Σελ. 368 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 348358363366367368369370373378 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.506-5.520 από 5680
  1. #5506
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ποτέ δε θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και δε γίνεται να υπάρχει απευθείας δρομολόγιο από κάθε Χ σημείο της πόλης προς κάθε ψ σημείο της.

    Το ζήτημα είναι να υπάρχουν όσο περισσότερες και καλύτερες υποδομές για ΜΜΜ και όσο περισσότερες επιλογές πέρα από αυτοκίνητο.

    Προφανώς και υπάρχουν οι σκληροπυρηνικοί που θα πάρουν το αμάξι no matter what αλλά δεν πειράζει, ας υπομείνουν ότι είναι να υπομείνουν.

    Το αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή σε μία σύγχρονη πρωτεύουσα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ctrl_Alt_Delete - Βρες μου διαδρομή με ΜΜΜ Πεύκη - Άνω Γλυφάδα που να κάνει λιγότερο από 1 ώρα που κάνω με το αμάξι και θα σε ευγνωμονώ.
    Όταν θα σε βάλουν μέγιστο όριο 30, να σταματάς σε κάθε διάβαση και φανάρι και να μπαίνεις σε σειρά πίσω από άλλα αμάξια δίνοντας προτεραιότητα σε ΟΛΑ τα σημεία χωρίς συζήτηση ίσως δε θα συμφέρει το αυτοκίνητο.

    - - - Updated - - -

    Αν βλέπεις δίπλα σου να περνάνε ποδήλατα και ΜΜΜ όσο περιμένεις, ακόμα καλύτερα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #5507
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ctrl_Alt_Delete - Βρες μου διαδρομή με ΜΜΜ Πεύκη - Άνω Γλυφάδα που να κάνει λιγότερο από 1 ώρα που κάνω με το αμάξι και θα σε ευγνωμονώ.
    Πας με λεωφορείο Μαρούσι και μετά μετρό, σίγουρα θα κοστήσει και λιγότερο από την βενζίνη, το μετρό πάει σφαίρα δεν κολλάει σε μποτιλιάρισμα.

  3. #5508
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ctrl_Alt_Delete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας με λεωφορείο Μαρούσι και μετά μετρό, σίγουρα θα κοστήσει και λιγότερο από την βενζίνη, το μετρό πάει σφαίρα δεν κολλάει σε μποτιλιάρισμα.
    Μπορεί να του κοστίσει λιγότερο, το σίγουρο είναι επίσης ότι θα πρέπει να θυσιάζει καθημερινά 3 ώρες πηγαιν-έλα με τις συγκοινωνίες. Και με την μελλοντική επέκταση του Μετρό προς Γλυφάδα, η Άνω Γλυφάδα και η Τερψιθέα έχουν μείνει εκτός του σχεδιασμού.

    Όσο δεν υπάρχουν σκέψεις και σχέδια να φτιάξουν αυτόνομη γραμμή Μετρό που θα ενώνει ΒΠ με ΝΠ χωρίς να περνάει από Ομόνοια-Σύνταγμα, το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.

  4. #5509
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να του κοστίσει λιγότερο, το σίγουρο είναι επίσης ότι θα πρέπει να θυσιάζει καθημερινά 3 ώρες πηγαιν-έλα με τις συγκοινωνίες. Και με την μελλοντική επέκταση του Μετρό προς Γλυφάδα, η Άνω Γλυφάδα και η Τερψιθέα έχουν μείνει εκτός του σχεδιασμού.

    Όσο δεν υπάρχουν σκέψεις και σχέδια να φτιάξουν αυτόνομη γραμμή Μετρό που θα ενώνει ΒΠ με ΝΠ χωρίς να περνάει από Ομόνοια-Σύνταγμα, το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χάρτης-γραμμών-Μετρό-ΗΣΑΠ-και-Τραμ-Αθήνας-2022-768x768.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  91,1 KB 
ID: 251816

    Υπάρχει και το τράμ αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να κατανοήσουν οι Αθηναίοι ότι το πολύ αυτοκίνητο βλάπτει και τους ίδιους.

  5. #5510
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ctrl_Alt_Delete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χάρτης-γραμμών-Μετρό-ΗΣΑΠ-και-Τραμ-Αθήνας-2022-768x768.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  91,1 KB 
ID: 251816

    Υπάρχει και το τράμ αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να κατανοήσουν οι Αθηναίοι ότι το πολύ αυτοκίνητο βλάπτει και τους ίδιους.
    Το Τραμ δεν πάει Άνω Γλυφάδα. Ή λεωφορείο (154, 124) ή αυτοκίνητο. Και το Τραμ δεν είναι φιλοσοφίας Μετρό.

    Το ότι η πολλή χρήση του αυτοκινήτου βλάπτει είναι γεγονός, όσο δεν υπάρχουν σοβαρές συγκοινωνίες, θα παραμείνει μονόδρομος για πολλά χρόνια. Γιατί νομίζεις πολλοί απορρίπτουν θέσεις εργασίας που βρίσκονται μακριά από τον τόπο κατοικίας τους;

    Η άλλη λύση είναι οι εταιρίες να δίνουν κίνητρα σε εργαζόμενους να μένουν κοντά στον τόπο εργασίας τους με επιδότηση ενοικίου. Σίγα που θα το κάνουν στο Ελλάντα...

  6. #5511
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ctrl_Alt_Delete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας με λεωφορείο Μαρούσι και μετά μετρό, σίγουρα θα κοστήσει και λιγότερο από την βενζίνη, το μετρό πάει σφαίρα δεν κολλάει σε μποτιλιάρισμα.
    Είσαι θεούλης...
    Σε ευχαριστώ πολύ, αν και ξέχασες ένα πολύ σημαντικό κομμάτι διαδρομής που είναι τα τελευταία 4 χιλιόμετρα από τον σταθμό μετρό του Ελληνικού στο γραφείο αλλά εντάξει έχω backup plan να ζητήσω από το αφεντικό να έρχομαι στο γραφείο 2 φορές την εβδομάδα μιας και τις άλλες δύο θα είναι στο πήγαινε - έλα... Τι είναι στο κάτω κάτω να τρώω 3-4 ώρες την ημέρα για το πήγαινε έλα...
    Αν παραμείνει και η πυκνότητα των συρμών όπως είναι τότε θα έχω και bonus όλα τα καλά που ακολουθούν τα αραιά δρομολόγια...

    Συγγνώμη που γίνομαι λίγο σαρκαστικός και θα έχεις δίκιο αν μου πεις ας πρόσεχες που πήγες και βρήκες δουλειά τόσο μακριά από το σπίτι σου αλλά προς υπεράσπιση μου έψαξα κοντά μου αλλά δεν βρήκα κάτι και ναι επέλεξα να κάνω το ταξίδι από το να μείνω άνεργος και να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο.

  7. #5512
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Νομίζω πως το συγκεκριμένο κανάλι, θα πρέπει να παίζει στα σχολεία από το δημοτικό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #5513
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι θεούλης...
    Σε ευχαριστώ πολύ, αν και ξέχασες ένα πολύ σημαντικό κομμάτι διαδρομής που είναι τα τελευταία 4 χιλιόμετρα από τον σταθμό μετρό του Ελληνικού στο γραφείο αλλά εντάξει έχω backup plan να ζητήσω από το αφεντικό να έρχομαι στο γραφείο 2 φορές την εβδομάδα μιας και τις άλλες δύο θα είναι στο πήγαινε - έλα... Τι είναι στο κάτω κάτω να τρώω 3-4 ώρες την ημέρα για το πήγαινε έλα...
    Αν παραμείνει και η πυκνότητα των συρμών όπως είναι τότε θα έχω και bonus όλα τα καλά που ακολουθούν τα αραιά δρομολόγια...

    Συγγνώμη που γίνομαι λίγο σαρκαστικός και θα έχεις δίκιο αν μου πεις ας πρόσεχες που πήγες και βρήκες δουλειά τόσο μακριά από το σπίτι σου αλλά προς υπεράσπιση μου έψαξα κοντά μου αλλά δεν βρήκα κάτι και ναι επέλεξα να κάνω το ταξίδι από το να μείνω άνεργος και να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο.
    Προσωπικά μου είχε χαλάσει και εμένα το αυτοκίνητο πολύ καιρό και με ένα εισιτήριο 24ώρου δεν κοστίζει πολύ γύρω στα 4 ευρώ μπορούσαν να κάνω άπειρες διαδρομές μέσα σε μια μέρα με όλα τα μέσα.

  9. #5514
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι θεούλης...
    Σε ευχαριστώ πολύ, αν και ξέχασες ένα πολύ σημαντικό κομμάτι διαδρομής που είναι τα τελευταία 4 χιλιόμετρα από τον σταθμό μετρό του Ελληνικού στο γραφείο αλλά εντάξει έχω backup plan να ζητήσω από το αφεντικό να έρχομαι στο γραφείο 2 φορές την εβδομάδα μιας και τις άλλες δύο θα είναι στο πήγαινε - έλα... Τι είναι στο κάτω κάτω να τρώω 3-4 ώρες την ημέρα για το πήγαινε έλα...
    Αν παραμείνει και η πυκνότητα των συρμών όπως είναι τότε θα έχω και bonus όλα τα καλά που ακολουθούν τα αραιά δρομολόγια...

    Συγγνώμη που γίνομαι λίγο σαρκαστικός και θα έχεις δίκιο αν μου πεις ας πρόσεχες που πήγες και βρήκες δουλειά τόσο μακριά από το σπίτι σου αλλά προς υπεράσπιση μου έψαξα κοντά μου αλλά δεν βρήκα κάτι και ναι επέλεξα να κάνω το ταξίδι από το να μείνω άνεργος και να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο.
    Εδω ο περιφερειακος επρεπε να βγαινει Γλυφαδα, και καθεστε και μιλατε για τις ελλειψεις στα ΜΜΜ
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #5515
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που γίνομαι λίγο σαρκαστικός και θα έχεις δίκιο αν μου πεις ας πρόσεχες που πήγες και βρήκες δουλειά τόσο μακριά από το σπίτι σου αλλά προς υπεράσπιση μου έψαξα κοντά μου αλλά δεν βρήκα κάτι και ναι επέλεξα να κάνω το ταξίδι από το να μείνω άνεργος και να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο.
    Πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα, και αρκετοί (όχι όλοι ασφαλώς) μετακομίζουν πιο κοντά στη δουλειά τους για να το λύσουν.

  11. #5516
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #5517
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το συγκεκριμένο κανάλι, θα πρέπει να παίζει στα σχολεία από το δημοτικό.
    Τον παρακολουθώ πολύ καιρό, είναι ωραίος ο τύπος.

    Επίσης, RMtransit για θέματα ΜΜΜ.

    https://www.youtube.com/@RMTransit
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  13. #5518
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα πρέπει σιγά σιγά να κατανοήσουμε πως δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση, ούτε καν ηθική, που να επιβάλλει την κατάληψη των πόλεων από αυτοκίνητα.

    Τα "πως θα πάω ρε μεγάλε στη δουλειά μου" και οι λοιπές μαγκιές, των σκληροπυρηνικών, δεν πρέπει να ορίζουν την καθημερινότητα των μεγαλουπόλεων.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #5519
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To πρόβλημα στην Αθήνα/Αττική, είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να πας στον άξονα Βορρά-Νότου (χοντρικά) παρά από 2.5 δρόμους (ποτάμι, Συγγρού-Κηφισίας -με όποιον τρόπο φτάσει από τη μία στην άλλη- και Μεσογείων).

    Ε, αυτοί οι 2.5 δρόμοι δεν φτάνουν ούτε σαν αστείο και δημιουργούνται τα μύρια όσα. Η Αττ. Οδός δημιουργεί περισσοτερα προβλήματα από όσα λύνει, δυστυχώς (λογικό, από τη στιγμή που οι περισσότερες είσοδοι/έξοδοί της είναι μέσα σε φουλ πηγμένες περιοχές).

    Το να μην πάρεις αυτοκίνητο, είναι μια κουβέντα εύκολη μεν, αλλά σαν υλοποίηση εξαιρετικά ζόρικη. Ναι, έχω να πάρω αμάξι για να βγω "κέντρο" ούτε ξέρω πόσα χρόνια (αλλά έχω μετρό σε 5-10' το πολύ), αλλά στη δουλειά πρέπει να είμαι με το αυτοκίνητο (λόγω ιδιαιτεροτήτων) κι ας είναι ο σταθμός (όπως και στις προηγούμενες) αντίστοιχα στα 5'.

    Μεταφορές/Τροφοδοσίες (τί να κάνουμε...αφού δεν τις κάνουμε υποχρεωτικά μέχρι τις 7 το πρωί όπως κάποτε επί ΟΑ)/Τουρισμός (τεράστιο γμσι, αν βάλεις και το λιμάνι μέσα)/πόσα ακόμα που τα ανεπαρκή Μέσα δεν καλύπτουν, δημιουργούν τεράστιο ζήτημα.

    Εννοείται πως υπάρχει κόσμος που δεν έχει τον παραμικρό λόγο να παίρνει αυτοκίνητο και απλά "καμαρώνει", αλλά δεν νομίζω πως είναι τόσο μεγάλο ποσοστό. Οι ταρίφες, ας πούμε, πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα δημιουργούν (κάνει μπαμ όποτε απεργούν).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #5520
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει σιγά σιγά να κατανοήσουμε πως δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση, ούτε καν ηθική, που να επιβάλλει την κατάληψη των πόλεων από αυτοκίνητα.

    Τα "πως θα πάω ρε μεγάλε στη δουλειά μου" και οι λοιπές μαγκιές, των σκληροπυρηνικών, δεν πρέπει να ορίζουν την καθημερινότητα των μεγαλουπόλεων.
    Αυτα τα καθοριζουν οι πολιτικοι μα τους νομους τους. Αυτο το Riviera Tower πώς θα εξυπηρετειται τοσος κοσμος το εχει σκεφτει κανεις?
    Τα αυτοκινητα πως θα μπαινοβγαινουν στο κτιριο?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

Σελ. 368 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 348358363366367368369370373378 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας