Σελ. 80 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 5680
  1. #1186
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ηξερα οτι υπαρχει επασφαλιστρο για ηλικιωμενους.Απο οτι ειδα βεβαια ειναι για 70+ αλλα δεν παυει να υπαρχει.
    και ομως τα 30 χρονια χωρις ατυχημα δεν παυει να ειναι μια στατιστικη .
    Κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα που εξετάζει παραμέτρους, υπάρχουν εταιρείες που διαφοροποιούν τα ασφάλιστρα και με περισσότερες ηλικιακές κατηγορίες και έτσι άλλη τιμή να έχει κάποιο 29 χρονών άλλη κάποιος 35, 48 κ.ο.κ. και υπάρχουν άλλες που διαφοροποιούν ελάχιστα τα ασφάλιστρα τους σε σχέση με την ηλικία, άλλες που δεν ασφαλίζουν καθόλου νεαρούς ή ηλικιωμένους κλπ, είναι ανάλογα τι κινδύνους είναι διατεθειμένη να πάρει μια εταιρεία.

    Πέραν των στατιστικών πάντως, από καθαρά δική μου εμπειρία οι ηλικιωμένοι είναι πιθανότερο να εμπλακούν σε ατύχημα απλώς επειδή συνήθως οδηγούν συντηρητικά και με χαμηλές ταχύτητες τα ατυχήματα αυτά δεν είναι συνήθως σοβαρά.

  2. #1187
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα που εξετάζει παραμέτρους, υπάρχουν εταιρείες που διαφοροποιούν τα ασφάλιστρα και με περισσότερες ηλικιακές κατηγορίες και έτσι άλλη τιμή να έχει κάποιο 29 χρονών άλλη κάποιος 35, 48 κ.ο.κ. και υπάρχουν άλλες που διαφοροποιούν ελάχιστα τα ασφάλιστρα τους σε σχέση με την ηλικία, άλλες που δεν ασφαλίζουν καθόλου νεαρούς ή ηλικιωμένους κλπ, είναι ανάλογα τι κινδύνους είναι διατεθειμένη να πάρει μια εταιρεία.

    Πέραν των στατιστικών πάντως, από καθαρά δική μου εμπειρία οι ηλικιωμένοι είναι πιθανότερο να εμπλακούν σε ατύχημα απλώς επειδή συνήθως οδηγούν συντηρητικά και με χαμηλές ταχύτητες τα ατυχήματα αυτά δεν είναι συνήθως σοβαρά.
    Η αληθεια ειναι οτι με παρακινησε να βρω πληροφοριες με ατυχηματα ηλικιες/θανατοι/αριθ.εμπλεκομενων αλλα δεν βρηκα κατι σοβαρο.Δυστηχως απο δικες μου εμπειριες <25 και >70 ειναι επικινδυνοι .

  3. #1188
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι με παρακινησε να βρω πληροφοριες με ατυχηματα ηλικιες/θανατοι/αριθ.εμπλεκομενων αλλα δεν βρηκα κατι σοβαρο.Δυστηχως απο δικες μου εμπειριες <25 και >70 ειναι επικινδυνοι .
    Η λίστα με τις παραμέτρους μπορεί να είναι ατελείωτη αν και οι περισσότερες ασφαλιστικές δεν βγάζουν τόσο προσωποποιημένα ασφάλιστρα.
    Μπορεί να αυξηθεί το ασφάλιστρο λόγω της μάρκας του αυτοκινήτου (χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα rallie 106 1.6 που κατά 90% θα έχει πολύ ακριβότερο ασφάλιστρο από ένα άλλο 1600άρι), γιατί θεωρείται ότι κάποιος που παίρνει sport εκδόσεις οδηγάει και πιο ριψοκίνδυνα.
    Κάποιος που έχει μικρά παιδιά θεωρείται ότι οδηγάει πιο προσεκτικά από έναν εργένη.
    Ακόμα και το χρώμα του αυτοκινήτου (στο εξωτερικό, δεν έχω υπόψιν στην Ελλάδα να συμβαίνει κάτι τέτοιο) μπορεί να θεωρηθεί δείκτης κινδύνου (το κόκκινο ας πούμε μπορεί να θεωρηθεί ότι το επιλέγουν πιο ριψοκίνδυνοι οδηγοί)

    Στην πράξη στην Ελλάδα όπως είπα υπάρχουν μερικά βασικά πακέτα συνήθως που αποτυπώνουν ένα μέσο κίνδυνο, εξαιρούν τελείως κάποιους κινδύνους που δεν τους θεωρούν αποδεκτούς, (ηλικία οδηγού, ηλικία οχήματος κλπ) είτε τελείως είτε σε κάποιες καλύψεις και διαφοροποιούν κυρίως τα ασφάλιστρα τους βάσει γεωγραφικής περιοχής, ηλικίας μερικές, κυβισμό.

  4. #1189
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να αυξηθεί το ασφάλιστρο λόγω της μάρκας του αυτοκινήτου (χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα rallie 106 1.6 που κατά 90% θα έχει πολύ ακριβότερο ασφάλιστρο από ένα άλλο 1600άρι), γιατί θεωρείται ότι κάποιος που παίρνει sport εκδόσεις οδηγάει και πιο ριψοκίνδυνα.
    Αυτό είναι πολύ σωστό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #1190
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λίστα με τις παραμέτρους μπορεί να είναι ατελείωτη αν και οι περισσότερες ασφαλιστικές δεν βγάζουν τόσο προσωποποιημένα ασφάλιστρα.
    Μπορεί να αυξηθεί το ασφάλιστρο λόγω της μάρκας του αυτοκινήτου (χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα rallie 106 1.6 που κατά 90% θα έχει πολύ ακριβότερο ασφάλιστρο από ένα άλλο 1600άρι), γιατί θεωρείται ότι κάποιος που παίρνει sport εκδόσεις οδηγάει και πιο ριψοκίνδυνα.
    Κάποιος που έχει μικρά παιδιά θεωρείται ότι οδηγάει πιο προσεκτικά από έναν εργένη.
    Ακόμα και το χρώμα του αυτοκινήτου (στο εξωτερικό, δεν έχω υπόψιν στην Ελλάδα να συμβαίνει κάτι τέτοιο) μπορεί να θεωρηθεί δείκτης κινδύνου (το κόκκινο ας πούμε μπορεί να θεωρηθεί ότι το επιλέγουν πιο ριψοκίνδυνοι οδηγοί)

    Στην πράξη στην Ελλάδα όπως είπα υπάρχουν μερικά βασικά πακέτα συνήθως που αποτυπώνουν ένα μέσο κίνδυνο, εξαιρούν τελείως κάποιους κινδύνους που δεν τους θεωρούν αποδεκτούς, (ηλικία οδηγού, ηλικία οχήματος κλπ) είτε τελείως είτε σε κάποιες καλύψεις και διαφοροποιούν κυρίως τα ασφάλιστρα τους βάσει γεωγραφικής περιοχής, ηλικίας μερικές, κυβισμό.
    Hλικια οδηγου και ηλικια αυτοκινητου υπολογιζονται.
    Αμα παιξεις με καποιες ονλαιν φορμες θα το δεις.
    Παλιοτερα ειχα συμπληρωσει λαθος την ηλικια του αυτοκινητου μου(ειχα βαλει 2016 αντι 2006) και απορουσα γιατι μου εμφανιζε το ασφαλιστρο πιο φτηνο απ'οτι την προηγουμενη φορα(15 μερες πριν) που ειχα δοκιμασει. Οσο αυξανεται η παλαιοτητα,αυξανεται το ασφαλιστρα.
    Επισης, συνηθως απο την 10ετια και υστερα, οι εταιρειες αυτοματα εξαιρουν τα παλια αυτοκινητα απο καποια ακριβα προγραμματα(δοκιμασμενο σε AIG και Allianz).

  6. #1191
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πολύ σωστό.
    Πρόσφατα πήγα για να ασφαλίσω ένα μεταχειρισμένο που αγόρασα.
    Σε κάποια φάση κι ενώ κοιτούσαμε διαφορετικές ασφαλιστικές, μου λέει πως μια ασφαλιστική (δεν θυμάμαι τώρα πια) δεν καλύπτει μοντέλα Seat Ibiza ή Leon
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #1192
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    ...μήπως επειδή είναι γρήγορα?

  8. #1193
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μήπως επειδή είναι γρήγορα?
    όχι, επειδή οι οδηγοί τους νομίζουν ότι είναι γρήγορα τα κάρα τους
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #1194
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι, επειδή οι οδηγοί τους νομίζουν ότι είναι γρήγορα τα κάρα τους
    Κάγκουρες τους λένε και εξ'αιτίας του την πληρώνουν οι υπόλοιποι
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #1195
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα πήγα για να ασφαλίσω ένα μεταχειρισμένο που αγόρασα.
    Σε κάποια φάση κι ενώ κοιτούσαμε διαφορετικές ασφαλιστικές, μου λέει πως μια ασφαλιστική (δεν θυμάμαι τώρα πια) δεν καλύπτει μοντέλα Seat Ibiza ή Leon
    Εμενα μου ειπαν απο καποια ασφαλιστικη οτι επειδη εχω προκαλεσει ατυχημα, δε με ασφαλιζουν!
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  11. #1196
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου ειπαν απο καποια ασφαλιστικη οτι επειδη εχω προκαλεσει ατυχημα, δε με ασφαλιζουν!
    Ενδιαφέρον αυτό, άραγε τους το επιτρέπει η νομοθεσία;
    Spoiler:
    Μάλλον είδαν το username σου
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #1197
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον αυτό, άραγε τους το επιτρέπει η νομοθεσία;
    Spoiler:
    Μάλλον είδαν το username σου

  13. #1198
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον αυτό, άραγε τους το επιτρέπει η νομοθεσία;
    Spoiler:
    Μάλλον είδαν το username σου
    Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλλει σε μια ασφαλιστική να ασφαλίσει κάποιον κίνδυνο με το ζόρι.
    Δεν ξέρω πάντως καμία που να μην ασφαλίζει όχημα για ένα μόνο ατύχημα.

  14. #1199
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Νομίζω οτι ειναι υποχρεωτικό να σε ασφαλίσουν όσα ατυχήματα και αν έχεις κάνει! Τουλάχιστον για την υποχρεωτική αστική ευθύνη. Απο εκει και πέρα διαμορφώνουν το ασφάλιστρο ψηλότερα αν έχεις κάνει κάποια ατυχήματα. Επίσης μπορεί να μή σου κάνουν μεικτή.

  15. #1200
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι ειναι υποχρεωτικό να σε ασφαλίσουν όσα ατυχήματα και αν έχεις κάνει! Τουλάχιστον για την υποχρεωτική αστική ευθύνη. Απο εκει και πέρα διαμορφώνουν το ασφάλιστρο ψηλότερα αν έχεις κάνει κάποια ατυχήματα. Επίσης μπορεί να μή σου κάνουν μεικτή.
    Δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, τουλάχιστον δεν τον ξέρω εγώ.
    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να ασφαλίζουν όλες τις ηλικίες, όλες τις περιοχές και όλα τα αυτοκίνητα.
    Και όμως υπάρχουν εταιρείες που δεν ασφαλίζουν ολόκληρες γεωγραφικές περιοχές, εταιρίες που δεν ασφαλίζουν αμάξια παλαιότερα από κάποια έτη, εταιρίες που δεν ασφαλίζουν άτομα πάνω από μια ηλικία κ.ο.κ.

Σελ. 80 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας