Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2016
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 23(dB)
    Ελπιζω οτι γραφω στο σωστο μερος.
    Καλησπερα σας..Το μαρτυριο μου ξεκιναει εδω και καμια 15 μερες.Εκει που εχω αναβαθμισει σε vdsl ολα καλα και ολα ωραια ξαφνικα τις ωρες αιχμης,βασικα το εχω παρατηρησει 6-7 το απογευμα με 12 περιπου το βραδυ το ιντερνετ σερνεται..Και τι εννοω;Βιντεο hd στο youtube δεν παιζει.Το ρουτερ εξακολουθει να κλειδωνει γυρω στα 40.Κανω restart,τα ιδια.Κανω ενα speedtest πανω απο 4-5-6(αναλογα τα κεφια του δεν παει).Το upload παλι κανονικα ~4.5.Δοκιμαζω να κατεβασω κατι απο τορεντ ολα πενα,3.9 down.Εντωμεταξυ εχω παρει τηλεφωνο (γιατι δεν ειχα δοκιμασει το download απο τορρεντ) και μου ειχαν πει οτι ηταν γενικο το προβλημα τις ωρες αιχμης,και οτι διορθωθηκε,και οτι αν μου το ξανακανει να τους καλεσω για να το δουν εκεινη την στιγμη.Πραγματι παιρνω τηλεφωνο οταν το ειχα αυτο το θεμα,και μου λεει ο τεχνικος, βλεπω καποιες μετρησεις περιεργες θα στειλουμε τεχνικο.Με τα πολλα ερχεται τεχνικος εδω σημερα το μεσημερι,μετραει την γραμμη βλεπει λαθη.Παμε κατω στο κουτι του οτε,μετραει κατευθειαν απο το καλωδιο του οτε,αλλαζουν σε χαμηλο προφιλ(επεσα γυρω στα 24 απο οτι μου ειπε)δεν βλεπει λαθη.Ξαναγυριζει σε χαμηλο προφιλ παλι δεν βλεπει λαθη.Οποτε που λεει φιλε το θεμα ειναι η εσωτερικη σου καλωδιωση (και πραγματι το καλωδιο που ηταν εξω (ενα απλο utp) ηταν οξειδωμενο και μαυρο).Και ερωτω εγω τωρα εσας,πως γινεται αφου εχω "κακη καλωδιωση" να εχω το προβλημα μονο τις ωρες αιχμης,και αυτες τις ωρες παλι τα τορρεντ κατεβαζουν οσο κλειδωνει και το ρουτερ μου;Αυριο θα τραβηξω καινουργιο καλωδιο ετσι για το γαμωτο.
    Οντως βλεπω μερικα λαθη και εγω στην γραμμη,αλλα τα βλεπω στο upload,και οχι στο download.
    25 λεπτα μετα το restart(TP-LINK W9980):
    Upstream Downstream
    Current Rate (Kbps) 5118 40568
    Max Rate (Kbps) 8582 39161
    SNR Margin (dB) 12.3 6
    Line Attenuation (dB) 25.5 21.7
    Errors (Pkts) 69 15
    Και επειδη το εχω παρατηρησει παλι αυτο με τα errors,του upload ανεβαινουν συνεχως φτανουν 5000+,του download 15 βλεπω πρωτη φορα,και συνηθως 0.Την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας παρακαλω!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-07-2016
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    10060/1000
    ISP
    forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΣ
    Router
    technicolor
    Path Level
    Fastpath
    παλιό το θεμα αλλα ακριβως το ιδιο συμβαίνει και σε έμενα τωρα με το download σε ώρες αιχμής χαλια μαύρα 100kilobyte, τα χαράματα επανέρχεται αλλα οσο παλι περνανε οι ωρες τα ιδια και να προσθέσω εχω vdsl απο forthnet , περνώ τηλ λενε οτι ειναι απο ανώτερο κλιμακιο θα σας καλέσουμε εμεις περνάνε δυο μερες κανενας δεν καλεσε περνανε 5 μερες τιποτα περνω πισω ρε παιδια τι εγινε ειναι απαντανε ειναι απο ανωτερο κλιμακιο θα σας καλέσουν αυτοι μα δεν με καλεί κανεις σημερα με τα πολλα ειναι 11 μερες που δεν με πηρανε να μου πουν εστω να κανω υπομονη και το πρόβλημα θα λυθει με αγνοουν κανονικα πελατης απο το 2009 και πληρώνω παντα στην ωρα μου. μέχρι που τα πηρα και έκανα αίτηση φορητοτητας αριθμού να μαζεύω τα μπογαλάκια μου και σε αλλο παροχο και σε ποιον στον OTE δεν εχω και αλλη εναλλακτική. αυτο ειναι οσπου να βαλει ο ΟΤΕ κεραίες και να βάλουν το SFBB να τελειώνομαι..

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι "φυσιολογικο" αυτο που περιγραφεις.
    Πηξιμο σε επιπεδο backbone. Ολες οι τεχνολογιες xdsl δεν εχουν εγγυημενο bandwidth και γενικα διατίθενται πολλαπλασιες συνδεσεις απο το διαθεσιμο bandwidth. Ξεκιναει απο 20:1 και μπορεί να φτάσει και 50:1. Τυπικα σε δυσκολες περιοχές, όπως η ροδος οπου το backbone κοστιζει, περναει λίγος καιρος απο τη στιγμη που πηζει μεχρι την αναβαθμιση.
    Ειδικα σε τουριστικες περιοχες με εντονη εποχικότητα τα πραγματα ειναι χειροτερα. Αυτα συμβαίνουν ανα περιόδους σε ολους τους providers.
    Kαι sfbb να βαλεις, στο ιδιο backbone θα καταληξεις, απλα με μεγαλυτερα προβληματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    367
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Καλησπέρα σας.

    Επαναφέρω το θέμα...

    Τα τελευταία 2 χρόνια είμαι με VDSL 50 από τη Nova.

    Είμαι 70μ από την καμπίνα (ΟΤΕ) και το router συγρονίζει στα 55 Mbps.

    Όμως τις ώρες αιχμής, κυρίως βραδινές ώρες 9-12, η πραγματική ταχύτητα πέφτει κάτω από τα 5 Mbps.
    Η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη.

    Εάν αλλάξω πάροχο και πάω στην Cosmote υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα και να έχω προβάδισμα σε σχέση με τους γείτονες που είναι σε άλλους παρόχους, μιας και η καμπίνα είναι του ΟΤΕ;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι θέμα καμπίνας αλλά θέμα παρόχου.

    Μπορείς να ρωτήσεις γείτονες συνδρομητές ΟΤΕ αν έχουν τα ίδια προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ποιο συγκεκριμενα ειναι θεμα παροχου για τη συγκεκριμενη ομαδα καμπινων. Αλλος παροχος στην ιδια καμπινα δεν ειναι υποχρεωτικο να εχει το ιδιο θεμα.
    Πρωτου αλλαξεις παροχο, μπορεις να αναφερεις το θεμα. Συνηθως το φτιαχνουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλές ταχύτητες μεταφοράς μεταξύ Η/Υ σε διαφορετικά subnetworks
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 18:02
  2. vDSL 30Mbps - Γκάζι - Χαμηλές ταχύτητες
    Από RMajestic στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-16, 13:45
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-16, 14:24
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-16, 19:39
  5. Πτώση ταχύτητας ώρες αιχμής
    Από Bass στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-16, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας