Σελ. 157 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 137147152155156157158159162167177 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.341-2.355 από 5680
  1. #2341
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αλήθεια, τί συμβαίνει τώρα στην διαδικασία απόκτησης διπλώματος;
    Στις μέρες μου (έβγαλα δίπλωμα πίσω στο '94), η νόρμα ήταν να σκάσεις το μπαχτσισι σου, ασχέτως οδηγικής ικανοτητας, σε σημείο μάλιστα που ξέρω αρκετές περιπτώσεις που κάποιος κόπηκε, χωρίς να κάνει λάθος, μόνο και μόνο επειδή δεν είχε φέρει λαδάκι μαζί του.
    Τα τελευταία χρόνια τί ισχύει;

  2. #2342
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, τί συμβαίνει τώρα στην διαδικασία απόκτησης διπλώματος;
    Στις μέρες μου (έβγαλα δίπλωμα πίσω στο '94), η νόρμα ήταν να σκάσεις το μπαχτσισι σου, ασχέτως οδηγικής ικανοτητας, σε σημείο μάλιστα που ξέρω αρκετές περιπτώσεις που κάποιος κόπηκε, χωρίς να κάνει λάθος, μόνο και μόνο επειδή δεν είχε φέρει λαδάκι μαζί του.
    Τα τελευταία χρόνια τί ισχύει;
    Και εγώ 93-94 πήρα δίπλωμα, δεν θυμάμαι ακριβώς, και λαδάκι δεν έδωσα.

  3. #2343
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη μαλακία του οδηγού του σήμερα δεν βλέπω στην εξίσωση...
    αυτη δεν ειναι μεταβλητη , ειναι σταθερά
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #2344
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθεί ότι τα αυτοκίνητα είναι παλιά και κακοσυντηρημένα...
    Το παλιό δεν παίζει κανένα ρόλο, αν συντηρείται τακτικά, σωστά, σχολαστικά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #2345
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, τί συμβαίνει τώρα στην διαδικασία απόκτησης διπλώματος;
    Στις μέρες μου (έβγαλα δίπλωμα πίσω στο '94), η νόρμα ήταν να σκάσεις το μπαχτσισι σου, ασχέτως οδηγικής ικανοτητας, σε σημείο μάλιστα που ξέρω αρκετές περιπτώσεις που κάποιος κόπηκε, χωρίς να κάνει λάθος, μόνο και μόνο επειδή δεν είχε φέρει λαδάκι μαζί του.
    Τα τελευταία χρόνια τί ισχύει;
    Το 2009 πήρα το δικό μου δίπλωμα με την 1η χωρίς λάδωμα. Η κοπέλα που έδινε πριν από μένα (από την ίδια σχολή) κόπηκε από δικά της λάθη.
    Νομίζω πως ο πιο καθοριστικός παράγοντας είναι ο εκπαιδευτής. Αν δει να μπροστά στα μάτια του να αδικείται ένας μαθητής του και παρόλα αυτά κάνει την πάπια (για δημόσιες σχέσεις? γιατί είναι κότα?) τότε απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Έχω ακούσει πάντως και για εκπαιδευτές που έχουν κάνει μανούρα επειδή κόπηκε μαθητής τους και τελικά τον δικαίωσαν.

    Τον δικό μου πάντως τον είχα ρωτήσει από το 1ο μάθημα και μου είχε πει "μη σκέφτεσαι το λάδωμα, αν τα κάνεις όλα σωστά θα περάσεις". Δεν ξέρω όμως τι παίζεται από πίσω π.χ. γνωριμίες, άκρες, κλπ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #2346
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πρόσφατα που έδωσα για να πάω στην μεγαλύτερη κατηγορία για μηχανή, δεν υπήρχε κάτι για να λαδώσεις, μάλιστα ο εκπαιδευτής ήταν κάθετα αρνητικός σε κάποιο παλικάρι που τον ρώτησε.
    Το μόνο που είχε ήταν όταν πήγαμε εκεί και είδε τους εξεταστές πως κάποιος θα κοπεί σήμερα γιατί αυτός που ήταν εξεταστής πάντα έτσι κάνει.
    Ο πρώτος που ξεκίνησε κόπηκε για ηλίθιο λόγο αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν λόγος, εγώ 3-4ος στην σειρά ξεκίνησα αλλά επειδή είχε υγρασία θάμπωσε το κράνος με αποτέλεσμα να μην βλέπω, έκανα φυσικά βλακεία, έδωσε το οκ να ξαναπεράσω με ελαφρός ανοιχτό το κράνος, είχε πιάσει τον στόχο του εκείνη την μέρα

    Δεν πιστεύω πως κάποιος μπορεί να τα κάνει όλα σωστά, πάντα κάτι θα κάνει λίγο λάθος, όποτε εκεί είναι στο χέρι του εξεταστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 20-04-18 στις 12:01.

  7. #2347
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αυτό που εννοώ με το λάδωμα είναι ότι τα πρώτα μαθήματα/παραδείγματα οδήγησης τα παίρνεις από τον πατέρα σου, με ότι σημαίνει αυτό (σφήνες, μη τήρηση προτεραιότητας, stop, πορτοκαλί στα παλαιότερα των υποδημάτων, κτλ). Αν βάλεις μέσα στην εξίσωση και τυχόν λαδάκι, έχεις νέα γενιά οδηγών, έτοιμη για "ομορφιές" στον δρόμο με το καλημέρα.

  8. #2348
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα που δίνω για Γ σύντομα πάντως ο δάσκαλος μου είπε ότι πλέον δεν χρηματίζονται. Παλιά προ 2000 έκανες μισή ώρα μάθημα (κυριολεκτικά), λάδωνες, έκανες 50 μέτρα πορεία και έπαιρνες δίπλωμα φορτηγού κιόλας.
    Packets: Lost in the intrawebs

  9. #2349
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που εννοώ με το λάδωμα είναι ότι τα πρώτα μαθήματα/παραδείγματα οδήγησης τα παίρνεις από τον πατέρα σου, με ότι σημαίνει αυτό (σφήνες, μη τήρηση προτεραιότητας, stop, πορτοκαλί στα παλαιότερα των υποδημάτων, κτλ). Αν βάλεις μέσα στην εξίσωση και τυχόν λαδάκι, έχεις νέα γενιά οδηγών, έτοιμη για "ομορφιές" στον δρόμο με το καλημέρα.
    Η δική μου εμπειρία είναι πως οι οδηγοί που έχουν βγει στο δρόμο τα τελευταία 20 χρόνια είναι πολύ πιο συνετοί και πολύ λιγότερο αγενείς σε σύγκριση με την τιμημένη γενιά του ΠΑΣΟΚ. Οπότε ελπίζω πως και στα παιδιά τους θα περάσει η ίδια κουλτούρα.
    Το λάδωμα σίγουρα μειώνεται παρά αυξάνεται πάντως.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #2350
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα που δίνω για Γ σύντομα πάντως ο δάσκαλος μου είπε ότι πλέον δεν χρηματίζονται. Παλιά προ 2000 έκανες μισή ώρα μάθημα (κυριολεκτικά), λάδωνες, έκανες 50 μέτρα πορεία και έπαιρνες δίπλωμα φορτηγού κιόλας.
    Tρεις φορες εχω δωσει μεσα σε 28 χρονια (Β-Γ-Ε) ποτε δεν χρειαστηκε να λαδωσω.
    Διορθωση, τεσσερις φορες, στο Γ κοπηκα και ξαναεδωσα.
    Οταν εδινα για Ε ημουν ο μοναδικος εξεταζομενος. Ειχα ηδη 22 χρονια διπλωμα(Γ) και η εξεταση κρατησε μονο 20-25 λεπτα αντι των 45 που συνηθιζεται. Με το που ειδε τον εξεταστη ο δασκαλος ,ειπε θα τελειωσουμε γρηγορα,αυτος κοιταει τα πολυ βασικα.ΠΕΙ ειχα ηδη ,οποτε ηταν κυριολεκτικα ξεπετα.
    Αντιστοιχα υπαρχει αλλος εξεταστης(στα επαγγελματικα) που στηνει παγιδα στους υποψηφιους.
    Τους λεει να στριψουν σε δρομο που εχει μισοκρυμμενο σημα απαγορευσης για φορτηγα.
    Στην περιοχη μας ειναι λιγο δυσκολο να λαδωσεις(υπαρχουν φημες βεβαια) , αλλα επικρατει διχονοια και αλληλοκαρφωματα αναμεσα στις σχολες ,οποτε φοβουνται. Ειδικα αυτοι που ανοιξαν σχολες τα τελευταια 15-20 χρονια ειναι πολυ τυπικοι.

    Στα θετικα ειναι οτι δεν ξερεις σε ποιον εξεταστη θα πεσεις. Και οι ιδιοι το μαθαινουν τελευταια στιγμη.
    Παλιοτερα που εξεταζαν παντα οι ιδιοι ,γινοταν πολλα.

  11. #2351
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Σήμερα η Τροχαία εδέησε ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ και άρχισε να γράφει όσους παραβιάζουν την ΛΕΑ στην Αθηνών-Λαμίας.

    Το κάνει συγγενικό μου πρόσωπο συστηματικά, και θα χαιρόμουν πολύ να την έγραφαν.

    Πρέπει να μπει μια κάμερα στο ύψος της εισόδου στην Α.Ο, από εκεί και κάτω, η ΛΕΑ παραβιάζεται ασύστολα.

    Μόλις αρχίσουν να καταφθάνουν τα πρώτα πρόστιμα στο σπίτι ή στην Εφορία, θα το μάθουν το μάθημά τους και θα περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό το φαινόμενο

  12. #2352
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα η Τροχαία εδέησε ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ και άρχισε να γράφει όσους παραβιάζουν την ΛΕΑ στην Αθηνών-Λαμίας.

    Το κάνει συγγενικό μου πρόσωπο συστηματικά, και θα χαιρόμουν πολύ να την έγραφαν.

    Πρέπει να μπει μια κάμερα στο ύψος της εισόδου στην Α.Ο, από εκεί και κάτω, η ΛΕΑ παραβιάζεται ασύστολα.

    Μόλις αρχίσουν να καταφθάνουν τα πρώτα πρόστιμα στο σπίτι ή στην Εφορία, θα το μάθουν το μάθημά τους και θα περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό το φαινόμενο
    σιγα μην μαθουν το μαθημα τους.Το κρατος θα βριζουν και την αστυνομια.

  13. #2353
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Οι εξεταστές χρηματίζονται, απλά όχι όλοι. Οι σχολές γνωρίζουν και σου λένε. Δυστυχώς.

  14. #2354
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Χτες το απόγευμα οδηγούσα στην Παλιά Εθνική Οδό Αθηνών - Θηβών για Βίλλια στο κομμάτι που λόγω των νεροποντών στην Μάνδρα έχει μείνει σε αρκετά σημεία με μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας. Σε αυτά τα κομμάτια έχουν τοποθετηθεί φωτεινοί σηματοδότες που σταματούν την κυκλοφορία στο ένα ρεύμα για να κινηθεί το άλλο,. Και όμως και σε αυτό το κομμάτι που ξέρεις πως δεν έχει χώρο για δύο αυτοκίνητα σε δύο από τα φανάρια αρκετοί ανεγκέφαλοι τα παραβίαζαν με το έτσι θέλω. Τελικά αυτό που μας λείπει είναι ο σεβασμός στην ζωή του άλλου και την δικιά μας. Ή ότι μερικοί χρειάζονται έναν τροχονόμο στην θέση του συνοδηγού.

  15. #2355
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το νέο νομοσχέδιο για την απόκτηση αδειών οδήγησης είναι άλλος ένας επικίνδυνος και ανεφάρμοστος λαϊκισμός.

    Κλασικότατος σύριζα δηλαδή.



    ΥΓ: Ένα απλό παράδειγμα:

    Δεν αστυνομεύονται καν τα θεμελιώδη-στοιχειώδη, και θα αστυνομευθούν οι 100 ώρες οδήγηση υπό συνοδεία, 10 εκ των οποίων βράδι;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 157 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 137147152155156157158159162167177 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας