Σελ. 134 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.996-2.010 από 5680
  1. #1996
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορώ να πω ότι τρέφω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις γουρουνες αλλά να τους κατηγορούμε για τα χάλια στους δρόμους το βρίσκω υπερβολικό.


    Αν και νομίζω πως το luben κάνει πλάκα

  2. #1997
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να πω ότι τρέφω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις γουρουνες αλλά να τους κατηγορούμε για τα χάλια στους δρόμους το βρίσκω υπερβολικό.


    Αν και νομίζω πως το luben κάνει πλάκα
    Διαφωνώ και θεωρώ ότι είναι υπαίτιες για το χάλι στους δρόμους σε αρκετές περιοχές τουριστικού ενδιαφέροντος και σαφώς σε μικρά νησιά Εκεί τουλάχιστον υπάρχει σαφής αιτιακή σχέση για λόγους στους οποίους αναφερθήκαμε και εδώ.

    Δεν ξέρω αν κάνει πλάκα το luben (δεν το διαβάζω ως χιουμοριστικό άρθρο πλην βίντεο στο τέλος ) αλλά στην τελική δεν χρειάζεται απαγόρευση κυκλοφορίας ντε και καλά. Η ενοικίαση και μόνο να απαγορευτεί και ήδη έχουμε κάνει ένα σημαντικό βήμα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #1998
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε δεν χρειάζεται άδεια οδήγησης για τίποτα... δεν ειναι έτσι.
    Δεν είπαμε ότι δεν χρειάζεται άδεια. Μαζί με την άδεια χρειάζεται όμως και παιδεία. Άδεια μπορεί να έχει κι ένας κυνηγός και να σκοτώνει ότι κινείται. Άδεια μπορεί να έχει κτίσμα και να είναι γεμάτο στις παρανομίες. Η άδεια από μόνη της σε κατοχυρώνει ότι μπορείς να χειριστείς ένα αυτοκίνητο σε συγκεκριμένες συνθήκες. Δεν κατοχυρώνει όμως ότι θα σέβεσαι τον ΚΟΚ και προπάντων τον συνάνθρωπο σου. Αν η άδεια κατοχύρωνε και αυτά, γιατί έχουμε αυτό το θέμα, γιατί μιλάμε για παραβάσεις, για έλλειψη σεβασμού κλπ κλπ. Αυτά είναι θέμα παιδείας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λέει τίποτε το συγκεκριμένο. Μάλιστα αναφέρει πως έγινε πριν ένα χρόνο στα πλαίσια μιας εβδομάδας ποδηλάτου ώστε να ενθαρρυνθεί η κυκλοφορία στον δρόμο. Από την φωτογραφία και μόνο του ποδηλάτου καταλαβαίνει κανείς και τον σοβαρό κίνδυνο που προκύπτει. Το ανακλαστικό στοιχείο έχει κατέβει σε σημείο που κρύβεται από τον τροχό, για να μπει ψηλά η πινακίδα. Θα πρότεινα σε όλους να πάτε σε ένα ποδηλατάδικο και να δείτε το πως είναι ένα ποδήλατο. Και θα επαναλάβω, σε μια τόσο μικρή πινακίδα δεν θα διακρίνεις τίποτε μετά από 2-3 μέτρα. Εδώ δεν διακρίνεις σε μοτοποδήλατα.

  4. #1999
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν μου λέει τίποτε το συγκεκριμένο. Μάλιστα αναφέρει πως έγινε πριν ένα χρόνο στα πλαίσια μιας εβδομάδας ποδηλάτου ώστε να ενθαρρυνθεί η κυκλοφορία στον δρόμο. Από την φωτογραφία και μόνο του ποδηλάτου καταλαβαίνει κανείς και τον σοβαρό κίνδυνο που προκύπτει. Το ανακλαστικό στοιχείο έχει κατέβει σε σημείο που κρύβεται από τον τροχό, για να μπει ψηλά η πινακίδα. Θα πρότεινα σε όλους να πάτε σε ένα ποδηλατάδικο και να δείτε το πως είναι ένα ποδήλατο. Και θα επαναλάβω, σε μια τόσο μικρή πινακίδα δεν θα διακρίνεις τίποτε μετά από 2-3 μέτρα. Εδώ δεν διακρίνεις σε μοτοποδήλατα.
    Να την βγάλουμε τότε και απο τα μοτοποδήλατα

  5. #2000
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην ξεχνάμε και τα ποδήλατα θαλάσσης.
    Πόσα και πόσα ναυάγια πλοίων οφείλονται στην ανευθυνότητα των οδηγών τους
    Ωραίος, LOL!
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #2001
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά διυλίζουμε τον κώνωπα εδώ με τα ποδήλατα. Κανονικά, δεν υφίσταται θέμα ή δεν θα έπρεπε να υφίσταται με ασφάλεια. Το ζήτημα είναι λυμένο θεωρητικά καθότι τα ποδήλατα δεν οφείλουν να είναι σε οδόστρωμα υπό ΚΣ ούτε επιτρέπεται να είναι σε πεζοδρόμιο. Κανονικά είναι είτε σε ποδηλατόδρομους, ή σε ειδικά διαμορφωμένο κομμάτι του οδοστρώματος.

    Αν αυτά δεν υπάρχουν (ξέρω πως δεν) τότε το ποδήλατο κινείται στην άκρα δεξιά (no pun intended ) μεριά του οδοστρώματος. Δεν υφίσταται συνεπώς θέμα ατυχήματος ή κάποιο ρίσκο που χρειάζεται ειδική οδική ασφάλιση. Τώρα, για την αστική ευθύνη του ποδηλάτη, όντως υπάρχει θέμα αλλά αυτό ισχύει στον ίδιο βαθμό με π.χ. τον πεζό.

    Όμως πραγματικά διυλίζουμε τον κώνωπα και μάλιστα έχω φτάσει εγώ (ποιος, εγώ!) να "υπερασπίζεται" ποδηλάτες, τους πιο ορκισμένους εχθρούς μου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #2002
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κινείσαι όσο πιο δεξιά (όχι και άκρα ) γίνεται, αλλά ανάλογα και με το οδόστρωμα! Γιατί έτσι κι θελήσεις να κινηθείς μόνο δεξιά σε πάρα πολλούς δρόμους, τότε το ατύχημα δεν θα το αποφύγεις, από τις λακούβες, τα σπασμένα γυαλιά, την (ψυχανώμαλη και φθαρμένη από δεκαετίες) άσφαλτο, τα αυλάκια που έχουν αφήσει τα συνεργεία που τοποθετούν οπτικές ίνες, τον κάθε ανευθυνουπεύθυνο που κάνει μια δουλειά πάνω στον δρόμο, ανοίγει λακούβες και αυλάκια και τα παρατά όπως είναι, ή τα καλύπτει με τον πιο πρόχειρο τρόπο που μπορεί να φανταστεί κανείς. Όλα είναι λοιπόν σχετικά...

    ΥΓ. Γιατί βρε pop "ορκισμένοι εχθροί"; Σε έκλεψαν στο πόκερ;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #2003
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλωστε, γι'αυτό και πρέπει να υπάρξουν με κάποιο τρόπο ποδηλατόδρομοι ή λωρίδες. Εκεί εξαλείφεται η ιστορία κίνησης σε οδικό δίκτυο.
    Δεν εξαλείφεται.

    Γιατί και πάλι έχεις σημεία πλέξης με το οδικό δίκτυο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #2004
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εγώ λέω να εξαλείψουμε τους ποδηλάτες καλύτερα... με όπλο τον wan cycle-terminator
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  10. #2005
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Λετε να μας διαβασαν εκει στο υπουργειο και να εξεταζουν την απαγορευση κυκλοφοριας στις γουρούνες?
    Ωραια,σειρα παιρνουν δηλ τα ποδήλατα.
    να εξετάσουμε και άλλο ένα θεμα(δεν μειναν και πολλα,μηχανακια γυναικες και εμεις),τους ταξιτζήδες

  11. #2006
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Όποτε έχουν απεργία οι ταξιτζήδες πάντως, η μετακίνηση είναι απόλαυση

  12. #2007
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε έχουν απεργία οι ταξιτζήδες πάντως, η μετακίνηση είναι απόλαυση
    Που να απεργήσουν οι ποδηλάτες και οι πεζοί να δεις απόλαυση
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #2008
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω να εξαλείψουμε τους ποδηλάτες καλύτερα... με όπλο τον wan cycle-terminator
    Δυστυχώς οι ποδηλάτες είναι ορκισμένοι εχθροί όσων δεν ποδηλατούν κυρίως λόγω της κυκλοφορίας τους σε δρόμους με μεγάλο traffic όπου δεν συμπεριφέρονται όπως τα υπόλοιπα οχήματα.
    Κατά τη γνώμη μου, παρόλο που ο ΚΟΚ προβλέπει την κυκλοφορία ποδηλάτων στο οδόστρωμα και το πως πρέπει οι υπόλοιποι οδηγοί των μηχανοκίνητων να συμπεριφέρονται απέναντί τους, ο κανόνας είναι ότι οι ίδιοι οι ποδηλάτες δεν σέβονται τον ΚΟΚ και δρουν ανεξέλεγκτα. Πολλές φορές με έχουν αναγκάσει να γίνω "κάγκουρας", να κάνω σφήνες για να τους "ξεφύγω" και να χάνω την υπομονή μου γενικά- i'm only human after all! Προφανώς και το θέμα μας δεν είναι τα ποδήλατα αλλα η τήρηση του ΚΟΚ και η οδηγική παιδεία στην Ελλάδα, αλλά δεν παύει το συγκεκριμένο να αποτελεί ένα επιμέρους πρόβλημα. Επιλύοντας λοιπόν τα επιμέρους νομίζω πως η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά. Αν δλδ η Αττική ήταν γεμάτη με ποδηλατοδρόμους αυτόματα η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη ως προς το συγκεκριμένο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  14. #2009
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, αλλά εγώ δεν έχω κανένα ορκισμένο εχθρό πάντως, ούτε αυτοκίνητα, ούτε μηχανές (και φυσικά ούτε ποδήλατα). Κάποιες συμπεριφορές παρατηρώ και εγώ, και από οδηγούς αυτοκινήτων, και μοτοσυκλετών, και ποδηλάτων. Αλλά δεν γενικεύω κιόλας, αφού δεν λειτουργούν όλοι έτσι...

    ΥΓ. Ο αναμάρτητος (αυτός που δεν παραβιάζει ποτέ τον ΚΟΚ, σε καμία περίπτωση), να σηκώσει το χέρι του!

    Παρεμπιπτόντως, στο θέμα της "πινακίδας" κυκλοφορίας, η αστυνομία του Sussex θέλει λέει πινακίδες στα ποδήλατα...

    https://www.facebook.com/globalcycli...6423774180013/
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #2010
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, αλλά εγώ δεν έχω κανένα ορκισμένο εχθρό πάντως, ούτε αυτοκίνητα, ούτε μηχανές (και φυσικά ούτε ποδήλατα). Κάποιες συμπεριφορές παρατηρώ και εγώ, και από οδηγούς αυτοκινήτων, και μοτοσυκλετών, και ποδηλάτων. Αλλά δεν γενικεύω κιόλας, αφού δεν λειτουργούν όλοι έτσι...

    ΥΓ. Ο αναμάρτητος (αυτός που δεν παραβιάζει ποτέ τον ΚΟΚ, σε καμία περίπτωση), να σηκώσει το χέρι του!

    Παρεμπιπτόντως, στο θέμα της "πινακίδας" κυκλοφορίας, η αστυνομία του Sussex θέλει λέει πινακίδες στα ποδήλατα...

    https://www.facebook.com/globalcycli...6423774180013/
    Δες το αλλιώς.... στους ελληνικούς δρόμους παίζει μπάλα η Α' Εθνική....τζαρτζαρίσματα, αντικανονικά μαρκαρίσματα, σφαλτσοσφυρίγματα, γενικά ένα dearth race για γερά άντερα.....και έρχονται ξαφνικά από το παιδικό να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα. Εκεί είναι το πρόβλημα


Σελ. 134 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας