Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 69
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ποιο εναλλακτικο vdsl modem router wifi θα προτεινατε γα cosmote vdsl 50 και γιατι?

    Λογικα θα ηθελα να εχει την δυνατοτητα για voip αν και προς το παρον δεν προκειτε να εχω voip αλλα απ' οτι διαβαζω μεχρι το 2018 θα αναγκαστω να εχω.

    Τωρα που εχω forthnet(Nova) adsl 2+ ειχα για 4-5 χρονια το linksys wag200g και ειμαι υπερευχαριστημενος με αυτο το adsl 2+ modem/router/wifi.


    Εχει καποιο αντιστοιχα καλο vdsl modem/router/wifi η linksys? Αν ναι ποιο και σε τι τιμη?

    Υπαρχει και vdsl2?
    Το ρωταω αυτο γιατι εδω βλεπω μονο vdsl2 modem/router/wifi.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σοβαρα τωρα αν δεν συνδεθεις με το ρουτερ σε wireless n mode τοτε δεν προκειτε ποτε να δεις την σωστη ταχυτητα του ρουτερ?

    Δηλαδη εγω που εχω ενα παλιο netbook που δεν εχει wireless n αλλα το παλιο κλασικο wifi b/g 2.4ghz δεν θα μπορω να κατεβαζω με 5mb/sec αν φυσικα συγχρονιζει σε αυτη τη ταχυτητα το ρουτερ.

    Το netbook ειναι διπλα στο router.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα τωρα αν δεν συνδεθεις με το ρουτερ σε wireless n mode τοτε δεν προκειτε ποτε να δεις την σωστη ταχυτητα του ρουτερ?

    Δηλαδη εγω που εχω ενα παλιο netbook που δεν εχει wireless n αλλα το παλιο κλασικο wifi b/g 2.4ghz δεν θα μπορω να κατεβαζω με 5mb/sec αν φυσικα συγχρονιζει σε αυτη τη ταχυτητα το ρουτερ.

    Το netbook ειναι διπλα στο router.
    η μέγιστη πραγματική ταχύτητα του G είναι κοντά στα 20mbps, του b ακόμα μικρότερη

    Εδώ τα έχει μαζεμένα

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι αλλα το "802.11g - 54 Mbps (2.4GHz)" μπορει να σηκωσει μεχρι 54mbps οπως λεει και στο λινκ που μου εδωσες.
    Επομενως μας κανει το b 2.4ghz για την vdsl50.

    To netbook μου εχει αυτη την ασυρματη καρτα δικτυου "Qualcomm Atheros AR9285 802.11b/g/n WiFi Adapter" οποτε λογικα υποστηριζει και το πολυποθυτο wifi n ετσι δεν ειναι?

    Και πως δηλωνω στο netbook μου οτι θελω να συνδεθει με το wifi n 2.4ghz?
    Εκτος αν συνδεεται αυτοματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 17-01-17 στις 03:35.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα το "802.11g - 54 Mbps (2.4GHz)" μπορει να σηκωσει μεχρι 54mbps οπως λεει και στο λινκ που μου εδωσες.
    Επομενως μας κανει το b 2.4ghz για την vdsl50.

    To netbook μου εχει αυτη την ασυρματη καρτα δικτυου "Qualcomm Atheros AR9285 802.11b/g/n WiFi Adapter" οποτε λογικα υποστηριζει και το πολυποθυτο wifi n ετσι δεν ειναι?

    Και πως δηλωνω στο netbook μου οτι θελω να συνδεθει με το wifi n 2.4ghz?
    Εκτος αν συνδεεται αυτοματα.
    Αν δεν έχεις επιλέξει χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις της κάρτας να συνδέεται μόνο σε b ή g, τότε θα συνδεθεί αυτόματα στην καλύτερη δυνατή λειτουργία.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα το "802.11g - 54 Mbps (2.4GHz)" μπορει να σηκωσει μεχρι 54mbps οπως λεει και στο λινκ που μου εδωσες.
    Επομενως μας κανει το b 2.4ghz για την vdsl50.

    To netbook μου εχει αυτη την ασυρματη καρτα δικτυου "Qualcomm Atheros AR9285 802.11b/g/n WiFi Adapter" οποτε λογικα υποστηριζει και το πολυποθυτο wifi n ετσι δεν ειναι?

    Και πως δηλωνω στο netbook μου οτι θελω να συνδεθει με το wifi n 2.4ghz?
    Εκτος αν συνδεεται αυτοματα.
    Διάβασε λίγο καλύτερα το λινκ

    Below is a breakdown of actual real-life average speeds you can expect from wireless routers within a reasonable distance, with low interference and small number of simultaneous clients:

    802.11b - 2-3 Mbps downstream, up to 5-6 Mbps with some vendor-specific extensions.
    802.11g - ~20 Mbps downstream
    802.11n - 40-50 Mbps typical, varying greatly depending on configuration, whether it is mixed or N-only network, the number of bonded channels, etc. Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.
    802.11ac - 70-100+ Mbps typical, higher speeds (200+ Mbps) possible over short distances without many obstacles, with newer generation 802.11ac routers, and client adapters capable of multiple streams.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα το "802.11g - 54 Mbps (2.4GHz)" μπορει να σηκωσει μεχρι 54mbps οπως λεει και στο λινκ που μου εδωσες.
    Επομενως μας κανει το b 2.4ghz για την vdsl50.
    To μισό κείμενο διάβασες. Το κομάτι που αναφέρεσαι αφορά την μέγιστη ονομαστική σύνδεσης 2 ασύρματων συσκευών μεταξύ τους.
    Όμως άλλο πράγμα είναι πόσο γρήγορα μπορούν να μιλήσουν και άλλο πόση πληροφορία μπορούν να μεταφέρουν στην ίδια μονάδα του χρόνου.
    Παρακάτω εξηγεί γιατί η πραγματική ταχύτητα του WiFi είναι πολύ μικρότερη της ονομαστικής και αναφέρει ότι στο 802.11g είναι ~20Mbps.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Netgear Nighthawk R7000
    Μετά από πολλές δοκιμές του router και της σύνδεσης... Το router του ΟΤΕ είναι χάλι :P
    Την φουλ ταχύτητα του vdsl50 αδυνατεί να την κρατήσει ακόμα και αν είσαι δίπλα στην κεραία. Θα την πιάσει για λίγα δευτερόλεπτα, αλλά ποτέ σταθερά. Αντίθετα, όταν είναι ενσύρματο, δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάτω από 4,5mb/s δε πέφτει με τίποτα! (μιλάμε πάντα για server που μπορεί να δώσει τόσο)
    Ρυθμισμένο φυσικά να εκπέμπει μόνο την "n" και χωρίς να υπάρχουν άλλες συσκευές στο χώρο που να επηρεάζουν το ασύρματο.
    Οπότε... Θα κρατηθεί μόνο για modem και θα πέσει bridge με άλλο για το routing.
    Must be a reason why Im king of my castle

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μισό κείμενο διάβασες. Το κομάτι που αναφέρεσαι αφορά την μέγιστη ονομαστική σύνδεσης 2 ασύρματων συσκευών μεταξύ τους.
    Όμως άλλο πράγμα είναι πόσο γρήγορα μπορούν να μιλήσουν και άλλο πόση πληροφορία μπορούν να μεταφέρουν στην ίδια μονάδα του χρόνου.
    Παρακάτω εξηγεί γιατί η πραγματική ταχύτητα του WiFi είναι πολύ μικρότερη της ονομαστικής και αναφέρει ότι στο 802.11g είναι ~20Mbps.
    Πως μπορω να δω με τι εχεις συνδεθει τωρα που δεν εχω vdsl router αλλα το απλο linksys wag200g adsl 2+?

    Και οχι δεν εχω πειραξει τιποτα απο τις αρχικες ρυθμησεις της ασυρματης καρτας δικτυου αλλα αν και οταν αποφασισω να μεταβω σε vdsl πως θα κανω την καρτα δικτυου να συνδεεται με το ρουτερ ασυρματα μονο με wireless n που λογικα ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη wireless που μπορω να επιλεξω?

    Δηλαδη αν συνδεθει με το vdsl router της cosmote σε wifi a ή b ή g δεν θα εχω ποτε την μεγιστη ταχυτητα κατεβασματος που δινει η vdsl 50?

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2016
    Περιοχή
    StoneCity
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    954 / 8037
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TD5336
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποτέ δεν πρέπει να μετράμε ταχύτητα σύνδεσης με wireless.
    Λόγω τεχνολογίας (CSMA/CA για όσους ασχολούνται) και φύσης δεν μπορούμε να περιμένουμε να πιάσουμε το μέγιστο της γραμμής.
    Εμπυρικά ακόμα και αν έχουμε κουμπώσει σε n στις περισσότερες περιπτωσεις θα έχουμε μία ελάχιστη απόκλυση (πολλές φορές μη αντιλύψημη) σε σχέση με το καλώδιο ακόμα και δίπλα στο router να είμαστε.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο Status της κάρτας δικτύου αναφέρεται σε ποια ταχύτητα έγινε η ασύρματη σύνδεση.
    Για να συνδεθούν 2 συσκευές σε 11n, προϋπόθεση είναι και οι 2 να την υποστηρίζουν.

    Σε 11g (για a/b δεν το συζητάμε) δεν θα έχεις ποτέ πλήρη αξιοποίηση την ταχύτητα σύνδεσης του VDSL. Το μέγιστο που θα πιάσεις σε ιδανικές συνθήκες είναι ~25Mbps.

    Στο ενσύρματο δίκτυο η επικοινωνία είναι Full Duplex, που σημαίνει ότι στην μονάδα του χρόνου (π.χ. 1 sec) μία συσκευή στέλνει και λαμβάνει ταυτόχρονα, άρα έχουμε πραγματική ταχύτητα σχεδόν ίση με την ονομαστική της μεταξύ τους σύνδεσης (100Mbps ή 1000Mbps).

    Στο ασύρματο δίκτυο η επικοινωνία είναι Half Duplex, που σημαίνει ότι στην ίδια μονάδα του χρόνου μία συσκευή είτε στέλνει είτε λαμβάνει. Άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να στέλνει λιγότερη πληροφορία από αυτή που αντιστοιχεί στην ονομαστική της σύνδεσης.

    Χοντρικά στο WiFi έχουμε πραγματικές μέγιστες ταχύτητες 50-60% της ονομαστικής και συνήθως 30-40%, χωρίς να αποκλείεται ακόμη χαμηλότερες ανάλογα το περιβάλλον που δουλεύουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να εισαι σιγουρος υπολογιζε το 1/10 της ονομαστικης. Σοβαρες ταχυτητες σε ασυρματο εχω δει μονο σε ac πρωτοκολλο

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Status της κάρτας δικτύου αναφέρεται σε ποια ταχύτητα έγινε η ασύρματη σύνδεση.
    Για να συνδεθούν 2 συσκευές σε 11n, προϋπόθεση είναι και οι 2 να την υποστηρίζουν.

    Σε 11g (για a/b δεν το συζητάμε) δεν θα έχεις ποτέ πλήρη αξιοποίηση την ταχύτητα σύνδεσης του VDSL. Το μέγιστο που θα πιάσεις σε ιδανικές συνθήκες είναι ~25Mbps.

    Στο ενσύρματο δίκτυο η επικοινωνία είναι Full Duplex, που σημαίνει ότι στην μονάδα του χρόνου (π.χ. 1 sec) μία συσκευή στέλνει και λαμβάνει ταυτόχρονα, άρα έχουμε πραγματική ταχύτητα σχεδόν ίση με την ονομαστική της μεταξύ τους σύνδεσης (100Mbps ή 1000Mbps).

    Στο ασύρματο δίκτυο η επικοινωνία είναι Half Duplex, που σημαίνει ότι στην ίδια μονάδα του χρόνου μία συσκευή είτε στέλνει είτε λαμβάνει. Άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να στέλνει λιγότερη πληροφορία από αυτή που αντιστοιχεί στην ονομαστική της σύνδεσης.

    Χοντρικά στο WiFi έχουμε πραγματικές μέγιστες ταχύτητες 50-60% της ονομαστικής και συνήθως 30-40%, χωρίς να αποκλείεται ακόμη χαμηλότερες ανάλογα το περιβάλλον που δουλεύουν.
    Δες τη φωτο.

    Τωρα ειναι συνδεδεμενο με το linksys wag200g adsl 2+ firmware 1.01.09.

    Λογικα αν θελω να συνδεθει υποχρεωτικα με wireless n mode θα επιλεξω εδω αυτο το mode ετσι δεν ειναι?


    Δεν βλεπω καπου να εχει αυτοματα την επιλογη μεγαλυτερης ταχυτητας wifi.

    Αλλα αυτο δεν λεει με τι ακριβως mode εχει συνδεθει απλα λεει το max download speed τουλαχιστον θεωρητικο αν καταλαβα καλα.

    Μα δεν μπορει να μην μπορεις να εχεις το μεγιστο της ταχυτητας κατεβασματος ακομα και με το wireless n που ειναι το τελευταιο προτοκολο ασυρματης επικοινωνιας και απ' οτι διαβαζω εχει τα καλυτερα στατιστικα οσο αφορα τα wifi γενικοτερα.

    Δεν μπορει λοιπον να το εχουν φτιαξει και να μην αντεχει τις ταχυτητες vdsl50.

    Εδω στο εξωτερικο εχουν ακομα καλυτερες ταχυτητες ιντερνετ(Βλεπε δορυφορικο) εκει τοτε δηλαδη τι θα κανει καποιος που δεν θελει να συνδεσει ενσυρματα τον υπολογιστη του?


    Απ' οτι βλεπω παντως μπορω να αλλαξω την ασυρματη καρτα δικτυου του netbook και να βαλω καποια καλυτερη αρκει να βρω σε αυτο το προτυπο συνδεσης.
    Λογικα καποια απο αυτες θα κανει. Καλα δεν λεω?
    Αν την αλλαξω και βαλω κατα λαθος αναποδα τα 2 καλωδια κεραιας υπαρει περιπτωση να καταστρεψω την καρτα δικτυου ή τον υπολογιστη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 17-01-17 στις 14:40.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είπαμε ότι πρέπει και οι 2 συσκευές να υποστηρίζουν μια ταχύτητα σύνδεσης, διαφορετικά αυτή θα γίνει στην ταχύτητα που υποστηρίζεται από την αργότερη.
    H κάρτα δικτύου που έχεις, δείχνει ότι είναι συμβατή με 11b/g/n και αυτή την στιγμή είναι συνδεδεμένη σε 11g (54Mbps), διότι πολύ απλά αυτή την ταχύτητα υποστηρίζει ο router που έχεις.
    Η ταχύτητα σύνδεσης δεν είναι η ταχύτητα που κατεβάζεις ή δουλεύεις στο δίκτυο. Διάβασε αυτά που σου γράφουμε και τα link που σου δείχνουμε.

    H επιλογή Ad Hoc που δείχνεις είναι για να συνδεθούν 2 ασύρματες συσκευές κατευθείαν μεταξύ τους. Σαν να συνέδεες 2 PC κατευθείαν με καλώδιο δικτύου και όχι μέσω router ή switch. Δεν έχει καμία σχέση με το πρωτόκολλο επικοινωνίας 802.11.

    Όσο και να μη το πιστεύεις, είναι η πραγματικότητα. Πρόκειται για τεχνολογικό περιορισμό που ισχύει σε όλο τον γαλαξία, λόγω του τρόπου λειτουργίας και των πρωτοκόλλων που λειτουργεί το WιFi.
    Αν θέλεις ταχύτητες VDSL, αναγκαστικά πας τουλάχιστον σε 11n και για σιγουριά σε 11ac. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν και ούτε μπορεί να δοθεί λύση με αναβάθμιση λογισμικού.

    Πρέπει να δεις το εγχειρίδιο του υπολογιστή σου ως προς το ποιες κάρτες δέχεται να τοποθετηθούν. Δεν κάνουν όλες.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τωρα με μπερδεψες.
    Τι ακριβως ειναι το ad hoc?

    Δηλαδη αν τα αφησω ως εχουν δεν προκειτε να εχω σωστες ταχυτητες κατεβασματος αφου θα συνδεθει με wif mode n στο vdsl cosmote router?

    Δηλαδη οσοι εχουν ποιασει vdsl50 στον υπολογιστη τους συνδέονται μονο με καλωδιο ποτε ασυρματα?


    Τι πρεπει να κανω δηλαδη για να μπορεσω να συνδεθω ασυρματα με το vdsl router και να κατεβαζω κανονικα με 40-50kbps?

    To netbook που εχω ειναι το Hewlett-Packard HP Mini 210-3000
    Φυσικα εχω και laptop lenovo g700 αλλα δεν το εχω για κατεβασμα οπως εχω το netbook.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. vdsl modem router σε adsl γραμμη
    Από netstorm στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 10:29
  2. [Other] VDSL MODEM/ROUTER ANNEX B
    Από ilvou στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-16, 06:23
  3. [Other] Αναζητηση adsl/vdsl modem/router για Forthnet
    Από No_spoon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 13:12
  4. [Other] Αγορά VDSL modem/router και λοιπές οδύσσειες.
    Από Orbiter στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 00:30
  5. VDSL modem router σε ΑDSL γραμμη
    Από BigMen2007 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 364
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 14:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας