Σελ. 110 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.636-1.650 από 5680
  1. #1636
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Έχω γράψει κάποιες εκατοντάδες χλμ στην Ιταλία, και συμπεριφορές σαν τις δικές μας δεν είδα, και ας λογίζονται χειρότεροι οδηγοί από εμάς.

    Ναι, ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ φλάς όταν αλλάζουν λωρίδα, αλλά road rage δεν είδα, να σου κολλάνε από πίσω και να σου ανάβουν φώτα αν τους καθυστερήσεις 1 sec για να προσπεράσεις καθώς στην Ελλάδα πρέπει να διακτινιστείς και να τους αφήσεις το πεδίο ανοικτό (ένα μπετόστοκος με BMW i8 έκανε σφήνες προχθές στην Αθηνών-Λαμίας, σιγά μην περίμενε να προσπεράσει από αριστερά όπως λέει ο νόμος!)
    Εντός κατοικημένων περιοχών, πηγαίνουν παναγίτσες, υπό το φόβο καμερών προφανώς.
    Για Ελβετία να μην μιλήσουμε, απ΄τις πλέον εχθρικές χώρες για το αυτοκίνητο παγκοσμίως, εκεί οι μαγκιές και τα περίπου δεν μετράνε, την π@τσισες έτσι και σε πιάσουν για παραβίαση του ορίου ταχύτητας.
    Προσωπικά απ' τις πολιτισμένες χώρες μας θεωρώ τους χειρότερους, ενώ χαλαρά είμαστε καλύτεροι από κάτι Βούλγαρους που οδηγούν συχνά (και προσπερνούν) δίχως αύριο, εντός Βουλγαρίας έχω φοβηθεί πραγματικά απ΄το πως πάνε...

  2. #1637
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά όλα αυτά.

    Η στέρηση διπλώματος (και οι επανεξετάσεις) θα πρέπει να καθιερωθούν και για τα παρακάτω:

    - παραβίαση ερυθρού σηματοδότη
    - παραβίαση stop
    Αυτό πως το υπολογίζουν π.χ. αν έχεις καταναλώσει 1-2 μπύρες σε παίρνουν δίπλωμα η πρέπει να είσαι λιώμα

  3. #1638
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως μια χαρά βλέπω τους Ιταλούς να το πατάνε και να πάνε και +20 χλμ πάνω από το όριο.
    Π.χ. 140-150 με όριο 120
    Δεν το είδα αυτό, σε γενικές γραμμές πήγαιναν σύμφωνα με το όριο και φυσικά αν προσπερνούσες με 100 και το όριο ήταν 100 δεν σου άναβαν φώτα να κάνεις στην άκρη όπως γίνετε εδώ.
    Τώρα το να πας 10-20 χλμ πάνω από το όριο στον αυτοκινητόδρομο δεν το θεωρώ και μεγάλη παράβαση, όταν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στη χώρα μας ταχύτητες της τάξης των 120 χλμ όταν το όριο είναι 70.
    Γράφω ότι οι "παραβάτες" υπήρχαν, αλλά σε μικρό ποσοστό και φυσικά πολύ μικρότερο από την Ελλάδα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει κάποιες εκατοντάδες χλμ στην Ιταλία, και συμπεριφορές σαν τις δικές μας δεν είδα, και ας λογίζονται χειρότεροι οδηγοί από εμάς.
    Όταν οδήγησα πρώτη φορά Ιταλία κάπου αρχές δεκαετίας 90 φοβήθηκα! Πήγα Μπάρι-Ρώμη-Μπολόνια-Ανκόνα και ήταν τρομαχτική εμπειρία!
    Αργότερα είδα να αλλάζει κάπως η συμπεριφορά τους και είχα να οδηγήσω Ιταλία από το 2008. Η διαφορά ήταν τεράστια, μέρα με τη νύχτα και αν αυτοί έχουν μια βελτίωση αυτές τις 3 δεκαετίες από το 2 στο 8, εμείς είμαστε από το 2 στο 5.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #1639
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Τα μέτρα δεν έχουν τόση σημασία, όσο η τήρηση αυτών. Και σε φάλαγγα να σε υποβάλουν, αν έχεις το "κονέ" και σβηστεί η ποινή, δώρο άδωρο είναι.

  5. #1640
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρόπος που το λέει ο υπουργός είναι όπως όταν λένε θα κάνουμε αυτό, θα κάνουμε εκείνο, όπως λέει οι μητέρες είναι πλέον ευχαριστημένες με αυτά που ακούσανε.

    Ακόμα και σήμερα ισχύουν κάποια πράγματα (όπως πχ ανάλογα το τι πόσο αλκοολ έχεις στο αίμα), το θέμα είναι ο έλεγχος και το όταν θα πιάσουν κάποιον να μην είναι ελεύθερος και δικάσιμος μετά απο 15 χρόνια και άμα.


    Άλλωστε το λέει και πιο πάνω, σε όσους συλλαμβάνονται
    Συμφωνώ απολύτως!!!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #1641
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Υπαρχουν αναρίθμητα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν ανασφάλιστα. Με σκληρές ποινές (τις οποίες δεν θεωρώ κατ'ανάγκη λάθος) θα καταλήξουμε να κυκλοφορούν ΚΑΙ χωρίς δίπλωμα.

    Χωρίς αστυνόμευση, είτε 1€ είναι το πρόστιμο, είτε ανασκολόπιση δεν θα αλλάξει κάτι.

  7. #1642
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ήμουν νότια Πορτογαλία για μια βδομάδα πρόσφατα. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο και αν και είχα μια σχετική ανησυχία που θα οδηγούσα σε μια χώρα που δε γνωρίζω, τελικά ήταν παιχνιδάκι. Πάρα πολύ καλοί δρόμοι, άψογη σηματοδότηση και γενικότερα πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά. Μόνο ένας μου έπαιξε φώτα για προσπέραση κι αυτός ήταν ταρίφας
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1643
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν νότια Πορτογαλία για μια βδομάδα πρόσφατα. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο και αν και είχα μια σχετική ανησυχία που θα οδηγούσα σε μια χώρα που δε γνωρίζω, τελικά ήταν παιχνιδάκι. Πάρα πολύ καλοί δρόμοι, άψογη σηματοδότηση και γενικότερα πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά. Μόνο ένας μου έπαιξε φώτα για προσπέραση κι αυτός ήταν ταρίφας
    Μα γιατί δλδ και στην Ελλάδα στην Εθνική αν οδηγήσει κανείς είναι δλδ τέτοιος πια εφιάλτης συγκριτικά με τους έξω; Ή μήπως γενικά οι εθνικές έχουν γίνει ασφαλείς(έστερες) παντού επειδή πλέον ακολουθούνται διεθνή πρότυπα και προδιαγραφές;

    Υποστηρίζω το δεύτερο....

    Επειδή, στην τελική, για κάντε μια βόλτα να οδηγήσετε Ρώμη, ή Παρίσι, ή Βρυξέλλες, ή Λισσαβώνα και μετά Αθήνα και βρέστε τις διαφορές Θεωρώ ότι οι κυριότερες δεν είναι τόσο οι "κωλοέλληνες" οδηγοί αλλά το ότι οι κανόνες δεν τηρούνται και δεν υπάρχει ούτε η στοιχειώδης αστυνόμευση.

    Έτσι, στην Αθήνα οι διαφορές που προσωπικά εντοπίζω (έχοντας οδηγήσει από κάπως μέχρι αρκετά έως και συνέχεια στις παραπάνω πόλεις) δεν έχουν να κάνουν με οδηγούς. Έχουν να κάνουν με το ότι, π.χ. στην Αθήνα η δεξιά λωρίδα της Κηφισίας είναι κλειστή σε αρκετά σημεία από παρκαρισμένα οχήματα δεξιά που αναγκάζουν σε επικίνδυνες μανούβρες. Όχι τόσο με τους οδηγούς και μάλιστα θεωρώ ότι οι έλληνες οδηγοί επειδή λειτουργούν σε συνθήκες αναρχίας είναι πολύ πιο εκπαιδευμένοι σε αντανακλαστικά για να επιβιώσουν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1644
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατί δλδ και στην Ελλάδα στην Εθνική αν οδηγήσει κανείς είναι δλδ τέτοιος πια εφιάλτης συγκριτικά με τους έξω; Ή μήπως γενικά οι εθνικές έχουν γίνει ασφαλείς(έστερες) παντού επειδή πλέον ακολουθούνται διεθνή πρότυπα και προδιαγραφές;

    Υποστηρίζω το δεύτερο....

    Επειδή, στην τελική, για κάντε μια βόλτα να οδηγήσετε Ρώμη, ή Παρίσι, ή Βρυξέλλες, ή Λισσαβώνα και μετά Αθήνα και βρέστε τις διαφορές Θεωρώ ότι οι κυριότερες δεν είναι τόσο οι "κωλοέλληνες" οδηγοί αλλά το ότι οι κανόνες δεν τηρούνται και δεν υπάρχει ούτε η στοιχειώδης αστυνόμευση.

    Έτσι, στην Αθήνα οι διαφορές που προσωπικά εντοπίζω (έχοντας οδηγήσει από κάπως μέχρι αρκετά έως και συνέχεια στις παραπάνω πόλεις) δεν έχουν να κάνουν με οδηγούς. Έχουν να κάνουν με το ότι, π.χ. στην Αθήνα η δεξιά λωρίδα της Κηφισίας είναι κλειστή σε αρκετά σημεία από παρκαρισμένα οχήματα δεξιά που αναγκάζουν σε επικίνδυνες μανούβρες. Όχι τόσο με τους οδηγούς και μάλιστα θεωρώ ότι οι έλληνες οδηγοί επειδή λειτουργούν σε συνθήκες αναρχίας είναι πολύ πιο εκπαιδευμένοι σε αντανακλαστικά για να επιβιώσουν
    Αναφέρθηκαν (πρόσφατες) εμπειρίες από οδήγηση σε χώρες του εξωτερικού και πρόσθεσα και τη δικιά μου. Τώρα για τις δικές μας εθνικές, δεν έχω ακριβή άποψη. Η τελευταία φορά που οδήγησα σε εθνική ήταν πέρσι ή πρόπερσι μέχρι Χαλκίδα και παλιότερα μέχρι Ναύπλιο. Ειδικά το κομμάτι μέχρι Κόρινθο δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν.

    Στις πόλεις που λες δεν έχω οδηγήσει, έχω οδηγήσει όμως πολλές φορές στο Λονδίνο*. Είναι φανερή η διαφορά με την οδήγηση εκτός Λονδίνου, μεγαλούπολη ~14εκ κατοίκων γαρ, αλλά γενικότερα δεν είναι η σφαγή που γίνεται αλλού.

    Φυσικά όλ' αυτά τα χρόνια στο νησί έχω αντιμετωπίσει κάτι καφριλίκια που δεν περιγράφονται (είναι όμως πολύ λίγες περιπτώσεις συγκριτικά με Αθήνα πχ). Λόγω της τελευταίας σου πρότασης απέφυγα τα χειρότερα.

    * Αναφερόμενος σε Λονδίνο δεν εννοώ μόνο ζώνες 1-2, αλλά γενικά ότι βρίσκεται εντός M25.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #1645
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ειλικρινά μιλώντας εγώ δεν βλέπω αυτές τις "τραγικές διαφορές" στην οδήγηση στην Ελλάδα.
    Προφανώς βλέπω διάφορα περίεργα όταν έρχομαι αλλά αυτά τα βλέπω και αλλού. Ίσως σε λιγότερο βαθμό αλλά σίγουρα όχι όπως τα αναφέρετε.

    Γνώμη μου είναι ότι οι απόψεις (ιδίως των εντός Ελλάδας) διακατέχονται από το γνωστό σύνδρομο κατωτερότητας που έχει ο Έλληνας σε σχέση με τους (κεντρο)Ευρωπαίους.

    Και προφανώς αλλού τηρείται ο νόμος καλύτερα:
    - Π.χ. στην Ελβετία είναι ψυχωτικοί και βιτσιόζοι με τους νόμους. Θέλετε να έρχεται κλήση 300 ευρώ για +10-20 χλμ πάνω από το όριο ενώ το όριο πέφτει από τα 120 στα 80 επειδή υπάρχει είσοδος στον αυτοκινητόδρομο (και προφανώς έχουν κάμερα εκεί); Θέλετε ο γείτονάς σας εκεί που σας λέει καλημέρα να καλεί κατευθείαν την αστυνομία αν κάνετε φασαρία μετά τις 10 το Σαββατόβραδο (και όχι π.χ. να σας χτυπά πρώτα την πόρτα);
    - Θέλετε να το κάνετε όπως οι Γερμανοί; Που ναι μεν είναι πιο φυσιολογικοί από τους Ελβετούς αλλά μπορεί να τρακάρουν μαζί σου για να σου δείξουν ότι κάπου έκανες λάθος. Π.χ. μπερδεύτηκες στην προτεραιότητα κλπ. Οι άνθρωποι γίνονται επικινδύνοι ακριβώς για αυτό το λόγο.

    Οι Γάλλοι είναι πιο φυσιολογικοί. Οι Ιταλοί μας μοιάζουν αρκετά και τα όρια (επειδή πια οδηγώ πιο συχνά και Ιταλία) τα έχουν γραμμένα στα @@ τους.

    Με λίγα λόγια, ο κάθε λαός έχει τα καλά του και τα κακά του.
    Προφανώς κάνουν πολλά καλύτερα από εμάς αλλά όλα έχουν και το αντίστοιχο "κόστος". Και κοινωνικό αλλά και οικονομικό.

    Αααα και Ελβετοί πειθαρχούν επειδή τους @@ με τα πρόστιμα. Και οι άνθρωποι μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
    Στα βουνά που τα όρια είναι υψηλά (π.χ. 70-90 για στενό δρόμο με στροφές) καταλαβαίνουν ότι το όριο είναι η προτεινόμενη ταχύτητα.
    Στην Ελλάδα σε βουνά δε μου κολλάνε τόσο όσο εδώ.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #1646
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν έχω οδηγήσει εξωτερικό αλλά στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι τα οχήματα με γερμανικές πινακίδες. Δεν ξέρω αν τυχαίνει μόνο σε εμένα, αλλά όποτε βλέπω γερμανικές πινακίδες σε ελληνικό δρόμο συνοδεύονται από βλακεία μέγιστης ολκής (ανάποδα σε μονόδρομο, αδυναμία να διατηρήσουν το αυτοκίνητο σταθερό στο κέντρο της λωρίδας, παραβίαση στοπ κλπ).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #1647
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά μιλώντας εγώ δεν βλέπω αυτές τις "τραγικές διαφορές" στην οδήγηση στην Ελλάδα.
    Προφανώς βλέπω διάφορα περίεργα όταν έρχομαι αλλά αυτά τα βλέπω και αλλού. Ίσως σε λιγότερο βαθμό αλλά σίγουρα όχι όπως τα αναφέρετε.
    Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχει υπάρξει μια σχετική βελτίωση στην οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως πολλά περιθώρια βελτίωσης.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #1648
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι οι απόψεις (ιδίως των εντός Ελλάδας) διακατέχονται από το γνωστό σύνδρομο κατωτερότητας που έχει ο Έλληνας σε σχέση με τους (κεντρο)Ευρωπαίους.
    Δεν νιώθω καμιά κατωτερότητα σαν Έλληνας, απλά λέω αυτό που βλέπω στο δρόμο γράφοντας περίπου στα 100.000 χλμ το χρόνο στους ελληνικούς δρόμους εδώ και περίπου 25 χρόνια.
    Τεράστια βελτίωση σε σχέση με 25 χρόνια πριν, αλλά και πάλι η παραβατικότητα και κυρίως η καφρίλα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.
    Δεν υπάρχει περίπτωση πχ στη διαδρομή Αθήνα-Θεσ/νίκη να μη σου ανάψουν τα φώτα κάπου στις 10 φορές και πάντα χωρίς λόγο, να μην βρεις αυτοκίνητο με 80 στην αριστερή λωρίδα σε άδειο δρόμο κάπου στις 100 φορές και να μην δεις αυτοκίνητο στη ΛΕΑ κάπου στις 200 φορές.
    Πες μου τα αντίστοιχα σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα για μια παρόμοια διαδρομή.
    Δεν μιλάω για επαρχιακούς δρόμους, εκεί η κατάσταση είναι δραματική και θες 10 μάτια.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #1649
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Αυτά είναι οι παθογένειες της Ελληνικής οδήγησης. Και η ΛΕΑ είναι απομεινάρι του παρελθόντος που ο κόσμος πήγαινε εκεί για να προστατευθεί από τις προσπεράσεις μια που ο δρόμος ήταν μικρός.

    Τέσπα. Τη γνώμη μου την είπα.
    Και επιμένω και στο ότι και οι ξένοι έχουν κακά που απλά δεν τα βλέπεις με τις 5 μέρες που πας εκεί αλλά και ότι εμείς ως λαός υπερβάλουμε στα δικά τους καλά (και δικά μας κακά).

    Τρανό παράδειγμα το πως βλέπει η πλειοψηφία το μετρό της Αθήνας που είναι ένα στολίδι και από τα καλύτερα που έχω δει στη ζωή μου. Ο μέσος Αθηναίος θα σου γκρινιάξει ότι τα τελευταία δρομολόγια είναι αραιά ή όχι end-to-end...

    Το παραπάνω φαινόμενο εμφανίζεται περισσότερο στους "μενουμε-Ευρώπαίους" αλλά και σε αυτούς που δεν έχουν ζήσει ένα σοβαρό διάστημα εκτός Ελλάδας.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #1650
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι οι παθογένειες της Ελληνικής οδήγησης. Και η ΛΕΑ είναι απομεινάρι του παρελθόντος που ο κόσμος πήγαινε εκεί για να προστατευθεί από τις προσπεράσεις μια που ο δρόμος ήταν μικρός.

    Τέσπα. Τη γνώμη μου την είπα.
    Και επιμένω και στο ότι και οι ξένοι έχουν κακά που απλά δεν τα βλέπεις με τις 5 μέρες που πας εκεί αλλά και ότι εμείς ως λαός υπερβάλουμε στα δικά τους καλά (και δικά μας κακά).

    Τρανό παράδειγμα το πως βλέπει η πλειοψηφία το μετρό της Αθήνας που είναι ένα στολίδι και από τα καλύτερα που έχω δει στη ζωή μου. Ο μέσος Αθηναίος θα σου γκρινιάξει ότι τα τελευταία δρομολόγια είναι αραιά ή όχι end-to-end...

    Το παραπάνω φαινόμενο εμφανίζεται περισσότερο στους "μενουμε-Ευρώπαίους" αλλά και σε αυτούς που δεν έχουν ζήσει ένα σοβαρό διάστημα εκτός Ελλάδας.
    Γιατί πάντα θα πρέπει να βγει κάποιος να πει οτι ναι και έξω είναι χαλιά;
    Γιατί θα πρέπει να βγει κάποιος και να μιλάει για σύνδρομα κατωτερότητας; (θα μπορούσε κάποιος να πει οτι υπάρχει άλλο θέμα εδώ).
    Μπορείς να συγκρίνεις με την Ρωσία πχ που βλέπουμε τα ωραία βιντεάκια, αυτό τι σημαίνει οτι είναι μια χαρά οι δρόμοι;

Σελ. 110 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας