Σελ. 142 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.116-2.130 από 5680
  1. #2116
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε και εγώ συμφωνώ με τα σαμαράκια των... άλλων (αν και δεν είμαι χαμηλωμένος), αλλά είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς.

    @sdikr, είναι νόμιμος ο παπάκιας ή ο ΙΧής που βαράει κόφτες μπροστά απ΄το σπίτι μου επειδή έχει ευθεία και είναι κατηφόρα ;

    Δλδ πρέπει να κτυπήσει και να σκοτώσει κανένα παιδί (και να καταδικαστεί με αναστολή 2-5 έτη) για να βάλει κάποιος μυαλό ; Και πόσοι θα βάλουν ; Μόνο αυτός που θα σκοτώσει το παιδί.

    Συγγνώμη, αλλά με ανύπαρκτο κράτος και Τοπική Αυτοδιοίκηση, κάπως πρέπει να προστατεύσει την ζωή τους και των παιδιών του ο πολίτης απ΄τους κάθε λογής ούγκανους που κυκλοφορούν στους δρόμους μας. Και είναι πολλοί δυστυχώς.
    Υποθέτω το ίδιο θα λέει ο παπάκιας με τον Ιχη, αν είναι νόμιμος πχ ο τάδες, ή ας πιάσουν πρώτα εκείνον και μετά εμένα, το κλασικό πρόβλημα δηλαδή που έχουμε, για όλα φταίνε οι άλλοι, ας πιάσουν πρώτα τους άλλους και τότε και εγώ θα κάνω τα νόμιμα, μέχρι τότε, είναι όλοι οι άλλοι παράνομοι

    Προσπαθώ να είμαι σωστός πρώτα εγώ, χωρίς να κοιτάω τι κάνει ο άλλος. Μου την είπε πρόσφατα γνωστός γιατί περίμενα στο φανάρι που ήταν κόκκινο με την μηχανή. Μου λέει να αυτοί περάσανε, εσυ τι κάθεσαι;

  2. #2117
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να είμαι σωστός πρώτα εγώ, χωρίς να κοιτάω τι κάνει ο άλλος. Μου την είπε πρόσφατα γνωστός γιατί περίμενα στο φανάρι που ήταν κόκκινο με την μηχανή. Μου λέει να αυτοί περάσανε, εσυ τι κάθεσαι;

  3. #2118
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω το ίδιο θα λέει ο παπάκιας με τον Ιχη, αν είναι νόμιμος πχ ο τάδες, ή ας πιάσουν πρώτα εκείνον και μετά εμένα, το κλασικό πρόβλημα δηλαδή που έχουμε, για όλα φταίνε οι άλλοι, ας πιάσουν πρώτα τους άλλους και τότε και εγώ θα κάνω τα νόμιμα, μέχρι τότε, είναι όλοι οι άλλοι παράνομοι

    Προσπαθώ να είμαι σωστός πρώτα εγώ, χωρίς να κοιτάω τι κάνει ο άλλος. Μου την είπε πρόσφατα γνωστός γιατί περίμενα στο φανάρι που ήταν κόκκινο με την μηχανή. Μου λέει να αυτοί περάσανε, εσυ τι κάθεσαι;
    Συμφωνώ με την λογική σου, αλλά απάντηση στο πως θα προστατεύσεις τα παιδιά σου ή τα ανίψια σου σε μια τέτοια περίπτωση δεν μου βρήκες. Περιμένεις να γίνει το κακό ; Απ' την άλλη μπορεί να θεωρείς ότι δεν σε αφορά το ζήτημα (δλδ δεν θα τύχει σε κάποιον δικό σου).

    Το να βγεις να τσαμπουκαλευτείς στα μ@λ@κισμένα ή να κάνεις επίκληση στο... φιλότιμό τους δεν πιάνει, το έχουμε επιχειρήσει, άσε που μπορεί να προκαλέσουν φθορά στα ΙΧ της γειτονιάς σε αντίποινα ή να το κάνουν επίτηδες μετά (το πάνω-κάτω).

    Υπάρχει συγκεκριμένος με μότο κρος ο οποίος το κάνει συνέχεια πάνω-κάτω το καλοκαίρι για να σπάσει τα νεύρα των κατοίκων προφανώς, από που και ως που είμαι υποχρεωμένος να ανέχομαι τον κάθε ψυχανώμαλο με την κομμένη εξάτμιση που δεν έχει διαφορετικό τρόπο να εκτονωθεί ;

    Σε γειτονιές που υπάρχουν αστυνομικοί, γνωρίζουν και δεν πατάνε.

  4. #2119
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με την λογική σου, αλλά απάντηση στο πως θα προστατεύσεις τα παιδιά σου ή τα ανίψια σου σε μια τέτοια περίπτωση δεν μου βρήκες. Περιμένεις να γίνει το κακό ; Απ' την άλλη μπορεί να θεωρείς ότι δεν σε αφορά το ζήτημα (δλδ δεν θα τύχει σε κάποιον δικό σου).

    Το να βγεις να τσαμπουκαλευτείς στα μ@λ@κισμένα ή να κάνεις επίκληση στο... φιλότιμό τους δεν πιάνει, το έχουμε επιχειρήσει, άσε που μπορεί να προκαλέσουν φθορά στα ΙΧ της γειτονιάς σε αντίποινα ή να το κάνουν επίτηδες μετά (το πάνω-κάτω).

    Υπάρχει συγκεκριμένος με μότο κρος ο οποίος το κάνει συνέχεια πάνω-κάτω το καλοκαίρι για να σπάσει τα νεύρα των κατοίκων προφανώς, από που και ως που είμαι υποχρεωμένος να ανέχομαι τον κάθε ψυχανώμαλο με την κομμένη εξάτμιση που δεν έχει διαφορετικό τρόπο να εκτονωθεί ;

    Σε γειτονιές που υπάρχουν αστυνομικοί, γνωρίζουν και δεν πατάνε.
    Τα σαμαράκια (τα παράνομα μην ξεχνάμε) αυτόν με την cross δεν θα τον κάνουν κάτι, μπορεί να το γουστάρει πιο πολύ μάλιστα, αυτούς με την κομμένη εξάτμιση παλι δεν θα τους κάνουν κατί, αντί να μπαίνουν και να σκάνε την 3 θα σκάνε την 1η.
    Εσυ τι κέρδισες λοιπόν με τα σαμαρακια;


    Εγω θα πήγαινα σε κάτι πιο δραστικό, φράκτη, καρφιά, μυδράλιο.

    Αστυνομία έχετε δοκιμάσει; (πρόσφατα όχι αν είχανε δοκιμάσει κάποιο πριν 30 χρονιά) αν μη τι άλλο θα μπορούσε να γίνει κάτι νόμιμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-03-18 στις 00:38.

  5. #2120
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πήγαινα σε κάτι πιο δραστικό, φράκτη, καρφιά, μυδράλιο.

    Αστυνομία έχετε δοκιμάσει; (πρόσφατα όχι αν είχανε δοκιμάσει κάποιο πριν 30 χρονιά) αν μη τι άλλο θα μπορούσε να γίνει κάτι νόμιμα
    Θα του πεις κάτσε περίμενε να φωνάξω τους αστυνομικούς ;

    Πάντως οι υπόλοιπες λύσεις που αναφέρεις, είναι πολύ κοντά όταν είσαι καλοκαίρι, με τα πάντα ορθάνοιχτα, είσαι κουρασμένος, θέλεις να κοιμηθείς και ο άλλος βρίσκει την ευκαιρία να εκτονωθεί !
    Δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη, το πρόβλημα με τα μηχανάκια με τις κομμένες εξατμίσεις είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ειδικά στα νησιά το καλοκαίρι.

    Πάντως σε μια πρώτη φάση θα γίνει πρόσπαθεια νόμιμων σαμαριών μέσω Δήμου, αλλά δεν ξέρω θα προσκρούσει στον Δήμο λόγω κόστους, πάντως ορισμένοι είμαστε πρόθυμοι να το καταβάλλουμε εμείς αν είναι έτσι να βρούμε την ησυχία μας.

  6. #2121
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα του πεις κάτσε περίμενε να φωνάξω τους αστυνομικούς ;

    Πάντως οι υπόλοιπες λύσεις που αναφέρεις, είναι πολύ κοντά όταν είσαι καλοκαίρι, με τα πάντα ορθάνοιχτα, είσαι κουρασμένος, θέλεις να κοιμηθείς και ο άλλος βρίσκει την ευκαιρία να εκτονωθεί !
    Δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη, το πρόβλημα με τα μηχανάκια με τις κομμένες εξατμίσεις είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ειδικά στα νησιά το καλοκαίρι.

    Πάντως σε μια πρώτη φάση θα γίνει πρόσπαθεια νόμιμων σαμαριών μέσω Δήμου, αλλά δεν ξέρω θα προσκρούσει στον Δήμο λόγω κόστους, πάντως ορισμένοι είμαστε πρόθυμοι να το καταβάλλουμε εμείς αν είναι έτσι να βρούμε την ησυχία μας.
    Ευτυχώς μετά τις 01:00 το βράδυ σταματάνε να περνάνε απο το στενό, άντε κανένας ξεχασμένος διανομέας μόνο

  7. #2122
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς μετά τις 01:00 το βράδυ σταματάνε να περνάνε απο το στενό, άντε κανένας ξεχασμένος διανομέας μόνο
    Και σε μας σώζεται η παρτίδα γιατί το βράδυ, ειδικά μετά τις 22-23, σταματάνε.

  8. #2123
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ήθελα να το αναφέρω, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι με τον Nozomi, κι όχι με εσένα sdikr, όπως θα έπρεπε.

    Σταμάτησα σε τροχαίο στην εθνική (στο "ποτάμι") προχτές (κυριολεκτικά), γυρίζοντας από τη δουλειά.

    Πρέπει να είχε γίνει 2-3' πριν.

    Στην άσφαλτο (αρ. λωρίδα), μηχανάκιας, με το κράνος του, με τα όλα του, αλλά αυτός την πλήρωσε (δεν ασχολήθηκα με το αν έφταιγε ή όχι).

    Κατά 99% θα είναι καλά ο άνθρωπος.

    Όταν σταμάτησα, τη "διαχείριση" της κυκλοφορίας είχαν αναλάβει οι άλλοι εμπλεκόμενοι καθώς και ένας ακόμα περαστικός που είχε σταματήσει.

    Τροχαία ήρθε μετά από 20', ασθενοφόρο μετά από 45' (ίσως και περισσότερο...δεν κουνιόταν τίποτα στο δρόμο).

    Πριν την τροχαία, είχε σταματήσει τυχαία διερχόμενη μηχανή της αστυνομίας (Ζ?) και κάπως έκανε κουμάντο, όπως και τυχαία διερχόμενο ιδ. ασθενοφόρο (από αυτά που μεταφέρουν απλά κόσμο συνήθως) (οι οποίοι σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συναδέλφων τους, ήταν υποδειγματικοί στη διαχείριση της κατάστασης, καθώς και στην εκπαίδευσή τους).

    Όσο ήμουν γονατισμένος στην άσφαλτο κι εξέταζα τον χτυπημένο, 2 φορές πήγαν να με πάρουν μαζί τους, οι διερχόμενοι ελληναράδες.

    Ο 2ος, ήταν να τον πυροβολήσεις... Μηχανή, και επειδή τον χάλασε το μπλοκάρισμα της κυκλοφορίας, κάνει μανούβρα κολλημένος τέρμα αριστερά, κι όταν φτάνει στο ύψος του ατυχήματος, μπαίνει χωρίς να σταματήσει σφήνα ανάμεσα σε εμένα και τον πεσμένο στην άσφαλτο, και σε μια θεια που κι αυτή ήταν όσο αριστερά νόμιζε πως την έπαιρνε, για να χωρέσει με το ζόρι.

    Πέρασε λιγότερο από 30πόντους από εμάς, γρήγορα, κράζοντας τη θεια ότι πήγαινε αργά (σωστά...δεν πέρασε με 60-70 από δίπλα μας), κοιτάζοντας επιπλέον να δει τί έχει συμβεί κι αυτός (μη χάσει).

    Έβρισα, άσχημα.

    Δεν υπάρχει έλεος στο δρόμο, με δαύτους. Δεν υπάρχει "εκπαίδευση". Δεν υπάρχει τρόπος να τους συνετίσεις.

    Λυπάμαι, αλλά ο μόνος τρόπος είναι να τους βγάλεις μια και καλή εκτός δρόμου-κυκλοφορίας, πριν βγάλουν κόσμο εκτός.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #2124
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    petrok , επειδη μαλον το εχεις συνηθειο να βοηθας , καλο ειναι να φροντιζεις για την ασφαλεια και την δικη σου οταν τυχαινει και το κανεις στην μεση του δρομου , μην αφηνεις να σε παρασυρει το οτι μπορεις να βοηθησεις καποιον . να στελνεις καποιον-καποιους απο αυτους που μαζευονται 50-100 μετρα και πιο πριν να κοβουν την κυκλοφορια.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #2125
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήθελα να το αναφέρω, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι με τον Nozomi, κι όχι με εσένα sdikr, όπως θα έπρεπε.

    Σταμάτησα σε τροχαίο στην εθνική (στο "ποτάμι") προχτές (κυριολεκτικά), γυρίζοντας από τη δουλειά.

    Πρέπει να είχε γίνει 2-3' πριν.

    Στην άσφαλτο (αρ. λωρίδα), μηχανάκιας, με το κράνος του, με τα όλα του, αλλά αυτός την πλήρωσε (δεν ασχολήθηκα με το αν έφταιγε ή όχι).

    Κατά 99% θα είναι καλά ο άνθρωπος.

    Όταν σταμάτησα, τη "διαχείριση" της κυκλοφορίας είχαν αναλάβει οι άλλοι εμπλεκόμενοι καθώς και ένας ακόμα περαστικός που είχε σταματήσει.

    Τροχαία ήρθε μετά από 20', ασθενοφόρο μετά από 45' (ίσως και περισσότερο...δεν κουνιόταν τίποτα στο δρόμο).

    Πριν την τροχαία, είχε σταματήσει τυχαία διερχόμενη μηχανή της αστυνομίας (Ζ?) και κάπως έκανε κουμάντο, όπως και τυχαία διερχόμενο ιδ. ασθενοφόρο (από αυτά που μεταφέρουν απλά κόσμο συνήθως) (οι οποίοι σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συναδέλφων τους, ήταν υποδειγματικοί στη διαχείριση της κατάστασης, καθώς και στην εκπαίδευσή τους).

    Όσο ήμουν γονατισμένος στην άσφαλτο κι εξέταζα τον χτυπημένο, 2 φορές πήγαν να με πάρουν μαζί τους, οι διερχόμενοι ελληναράδες.

    Ο 2ος, ήταν να τον πυροβολήσεις... Μηχανή, και επειδή τον χάλασε το μπλοκάρισμα της κυκλοφορίας, κάνει μανούβρα κολλημένος τέρμα αριστερά, κι όταν φτάνει στο ύψος του ατυχήματος, μπαίνει χωρίς να σταματήσει σφήνα ανάμεσα σε εμένα και τον πεσμένο στην άσφαλτο, και σε μια θεια που κι αυτή ήταν όσο αριστερά νόμιζε πως την έπαιρνε, για να χωρέσει με το ζόρι.

    Πέρασε λιγότερο από 30πόντους από εμάς, γρήγορα, κράζοντας τη θεια ότι πήγαινε αργά (σωστά...δεν πέρασε με 60-70 από δίπλα μας), κοιτάζοντας επιπλέον να δει τί έχει συμβεί κι αυτός (μη χάσει).

    Έβρισα, άσχημα.

    Δεν υπάρχει έλεος στο δρόμο, με δαύτους. Δεν υπάρχει "εκπαίδευση". Δεν υπάρχει τρόπος να τους συνετίσεις.

    Λυπάμαι, αλλά ο μόνος τρόπος είναι να τους βγάλεις μια και καλή εκτός δρόμου-κυκλοφορίας, πριν βγάλουν κόσμο εκτός.
    Πραγματικά μπράβο σου
    Για τα υπόλοιπα Όπως είπα και πιο πάνω, δεν μπορώ να κάνω κάτι για το ότι οι άλλοι κάνουν καφριλες στον δρόμο, προσπαθώ εγώ να μην κάνω.

    *το προσπαθώ το λέω γιατί πραγματικά μερικές φορές πρέπει να ακολουθήσεις τους άλλους στην καφριλά για να μην χτυπήσεις

  11. #2126
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πετρο εισαι στο κλαδο υγειας?

    Παιδια, τι συζηταμε τωρα, την οδηγικη συμπεριφορα μας? Που για να γλιτωσουν καποιοι την κινηση πλατειας εδω πανε γκαζωμενοι σε στενο, διπλα σε σταθμο μετρο, παρκο, μπασκετακι, με νηπιαγωγειο, δημοτικο και λυκειο στο ενα τετραγωνο?
    Που αν δεν εχουμε τουλαχιστον ενα ατυχημα την εβδομαδα λεμε παλι καλα? Αποκτηνωση, και στους δρομους, και σε ποσες αλλες εκφανσεις της καθημερινοτητας.

  12. #2127
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήθελα να το αναφέρω, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι με τον Nozomi, κι όχι με εσένα sdikr, όπως θα έπρεπε.

    Σταμάτησα σε τροχαίο στην εθνική (στο "ποτάμι") προχτές (κυριολεκτικά), γυρίζοντας από τη δουλειά.

    Πρέπει να είχε γίνει 2-3' πριν.

    Στην άσφαλτο (αρ. λωρίδα), μηχανάκιας, με το κράνος του, με τα όλα του, αλλά αυτός την πλήρωσε (δεν ασχολήθηκα με το αν έφταιγε ή όχι).

    Κατά 99% θα είναι καλά ο άνθρωπος.

    Όταν σταμάτησα, τη "διαχείριση" της κυκλοφορίας είχαν αναλάβει οι άλλοι εμπλεκόμενοι καθώς και ένας ακόμα περαστικός που είχε σταματήσει.

    Τροχαία ήρθε μετά από 20', ασθενοφόρο μετά από 45' (ίσως και περισσότερο...δεν κουνιόταν τίποτα στο δρόμο).

    Πριν την τροχαία, είχε σταματήσει τυχαία διερχόμενη μηχανή της αστυνομίας (Ζ?) και κάπως έκανε κουμάντο, όπως και τυχαία διερχόμενο ιδ. ασθενοφόρο (από αυτά που μεταφέρουν απλά κόσμο συνήθως) (οι οποίοι σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συναδέλφων τους, ήταν υποδειγματικοί στη διαχείριση της κατάστασης, καθώς και στην εκπαίδευσή τους).

    Όσο ήμουν γονατισμένος στην άσφαλτο κι εξέταζα τον χτυπημένο, 2 φορές πήγαν να με πάρουν μαζί τους, οι διερχόμενοι ελληναράδες.

    Ο 2ος, ήταν να τον πυροβολήσεις... Μηχανή, και επειδή τον χάλασε το μπλοκάρισμα της κυκλοφορίας, κάνει μανούβρα κολλημένος τέρμα αριστερά, κι όταν φτάνει στο ύψος του ατυχήματος, μπαίνει χωρίς να σταματήσει σφήνα ανάμεσα σε εμένα και τον πεσμένο στην άσφαλτο, και σε μια θεια που κι αυτή ήταν όσο αριστερά νόμιζε πως την έπαιρνε, για να χωρέσει με το ζόρι.

    Πέρασε λιγότερο από 30πόντους από εμάς, γρήγορα, κράζοντας τη θεια ότι πήγαινε αργά (σωστά...δεν πέρασε με 60-70 από δίπλα μας), κοιτάζοντας επιπλέον να δει τί έχει συμβεί κι αυτός (μη χάσει).

    Έβρισα, άσχημα.

    Δεν υπάρχει έλεος στο δρόμο, με δαύτους. Δεν υπάρχει "εκπαίδευση". Δεν υπάρχει τρόπος να τους συνετίσεις.

    Λυπάμαι, αλλά ο μόνος τρόπος είναι να τους βγάλεις μια και καλή εκτός δρόμου-κυκλοφορίας, πριν βγάλουν κόσμο εκτός.
    Στο cpr training πάντα λένε: δες ότι το περιβάλλον είναι ασφαλές, μετά βοήθα. Ελπίζω να μην υπάρξει επόμενη φορά, αλλά αν υπάρξει, θυμήσου το.

  13. #2128
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    @PetrosK
    Μπράβο σου που βοήθησες, αρκετοί γιατροί δεν το κάνουν για μην μπλέξουν (και το να περιμένεις να έρθει το ασθενοφόρο είναι ένας τρόπος, έχει συμβεί να κάνει και 2ώρο με το θύμα τροχαίου κάτω στην άσφαλτο!), αλλά σε όλα τα σεμινάρια Πρώτων Βοηθείων λένε ότι αυτό που προέχει είναι η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ, και του προσωπικού γενικότερα.

    Δεν ρωτάω τι συνέβαινε με την ΛΕΑ, όπου κλείνεται σταθερά απ΄τα ΖΩΑ που δεν νιώθουν τπτ (θα νιώσουν όταν συμβεί σε αυτούς ή συγγενικό τους πρόσωπο και αδυνατεί να προσεγγίσει ασθενοφόρο).

    ΜΟΝΙΜΩΣ κατειλλημμένη η ΛΕΑ στο "ποτάμι", γιατί οι τροχαίοι δεν πάνε να κόψουν κανά πρόστιμο αναρωτιέμαι, το θέμα ΔΕΝ είναι εισπρακτικό, αλλά καθαρά ΚΩΛΟΠΑΙΔΙΣΜΟΥ και ΖΩΗΣ Ή ΘΑΝΑΤΟΥ.

  14. #2129
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    petrok , επειδη μαλον το εχεις συνηθειο να βοηθας , καλο ειναι να φροντιζεις για την ασφαλεια και την δικη σου οταν τυχαινει και το κανεις στην μεση του δρομου , μην αφηνεις να σε παρασυρει το οτι μπορεις να βοηθησεις καποιον . να στελνεις καποιον-καποιους απο αυτους που μαζευονται 50-100 μετρα και πιο πριν να κοβουν την κυκλοφορια.
    Δες πάλι την "περιγραφή". Υπήρχε κάποιος να "κουμαντάρει". Επιπλέον, επειδή μιλάμε για την "κατηφόρα" λίγο πριν το ΙΚΕΑ (ρεύμα προς θάλασσα), ο τύπος στη μηχανή, όπως και τα αυτοκίνητα, είχαν ξεκάθαρη εικόνα ως προς το ότι έχει γίνει ατύχημα (όπως κι εγώ άλλωστε, όταν βρέθηκα αντίστοιχα).

    Απλά, ο "μάγκας", είπε να έρθει όσο πιο κοντά γινόταν σύριζα με το διαχωριστικό αριστερά και μετά να περάσει από όπου μπορούσε-χωρούσε, για να μην περιμένει.

    Τί να σου κάνει η "ρύθμιση" εκεί?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά μπράβο σου
    Για τα υπόλοιπα Όπως είπα και πιο πάνω, δεν μπορώ να κάνω κάτι για το ότι οι άλλοι κάνουν καφριλες στον δρόμο, προσπαθώ εγώ να μην κάνω.

    *το προσπαθώ το λέω γιατί πραγματικά μερικές φορές πρέπει να ακολουθήσεις τους άλλους στην καφριλά για να μην χτυπήσεις


    Το ξαναγράφω: Δίκιο έχεις, αυτή θα έπρεπε να είναι η πραγματικότητα όλων μας. Δυστυχώς, αυτή που αντιμετωπίζουμε καθημερινά, είναι άθλια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο εισαι στο κλαδο υγειας?

    Παιδια, τι συζηταμε τωρα, την οδηγικη συμπεριφορα μας? Που για να γλιτωσουν καποιοι την κινηση πλατειας εδω πανε γκαζωμενοι σε στενο, διπλα σε σταθμο μετρο, παρκο, μπασκετακι, με νηπιαγωγειο, δημοτικο και λυκειο στο ενα τετραγωνο?
    Που αν δεν εχουμε τουλαχιστον ενα ατυχημα την εβδομαδα λεμε παλι καλα? Αποκτηνωση, και στους δρομους, και σε ποσες αλλες εκφανσεις της καθημερινοτητας.
    Ορθοπαιδικός είμαι.

    Την εβδομάδα? Αρκετά κάθε μέρα, λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά έχουμε. Τα περισσότερα, δεν είναι η "κακιά στιγμή". Είναι συνειδητές, βαρύτατες παραβάσεις/παραβιάσεις του ΚΟΚ (κόκκινο, stop, μονόδρομοι, προτεραιότητα κλπ. Την ταχύτητα, την βάζω σε εντελώς άλλο πλαίσιο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο cpr training πάντα λένε: δες ότι το περιβάλλον είναι ασφαλές, μετά βοήθα. Ελπίζω να μην υπάρξει επόμενη φορά, αλλά αν υπάρξει, θυμήσου το.
    Δίκιο έχεις, ως προς την αρχή.

    Διάβασε κι εσύ τα παραπάνω. Από αυτό πιάστηκα για να γράψω. Δεν υπάρχει ούτε καν η στοιχειώδης "παιδεία" για μια τέτοια στιγμή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #2130
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Βγαζετε (εστω και με καλή θέληση) φάουλ τον γιατρό ενώ μιλάμε για κάγκουρομπετόβλακες που απλά δεν τηρούν τα βασικά...

    Το πρόβλημα γενικά ειναι παιδεία/κουλτούρα.
    Οταν ο άλλος θέλει ντε και καλά να περάσει με σφήνες μέσα από χώρο ατυχήματος εκει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 142 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας