούμε έχω το domain.com να ανοίγει το interface των φωτοβολταϊκών μου, και στο domain.com:5550 να ανοίγουν οι κάμερες που έχω.
    Άρα αν καταλαβαίνω σωστά αυτά που λες το speedport δε μπορεί να δώσει το ui του ρουτερ σε άλλη πόρτα εκτός της 80, έτσι;

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η 443 δεν είναι για το https;
    Η 80 για το http..
    Αν αφήσει μόνο το https τικαρισμένο δεν θα πηγαίνει στη 443;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.991
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχει ξανα-ειπωθεί βέβαια, αλλά:
    το να ανοίξει κανείς το web-gui του όποιου cpe στο wan συνιστά κίνδυνο.

    Γιατί?
    Δυνητικά μπορεί:
    Να γίνει brute-force attack.
    Να υπάρχει/βρεθεί κάποιο backdoor του isp/oem (σύνηθες).
    Να υπάρχει/βρεθεί κάποιο bug στο firmware (ακόμα πιο σύνηθες).
    κλπ.

    Όλα τα παραπάνω έχουν συμβεί πολλάκις στο παρελθόν,
    σε πολλαπλούς vendors και software stacks, και δεν θα πάψουν στο μέλλον.
    Και δεν τυχαίνουν μόνο στους "άλλους"ΤΜ.

    Αυτές οι συσκευές είναι που είναι επίφοβες γενικότερα σε θέματα ασφάλειας,
    το να τις εκθέτει κανείς ηθελημένα στο net είναι επιπλέον ρίσκο.

    Τυπικά το firmware του oem vendor (και κατ' επέκτασιν του isp),
    εξαρτάται από τα sdk/libraries του OEM/ODM και τα binary blobs του,
    και συχνά είναι κάτι σε kernel 3.x.
    Και πολά cpe τρέχουν μέσα known vulnerable versions πολών components/libs/packages.
    Και, επίσης τυπικά, ο OEM του cpe των 5-10$ δεν θα κάτσει να κάνει backport τα fixes σε νέο release,
    και ακόμα και αν το έκανε ο isp δεν θα ενθουσιαζόταν που θα έπρεπε να κάνει νέο κύκλο testing/validation
    κάθε μήνα που θα έβγαινε update.

    Παρένθεσις:
    Αν δεν μας ενθουσιάζει η παραπάνω κατάσταση, είτε:
    1) επιλέγουμε μια open-source λύση (με ότι πονοκεφάλους έχει), ή
    2) επιλέγουμε να ψωνίζουμε από το ράφι με τον επαγγελματικό εξοπλισμό (με το όποιο κόστος έχει).
    Τα διάφορα residential cpe/routers/gateways λίγο-πολύ στην παραπάνω κατάσταση είναι.

    Με τις default ρυθμίσεις το cpe μας προστατεύεται από την εισερχόμενη κίνηση στο wan με έναν κανόνα NAT.
    Δεν είναι ιδανικό, αλλά είναι ο κανόνας, και είναι ας πούμε επαρκές για οικιακή χρήση.

    Όταν ανοίξουμε το web gui στο wan, ακόμα και αν το password μας είναι "jsg5#gsvver538^7vsgrerrPtf4#",
    πρέπει να εμπιστεύόμαστε 100% το script που τρέχει στον τοπικό web server.
    Και τον ίδιο τον web server...
    Και τον interpreter της όποιας γλώσσας που τρέχει το script
    Και ότι άλλο τρέχει απο κάτω.
    Πολλές εμπιστοσύνες σε άγνωστο κώδικα μαζευτήκανε.

    Και μόλις ανοίξει η 80 στο wan, θα σκαναριστεί από bots εντός δευτερολέπτων,
    και θα γίνει probe για vulnerable versions εντός λεπτών.
    Θέμα χρόνου είναι μετά να βρεθεί (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα vulnerability που να είναι exploitable από το wan.
    Πόσο τυχεροί νιώθουμε?

    Και καλά να ανοίγουμε στο net τον προσωπικό μας web server (πχ), στην οποία περίπτωση:
    1) δεν γίνεται αλλιώς (προσφέρει υπηρεσία στο κοινό), και
    2) έχουμε πλήρη έλεγχο (και ευθύνη) στις ρυθμίσεις ασφαλείας/πρόσβασης και σε όλο το stack, και
    3) λογικά έχουμε και ένα firewall ενδιάμεσα.
    Στο cpe όμως δεν ελέγχουμε τίποτα απο τα παραπάνω.

    Αν θέλει κανείς remote management είναι απείρως προτιμώτερο/ασφαλέστερο
    να στήσει έναν vpn server στο cpe (ή στο lan γενικότερα) και να συνδέεται μέσα απο vpn tunnel.

    Τα ίδια εννοείται ισχύουν και για κάμερες/sip servers/rdp/ftp/ssh/etc services και τις όποιες iot συσκευές.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα ας πούμε έχω το domain.com να ανοίγει το interface των φωτοβολταϊκών μου, και στο domain.com:5550 να ανοίγουν οι κάμερες που έχω.
    Άρα αν καταλαβαίνω σωστά αυτά που λες το speedport δε μπορεί να δώσει το ui του ρουτερ σε άλλη πόρτα εκτός της 80, έτσι;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 443 δεν είναι για το https;
    Η 80 για το http..
    Αν αφήσει μόνο το https τικαρισμένο δεν θα πηγαίνει στη 443;
    H 80 είναι δεσμευμένη από τον Router. To ίδιο και η 443. Τελεία και παύλα.
    Αν δεν τις έχουμε επιλέξει στο μενού του Speedport, αυτό απλά σημαίνει ότι δεν έχουμε δυνατότητα να εισέλθουμε στο μενού του για remote management. Ωστόσο δεν επιτρέπεται (από το firewall) αυτόματα η χρήση τους για επικοινωνία προς άλλες εσωτερικές συσκευές. Εδώ έρχεται να επέμβει το port forwarding.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ξανα-ειπωθεί βέβαια, αλλά:
    το να ανοίξει κανείς το web-gui του όποιου cpe στο wan συνιστά κίνδυνο.

    Γιατί?
    Δυνητικά μπορεί:
    Να γίνει brute-force attack.
    Να υπάρχει/βρεθεί κάποιο backdoor του isp/oem (σύνηθες).
    Να υπάρχει/βρεθεί κάποιο bug στο firmware (ακόμα πιο σύνηθες).
    κλπ.

    Όλα τα παραπάνω έχουν συμβεί πολλάκις στο παρελθόν,
    σε πολλαπλούς vendors και software stacks, και δεν θα πάψουν στο μέλλον.
    Και δεν τυχαίνουν μόνο στους "άλλους"ΤΜ.

    Αυτές οι συσκευές είναι που είναι επίφοβες γενικότερα σε θέματα ασφάλειας,
    το να τις εκθέτει κανείς ηθελημένα στο net είναι επιπλέον ρίσκο.

    Τυπικά το firmware του oem vendor (και κατ' επέκτασιν του isp),
    εξαρτάται από τα sdk/libraries του OEM/ODM και τα binary blobs του,
    και συχνά είναι κάτι σε kernel 3.x.
    Και πολά cpe τρέχουν μέσα known vulnerable versions πολών components/libs/packages.
    Και, επίσης τυπικά, ο OEM του cpe των 5-10$ δεν θα κάτσει να κάνει backport τα fixes σε νέο release,
    και ακόμα και αν το έκανε ο isp δεν θα ενθουσιαζόταν που θα έπρεπε να κάνει νέο κύκλο testing/validation
    κάθε μήνα που θα έβγαινε update.

    Παρένθεσις:
    Αν δεν μας ενθουσιάζει η παραπάνω κατάσταση, είτε:
    1) επιλέγουμε μια open-source λύση (με ότι πονοκεφάλους έχει), ή
    2) επιλέγουμε να ψωνίζουμε από το ράφι με τον επαγγελματικό εξοπλισμό (με το όποιο κόστος έχει).
    Τα διάφορα residential cpe/routers/gateways λίγο-πολύ στην παραπάνω κατάσταση είναι.

    Με τις default ρυθμίσεις το cpe μας προστατεύεται από την εισερχόμενη κίνηση στο wan με έναν κανόνα NAT.
    Δεν είναι ιδανικό, αλλά είναι ο κανόνας, και είναι ας πούμε επαρκές για οικιακή χρήση.

    Όταν ανοίξουμε το web gui στο wan, ακόμα και αν το password μας είναι "jsg5#gsvver538^7vsgrerrPtf4#",
    πρέπει να εμπιστεύόμαστε 100% το script που τρέχει στον τοπικό web server.
    Και τον ίδιο τον web server...
    Και τον interpreter της όποιας γλώσσας που τρέχει το script
    Και ότι άλλο τρέχει απο κάτω.
    Πολλές εμπιστοσύνες σε άγνωστο κώδικα μαζευτήκανε.

    Και μόλις ανοίξει η 80 στο wan, θα σκαναριστεί από bots εντός δευτερολέπτων,
    και θα γίνει probe για vulnerable versions εντός λεπτών.
    Θέμα χρόνου είναι μετά να βρεθεί (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα vulnerability που να είναι exploitable από το wan.
    Πόσο τυχεροί νιώθουμε?

    Και καλά να ανοίγουμε στο net τον προσωπικό μας web server (πχ), στην οποία περίπτωση:
    1) δεν γίνεται αλλιώς (προσφέρει υπηρεσία στο κοινό), και
    2) έχουμε πλήρη έλεγχο (και ευθύνη) στις ρυθμίσεις ασφαλείας/πρόσβασης και σε όλο το stack, και
    3) λογικά έχουμε και ένα firewall ενδιάμεσα.
    Στο cpe όμως δεν ελέγχουμε τίποτα απο τα παραπάνω.

    Αν θέλει κανείς remote management είναι απείρως προτιμώτερο/ασφαλέστερο
    να στήσει έναν vpn server στο cpe (ή στο lan γενικότερα) και να συνδέεται μέσα απο vpn tunnel.

    Τα ίδια εννοείται ισχύουν και για κάμερες/sip servers/rdp/ftp/ssh/etc services και τις όποιες iot συσκευές.
    Οι συσκευές ΙοΤ - κάμερες που παίζουν μέσω cloud & αντίστοιχου app να υποθέσω ότι είναι ολίγον τι πιο ασφαλείς;
    Όχι ότι και εκεί εμπιστεύεσαι 100% το fw της εκάστοτε συσκευής..

    Αυτό για το vpn στο cpe που λες, λογικά πρέπει να το υποστηρίζει και το cpe..
    To entry μάλλον δεν..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H 80 είναι δεσμευμένη από τον Router. To ίδιο και η 443. Τελεία και παύλα.
    Αν δεν τις έχουμε επιλέξει στο μενού του Speedport, αυτό απλά σημαίνει ότι δεν έχουμε δυνατότητα να εισέλθουμε στο μενού του για remote management. Ωστόσο δεν επιτρέπεται (από το firewall) αυτόματα η χρήση τους για επικοινωνία προς άλλες εσωτερικές συσκευές. Εδώ έρχεται να επέμβει το port forwarding.
    Στο bold συμφωνώ..
    Απλά ήθελα να πω ότι αντί να αφήσει την 80 ανοιχτή, θα μπορούσε την 443..
    Αλλά μάλλον θέλει να κάνει κάτι άλλο.. Να μην ανοίγει το gui αν κατάλαβα καλά στις γνωστές πόρτες.. Μάλλον δύσκολο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 80 είναι δεσμευμένη από τον Router και αυτό δεν αλλάζει (ισχύει σε πολλά Router).
    Αυτό που γίνεται είναι να κάνεις ένα port forward μιας άλλης αχρησιμοποίητης πόρτας (π.χ. 8081) προς την 80 του εσωτερικού server.
    Οπότε απ' έξω θα πληκτρολογείς ddns_hostname:8081 και αυτόματα θα έχεις πρόσβαση στον server.
    Με τον ίδιο τρόπο κάνεις χρήση διαφορετικής WAN πόρτας, προς όσες υπηρεσίες θέλεις πρόσβαση στο LAN.
    Απορία..
    Όταν θα χτυπάει την 8081 θα πηγαίνει στην 80 με το forward..
    Αν χτυπάει κατευθείαν την 80 τι θα συμβαίνει; Πάλι δεν θα ανοίγει το gui αν το http είναι τικαρισμένο; Εκτός αν δεν είναι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-01-21 στις 15:36.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Με προβληματίσατε, και τελικά από το πουθενά δοκίμασα να μπω με https και εν τέλη ανοίγει το router! Στο απλό ανοίγει ο server των pv που έχω, και στο https ανοίγει το ρούτερ! Προσωπικά δε με χαλάει αυτό και μου κάνει εύκολη τη δουλειά μου!

    Καταλαβαίνω τους κινδύνους που έχει αυτή η ενέργεια, και ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις, απλά ουσιαστικά εκεί δεν υπάρχει τίποτα και με καμιά ευαίσθητη πληροφορία οπότε για αυτό παίρνω και το ρίσκο. Επειδή βρίσκεται σε απομακρυσμένο χώρο "αποθήκης" όπου χρειάζεται να γνωρίζω αν έχει πέσει το ρεύμα, και ότι δουλεύουν τα μηχανήματα, χρειάζομαι να έχω πρόσβαση για να μπορώ να κάνω ένα πρώτο troubleshoot απομακρυσμένα, για να μην κάνω 60 χιλιόμετρα πάνε έλα χωρίς λόγο. Επίσης και λόγω του ότι το ρεύμα πέφτει αρκετά συχνά, ο υπολογιστής που έχω εκεί δεν είναι δυνατόν να μένει ανοιχτός συνέχεια, και τυχαίνει μετά από διακοπή να κλείνει. Έχω μόνο ένα ups του ΟΤΕ πάνω στο ρούτερ!

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό για το vpn στο cpe που λες, λογικά πρέπει να το υποστηρίζει και το cpe..
    To entry μάλλον δεν..
    Δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται από το cpe. Κάλλιστα μπορεί να τρέχει σε άλλη εσωτερική συσκευή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ήθελα να πω ότι αντί να αφήσει την 80 ανοιχτή, θα μπορούσε την 443..
    Οι 2 πόρτες έχουν την ίδια ακριβώς χρήση. Απλά στην δεύτερη τα πακέτα μεταφέρονται μέσω ασφαλούς σύνδεσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χτυπάει κατευθείαν την 80 τι θα συμβαίνει; Πάλι δεν θα ανοίγει το gui αν το http είναι τικαρισμένο;
    Αν η πρόσβαση στο μενού είναι τικαρισμένη, τότε εμφανίζεται η σελίδα του και ζητούνται τα crendentials.
    Αν η πρόσβαση στο μενού δεν είναι τικαρισμένη, τότε ανάλογα την περίπτωση εμφανίζεται συνηθέστερα time out ή σε άλλες περιπτώσεις μήνυμα 403 ή 404.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται από το cpe. Κάλλιστα μπορεί να τρέχει σε άλλη εσωτερική συσκευή.


    Οι 2 πόρτες έχουν την ίδια ακριβώς χρήση. Απλά στην δεύτερη τα πακέτα μεταφέρονται μέσω ασφαλούς σύνδεσης.


    Αν η πρόσβαση στο μενού είναι τικαρισμένη, τότε εμφανίζεται η σελίδα του και ζητούνται τα crendentials.
    Αν η πρόσβαση στο μενού δεν είναι τικαρισμένη, τότε ανάλογα την περίπτωση εμφανίζεται συνηθέστερα time out ή σε άλλες περιπτώσεις μήνυμα 403 ή 404.
    -Αρκεί να θες / μπορείς να βάλεις άλλη συσκευή.. Για το vpn.. Αν έτρεχε μέσω του cpe θα ήταν πολύ πιο απλά..
    Υποθέτω ότι δεν μιλάμε για Pc ε;
    -Γι'αυτό ανέφερα την 443 λόγω ασφαλούς σύνδεσης έναντι της 80.. Εδώ υποθέτω ότι αν το cpe υποστηρίζεται ακόμα από το πάροχο, θα ενημερώνεται τακτικά και το certificate του.. Σωστά;
    -Στη τρίτη περίπτωση έτσι όπως το λες είναι.. Δεν συμπεριέλαβες όμως τη περίπτωση port forward που είπες στο ερώτημα που έθεσα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβληματίσατε, και τελικά από το πουθενά δοκίμασα να μπω με https και εν τέλη ανοίγει το router! Στο απλό ανοίγει ο server των pv που έχω, και στο https ανοίγει το ρούτερ! Προσωπικά δε με χαλάει αυτό και μου κάνει εύκολη τη δουλειά μου!

    Καταλαβαίνω τους κινδύνους που έχει αυτή η ενέργεια, και ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις, απλά ουσιαστικά εκεί δεν υπάρχει τίποτα και με καμιά ευαίσθητη πληροφορία οπότε για αυτό παίρνω και το ρίσκο. Επειδή βρίσκεται σε απομακρυσμένο χώρο "αποθήκης" όπου χρειάζεται να γνωρίζω αν έχει πέσει το ρεύμα, και ότι δουλεύουν τα μηχανήματα, χρειάζομαι να έχω πρόσβαση για να μπορώ να κάνω ένα πρώτο troubleshoot απομακρυσμένα, για να μην κάνω 60 χιλιόμετρα πάνε έλα χωρίς λόγο. Επίσης και λόγω του ότι το ρεύμα πέφτει αρκετά συχνά, ο υπολογιστής που έχω εκεί δεν είναι δυνατόν να μένει ανοιχτός συνέχεια, και τυχαίνει μετά από διακοπή να κλείνει. Έχω μόνο ένα ups του ΟΤΕ πάνω στο ρούτερ!
    Αν όμως γίνει compromise το cpe δεν θα γίνει και το υπόλοιπο δίκτυο; Μέσω αυτού δεν παίρνουν ίντερνετ;

    Α! Να σημειώσω επίσης εδώ ότι ίσως είναι καλό να μην επιλέξεις και το ping.. Ώστε να μην απαντάει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-01-21 στις 17:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.991
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συσκευές ΙοΤ - κάμερες που παίζουν μέσω cloud & αντίστοιχου app να υποθέσω ότι είναι ολίγον τι πιο ασφαλείς;
    Αναλόγως υλοποίησης.
    Αν κάνουν etablished ένα encrypted stream με το upstream cloud του provider,
    τυπικά δεν είναι εκτεθειμένες οι ίδιες στο wan.
    Εκεί είναι θέμα η υλοποίηση/ασφάλεια της cloud υπηρεσίας.

    Αν κάνουν dyndns ή/και upnp/port-forward και βγάζουν κάποιο gui/stream είτε της ίδιας της κάμερας είτε του καταγραφικού στην wan είναι επίφοβα.
    Προσωπικά, δεν θα έβαζα κάμερα στην κρεβατοκάμαρα.
    Μη γίνω διάσημος στα γεράματα...

    Hint:
    Θεωρητικά, οι διάφορες iot συσκευές στο σπίτι καλό θα ήταν να είναι σε ξεχωριστό/απομονωμένο δίκτυο,
    αλλά αυτά δεν γίνονται με τον τυπικό εξοπλισμό του isp ούτε με τα τυπικά οικιακά switches.
    Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα βρεί εύκολα τα σχετικά στον γούγλη.
    Μεγάλο θεμα, και guides/tutorials υπάρχουν πολά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13
  2. Speedport Entry 2i & FRITZ!Box Τηλεφωνία
    Από asimako στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 10:42
  3. [Other] Ο Router ΟΤΕ Speedport entry 2i αργαει πολυ τι λύση υπάρχει ??
    Από ypersyntelykos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:06
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 12:29
  5. [Asus] Router speedport entry 2i σαν βοηθητικο στο κεντρικο router Asus ?
    Από johnmina στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 14:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας