Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Καλησπερα σε ολους!!!!Εχοντας εδω και ενα χρονο ote tv αλλα και εχοντας forthnet εδω και 10 χρονια και μιας ληγει μια δεσμευση που εχω μαζι τους σε 15 μερες σκεφτομαι να βαλω ιντερνετ και σταθερο οτε μπας και γλιτωσω καθολου χρηματα.Επειτα απο επικοινωνια μου με το 11888 μου ειπαν οτι εδω ειναι διαθεσιμη η 30αρα μονο.Βεβαια εχουν αρχιδει να τοποθετουν καμπινες ακ στο χαιδαρι οποτε ισως καποια στιγμη στο 2017 να παρω και απο καμπινα vdsl στο τετραγωνο μου.Ηθελα να σας ρωτησω καταρχην απο την εμπειρια σας με 30αρα συνδεση ποσο περιπου θα συγχρονιζω και τι ταχυτητα θα πιανω δεδομενου οτι στην 24αρα στη forthnet τωρα με attenuation 15 και αποσταση 900 μετρα απο κεντρο περιπου πιανω 15 με 16.Επισης τι αλλο θα πρεπει να εχω υποψην μου για το vdsl?Απο τον οτε μου ειπαν οτι μαζι με το otetv που εχω τωρα θα μου βγαινει τελικη τιμη 56 ευρω το μηνα και 48 αν μεινω στο 24αρι.

  2. #2
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Σίγουρα η τηλεφωνία θα γίνει ευρυζωνική...τώρα εγώ έχω 30 από καμπίνα και πιάνω 28 και 2,2 upload.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα η τηλεφωνία θα γίνει ευρυζωνική...τώρα εγώ έχω 30 από καμπίνα και πιάνω 28 και 2,2 upload.
    Δηλαδη δε μπορω να τους πω να παραμεινει η τηλεφωνικη συνδεση ως εχει τωρα?

  4. #4
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Δε το δέχονται.....λίγοι το πέτυχαν.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kopriniotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!!!!Εχοντας εδω και ενα χρονο ote tv αλλα και εχοντας forthnet εδω και 10 χρονια και μιας ληγει μια δεσμευση που εχω μαζι τους σε 15 μερες σκεφτομαι να βαλω ιντερνετ και σταθερο οτε μπας και γλιτωσω καθολου χρηματα.Επειτα απο επικοινωνια μου με το 11888 μου ειπαν οτι εδω ειναι διαθεσιμη η 30αρα μονο.Βεβαια εχουν αρχιδει να τοποθετουν καμπινες ακ στο χαιδαρι οποτε ισως καποια στιγμη στο 2017 να παρω και απο καμπινα vdsl στο τετραγωνο μου.Ηθελα να σας ρωτησω καταρχην απο την εμπειρια σας με 30αρα συνδεση ποσο περιπου θα συγχρονιζω και τι ταχυτητα θα πιανω δεδομενου οτι στην 24αρα στη forthnet τωρα με attenuation 15 και αποσταση 900 μετρα απο κεντρο περιπου πιανω 15 με 16.Επισης τι αλλο θα πρεπει να εχω υποψην μου για το vdsl?Απο τον οτε μου ειπαν οτι μαζι με το otetv που εχω τωρα θα μου βγαινει τελικη τιμη 56 ευρω το μηνα και 48 αν μεινω στο 24αρι.
    Ήμουν στην κατάστασή σου παλαιότερα μέχρι που έβαλα VDSL ΟΤΕ (είχα δοκιμάσει και VDSL 4 Nετ αλλά χάλια...). Η σύνδεσή μου με VOIP τερματίζει στα 30. Αν σε ανησυχεί κάτι σε ενημερώνω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι αν φυσικά χρειαστείς τεχνικό από προσωπική μου εμπειρία σε ενημερώνω ότι οι άνθρωποι είναι "μπροστά" και αν και δεν τους το αναγνώριζα, μόλις το είδα σκέφτηκα ότι τόσα χρόνια που σκεφτόμουν μόνο το οικονομικό στις συγκρισεις 2Play της αγορας ότι έκανα μέγα λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν στην κατάστασή σου παλαιότερα μέχρι που έβαλα VDSL ΟΤΕ (είχα δοκιμάσει και VDSL 4 Nετ αλλά χάλια...). Η σύνδεσή μου με VOIP τερματίζει στα 30. Αν σε ανησυχεί κάτι σε ενημερώνω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι αν φυσικά χρειαστείς τεχνικό από προσωπική μου εμπειρία σε ενημερώνω ότι οι άνθρωποι είναι "μπροστά" και αν και δεν τους το αναγνώριζα, μόλις το είδα σκέφτηκα ότι τόσα χρόνια που σκεφτόμουν μόνο το οικονομικό στις συγκρισεις 2Play της αγορας ότι έκανα μέγα λάθος.
    Τελικα εκανα αιτημα και ενεργοποιηθηκα χτες αλλα περιμενω το ρουτερ τη τριτη οποτε μπαινω προσωπινα με το ρουτερ της forthnet.Σαν πρωτη εντυπωση με το ροθτερ της forthnet κλειδωνω περιπου 1mbps παρακατω σε adsl βεβαια.to attenuation μειωθηκε πηγε στο 12 απο 14 αλλα αυξηθηκε το snr απο 6 se 9.Να δουμε που θα κλειδωνω.Ποιο ρουτερ στελνει τωρα ο Οτε?

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2003
    Περιοχή
    Athens,Greece,Earth
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Speedport Entry 2i, καλό είναι.
    Τώρα αφού σου δίνουν έως 30, μάλλον παίρνεις απο το Α/Κ , οπότε η ταχύτητα εξαρτάται. Προφανώς όταν μπούν τα νέα ΚΑΦΑΟ και σε σένα, τότε θα είσαι καρφί 30.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gerokost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Speedport Entry 2i, καλό είναι.
    Τώρα αφού σου δίνουν έως 30, μάλλον παίρνεις απο το Α/Κ , οπότε η ταχύτητα εξαρτάται. Προφανώς όταν μπούν τα νέα ΚΑΦΑΟ και σε σένα, τότε θα είσαι καρφί 30.
    Ναι από το Α κ θα παιρνω.Απλά μου κ α νει εντύπωση πως μειώθηκε υο attenuation το οποίο υποτίθεται είναι σταθερό αφού εκφράζει την απόσταση από το ΑΚ.Ελπίζω να κλειδώνω τουλάχιστον πάνω απο τα 20.Να ρωτήσω δε μου δώσανε κωδικούς από τον οτε απλά συνδέω το ρουτερ και τελος?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Λοιπον μου ηρθε το πρωι ο εξοπλισμος.Καταρχην εκτιμω οτι δε μου κανανε την τηελφωνια voip οπως ζητησα.Δευτερον συγχρονιζω γυρω στα 18.Για καποιο λογο το attenuation απο 12 13 πηγε στο 21.θα τους παρω τηλ αν μπορουν να κανουν κατι...

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Κι εμένα αν θυμάμαι καλά μου είχε ανέβει το attenuation ωστόσο αυτό δεν είχε σημασία γιατί ανέβηκε η ταχύτητά μου. Αν δεις ότι δεν ξεπερνάς τα 24Mbps έχεις πρόβλημα στο δίκτου του σπιτιού και ίσως χρειαστεί να απομονώσεις την τηλεφωνία στις πρίζες εκτός της κεντρικής. Μπορεί να το αναλάβει αυτό ο τεχνικός ΟΤΕ ίσως με κάποια επιβάρυνση (δεν το γνωρίζω καλά γιατί ενώ παλαιότερα στο έκαναν δωρεάν τώρα πλέον το χρεώνουν). Ωστόσο κι εγώ αν θυμάμαι καλά ήμουν στα 21Mbps και το είχα δηλώσει βλάβη και μόλις είδε ο τεχνικός ότι αυτό ήταν το πρόβλημα το "διόρθωσε" και η ταχύτητα "τερμάτισε"...

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE Speedport entry 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Πάντως από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι βάση απόστασης από το κέντρο εκεί πρέπει να συγχρονίζει ενώ επίσης ο μέσος όρος vdsl της περιοχής μου είναι αυτος....

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Χαιδαρι
    Από invisibl3 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1382
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-23, 14:43
  2. Αργή σύνδεση VDSL Wind
    Από ariusbb στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 04:59
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-16, 16:28
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 09:07
  5. Τεχνικό θέμα με νέα σύνδεση
    Από teomw στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 16:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας