Σελ. 320 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.786-4.800 από 5680
  1. #4786
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο 18χρονος που καβαλά μηχανή/οτιδήποτε, έχει δεν έχει συνειδητοποιήσει οτιδήποτε, πρόβλημά του και αυτών που θα πάρει στο διάβα του. Να μην του δώσουμε ούτε αυτοκίνητο, τότε, γιατί κι εκεί επικίνδυνος είναι (δεν θα σκοτωθεί ο ίδιος απαραίτητα, θα σκοτώσει άλλους).

    Ο ίδιος 18χρονος έχει δικαίωμα να ψηφίζει κλπ. Έχει, δε, την υποχρέωση να πιάσει όπλο στην Στρατιωτική του θητεία και να μάθει να το χρησιμοποιεί για να σκοτώνει.
    Αν είχες παιδί 18 χρονών τι θα του έδινες για να πάει στο πανεπιστήμιό του ή το καφέ του, μηχανή ή αυτοκίνητο; (υποθέτοντας ότι το κόστος δεν είναι παράγοντας).
    Και η ψηφοφορία δεν θέτει σε κίνδυνο ανθρώπινη ζωή

  2. #4787
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στατιστικά θανατηφόρων ατυχημάτων ανα είδος οχήματος στις χώρες τις ΕΕ


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  55,3 KB 
ID: 209449

  3. #4788
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες παιδί 18 χρονών τι θα του έδινες για να πάει στο πανεπιστήμιό του ή το καφέ του, μηχανή ή αυτοκίνητο; (υποθέτοντας ότι το κόστος δεν είναι παράγοντας).
    Και η ψηφοφορία δεν θέτει σε κίνδυνο ανθρώπινη ζωή
    Δεν ταΐζω άλλο, λάθος μου και μέχρι εδώ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #4789
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες παιδί 18 χρονών τι θα του έδινες για να πάει στο πανεπιστήμιό του ή το καφέ του, μηχανή ή αυτοκίνητο; (υποθέτοντας ότι το κόστος δεν είναι παράγοντας).
    Και η ψηφοφορία δεν θέτει σε κίνδυνο ανθρώπινη ζωή
    Όπως υπάρχουν ανεγκέφαλα μικρά υπάρχουν και ανεγκέφαλα μεγάλα. Δε διαφέρει σε τίποτα η "μαγκιά - κλανιά" οποιασδήποτε ηλικίας. Η μαλακία δεν έχει ηλικία.

    Το θέμα είναι να καταλάβεις πως άλλο οι νόμοι των ανθρώπων και άλλο της φύσης. Ο άνθρωπος νομοθετεί με βάση τον πολιτισμό αλλά η φύση με άλλα πράγματα. Γι' αυτό πάντα προτεραιότητα έχει το αυτοκίνητο, μετά το μηχανάκι και τέλος ο πεζός. Δε λέω να καταπατάμε τους νόμους μας αλλά να προσέχουμε όλοι τους γύρω μας. Και εγώ προσέχω σαν οδηγός τους γύρω μου διότι αν τους χτυπήσω με το αυτοκίνητο θα τους σκοτώσω αλλά θέλω να προσέχει και ο άλλος με το μηχανάκι να μην πετάγεται στεγνά από τη διασταύρωση κι ας έχω εγώ STOP διότι με την παραμικρή επαφή μπορεί να τον σκοτώσω. Και τότε να δω τι θα κάνει τους νόμους όταν είναι 2 μέτρα κάτω από τη γη.

    Σε πληροφορώ πως βλέπω πολλά "μικρά" να είναι πολύ πιο προσεκτικά στο δρόμο απ' ότι μεγάλοι. Και ένας λόγος είναι και το internet καθώς βλέπουν ατυχήματα σε διάφορα sites.

    Θέμα είναι η παιδεία. Το καλοκαίρι βλέπω τουρίστες να περνάνε στεγνά διαβάσεις ενώ αντίθετα εγώ κοιτάω και στις 2 πλευρές του δρόμου και ας είναι μονόδρομος. Για εμάς η διάβαση είναι κάτι διακοσμητικό για τους ξένους είναι αυτονόητο.

  5. #4790
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το θέμα της ηλικίας το ανέφερα γιατί οι νέοι είναι επιρρεπείς σε "ταρζανιές" - επιδείξεις κλπ.
    Βάζω και τον εαυτό μου μέσα, καθώς έκανα πολλές απερισκεψίες στο δρόμο σε αυτές τις ηλικίες δίχως να λογαριάζω τους κινδύνους.
    Σίγουρα υπάρχουν και νέοι που είναι υπόδειγμα οδηγικής συμπεριφοράς δεν αντιλέγω.

    Το πρόβλημα όμως που θέτω είναι ότι όσο προσεκτικός - αμυντικός και να είσαι, αν είσαι πάνω σε 2 ρόδες χωρίς προστασία γύρω σου από ενδεχόμενη σύγκρουση, ο κίνδυνος για σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο είναι σαφώς μεγαλύτερος σε σχέση με αμάξι.

  6. #4791
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως υπάρχουν ανεγκέφαλα μικρά υπάρχουν και ανεγκέφαλα μεγάλα. Δε διαφέρει σε τίποτα η "μαγκιά - κλανιά" οποιασδήποτε ηλικίας. Η μαλακία δεν έχει ηλικία.

    Το θέμα είναι να καταλάβεις πως άλλο οι νόμοι των ανθρώπων και άλλο της φύσης. Ο άνθρωπος νομοθετεί με βάση τον πολιτισμό αλλά η φύση με άλλα πράγματα. Γι' αυτό πάντα προτεραιότητα έχει το αυτοκίνητο, μετά το μηχανάκι και τέλος ο πεζός. Δε λέω να καταπατάμε τους νόμους μας αλλά να προσέχουμε όλοι τους γύρω μας. Και εγώ προσέχω σαν οδηγός τους γύρω μου διότι αν τους χτυπήσω με το αυτοκίνητο θα τους σκοτώσω αλλά θέλω να προσέχει και ο άλλος με το μηχανάκι να μην πετάγεται στεγνά από τη διασταύρωση κι ας έχω εγώ STOP διότι με την παραμικρή επαφή μπορεί να τον σκοτώσω. Και τότε να δω τι θα κάνει τους νόμους όταν είναι 2 μέτρα κάτω από τη γη.

    Σε πληροφορώ πως βλέπω πολλά "μικρά" να είναι πολύ πιο προσεκτικά στο δρόμο απ' ότι μεγάλοι. Και ένας λόγος είναι και το internet καθώς βλέπουν ατυχήματα σε διάφορα sites.

    Θέμα είναι η παιδεία. Το καλοκαίρι βλέπω τουρίστες να περνάνε στεγνά διαβάσεις ενώ αντίθετα εγώ κοιτάω και στις 2 πλευρές του δρόμου και ας είναι μονόδρομος. Για εμάς η διάβαση είναι κάτι διακοσμητικό για τους ξένους είναι αυτονόητο.
    Δεν ισχύει αυτό.

    https://www.pezh.gr/node/409

  7. #4792
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως υπάρχουν ανεγκέφαλα μικρά υπάρχουν και ανεγκέφαλα μεγάλα. Δε διαφέρει σε τίποτα η "μαγκιά - κλανιά" οποιασδήποτε ηλικίας. Η μαλακία δεν έχει ηλικία.

    Το θέμα είναι να καταλάβεις πως άλλο οι νόμοι των ανθρώπων και άλλο της φύσης. Ο άνθρωπος νομοθετεί με βάση τον πολιτισμό αλλά η φύση με άλλα πράγματα. Γι' αυτό πάντα προτεραιότητα έχει το αυτοκίνητο, μετά το μηχανάκι και τέλος ο πεζός. Δε λέω να καταπατάμε τους νόμους μας αλλά να προσέχουμε όλοι τους γύρω μας. Και εγώ προσέχω σαν οδηγός τους γύρω μου διότι αν τους χτυπήσω με το αυτοκίνητο θα τους σκοτώσω αλλά θέλω να προσέχει και ο άλλος με το μηχανάκι να μην πετάγεται στεγνά από τη διασταύρωση κι ας έχω εγώ STOP διότι με την παραμικρή επαφή μπορεί να τον σκοτώσω. Και τότε να δω τι θα κάνει τους νόμους όταν είναι 2 μέτρα κάτω από τη γη.

    Σε πληροφορώ πως βλέπω πολλά "μικρά" να είναι πολύ πιο προσεκτικά στο δρόμο απ' ότι μεγάλοι. Και ένας λόγος είναι και το internet καθώς βλέπουν ατυχήματα σε διάφορα sites.

    Θέμα είναι η παιδεία. Το καλοκαίρι βλέπω τουρίστες να περνάνε στεγνά διαβάσεις ενώ αντίθετα εγώ κοιτάω και στις 2 πλευρές του δρόμου και ας είναι μονόδρομος. Για εμάς η διάβαση είναι κάτι διακοσμητικό για τους ξένους είναι αυτονόητο.
    Αυτό που λες πιο πάνω για το ποιος έχει προτεραιότητα είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα που υπάρχει σήμερα στους δρόμους.
    Οχί δεν έχει αυτός με το μεγαλύτερο και δυνατότερο όχημα.

  8. #4793
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αυτός με το μεγαλύτερο και δυνατότερο όχημα έχει όμως την μεγαλύτερη ασφάλεια.
    (βλ. τύποι φυσικής κινητικής ενέργειας και διατήρησης της ορμής)
    Γιαυτό και τα λεωφορεία δεν έχουν ζώνες ασφαλείας.

  9. #4794
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μάλλον δε διαβάσατε προσεκτικά το μήνυμα μου. Οι νόμοι γράφονται από τους ανθρώπους. Αλλά δε μπορούμε να τα βάζουμε με τη φύση. Όταν λοιπόν ο Χ τύπος πάει και περνάει στεγνά με το μηχανάκι θεωροντας ότι έχει προτεραιότητα και τον σκοτώνει ο άλλος τι να τον κάνεις τον νόμο; Θα σε αναστήσει; Η θα σε σηκώσει από το καροτσάκι;

    Θέλει προσοχή και λογική όταν κίνησε με κάτι πιο αδύναμο. Καλή η προτεραιότητα αλλά όταν ο άλλος έχει 2 τόνους και εσύ 100 κιλά κάνεις και λίγο το χαζό.

    Το ίδιο ισχύει και με τα φορτηγά. Δε θα κάνω μαγκιές εγώ με το ΙΧ μου. Εγώ είμαι 2 τόνους και ο άλλος 40. Πάλι έχει μια προτεραιότητα.

    Εννοείται πως μιλάω για καταστάσεις επαγρύπνησης και προσοχής.

  10. #4795
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δε διαβάσατε προσεκτικά το μήνυμα μου. Οι νόμοι γράφονται από τους ανθρώπους. Αλλά δε μπορούμε να τα βάζουμε με τη φύση. Όταν λοιπόν ο Χ τύπος πάει και περνάει στεγνά με το μηχανάκι θεωροντας ότι έχει προτεραιότητα και τον σκοτώνει ο άλλος τι να τον κάνεις τον νόμο; Θα σε αναστήσει; Η θα σε σηκώσει από το καροτσάκι;

    Θέλει προσοχή και λογική όταν κίνησε με κάτι πιο αδύναμο. Καλή η προτεραιότητα αλλά όταν ο άλλος έχει 2 τόνους και εσύ 100 κιλά κάνεις και λίγο το χαζό.

    Το ίδιο ισχύει και με τα φορτηγά. Δε θα κάνω μαγκιές εγώ με το ΙΧ μου. Εγώ είμαι 2 τόνους και ο άλλος 40. Πάλι έχει μια προτεραιότητα.

    Εννοείται πως μιλάω για καταστάσεις επαγρύπνησης και προσοχής.
    Πολύ σωστά. Υπό αυτό το πνεύμα είχα γράψει και τα προηγούμενα ποστ μου.

  11. #4796
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος οδηγεί μοτοσυκλέτα θα πρέπει να ξέρει ότι ποτέ (ποτέ) δεν έχει προτεραιότητα.

    Spoiler:
    Ποτέ.


  12. #4797
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://www.in.gr/2019/12/08/greece/...i-odigos-tzip/

    καθε μερα και ενας
    They see me postin', they hatin'...

  13. #4798
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς ήταν το σημερινό δυστύχημα που ανέφερα πριν.
    Εδώ το άλλο. Αυτό το βίντεο εγώ θα έβαζα να παίζει στα σχολεία (χωρίς μοντάζ).


    Αυτά για τους συμφορίτες που "πειραχθήκανε" από την πρότασή μου για εκστρατεία κατά των μηχανών.

  14. #4799
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κάθε μέρα συναντάω τέτοιες περιπτώσεις. Όχι επικίνδυνες αλλά ίσως και αν. Η πιο κλασική είναι όταν έχεις STOP το οποίο βρίσκεται σε πυκνή δόμηση. Πρέπει να βγεις αρκετά έξω για να δεις και να φύγεις. Μια λάθος εκτίμηση και έγινε το ατύχημα. Εδώ αναφέρομαι.

    Δε λέω να παραβιάζουν σήματα ή να καταργηθεί μια κατηγορία οχημάτων. Αλλά να υπάρχει επαγρύπνηση. Πχ εγώ που μένω επαρχία ξέρω πως τη νύχτα πρέπει να έχω άπειρη προσοχή λόγω αλεπουδων και λαγων.

  15. #4800
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε μέρα συναντάω τέτοιες περιπτώσεις. Όχι επικίνδυνες αλλά ίσως και αν. Η πιο κλασική είναι όταν έχεις STOP το οποίο βρίσκεται σε πυκνή δόμηση. Πρέπει να βγεις αρκετά έξω για να δεις και να φύγεις. Μια λάθος εκτίμηση και έγινε το ατύχημα. Εδώ αναφέρομαι.

    Δε λέω να παραβιάζουν σήματα ή να καταργηθεί μια κατηγορία οχημάτων. Αλλά να υπάρχει επαγρύπνηση. Πχ εγώ που μένω επαρχία ξέρω πως τη νύχτα πρέπει να έχω άπειρη προσοχή λόγω αλεπουδων και λαγων.
    Για αυτό υπάρχουν οι κανόνες, για να μην βασιζόμαστε σε εκτιμήσεις.

    Τώρα από εκεί και πέρα αν δεν υπάρχει είναι έλεγχος είναι άλλο θέμα, και άλλο το να κάνουμε παραδοχή για το πως έχει η κατάσταση και να παίρνουμε τα μέτρα μας και άλλο να συμβιβαζόμαστε μοιρολατρικά.

Σελ. 320 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας