Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, είναι φόρος του κράτους όπως είναι και ο ΦΠΑ. Γι' αυτό και αναφέρεται ξεχωριστά στον λογαριασμό μας αλλά και στον επίσημο τιμοκατάλογο.
    Η κανονισμός και οι όροι των συμβολαίων είναι ξεκάθαροι. Αναφέρονται σε μονομερή αύξηση του κόστους των υπηρεσιών που παρέχονται και όχι στους φόρους αυτών.
    Αυτό ακριβώς ξέρω και εγώ αλλά ο φίλος λέει ότι αναγράφεται στους όρους.. Μπορείς να το σπάσεις μόνο από αύξηση της εταιρείας και όχι του κράτους..

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιστεύω ότι πρόκειται για αστεϊσμό, αφού στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά του, ισχυρίστηκε ακριβώς το αντίθετο.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Όντως δεν το πρόσεξα. Αυξήσεις ήδη έχουν κάνει όλοι..

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    πριν μερικά χρόνια... είχα ένα θέμα με το οτε-τβ... τότε έπαιζε μια προσφορά... 18-19 το μήνα με 12μηνο συμβόλαιο και 2 μήνες δώρο. η όλη δουλειά είχε γίνει τηλεφωνικά, και το είχα διευκρινίσει... οι 2 πρώτοι μήνες δώρο... και 12μηνο συμβόλαιο. οπότε μετά από 11 μήνες, πήρα τηλ για διακοπή της υπηρεσίας, και μου λένε... μα ήταν 12+2= 14 μήνες ... μετά από αρκετά τηλ... και μερικές επιστολές... ζήτησα την ηχογράφηση... η οποία ποτέ δεν ήρθε... αλλά τελικά μου πίστωσαν τον 13ο και 14ο μήνα και τελείωσε το θέμα. ούτε το δέκτη μου ζήτησαν πίσω!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακριβώς είναι αυτός ο όρος; Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο... Αν είναι να το επικαλεστώ για την Cosmote TV μπας και μειώσω το πάγιο..
    Μάλλον με κατάλαβες λάθος, Καλύπτει τους παρόχους, όχι τον τελικό πελάτη,
    Στον οτε πχ τους καλύπτει ο όρος 14 Ανωτέρα βία, καθώς και το 9.1

  6. #21
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ε αυτό λέμε ότι δεν μπορούμε εμείς να ζητήσουμε διακοπή με την πρόφαση της επιβολής του φόρου.

  7. #22
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    επίσης αν δεν υπάρχει υπογραμμένη σύμβαση....

    πρόσφατα σε διαφορά που είχα με την βονταφον... για πακέτο συμβολαίου που πασάρανε στο καρτοπρόγραμμα της γυναίκας μου... τηλεφωνικά.... και μετά από μεσολάβηση του συνήγορου...

    διαγράφτηκε όλη η οφειλή και διέκοψα την σύνδεσή της.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda_sin.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  529,6 KB 
ID: 179615

    - - - Updated - - -

    Παρόλο που τους είχα προτείνει να τους πληρώσω τα πάγια.... και όλα αυτά φυσικά μετά από ζήτηση της καταγραφής κλήσεων... για του λόγου το αληθές!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης αν δεν υπάρχει υπογραμμένη σύμβαση....

    πρόσφατα σε διαφορά που είχα με την βονταφον... για πακέτο συμβολαίου που πασάρανε στο καρτοπρόγραμμα της γυναίκας μου... τηλεφωνικά.... και μετά από μεσολάβηση του συνήγορου...

    διαγράφτηκε όλη η οφειλή και διέκοψα την σύνδεσή της.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda_sin.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  529,6 KB 
ID: 179615

    - - - Updated - - -

    Παρόλο που τους είχα προτείνει να τους πληρώσω τα πάγια.... και όλα αυτά φυσικά μετά από ζήτηση της καταγραφής κλήσεων... για του λόγου το αληθές!!!
    Συνήθως λένε, άσε δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο με το θέμα, όχι το ότι δεν ισχύει η σύνδεση χωρίς υπογραφή μόνο με ηχογράφηση
    Σου λέει εγώ θα φάω 15 ώρες να βρώ την ηχογράφηση, το κόστος να του το χαρίσω είναι 5, η απάντηση είναι απλή

  9. #24
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως λένε, άσε δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο με το θέμα, όχι το ότι δεν ισχύει η σύνδεση χωρίς υπογραφή μόνο με ηχογράφηση
    Σου λέει εγώ θα φάω 15 ώρες να βρώ την ηχογράφηση, το κόστος να του το χαρίσω είναι 5, η απάντηση είναι απλή
    δε νομίζω να είναι έτσι, γιατί αν έβαζα δικηγόρο, να το ζητήσει και κατέθετα αγωγή, θα τρώγανε και 30 ώρες να το βρούνε, και θα τους έπαιρνα και αποζημίωση για τις πρακτικές τους, αν το τραβούσα!!! απλά κάνουν πισω γιατί δεν τους παίρνει!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομίζω να είναι έτσι, γιατί αν έβαζα δικηγόρο, να το ζητήσει και κατέθετα αγωγή, θα τρώγανε και 30 ώρες να το βρούνε, και θα τους έπαιρνα και αποζημίωση για τις πρακτικές τους, αν το τραβούσα!!! απλά κάνουν πισω γιατί δεν τους παίρνει!
    Για νέες συνδέσεις πρέπει να έχουν υπογραφή, για μετατροπές, αλλάγες προγράμματος η τηλεφωνική καταγραφή είναι αρκετή.
    Το πολύ πολύ να το γυρίσουν να χρειάζεται υπογραφή για όλα και μετά θα φωνάζουμε γιατί κάνουν 2 βδομάδες να σε αλλάξουν πρόγραμμα

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για νέες συνδέσεις πρέπει να έχουν υπογραφή, για μετατροπές, αλλάγες προγράμματος η τηλεφωνική καταγραφή είναι αρκετή.
    Το πολύ πολύ να το γυρίσουν να χρειάζεται υπογραφή για όλα και μετά θα φωνάζουμε γιατί κάνουν 2 βδομάδες να σε αλλάξουν πρόγραμμα

    δεν υπάρχει νομοθεσία... περί τηλεφωνικής κατοχύρωσης συμβολαίου! η εταιρείες το κάνουν για να γλυτώνουν λεφτά... και άν ήταν θα το είχαν κάνει... απλά ποντάρουν στο... και πόσοι να το ψάξουν... οπότε και πάλι κερδισμένοι είναι!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #27
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση και από εμένα. Διέκοψα στις 9-1-2017 πρόγραμμα double play 24. Η σύμβαση έληγε στις 25.9.2017 αλλα προχώρησα σε διακοπή καθώς στις 23/11/2016 ζητησα μεταφορά της γραμμής σε άλλη διευθυνση η οποία δεν πραγματοποιηθηκε λόγω έλλειψης δικτυου όπως μου γνώρισαν εγγραφως. Κάνοντας το αιτημα διακοπής σε κατάστημα κοσμοτε προχώρησα και σε αίτημα για την αποχρέωση της ποινης πρόωρης διακοπής όπως πολλάκις μου συνέστησαν από το 13888. Στο λογαριασμό που πήρα σήμερα βλέπω ότι έχουν πιστώσει κάποια πάγια που είχα προκαταβολικά πληρώσει, αλλά εχουν χρεώσει κανονικά τα 100ε της ποινής.
    Γνωρίζει κάποιος τι προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση? Έψαξα λίγο στην ΕΕΤΤ αλλά δε βρήκα κάτι. Είναι δυνατόν να με χρεώνουν ποινή αποσύνδεσης από τη στιγμή που η ίδια η κοσμοτε αδυνατεί να πραγματοποιήσει τη μεταφορά της γραμμής λόγω έλλειψης γραμμών στο δικό της δίκτυο?

    ευχαριστώ προκαταβολικά

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει νομοθεσία... περί τηλεφωνικής κατοχύρωσης συμβολαίου! η εταιρείες το κάνουν για να γλυτώνουν λεφτά... και άν ήταν θα το είχαν κάνει... απλά ποντάρουν στο... και πόσοι να το ψάξουν... οπότε και πάλι κερδισμένοι είναι!
    Είναι άλλο πράγμα η αρχική σύμβαση (πχ πας απο ΟΤΕ στην Wind) και άλλο πράγμα να πάρεις στην wind και να ζητήσεις ανανέωση συμβολαίου. Το πρώτο θέλει υπογραφή, Για το δεύτερο αρκεί η ηχογράφηση.

    Στην ΕΕΤΤ αν θα δεις αναφέρεται στο θέμα με το ότι θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει το συμβόλαιο του για το τι γίνεται με διακοπή - ανανέωση.

  14. #29
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άλλο πράγμα η αρχική σύμβαση (πχ πας απο ΟΤΕ στην Wind) και άλλο πράγμα να πάρεις στην wind και να ζητήσεις ανανέωση συμβολαίου. Το πρώτο θέλει υπογραφή, Για το δεύτερο αρκεί η ηχογράφηση.

    Στην ΕΕΤΤ αν θα δεις αναφέρεται στο θέμα με το ότι θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει το συμβόλαιο του για το τι γίνεται με διακοπή - ανανέωση.
    Βρες μου το φεκ που το κατοχυωνει αυτό!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες μου το φεκ που το κατοχυωνει αυτό!
    Δες εδώ
    Στο κομμάτι σύμβαση
    Ξαναλέω μιλάμε για ανανέωση όχι νέο συμβόλαιο

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. e-bill από Cosmote
    Από Manolis_karas στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 19:31
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 17:52
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 17:54
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-16, 10:20
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-16, 09:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας