Σελ. 14 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 342
  1. #196
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Μην κάνεις γενικεύσεις. Έγραψα κατα περίπτωση. Μιλάμε για το ειδικό τώρα. Άσχετο αν επιβεβαιώνεται το the road to hell is paved with good intentions... Σε όλα πρέπει να ψάχνει κανείς τη χρυσή τομή, vox media κατά τους Λατίνους, το ουδέτερο, το μέτρον! Μπορεί να υπάρξει καλή χρήση λοιπόν μιας dashcam όμως από την άλλη έχουμε κ τον Snowden.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  2. #197
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνεις γενικεύσεις. Έγραψα κατα περίπτωση. Μιλάμε για το ειδικό τώρα. Άσχετο αν επιβεβαιώνεται το the road to hell is paved with good intentions... Σε όλα πρέπει να ψάχνει κανείς τη χρυσή τομή, vox media κατά τους Λατίνους, το ουδέτερο, το μέτρον! Μπορεί να υπάρξει καλή χρήση λοιπόν μιας dashcam όμως από την άλλη έχουμε κ τον Snowden.
    Aυτα ποιος τα λεει; Εσυ, εγω ή ο δικαστης κι ο νομος;

  3. #198
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνεις γενικεύσεις. Έγραψα κατα περίπτωση. Μιλάμε για το ειδικό τώρα. Άσχετο αν επιβεβαιώνεται το the road to hell is paved with good intentions... Σε όλα πρέπει να ψάχνει κανείς τη χρυσή τομή, vox media κατά τους Λατίνους, το ουδέτερο, το μέτρον! Μπορεί να υπάρξει καλή χρήση λοιπόν μιας dashcam όμως από την άλλη έχουμε κ τον Snowden.
    Γιώργο, σίγουρα ναι έτσι είναι. Αλλά αυτό είναι πολύ γενικόλογο Στην πραγματικότητα πάντοτε ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες και γι'αυτό και ο νόμος δεν μπορεί να καλύπτει κάθε περίπτωση. Δες π.χ. την ιστορία του manicx που είχε κάμερα και κατέγραψε ένα τυχαίο γεγονός.

    Όμως, ακριβώς λόγω των εποχών που ζούμε προτιμώ να έχω μία προστατευτική νομοθεσία ΠΔ παρά ένα μπάτε σκύλοι και ας υπάρχει γκρίνια.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #199
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, σίγουρα ναι έτσι είναι. Αλλά αυτό είναι πολύ γενικόλογο Στην πραγματικότητα πάντοτε ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες και γι'αυτό και ο νόμος δεν μπορεί να καλύπτει κάθε περίπτωση. Δες π.χ. την ιστορία του manicx που είχε κάμερα και κατέγραψε ένα τυχαίο γεγονός.

    Όμως, ακριβώς λόγω των εποχών που ζούμε προτιμώ να έχω μία προστατευτική νομοθεσία ΠΔ παρά ένα μπάτε σκύλοι και ας υπάρχει γκρίνια.
    Σύμφωνοι λοιπόν ας έχουμε μια προστατευτική νομοθεσία ΠΔ, σαν αυτή που περιγράφεις, αλλά μην ξεχνάς ότι η τεχνολογία είναι φυσικά στην υπηρεσία του ανθρώπου και θα μπορούσε να επιτρέπει την υπό περιπτώσεις καταγραφή χωρίς όμως να τίθεται θέμα άρσης της προστασίας των προσωπικών δεδομένων. Πώς;

    Όπως και με τη νομοθεσία για την προστασία προσώπων ή αγαθών (πχ CCTV), να επιτρέπεται η χρήση της dashcam και το καταγεγραμμένο υλικό σε περίπτωση προστασίας της ζωής του θύματος πχ σε ατύχημα, αν κ μόνο αν έχει εγκαταστήσει ειδικό dashcam ικανό να καταγράφει μόνο τα τελευταία δευτερόλεπτα του συμβάντος, όπου η ενεργοποίηση της καταγραφής γίνεται αυτόματα μόλις αντιλαμβάνεται το σύστημα απρόβλεπτη κίνηση, αλλαγή λωρίδας, φρενάρισμα, μη τήρηση αποστάσεων κλπ. Δεν σκέφτομαι παράλογα, ήδη η τεχνολογία υπάρχει. Προφανώς και όπως κάθε τι, μπορεί να υπάρξει και κατάχρηση/κακή χρήση. Αυτό δεν μπορεί να είναι ο κανόνας δε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτα ποιος τα λεει; Εσυ, εγω ή ο δικαστης κι ο νομος;
    Εμείς τα συζητάμε, γιατί δημιουργούνται εύλογα τέτοια ερωτήματα ενώ περιμένουμε από τον νομοθέτη να ακολουθήσει τις απαιτήσεις της κοινωνίας χωρίς φυσικά αυτό να είναι ικανή κ αναγκαία συνθήκη. Δηλαδή έστω ότι υπάρχει ένας καλός νομός με κάποιες αμφιλεγόμενες/κακές διατάξεις, σαν να μου λες να μη διαμαρτύρομαι για το "κακό"/ μη ωφέλιμο κομμάτι γιατί πολύ απλά είναι νόμος. Το αν είναι κακό και τι ορίζεται ως τέτοιο, μπορούμε φυσικά να το συζητήσουμε.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  5. #200
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς τα συζητάμε, γιατί δημιουργούνται εύλογα τέτοια ερωτήματα ενώ περιμένουμε από τον νομοθέτη να ακολουθήσει τις απαιτήσεις της κοινωνίας χωρίς φυσικά αυτό να είναι ικανή κ αναγκαία συνθήκη. Δηλαδή έστω ότι υπάρχει ένας καλός νομός με κάποιες αμφιλεγόμενες/κακές διατάξεις, σαν να μου λες να μη διαμαρτύρομαι για το "κακό"/ μη ωφέλιμο κομμάτι γιατί πολύ απλά είναι νόμος. Το αν είναι κακό και τι ορίζεται ως τέτοιο, μπορούμε φυσικά να το συζητήσουμε.
    Το δικο μου προβλημα δεν ειναι ουτε στην συζητηση, ουτε στην διαμαρτυρια και ουτε επειδη δεν καταλαβαινω το καλο που θα μπορουσαν να προσφερουν αυτες οι καμερες ή καλυτερα οι καταγραφες. Το προβλημα μου εγκειται στην ακολουθηση ανοητα και χωρις καμια δευτερη σκεψη κλασσικων "νεοελληνικων" πρακτικων αντιστοιχων με συμπεριφορες του τυπου "ωχ αδερφε" !

    Και για να μην το ξεχειλωνω. Εφοσον καποιος εχει προβλημα με εναν νομο και βασικα με τις κοινωνικες του επιπτωσεις, ειτε αυτες ειναι πχ οικονομικες, ειτε πολιτικες, ειτε συνδυασμος κτλ, μπορει να δημιουργησει μια κινηση για να τον αλλαξει. Μπορει να παραπονεθει, συλλογικα προφανως καθως η μοναδα απο μονη της δεν μπορει να κανει τιποτα, στον δικαστη, στον βουλευτη, στον υπουργο, στον δημαρχο, στον τροχονομο. Και καποια στιγμη ο νομος ειναι απολυτως βεβαιο οτι θα αλλαξει, ακομα κι αν υπαρχουν συμφεροντα που τον υπερασπιζονται.

    Αυτο ειναι το σωστο και η μονη οδος που μπορει να φερει αποτελεσμα. Οι καγκουριες ομως του τυπου "εγω θα βαλω κι οποιος θελει ας ερθει να μου την βγαλει", οι προτροπες προς την παρανομια και σε αλλους, η αγνοια και η αποκρυψη του κινδυνου επισης, οχι μονον το επιδιωκομενο αποτελεσμα δεν θα φερουν παρα μπελαδες. Κι αν προκειται εγω να προκαλεσω εναν μπελα που θα πεσει στο κεφαλι μου, καλα να παθω, ομως δεν μου επιτρεπεται σε καμια απολυτως περιπτωση, ανωνυμα και αμετοχα μεσα απο φορουμ και καφενεδες να προτρεπω αλλους σε πραξεις που μπορει να τους δημιουργησουν προβλημα. Αυτος ειναι αλλωστε κι ο λογος που η συγχρονη και πολιτισμενη κοινωνια εχει θεσπισει το συστημα των νομων. Ακριβως για να προφυλαει τους απερισκεπτους απο τους μαγκες και τους πονηρους. Πολλες φορες υπερβολικα αλλα οπωσδηποτε αναγκαια.

  6. #201
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Δε διαφωνούμε σε αυτά. Η συζήτηση, από μέρους μου τουλάχιστον, δεν ήταν προτροπή προς "απερίσκεπτους" ή άλλους. Φιλολογική ήταν κυρίως ως προς το αν μία dashcam θα μπορούσε υπο συνθήκην να προσφέρει καλό στο κοινωνικό σύνολο και ως εκ τούτου η σχετική νομολογία να αλλάξει συμπεριλαμβάνοντας το εν εν λόγω εδάφιο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  7. #202
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιλάμε για προστασία προσωπικών δεδομένων όταν κάθε μέρα βλέπουμε έναν τύπο που παράνομα μαγνητοσκοπεί τον δρόμο και το διαφημίζει

    https://computersgr.wordpress.com/2016/05/01/rixardos/
    Κανείς δεν το έχει παρατηρήσει για να αλλάξει την διαφήμιση πάντως

  8. #203
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ξέρω πως είναι σχετικά παλιό, αλλά διάβασα αυτό και είπα να το βάλω εδώ


    http://thestival.gr/diethni/item/323...e-amaksi-video


    Πάνω σε αυτοκίνητο, το οποίο οδηγούσε μια γυναίκα στην Αγγλία, έπεσε ένας νεαρός άνδρας με το μηχανάκι, κάνοντας μία μεγαλοπρεπέστατη βουτιά πάνω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου, προσποιούμενος τον τραυματία.

    Όλο το τραγελαφικό περιστατικό κατέγραψε η κάμερα του αυτοκινήτου της άτυχης γυναίκας, η οποία ωστόσο δεν έδειξε καμία διάθεση να πέσει θύμα της απάτης. Βγήκε έξω από το αυτοκίνητο και σε έντονο ύφος είπε στον «τραυματία» αλλά και στον φίλο του που τυχαία βρέθηκε στο πεζοδρόμιο, μαγνητοσκοπώντας τη σκηνή: «Ηλίθιε όλο αυτό που έκανες το έχει καταγράψει η κάμερα του αυτοκινήτου μου».

    Το περιστατικό συνέβη στις αρχές Ιουλίου και το βίντεο ανέβηκε προς ενημέρωση των οδηγών για τους επιτήδειους που καραδοκούν στους δρόμους του Νησιού.

    Δείτε το βίντεο της Daily Mail:

  9. #204
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω πως είναι σχετικά παλιό, αλλά διάβασα αυτό και είπα να το βάλω εδώ


    http://thestival.gr/diethni/item/323...e-amaksi-video
    Πφφφ, όταν αυτά τα έκαναν στη Ρωσία, στην Αγγλία έτρωγαν βελανίδια.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  10. #205
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή στο τελευταίο μου ταξίδι τα βίντεο από την actioncam ήταν γεμάτα από αντανάκλαση στο παρμπρίζ και το τεράστιο καπό που έπιανε το μισό καρέ, αποφάσισα να κάνω mount τη κάμερα με βεντούζα, μπροστά μπροστά στο καπό, σαν Rolls Royce με σήμα την action cam

    Έκανα τα test drives μου λοιπόν, πέρασα από διόδια, με σταμάτησαν σε μπλόκο για άσχετο λόγο, καμία αντίδραση, ούτε καν σχόλιο από τους μπάτσους. Επιβεβαιώνεται η άποψη μου ότι η καταγραφή δε πρόκειται να διωχθεί ποτέ αυτεπάγγελτα, και αν βρεθεί κάποιος που θέλει να δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι να κινηθεί το θέμα πετάς/σβήνεις την SD και τέλος.

  11. #206
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στο τελευταίο μου ταξίδι τα βίντεο από την actioncam ήταν γεμάτα από αντανάκλαση στο παρμπρίζ και το τεράστιο καπό που έπιανε το μισό καρέ, αποφάσισα να κάνω mount τη κάμερα με βεντούζα, μπροστά μπροστά στο καπό, σαν Rolls Royce με σήμα την action cam

    Έκανα τα test drives μου λοιπόν, πέρασα από διόδια, με σταμάτησαν σε μπλόκο για άσχετο λόγο, καμία αντίδραση, ούτε καν σχόλιο από τους μπάτσους. Επιβεβαιώνεται η άποψη μου ότι η καταγραφή δε πρόκειται να διωχθεί ποτέ αυτεπάγγελτα, και αν βρεθεί κάποιος που θέλει να δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι να κινηθεί το θέμα πετάς/σβήνεις την SD και τέλος.
    Μα νομίζω πως το θέμα είναι κατά πόσο αυτό που θα γράψεις θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε μια άσχημη στιγμή στο δικαστήριο.
    Το να σου κάνει κάποιος μήνυση γιατί κάνεις εσύ καταγραφή είναι άλλο θέμα

  12. #207
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Σε οδικό ταξιδι από Γερμανία - Ελλάδα, είχα 2 κάμερες, η μια κατέγραφε έμπροσθεν και η άλλη το εσωτερικό του οχήματος. Στα διόδια Κροατίας - Σερβίας, 2 αστυνομικοί που έκαναν τυπικό έλεγχο διαβατηρίων, μόλις αντιλήφθηκαν την εσωτερική κάμερα, απλά ο ένας γύρισε κάπως πλάγια για να μην τον καταγράφει και ο άλλος έκανε 1 βημα πιο πίσω ώστε να μην τον γράφει.. Ουδεμία ενόχληση ή παρατήρηση..
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  13. #208
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Πρόσφατα είδα σε γνωστό εργαζόμενο σε Σώματα Ασφαλείας dashcam στο αμάξι του, για νομική εξασφάλιση σε περίπτωση σοβαρού τροχαίου ατυχήματος, και εξεπλάγην, γιατί ο τύπος δεν είναι κομπιουτεράκιας.
    Αν τον ρωτούσαν (επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα καθότι συνάδελφος) αστυνομικοί για την κάμερα, η απάντηση θα ήταν καταγράφω τις διαδρομές μου.
    Στον αντίποδα γνωστός αστυνομικός μου λέει ότι χρησιμεύει μόνο για να συνετίσει ορισμένους πονηρούς οδηγούς που θα σε κτυπήσουν και θα αρνηθούν τα πάντα, σε περίπτωση σοβαρού τροχαίου, δεν θα γίνει αποδεκτή απ' το δικαστήριο. Φυσικά δεν είναι νομικός, ούτε γνωρίζουμε αντίστοιχο δεδικασμένο.

    Προσωπικά έβαλα ένα μεσαίο μοντέλο της Nextbase, την Nextbase 412gw, έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και QUAD HD, αν και εγώ την έχω γυρίσει σε Full HD για λόγους χωρητικότητας της κάρτας.

    Τα αρνητικά που βρίσκω:
    - την νύκτα δεν διακρίνονται ευκρινώς από μακριά οι πινακίδες, αν και αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα των dash cams.
    - η χωρητικότητα της κάρτας (η οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο) είναι μικρή, αν δλδ κάνεις κάποιο πολύωρο ταξίδι στο εξωτερικό, για να μην σβήνονται τα clips, θα πρέπει να τα μεταφέρει κάποιος στο laptop ή να χρησιμοποιεί άλλες κάρτες.

    Η αγορά έγινε απ' το Amazon και η εγκατάσταση από τον ηλεκτρολόγο του γενικού συνεργείου που πηγαίνω το ΙΧ. Παρότι δεν είχε ξαναεγκαταστήσει dash cam, την πέρασε μια χαρά μέσα απ΄το κάλυμμα του A-Pillar δημιουργώντας ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα και την ρύθμισε να ξεκινάει με το γύρισμα της μίζας. Ρεύμα παίρνει από πίνακα ασφαλειών, αφήνοντας ελεύθερη την πρίζα του αναπτήρα για το tablet που χρησιμεύει για πλοήγηση.

    Η γενικότερη εντύπωση είναι εξαιρετική, περισσότερο για καταγραφή της διαδρομής (ευτυχώς δεν έχω τρακάρει σοβαρά μετά την εγκατάστασή της) και πραγματικά θλίβομαι που δεν την είχα στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό, όπου διέσχισα τις Άλπεις με θαυμάσιο καιρό.

    Απ΄την άλλη, σε ένα μικροτρακάρισμα με ένα φορτηγό σε τουριστική περιοχή με 40 βαθμούς (εσωτερικό μπορεί και 50), δεν την είχα στην βάση της, αλλά ευτυχώς μου έκανε φιλική δήλωση.
    Εκεί, αν το έπαιζε τρελίτσα, ίσως χρειάζονταν, αλλά δεν την είχα τοποθετημένη γιατί οι περισσότερες dash cams δεν τα πάνε καλά με τις μεγάλες ζέστες, ενώ και η βεντούζα ξεραίνεται ταχύτερα.

    @Andreaslar
    Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα να διασχίσω την Αυστρία με την dash cam στο ταμπλώ, γνωρίζοντας το νομικό πλαίσιο της χώρας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 20-07-17 στις 18:56.

  14. #209
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πρόσφατα είδα σε γνωστό εργαζόμενο σε Σώματα Ασφαλείας dashcam στο αμάξι του, για νομική εξασφάλιση σε περίπτωση σοβαρού τροχαίου ατυχήματος, και εξεπλάγην γιατί ο τύπος δεν είναι κομπιουτεράκιας.
    Αν τον ρωτούσαν (επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα καθότι συνάδελφος) αστυνομικοί για την κάμερα, η απάντηση θα ήταν καταγράφω τις διαδρομές μου.
    Στον αντίποδα γνωστός αστυνομικός μου λέει ότι χρησιμεύει μόνο για να συνετίσει ορισμένους πονηρούς οδηγούς που θα σε κτυπήσουν και θα αρνηθούν τα πάντα, σε περίπτωση σοβαρού τροχαίου, δεν θα γίνει αποδεκτή απ' το δικαστήριο. Φυσικά δεν είναι νομικός, ούτε γνωρίζουμε αντίστοιχο δεδικασμένο.

    Προσωπικά έβαλα ένα μεσαίο μοντέλο της Nextbase, την Nextbase 412gw, έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και QUAD HD, αν και εγώ την έχω γυρίσει σε Full HD για λόγους χωρητικότητας της κάρτας.

    Τα αρνητικά που βρίσκω:
    - την νύκτα δεν διακρίνονται ευκρινώς από μακριά οι πινακίδες, αν και αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα των dash cams.
    - η χωρητικότητα της κάρτας (η οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο) είναι μικρή, αν δλδ κάνεις κάποιο πολύωρο ταξίδι στο εξωτερικό, για να μην σβήνονται τα clips, θα πρέπει να τα μεταφέρει κάποιος στο laptop ή να χρησιμοποιεί άλλες κάρτες.

    Η αγορά έγινε απ' το Amazon και η εγκατάσταση από τον ηλεκτρολόγο του γενικού συνεργείου που πηγαίνω το ΙΧ. Παρότι δεν είχε ξαναεγκαταστήσει dash cam, την πέρασε μια χαρά μέσα απ΄το κάλυμμα του A-Pillar δημιουργώντας ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα και την ρύθμισε να ξεκινάει με το γύρισμα της μίζας. Ρεύμα παίρνει από πίνακα ασφαλειών, αφήνοντας ελεύθερη την πρίζα του αναπτήρα για το tablet που χρησιμεύει για πλοήγηση.

    Η γενικότερη εντύπωση είναι εξαιρετική, περισσότερο για καταγραφή της διαδρομής (ευτυχώς δεν έχω τρακάρει σοβαρά μετά την εγκατάστασή της) και πραγματικά θλίβομαι που δεν την είχα στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό, όπου διέσχισα και τις Άλπεις με θαυμάσιο καιρό.

    Απ΄την άλλη, σε ένα μικροτρακάρισμα με ένα φορτηγό σε τουριστική περιοχή με 40 βαθμούς (εσωτερικό μπορεί και 50), δεν την είχα στην βάση της, αλλά ευτυχώς μου έκανε δήλωση.
    Εκεί, αν το έπαιζε τρελίτσα, ίσως χρειάζονταν, αλλά δεν την είχα τοποθετημένη γιατί οι περισσότερες dash cams δεν τα πάνε καλά με τις μεγάλες ζέστες, ενώ και βεντούζα ξεραίνεται ταχύτερα.


    @Andreaslar
    Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα να διασχίσω την Αυστρία με την dash cam στο ταμπλώ, γνωρίζοντας το νομικό πλαίσιο της χώρας.
    Είχα άγνοια κινδύνου
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  15. #210
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    To παρακτω βιντεο, εχει αναρτηθει εδω και αρκετους μηνες στο youtube, γινεται αναπαραγωγη και χρηση του απο διαφορες σελιδες και δεν εχει υποστει καμια απολυτως επεξεργασια πριν αναρτηθει. Προερχεται προφανως απο dashcam, την οποια και ο εν λογω καγκουρας χρησιμοποει αφειδως και σε βαρος ολων των αλλων με την αιτιολογια δηθεν της ασφαλειας του, εναντι πιθανου τροχαιου κτλ.

    Μετρηστε παρανομιες βλεποντας το υλικο, αλλα διαβαζοντας και τα σχολια των απο κατω, και σκεφτειτε οτι το αυτοκινητο που φαινονται οι πινακιδες του, μπορει να ηταν δικο σας και να ησασταν σε καποια ακρως ιδιωτικη στιγμη, η γυναικα που σχολιαζεται η συζηγος, αδελφη ή η κορη σας και οποιος θελει ας μου δειξει και εμενα του ανιδεου, πως το παρον βοηθα στην οδηγικη ασφαλεια

    https://www.youtube.com/watch?v=bOY9u4jhBvs
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 23-09-17 στις 21:47.

Σελ. 14 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας