Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Αρκεί να θες / μπορείς να βάλεις άλλη συσκευή.. Για το vpn.. Αν έτρεχε μέσω του cpe θα ήταν πολύ πιο απλά..
    Υποθέτω ότι δεν μιλάμε για Pc ε;

    -Στη τρίτη περίπτωση έτσι όπως το λες είναι.. Δεν συμπεριέλαβες όμως τη περίπτωση port forward που είπες στο ερώτημα που έθεσα..
    Υπάρχουν πολλές λύσεις να τρέχει το VPN. Π.χ. με ένα μικρό και φθηνό Mango ή κάποιο Raspberry Pi.

    Δεν κατάλαβα τι ρωτάς για το port forward. Δεν έχει σχέση με το αν έχουμε επιτρέψει ή όχι πρόσβαση στο μενού του cpe.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβληματίσατε, και τελικά από το πουθενά δοκίμασα να μπω με https και εν τέλη ανοίγει το router! Στο απλό ανοίγει ο server των pv που έχω, και στο https ανοίγει το ρούτερ! Προσωπικά δε με χαλάει αυτό και μου κάνει εύκολη τη δουλειά μου!

    Καταλαβαίνω τους κινδύνους που έχει αυτή η ενέργεια, και ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις, απλά ουσιαστικά εκεί δεν υπάρχει τίποτα και με καμιά ευαίσθητη πληροφορία οπότε για αυτό παίρνω και το ρίσκο. Επειδή βρίσκεται σε απομακρυσμένο χώρο "αποθήκης" όπου χρειάζεται να γνωρίζω αν έχει πέσει το ρεύμα, και ότι δουλεύουν τα μηχανήματα, χρειάζομαι να έχω πρόσβαση για να μπορώ να κάνω ένα πρώτο troubleshoot απομακρυσμένα, για να μην κάνω 60 χιλιόμετρα πάνε έλα χωρίς λόγο. Επίσης και λόγω του ότι το ρεύμα πέφτει αρκετά συχνά, ο υπολογιστής που έχω εκεί δεν είναι δυνατόν να μένει ανοιχτός συνέχεια, και τυχαίνει μετά από διακοπή να κλείνει. Έχω μόνο ένα ups του ΟΤΕ πάνω στο ρούτερ!
    Ok.
    Έχε υπόψιν, οι συχνότερες επιθέσεις σε routers/cpe (μιλώντας για οικιακά δίκτυα πάντα) έχουν σκοπό:
    είτε να αλλάξουν dns με κάποιο δικό τους (ads + phishing + etc)
    είτε να χρησιμοποιήσουν το router σαν zombie για ddos
    είτε να στείλουν spam
    θα μπορούσε να είναι και stepping stone για περεταίρω εισβολή μέσα στο lan (αλλά στην περίπτωση σου δεν..).

    Αν γνωρίζεις τα ρίσκα και είναι αποδεκτά, Ok.
    Η καλή πρακτική πάντως είναι το vpn.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλόγως υλοποίησης.
    Αν κάνουν etablished ένα encrypted stream με το upstream cloud του provider,
    τυπικά δεν είναι εκτεθειμένες οι ίδιες στο wan.
    Εκεί είναι θέμα η υλοποίηση/ασφάλεια της cloud υπηρεσίας.

    Αν κάνουν dyndns ή/και upnp/port-forward και βγάζουν κάποιο gui/stream είτε της ίδιας της κάμερας είτε του καταγραφικού στην wan είναι επίφοβα.
    Προσωπικά, δεν θα έβαζα κάμερα στην κρεβατοκάμαρα.
    Μη γίνω διάσημος στα γεράματα...
    Δεν νομίζω να κάνουν port forward.. Π.χ μερικές που έχω δοκιμάσει..
    Προσωπικά το upnp το έχω πάντα off.. Και το wps το ίδιο..
    Ούτε μέσω ddns παίζουν.. Οι επιλογές αυτές δεν είναι ενεργές.. Σε χρήση δλδ..
    Και το stream τους αν δεν βάλεις κωδικό που έχει η συσκευή επάνω στο ταμπελάκι και το οποίο μπορείς να αλλάξεις, δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις.. Το κατά πόσο μπορεί να σπάσει είναι άλλο θέμα.. Επίσης χρειάζεται και το account που δημιουργείς στο cloud.. Και το pass για το gui τους λέμε, αν.. Που δεν θα τύχει να βγει αυτό το τελευταίο προς τα έξω..
    Μιλάω για cloud based ip-cam..

    Τώρα για smart plug κλπ Ιοτ εκεί είναι άλλο θέμα ίσως.. Με αυτά τα esp modules..
    Όταν το κάνεις pair στο δίκτυο σου ζητάει το κωδικό του wifi για να το ψάξει.. Μετά δημιουργείς και ένα account στο αντίστοιχο cloud με δυνατότητα 2fa.. Αυτό αν θυμάμαι καλά..
    Απ'ότι έχω δει, μου φαίνεται ότι σηκώνει δεύτερη δική του pppoe κλήση μέσω της οποίας επικοινωνεί.. Αυτό δεν ξέρω πόσο ασφαλές μπορεί να είναι..
    Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει με τα smart plug είναι ότι δεν έχουν gui.. Απαντάνε όμως σε ping από μέσα..
    Ίσως μεγάλη κουβέντα ε;
    Κάποτε μου πρότειναν να δοκιμάσω wireshark ώστε να δω τι ακριβώς "κάνει" στο δίκτυο.. Για να έχω μια ιδέα..
    Αυτό που επίσης έχω δει είναι ότι κάθε μερικά δευτερόλεπτα επικοινωνεί με τον server του μάλλον.. Καθώς έχω σχετική καταχώρηση στο log του ρουτερ με τη mac της συσκευής.. Είχα θέμα με μερικά (παλιά) ρουτερ με αυτό το τελευταίο.. Κόλλαγαν.. Μάλλον το έβλεπαν σαν flood; Δεν ξέρω..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hint:
    Θεωρητικά, οι διάφορες iot συσκευές στο σπίτι καλό θα ήταν να είναι σε ξεχωριστό/απομονωμένο δίκτυο,
    αλλά αυτά δεν γίνονται με τον τυπικό εξοπλισμό του isp ούτε με τα τυπικά οικιακά switches.
    Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα βρεί εύκολα τα σχετικά στον γούγλη.
    Μεγάλο θεμα, και guides/tutorials υπάρχουν πολά.
    Διαφορετικό δίκτυο εντελώς; Η π.χ άλλο a.p με άλλο dhcp και επιπλέον νατ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλές λύσεις να τρέχει το VPN. Π.χ. με ένα μικρό και φθηνό Mango ή κάποιο Raspberry Pi.

    Δεν κατάλαβα τι ρωτάς για το port forward. Δεν έχει σχέση με το αν έχουμε επιτρέψει ή όχι πρόσβαση στο μενού του cpe.
    Μου πέρασε και εμένα το pi σαν ιδέα, θα το έγραφα αλλά περίμενα εσένα.. Αλλά μετά πας σε πιο πολύπλοκες λύσεις.. Όχι σκληροπυρηνικές αλλά επιπλέον εξοπλισμό..

    Για το άλλο λέω, αν κάνεις port forward την 80 στην 8081, θα απαντάει μόνο στην 8081 ε; Στην 80 όχι.. Σωστά το σκέφτομαι;
    Αν όμως κλείσεις την 80 από το κουτάκι του http, χωρίς να έχεις ακυρώσει το port forward τότε υποθέτω ότι θα είναι απλά σαν να μην υπάρχει το port forward; Καλά τα λέω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok.
    Έχε υπόψιν, οι συχνότερες επιθέσεις σε routers/cpe (μιλώντας για οικιακά δίκτυα πάντα) έχουν σκοπό:
    είτε να αλλάξουν dns με κάποιο δικό τους (ads + phishing + etc)
    είτε να χρησιμοποιήσουν το router σαν zombie για ddos
    είτε να στείλουν spam
    θα μπορούσε να είναι και stepping stone για περεταίρω εισβολή μέσα στο lan (αλλά στην περίπτωση σου δεν..).

    Αν γνωρίζεις τα ρίσκα και είναι αποδεκτά, Ok.
    Η καλή πρακτική πάντως είναι το vpn.
    Αν έχεις γερό κωδικό που θέλει χρόνια για να σπάσει, firewall με spi, nat, καθώς https & δεν απαντάς σε ping, νομίζω ότι ίσως είναι μια προστασία..
    Από την άλλη με το attack δεν ξέρω τι φρίκη μπορεί να φάει το cpe(flood) με αποτέλεσμα να κολλήσει και άντε κάνε επανεκκίνηση χωρίς πρόσβαση..
    Για το vpn σωστός.. Χωρίς κουβέντα.. Είναι πολύ σωστή πρακτική, αλλά ολίγον δύσκολη στην υλοποίηση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-01-21 στις 23:33.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου πέρασε και εμένα το pi σαν ιδέα, θα το έγραφα αλλά περίμενα εσένα.. Αλλά μετά πας σε πιο πολύπλοκες λύσεις.. Όχι σκληροπυρηνικές αλλά επιπλέον εξοπλισμό..
    Το VPN για να δουλέψει, πρέπει να τρέχει κάπου.
    α. Αν δεν γίνεται στο cpe, αγοράζουμε άλλο.
    β. Αν δεν είναι εφικτό ή δεν θέλουμε το (α), κάνουμε χρήση υπολογιστή που έχουμε.
    γ. Αν δεν είναι εφικτό ή δεν θέλουμε το (β), κάνουμε χρήση άλλης δικτυακής συσκευής.
    δ. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα του (γ), πρέπει να προμηθευτούμε κάποια.
    ε. Αν δεν θέλουμε το (δ), με την θέλησή μας δεν υπάρχει δυνατότητα VPN.

    Για το άλλο λέω, αν κάνεις port forward την 80 στην 8081, θα απαντάει μόνο στην 8081 ε; Στην 80 όχι.. Σωστά το σκέφτομαι;
    Αν όμως κλείσεις την 80 από το κουτάκι του http, χωρίς να έχεις ακυρώσει το port forward τότε υποθέτω ότι θα είναι απλά σαν να μην υπάρχει το port forward; Καλά τα λέω;
    Με ενεργό port forward την 8081 προς την 80 του server:
    α. Κτυπώντας απ' έξω την 8081 πάμε κατευθείαν στον server. Αυτό είναι άσχετο με το τι έχουμε τικάρει για το remote management του cpe.
    β. Κτυπώντας απ' έξω την 80 πάμε (ή όχι) κατευθείαν στο cpe. Αυτό σχετίζεται με το τι έχουμε τικάρει για το remote management του cpe.

  5. #35
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφορετικό δίκτυο εντελώς; Η π.χ άλλο a.p με άλλο dhcp και επιπλέον νατ;
    Τυπικά διαφορετικά vlans σε firewall/switches/routers/ap/etc.
    Θα μπορούσε να είναι και τελείως ξεχωριστά firewall/switches/router(s)/APs,
    δεν προτείνεται για να μην στήνεται διπλή υποδομή (αλλά θεωρείται αυτονόητο ότι υπάρχει η δυνατότητα για vlans).
    Είπαμε, είναι best practice, δεν σημαίνει ότι γίνεται με τυπικό οικιακό εξοπλισμό και δυό-τρία κλίκ.
    Αν σε ενδιαφέρει google it, έχουν γραφτεί άπειρα περί του θέματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις γερό κωδικό που θέλει χρόνια για να σπάσει, firewall με spi, nat, καθώς https & δεν απαντάς σε ping, νομίζω ότι ίσως είναι μια προστασία..
    Έχεις μια προστασία.. έτσι όπως το είπες.
    Αν ανοίγεις το cpe (και όχι μόνο το cpe, οποιονδήποτε server) στην wan, και υπαρχει/υπάρξει ένα vulnerability που είναι exploitable wan-side,
    αυτά μπορεί να μην έχουν καμία σημασία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβληματίσατε, και τελικά από το πουθενά δοκίμασα να μπω με https και εν τέλη ανοίγει το router! Στο απλό ανοίγει ο server των pv που έχω, και στο https ανοίγει το ρούτερ! Προσωπικά δε με χαλάει αυτό και μου κάνει εύκολη τη δουλειά μου!

    Καταλαβαίνω τους κινδύνους που έχει αυτή η ενέργεια, και ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις, απλά ουσιαστικά εκεί δεν υπάρχει τίποτα και με καμιά ευαίσθητη πληροφορία οπότε για αυτό παίρνω και το ρίσκο. Επειδή βρίσκεται σε απομακρυσμένο χώρο "αποθήκης" όπου χρειάζεται να γνωρίζω αν έχει πέσει το ρεύμα, και ότι δουλεύουν τα μηχανήματα, χρειάζομαι να έχω πρόσβαση για να μπορώ να κάνω ένα πρώτο troubleshoot απομακρυσμένα, για να μην κάνω 60 χιλιόμετρα πάνε έλα χωρίς λόγο. Επίσης και λόγω του ότι το ρεύμα πέφτει αρκετά συχνά, ο υπολογιστής που έχω εκεί δεν είναι δυνατόν να μένει ανοιχτός συνέχεια, και τυχαίνει μετά από διακοπή να κλείνει. Έχω μόνο ένα ups του ΟΤΕ πάνω στο ρούτερ!
    Συναγερμό δεν έχεις??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #37
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγερμό δεν έχεις??
    Υπάρχει συναγερμός ναι

  8. #38
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aυτός δεν έχει τηλεειδοποίηση για να σε ενημερώνει για διακοπή και επαναφορά ρεύματος??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #39
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτός δεν έχει τηλεειδοποίηση για να σε ενημερώνει για διακοπή και επαναφορά ρεύματος??
    Να σου πω την αλήθεια τον έβαλε ο πατέρας μου και δεν γνωρίζω ούτε τι μάρκα είναι ούτε τις δυνατότητες του, ούτε τίποτα. Όπως ειπ είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση η κατάσταση. Για να σου δώσω μια ιδέα, δεν έχω ρεύμα εκεί. Ουσιαστικά παίρνω ρεύμα από το φωτοβολταϊκό πάρκο το οποίο έχω, όποτε αν δεν έχω ρεύμα εκεί σημαίνει ότι έπεσε κάποια ασφάλεια, πραγμα σπάνιο (μια φορά μου έχει τύχει στα 10 χρόνια). Όποτε αν εγώ δεν έχω πρόσβαση στον server των φωτοβολταϊκών, σημαίνει 9/10 πως ο ΟΤΕ γαμ**ται, γιατί τους τελευταίους 2 μήνες, δεν είχα για 21 μέρες ούτε τηλέφωνο ούτε Ίντερνετ λόγω βλάβης, ή επειδή η γραμμή δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα να με έχει γυρίσει το σύστημα σε ip 100.x.x.x
    Τις υπόλοιπες φορές, επειδή εκεί επίσης περνάει η υψηλής τάσης λόγω βιομηχανικού χώρου, υπάρχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στο ρεύμα και πολλές μικροδιακοπες, όπου αυτό σημαίνει πως τα inverter κάνουν επανεκκίνηση και μέσα στα επόμενα 3 λεπτά ξανά συνδέονται. Εκεί κάποιες φορές μπορεί κάποιο να κολλήσει, κει να θέλει επανεκκίνηση χειροκίνητα.

    Εν κατακλείδι, επειδή 9/10 φταίει ο ΟΤΕ, επειδή η καμπίνα είναι 2 - 2,5 χλμ μακριά (για να καταλάβεις ζήτησα να με κλειδώσουν σε προφίλ 4mbps για να είναι σταθερή η γραμμή χωρίς αποσυνδέσεις), πρώτο μέλημα μου είναι να βλέπω το γίνεται στο ρουτερ και γενικά στη γραμμή, για να ξέρω αν φταίει αυτός ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο δίκτυο εκεί.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού χρησιμοποιείς το Internet πολύ λίγο, δεν θα σε βόλευε να έχεις router 4G??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Φυσικά και θα με ενδιέφερε! Είχα ανοίξει αυτό το θέμα για το αν μπορεί να γίνει από δίκτυο κινητής να έχω υπηρεσία dyndns, αλλά εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα να έχω public ip πως θα το στήσω;

  12. #42
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε ερώτηση στην Cosmote, ρίξε μια ματιά στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post6195985
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #43
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή επειδή η γραμμή δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα να με έχει γυρίσει το σύστημα σε ip 100.x.x.x
    Μιας και το θές για δουλειά, ίσως είναι καλή ιδέα να ζητήσεις static ip.
    Έχει μια επιβάρυνση λόγω "business" πακέτου, αλλά εξ'ορισμού δεν σε βάζουν σε cg-nat,
    οπότε θάχεις να ανησυχείς για ένα πρόβλημα λιγότερο.
    Γενικά όσο περνάει ο καιρός τόσο το cg-nat θα γίνεται κανόνας,
    και σε κάποια στιγμή θα δούμε και ipv4 over v6 (as-a-service),
    οπότε όσοι θέλουν static/vpn/κλπ θα πληρώνουν ένα εξτραδάκι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ερώτηση στην Cosmote, ρίξε μια ματιά στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post6195985
    Πολύς κόπος για το τίποτα.. αυτή τη στιγμή έχω 22€ συμβόλαιο στην cosmote, όποτε και να πάω σε σύνδεση ή internet on the go δε νομίζω να με συμφέρει τόσο πολύ. Βάλε μετά ότι θα έχω και το κόστος του να αγοράσω ένα καλό 4G router. Σε ευχαριστω πάντως, θα μελετήσω και λίγο παραπάνω αυτό που περιγράφει ο συνφορπυμιτης στο αντίστοιχο νήμα.

  15. #45
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το είπα από θέμα κόστους αλλά από θέμα βλαβών που έχει η ενσύρματη σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13
  2. Speedport Entry 2i & FRITZ!Box Τηλεφωνία
    Από asimako στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 10:42
  3. [Other] Ο Router ΟΤΕ Speedport entry 2i αργαει πολυ τι λύση υπάρχει ??
    Από ypersyntelykos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:06
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 12:29
  5. [Asus] Router speedport entry 2i σαν βοηθητικο στο κεντρικο router Asus ?
    Από johnmina στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 14:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας