Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως βλέπουν τη σειρά "Suits" εκεί στην Apple ; Βροχή οι δίκες !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  2. #17
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως βλέπουν τη σειρά "Suits" εκεί στην Apple ; Βροχή οι δίκες !
    Μόνο στην Apple; Δε θες να φανταστείς πόσες εταιρίες τα τελευταία χρόνια έχουν φτιάξει νομικά τμήματα με ένα σωρό δικηγόρους που ασχολούνται με οτιδήποτε αφορά την εταιρία για την οποία εργάζονται.

    Η σειρά Suits παραμένει επίκαιρη.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Η FTC διαπίστωσε πως η Qualcomm συμπεριφέρεται μονοπωλιακά, δίνοντας μεγάλες εκπτώσεις σε κατασκευαστές για να κάνουν χρήση μόνο προϊόντων της Qualcomm, ενώ "τιμωρεί" όποιους επιλέξουν να κάνουν χρήση προϊόντων άλλων κατασκευαστών.
    Δηλαδή εάν εγώ βάζω στην συσκευή μου όλες τεχνολογίες της Qlm θα έχω έκπτωση , ή εαν βάζω μερικές τεχνολογίες Qlm και μερικές απο άλλον τότε δεν μου δίνει έκπτωση

    Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στην κίνηση της εάν στην Apple δεν αρέσει ας μην βάζει να βρει από άλλου όλα τζάμπα τα θέλει αυτή

  4. #19
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Δηλαδή αν εγώ πουλούσα τα ίδια εξαρτήματα στη lada και τα ίδια στη Ferrari ηθικά θα έπρεπε να τα δίνω στην ίδια τιμή (η γραμμή της apple). Σε μια ελεύθερη αγορά όμως πρακτικά μπορώ να καθορίζω την τιμή που θέλω να πουλήσω σε όποιον θέλω. Δίνω στη lada φθηνά γιατί οικονομικά δεν το αντέχουν και δεν θέλω να τους χάσω από πελάτες, ενώ στη Ferrari μπορώ να πουλήσω ακριβότερα (δεδομένου του κέρδους ανά αυτοκίνητο) και ισοφαρίζω. Σε κάποιον άλλο που αγοράζει περισσότερα τεμάχια κάνω και καλύτερη τιμή. Αν κάποιος δεν με έχει ανάγκη και μπορεί να εξυπηρετηθεί και από αλλού, πάλι θα προσαρμόσω την τιμή για να μην τον χάσω από πελάτη.

    Με τους κανόνες της αγοράς που οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει έτσι όμως λειτουργεί το παραμύθι. Το αντίθετο θα ήταν προστατευτισμός και όπου συμβαίνει, κάποιοι τραβούν αυτιά.
    πχ Σαν χώρα έχουμε φάει ουκ ολίγα πρόστιμα για προστατευτισμό...

    Συμπέρασμα:
    Ας κατεβάσει τις τιμές της η Apple σε αντιστοιχία με τους υπόλοιπους αγοραστές των ίδιων τεχνολογιών και μετά ας αρχίσει την κλάψα για αδικία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 22-01-17 στις 23:10.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  5. #20
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Oλη η αγορα ετσι δουλευει, οποιος νομιζει το αντιθετο, απλα δεν εχει ιδεα.

    Σαφως και εχει λαθος η qualcomm, αλλα εχουν και αλλα 1000 πραγματα να κοιταξουν, πριν δουν τις μονοπωλιακες πρακτικες τις.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εάν εγώ βάζω στην συσκευή μου όλες τεχνολογίες της Qlm θα έχω έκπτωση , ή εαν βάζω μερικές τεχνολογίες Qlm και μερικές απο άλλον τότε δεν μου δίνει έκπτωση

    Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στην κίνηση της εάν στην Apple δεν αρέσει ας μην βάζει να βρει από άλλου όλα τζάμπα τα θέλει αυτή
    Τι παει να πει εαν δεν αρεσει στην Apple;
    Υπαρχει νομοθεσια που περιοριζει τετοιες κινησεις, εταιριες τετοιου μεγεθους πρεπει να τεκμηριωνουν με επαρκεια τετοιες κινησεις, απλα και ξεκαθαρα.
    Δεν επηρεαζεται μονο η Apple απο τετοιες τακτικες. Εχε υποψη σου οτι η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα modems και ολιγοπωλιο στα SoC.
    Αν εσυ μετα απο μια αγορα στο super market, διαπιστωσεις οτι δεν ελαβες μια τιμη που ελαβαν αλλοι πελατες, θα το θεωρησεις φυσιολογικο;

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    δεν καταλαβαίνω. ελεύθερη αγορά δεν έχουμε; αν ο μανάβης μου πουλά πιο ακριβά απο οτι πουλά στην κυρα Σουλα, τοτε αλλάζω μανάβη ή βάζω μποστανι.
    που είναι το πρόβλημα;
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #23
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβαίνω. ελεύθερη αγορά δεν έχουμε; αν ο μανάβης μου πουλά πιο ακριβά απο οτι πουλά στην κυρα Σουλα, τοτε αλλάζω μανάβη ή βάζω μποστανι.
    που είναι το πρόβλημα;
    Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _GuardiaN_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)
    αν θέλω ντε και καλά καρπούζι μέσα στο Γενάρη, ναι. ή θα βάλω μποστάνι. ή θα το κάνω εισαγωγή. ή θα του βάλω slide to unlock.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #25
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θέλω ντε και καλά καρπούζι μέσα στο Γενάρη, ναι. ή θα βάλω μποστάνι. ή θα το κάνω εισαγωγή. ή θα του βάλω slide to unlock.
    Αν θυμαμαι καλα η QC εχει πατενταρει αρκετα πραγματα σε σημειο που αν θες πχ 4g modem στο κινητο που κατασκευαζεις πρεπει να της πληρωσεις royalties. Δεν μπορεις να δημιουργησεις κατι παρομοιο γιατι θα σε τρεχει στα δικαστηρια για copyright infringement. Αντε τωρα εσυ κατασευασε ενα κινητο χωρις modems πανω. Δεν ειμαι σιγουρος το ξαναλεω γιατι παει πολυ καιρος που ειχα διαβασει για τα patents της Qualcomm αλλα κατι παρομοιο συμβαινει.

  11. #26
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _GuardiaN_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αν θες πχ 4g modem στο κινητο που κατασκευαζεις πρεπει να της πληρωσεις royalties. ...
    κατ' αρχήν σε μας φαίνεται απίθανο να έχει πατεντάρει συχνότητες και διαμορφώσεις, αλλά στον κόσμο των US patents και των $Billion$ μπορεί πράγματι κάτι να τρέχει.
    Η apple με τα δισεκατομμύρια $$$ που τσεπώνει, + αυτά που δεν θα πληρώσει στην ΕΕ-EU, αντί να σκούζει ας κατασκευάσει δικά της εναλλακτικά chipset και μαραφέτια για 4G. Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω ότι θα έχει την απαιτούμενη τεχνογνωσία και υποδομή και μηχανικούς κλπ.

    Κάποιος γνώστης της τεχνολογίας ας επιβεβαώσει ότι το 4G δεν είναι proprietary ή δεν σε υποχρεώνει να αγοράζεις πραματάκια ούτε απο τον (πχ) eyw ούτε και απο την (όποια) Qualcomm.

    Ο συνάδελφος που αποκάλεσε την Qualcomm καρκίνο ας μας φωτίσει.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ' αρχήν σε μας φαίνεται απίθανο να έχει πατεντάρει συχνότητες και διαμορφώσεις, αλλά στον κόσμο των US patents και των $Billion$ μπορεί πράγματι κάτι να τρέχει.
    Η apple με τα δισεκατομμύρια $$$ που τσεπώνει, + αυτά που δεν θα πληρώσει στην ΕΕ-EU, αντί να σκούζει ας κατασκευάσει δικά της εναλλακτικά chipset και μαραφέτια για 4G. Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω ότι θα έχει την απαιτούμενη τεχνογνωσία και υποδομή και μηχανικούς κλπ.

    Κάποιος γνώστης της τεχνολογίας ας επιβεβαώσει ότι το 4G δεν είναι proprietary ή δεν σε υποχρεώνει να αγοράζεις πραματάκια ούτε απο τον (πχ) eyw ούτε και απο την (όποια) Qualcomm.

    Ο συνάδελφος που αποκάλεσε την Qualcomm καρκίνο ας μας φωτίσει.
    Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm.
    Το πως εχουν πατενταριστει δεν ειναι επι του παροντος.
    Η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα LTE modems για αυτο το λογο, και σε καμια περιπτωση δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιει την μονοπωλιακη της θεση για να προωθει τα δικα της SoC εναντι των αλλων.

    Που παρεπιπτοντως η υποστηριξη στα SoC ειναι απαραδεκτη, αλλα εκει δεν σας ειδα να γκρινιαζετε.

  13. #28
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm. ...
    Σαφέστατος, κατανοητότατος, τέλειος και σ'ευχαριστούμε.

    Ευκαιρία για τους αντιφρονούντες να αναπτύξουν δικιά τους τεχνολογία. Αν το επιθυμούν.
    Εν τω μεταξύ οι μικροί ας συνεχίζουν να τα ακουμπάνε στην Qualcomm, οι μεγάλοι ας βγάζουν επίσημες ανακοινώσεις και ας κάνουν μυνήσεις μπας και τους κάτσει κάτι. Ποιός ξέρει, έτσι μπορεί να τους κοστίζει φθηνότερα, δλδ να αφήνουν τα δικαστήρια να κάνουν το R&D γιαυτούς.
    Μαθαίνουμε και μεις σιγά-σιγά πως γίνονται οι high tech business.

  14. #29
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm.
    Το πως εχουν πατενταριστει δεν ειναι επι του παροντος.
    Η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα LTE modems για αυτο το λογο, και σε καμια περιπτωση δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιει την μονοπωλιακη της θεση για να προωθει τα δικα της SoC εναντι των αλλων.

    Που παρεπιπτοντως η υποστηριξη στα SoC ειναι απαραδεκτη, αλλα εκει δεν σας ειδα να γκρινιαζετε.
    Πάντως το LTE είναι standard υλοποίηση ως προς το sw κομμάτι. Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς στα μοντεμ αλλά από μια πρώτη ανάγνωση φαίνεται ότι τα royalties δεν έχουν να κάνουν με το 4G αλλά με παλιότερες πατέντες. Δεν φτιάχνονται δλδ διαφορετικές υλοποιήσεις per UE - βέβαια αν όλοι οι κατασκευαστές συσκεών χρησιμοποιούν τα ίδια μόντεμ από την άλλη, τότε πάλι δε θα υπήρχε ανάγκη διαφοροποίησης σε αυτό το κομμάτι.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _GuardiaN_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)
    Ο νόμος λέει ότι έχεις ένα ενιαίο τιμολόγιο ως μανάβης. Η αγορανομία θα σε τιμωρήσει αν πουλάς διαφορετικά σε διαφορετικούς πελάτες. Επίσης, ο νόμος σου αναγνωρίζει το δικαίωμα να έχεις εκπτώσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες πελατών, αρκεί αυτές οι κατηγορίες να είναι ανοιχτές για όλους, το οποίο ήταν το λάθος της Qualcomm. Το ότι κανείς δεν είναι άγιος και κάνει παρανομίες, δεν σημαίνει ότι κάνει καλά.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η Samsung αγοράζει την Harman για 8 δις δολλάρια
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 16:42
  2. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 11:44
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-16, 19:05
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-16, 13:39
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 20:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας