Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-56 από 56
  1. #46
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Γραμμένα είναι όλα. Γράφω για υπαρκτή κατάσταση. Στο σπίτι, αλλά και στην δουλειά, αλλά και στην διαδρομή έχω καλύτερο σήμα σε 2G από 3G (συνήθως στο πάτωμα) και μου γράφεις δεύτερη φορά ΑΝ έχουν ΙΔΙΟ σήμα.

    Δουλευόμαστε. Δεν πειράζει. Συνεννοηθήκαμε.

    Ρωτάω σε ποιά εφαρμογή / δουλειά έχεις πρόβλημα με το 3G και μου γράφεις πως κάνεις την δουλειά σου και με 4G. Δηλαδή όταν γράφω πως με 12kbytes/s κάνεις e-banking και «κατάλαβες» πως δεν μπορείς να την κάνεις με Mbytes/s.

    Και το plain-text υπάρχει παραπάνω χρόνια, θα το καταργήσουμε επειδή είναι παλιό; Αυτό δεν είναι επιχείρημα, αλλά εντυπωσιασμός πωλητή. Να καταργήσουμε και τα plain-text sms, μόνο mms που είναι νεότερη τεχνολογία. Να καταργήσουμε και τα πληκτρολόγια στους υπολογιστές που έχουν κουμπιά, μόνο αφή. Τί αφή; Ολογραμματικά πληκτρολόγια.

    Να αλλάξω και το λειτουργικότατο smartphone επειδή είναι παλιό. Γιατί έτσι.

    Η τηλεόραση ατυχές παράδειγμα, διότι η μετάβαση πρόσφερε πλεονεκτήματα: καθαρότερη εικόνα, πρόγραμμα, ραδιόφωνο. Επίσης μπορούσες (και μπορείς) μία παλιά τηλεόραση απλά με δέκτη να την αναβαθμίσεις. Εδώ δεν παίζει αναβάθμιση.

    Τώρα τί διαφορά έχει το e-banking με Edge, με 3G, 4G, ένας θεός το ξέρει (καμμία).

    Σου γράφω από υπολογιστή του 2006 και λειτουργικό του 2017. Να τον πετάξω επειδή είναι «παλιός»;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  2. #47
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Χαλαρώστε... Το 2G είναι παλιά τεχνολογία και σχεδόν αχρείαστη. Η AT&T είναι από τους καλύτερους παρόχους στην Αμερική (μετά τη Verizon) και προφανώς έχει καλή κάλυψη σε 3G/4G (και VoLTE), αλλιώς δε θα προχωρούσε σε αυτήν την κίνηση.

    Στην Ελλάδα το 3G δίκτυο είναι πολύ πιο αραιό και μόνο η Vodafone δίνει λίγο φάσμα από τα 900 MHz, σε ελάχιστες περιοχές. Άρα δε μας παίρνει να το κάνουμε ακόμα...

  3. #48
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραμμένα είναι όλα. Γράφω για υπαρκτή κατάσταση. Στο σπίτι, αλλά και στην δουλειά, αλλά και στην διαδρομή έχω καλύτερο σήμα σε 2G από 3G (συνήθως στο πάτωμα) και μου γράφεις δεύτερη φορά ΑΝ έχουν ΙΔΙΟ σήμα.

    Δουλευόμαστε. Δεν πειράζει. Συνεννοηθήκαμε.

    Ρωτάω σε ποιά εφαρμογή / δουλειά έχεις πρόβλημα με το 3G και μου γράφεις πως κάνεις την δουλειά σου και με 4G. Δηλαδή όταν γράφω πως με 12kbytes/s κάνεις e-banking και «κατάλαβες» πως δεν μπορείς να την κάνεις με Mbytes/s.

    Και το plain-text υπάρχει παραπάνω χρόνια, θα το καταργήσουμε επειδή είναι παλιό; Αυτό δεν είναι επιχείρημα, αλλά εντυπωσιασμός πωλητή. Να καταργήσουμε και τα plain-text sms, μόνο mms που είναι νεότερη τεχνολογία. Να καταργήσουμε και τα πληκτρολόγια στους υπολογιστές που έχουν κουμπιά, μόνο αφή. Τί αφή; Ολογραμματικά πληκτρολόγια.

    Να αλλάξω και το λειτουργικότατο smartphone επειδή είναι παλιό. Γιατί έτσι.

    Η τηλεόραση ατυχές παράδειγμα, διότι η μετάβαση πρόσφερε πλεονεκτήματα: καθαρότερη εικόνα, πρόγραμμα, ραδιόφωνο. Επίσης μπορούσες (και μπορείς) μία παλιά τηλεόραση απλά με δέκτη να την αναβαθμίσεις. Εδώ δεν παίζει αναβάθμιση.

    Τώρα τί διαφορά έχει το e-banking με Edge, με 3G, 4G, ένας θεός το ξέρει (καμμία).

    Σου γράφω από υπολογιστή του 2006 και λειτουργικό του 2017. Να τον πετάξω επειδή είναι «παλιός»;
    Μιλαμε για ΗΠΑ αν δεν το εχεις καταλαβει και οχι για το δρομο στο σπιτι σου.
    Δεν μας αφορα σε αυτο το θεμα ο δρομος στο σπιτι σου, εμενα με αφηνει αδιαφορο.

  4. #49
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Εγώ είπα ότι το 4G είναι άχρηστο με 2,5-3Gb που έχω στο συμβόλαιο. Αυτό όντως ισχύει. Είτε έχω 8Mbps ταχύτητα είτε 80Mbps είναι το ίδιο πράγμα. Οι ιστοσελίδες ή το facebook φορτώνουν στο κινητό στον ίδιο χρόνο. Από τη στιγμή που δεν μπορώ να εκμεταλευτώ το 4G λόγω μικρού όγκου δεδομένων πρακτικά μου είναι άχρηστο. Αν με την ίδια τιμή μου δώσουν 30-40Gb δεδομένων τότε ναι το 4G αξίζει. Με τις τωρινές συνθήκες πρέπει να δώσεις ένα νεφρό για να χρησιμοποιήσεις τόσα δεδομένα στο κινητό...

  5. #50
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα το 3G δίκτυο είναι πολύ πιο αραιό και μόνο η Vodafone δίνει λίγο φάσμα από τα 900 MHz, σε ελάχιστες περιοχές. Άρα δε μας παίρνει να το κάνουμε ακόμα...
    Ετσι ειναι. Δεν εχουμε ουτε καλο 3G, αλλα ουτε 4G απο αποψη ποιοτητας σηματος.
    To 4G ομως εχει ηδη αρχιζει να παιζει σε καλες συχνοτητες, οποτε σιγουρα θα δουμε βελτιωση σε αντιθεση με το 3G.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είπα ότι το 4G είναι άχρηστο με 2,5-3Gb που έχω στο συμβόλαιο. Αυτό όντως ισχύει. Είτε έχω 8Mbps ταχύτητα είτε 80Mbps είναι το ίδιο πράγμα. Οι ιστοσελίδες ή το facebook φορτώνουν στο κινητό στον ίδιο χρόνο. Από τη στιγμή που δεν μπορώ να εκμεταλευτώ το 4G λόγω μικρού όγκου δεδομένων πρακτικά μου είναι άχρηστο. Αν με την ίδια τιμή μου δώσουν 30-40Gb δεδομένων τότε ναι το 4G αξίζει. Με τις τωρινές συνθήκες πρέπει να δώσεις ένα νεφρό για να χρησιμοποιήσεις τόσα δεδομένα στο κινητό...
    Ενταξει, δεν τα λες και στον ιδιο χρονο τα 80ms με τα <25 (απο μετρησεις που ειχαμε κανει), ειναι σχεδον 4 φορες μεγαλυτερη αποκρισιμοτητα + η μεγαλυτερη χωρητικοτητα + λιγοτερο packet loss.
    Στις σελιδες μπορει να μην σε ενδιαφερει και τοσο, αλλα σε real time εφαρμογες ειναι καθοριστικος παραγοντας.

  6. #51
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Και με τα 2,5 Gb που έχω θα κατεβάσω όλο το ίντερνετ...τα 80 ms με πείραξαν

  7. #52
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να χρειαστεί για δουλειά να κατεβάσει κάποιος ένα αρχείο 50mb; ή 100mb; Θα πρέπει να περιμένει 2 ώρες για να κατέβει με edge;

  8. #53
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να χρειαστεί για δουλειά να κατεβάσει κάποιος ένα αρχείο 50mb; ή 100mb; Θα πρέπει να περιμένει 2 ώρες για να κατέβει με edge;
    Δε μίλησα για edge. Για 3G και 4G έκανα σύγκριση. Το edge είναι πιο αργό και από την ομιλία του Τσιάρτα.

  9. #54
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησα για edge. Για 3G και 4G έκανα σύγκριση. Το edge είναι πιο αργό και από την ομιλία του Τσιάρτα.
    Στην Ελλάδα, από την άλλη, το 3G και το 4G είναι σαν την ομιλία του αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκού. Δηλαδή αν πιάσει κάποιος έστω και λίγα, θα βλογάει τα θεία για το θαύμα που έγινε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 26-01-17 στις 20:02.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #55
    Εγγραφή
    01-07-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    TP Link TD-W9980
    SNR / Attn
    30.3(dB) / 6.7(dB)
    Προφανώς ισχύει και για τα dual sim κινητά που έχουν (όλα; ) τη 2η sim μόνο σε 2G mode για voice service;
    Στο μεταξύ και στη Σιγκαπούρη από την 1/4/2017 καμιά υπηρεσία 2G δικτύου δεν είναι διαθέσιμη (ούτε φωνή ούτε μηνύματα ούτε δεδομένα).
    http://info.singtel.com/personal/goo...dispatcher=302

  11. #56
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα, από την άλλη, το 3G και το 4G είναι σαν την ομιλία του αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκού.

    βάζω το κινητό μου επίτηδες 2g όπου υπάρχει καλό σήμα για να έχω "σωστή" φωνή (κλείσεις να μιλάω). Αν το έχω στο αυτόματο και τύχει να πιάσει 3g με μία γραμμούλα σήμα είναι όπως το περιγράφεις. "αυτό ακριβώς τίποτα άλλο"..
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σύνδεσης στο δίκτυο της Cosmote με Android
    Από elvenpath στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας