Σελ. 1 από 24 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 357
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Η λίστα μέχρι στιγμής, από την Wikipedia.

    Βόρεια Ιρλανδία - εκλογές για το τοπικό κοινοβούλιο στις 2 Μαρτίου (δεν είναι κυρίαρχη χώρα αλλά έχει σημασία για το Brexit)
    Ολλανδία - εθνικές εκλογές στις 15 Μαρτίου
    Σερβία - εκλογή προέδρου στις 9 Απριλίου (δεν είναι στην ΕΕ αλλά έχει τη σημασία της, βλ. σχέσεις με ΕΕ ή Ρωσία κλπ)
    Γαλλία - εκλογή προέδρου στις 23 Απριλίου
    Γαλλία - εθνοσυνέλευση στις 11 Ιουνίου
    Νορβηγία - εκλογές για το κοινοβούλιο στις 11 Σεπτεμβρίου (ως χώρα στενά συνδεδεμένη με την ΕΕ έχει τη σημασία της και έχει και κάτι ωραίους ακροδεξιούς)
    Γερμανία - εθνικές εκλογές στις 24 Σεπτεμβρίου
    Τσεχία - εκλογές για το κοινοβούλιο τον Οκτώβρη του 2017 (μικρή χώρα αλλά και οι μικρές έχουν τη σημασία τους)
    Σλοβενία - προεδρική εκλογή τον Δεκέμβρη του 2017 (ο,τι για την Τσεχία)

    Δεδομένες είναι και οι εκλογές στην Ιταλία, μένει να διαλέξουν ημερομηνία. Όπως και μπορεί να πέσουν οι εύθραυστες κυβερνήσεις στην Ισπανία ή την Πορτογαλία.

    Από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού αλλά και από τη Μόσχα έχουν ήδη δηλωθεί οι προτιμήσεις: Le Pen, Wilders κλπ.
    Στο τέλος του χρόνου θα κάνουμε τον απολογισμό.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Επιστρέφει λέει...και με μεγάλη ταχύτητα ...μεγαλύτερη από αυτήν με την οποία η "αριστερά" εγκαταλείπει την πολιτική σκηνή

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα είναι κάτι το αναμενόμενο. Η Αριστερά απέτυχε παταγωδώς με χαρακτηριστικό το παράδειγμα της Ελλάδας, ενώ γενικά οι χώρες με σοσιαλιστικές κυβερνήσεις δεν πάνε καλά οικονομικά. Ιστορικά αν το δούμε, ο φασισμός ανεβαίνει όποτε υπάρχει λιτότιτα. Έτσι ανέβηκε ο ναζισμός μη το ξεχνάμε.
    Κάπως έτσι θα συμβεί και στην Ελλάδα. Η λιτότητα θα συνεχιστεί, ο κόσμος δε θα χει να πληρώσει οπότε κάποια στιγμη θα φτάσουν όλοι στο ιδιο σημείο που λένε αρκετοι που ψηφιζουν τη ΧΑ τωρα. «Τι έχω να χάσω, μου τα πηρε όλα τα κράτος και οι τράπεζες, δε μου μεινε τιποτε, ας ψηφισω αυτους μπας και τιμωρηθουν οσοι με έφεραν σε αυτό το σημέιο». Αυτή είναι η λογικη όσων ψηφισαν ακροδεξιό κόμμα χωρις να είναι φασίστες.
    Εννοείται πως ειδικά για την Ελλάδα το φταίξιμο για τα ποσοστά της ΧΑ είναι καθαρά των πολιτικων από το 2009 και μετά.

  4. #4
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι όντως η Αριστερά έχει αποτύχει. Είναι ίσως ερωτευμένη με την εικόνα της, self loving, self fulfilling, χρησιμοποιεί ξύλινη γλώσσα και, συγγνώμη που θα το πω, εν πολλοίς μου μοιάζει σαν ιερατείο.
    Και είναι διπλή η ευθύνη της, καθώς το έδαφος υπάρχει και άφησε αυτούς που ξέρουν πολύ καλά πώς να χαϊδεύουν αφτιά να λυμαίνονται ομάδες που πραγματικά έχουν ανάγκη βοήθειας και αλλαγών.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι όντως η Αριστερά έχει αποτύχει. Είναι ίσως ερωτευμένη με την εικόνα της, self loving, self fulfilling, χρησιμοποιεί ξύλινη γλώσσα και, συγγνώμη που θα το πω, εν πολλοίς μου μοιάζει σαν ιερατείο.
    Και είναι διπλή η ευθύνη της, καθώς το έδαφος υπάρχει και άφησε αυτούς που ξέρουν πολύ καλά πώς να χαϊδεύουν αφτιά να λυμαίνονται ομάδες που πραγματικά έχουν ανάγκη βοήθειας και αλλαγών.
    https://youtu.be/bNT686W-wN4?t=936
    http://pitsirikos.net/2017/01/%CE%BA...5%CF%87%CE%AE/
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Κατά τη γνώμη μου η Ευρώπη μπορεί ακόμα να σωθεί, αρκεί να ξυπνήσει η πολιτική ελίτ.
    Πόσο πιθανό το θεωρώ αυτό; Κάτω του 10%.

    Φοβάμαι για παράδειγμα ότι αν τελικά η Λεπέν χάσει στη Γαλλία με κανένα 45% έναντι 55% του αντιπάλου της στον δεύτερο γύρο, όλοι αυτοί θα βγάλουν έναν στεναγμό ανακούφισης και θα συνεχίσουν το business as usual. Αυτό έγινε πρόσφατα με την Αυστρία, όπου όλοι οι δημοκράτες φίλοι μου στο Facebook πανηγύριζαν που ο ακροδεξιός δεν έφτασε το 50%.

    Τελευταία ελπίδα για εμένα είναι οι εκλογές στη Γερμανία. Θεωρώ ότι η Μέρκελ είναι επικίνδυνη και πρέπει να φύγει. Αν κερδίσει ένας συνασπισμός SPD-Grünen-Die-Linke ίσως και η Γερμανία αναλάβει τις ευθύνες της ως ηγέτης της ΕΕ (στην παρούσα μορφή της, ιδανικά σε μια μελλοντική ομοσπονδιακή μορφή καμία χώρα δεν θα έχει ρόλο ηγέτη).
    Αν παραμείνει η Μέρκελ στην Καγκελαρία η ΕΕ είναι νεκρή και προσωπικά θα αρχίσω να κάνω τα κουμάντα μου για να έχω φύγει πριν the s**t hits the fan.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    H δικη μου αποψη ειναι πως η αριστερα στην Ελλαδα δεν απετυχε, πολυ απλα επειδη δεν υπαρχει αριστερα αλλα εκφρασεις αλλων φαινομενων. Ειτε προκειται δηλαδη για ερμητικα κλειστες καστες σκληροπυρηνικων ακολουθων ξενων πρακτικων, ειτε η κλασσικη αριστερη εκφραση που μεταλασσεται σε σκληρη δεξια οταν το ατομο ή το σοι ή η παρεα τα κονομησει ή αναβαθμιστει ραγδαια κοιωνικα, ειτε για ρομαντικους με απολυτως καμια επαφη, γνωση, εμπειρια και αντιληψη της πραγματικοτητας.

    Γραφω τα παραπανω, καθως δεν βλεπω να εχει σχεση ο τιτλος του νηματος ουτε με το αρχικο μηνυμα αλλα ουτε και με τα υπολοιπα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου η Ευρώπη μπορεί ακόμα να σωθεί, αρκεί να ξυπνήσει η πολιτική ελίτ.
    Πόσο πιθανό το θεωρώ αυτό; Κάτω του 10%.

    Φοβάμαι για παράδειγμα ότι αν τελικά η Λεπέν χάσει στη Γαλλία με κανένα 45% έναντι 55% του αντιπάλου της στον δεύτερο γύρο, όλοι αυτοί θα βγάλουν έναν στεναγμό ανακούφισης και θα συνεχίσουν το business as usual. Αυτό έγινε πρόσφατα με την Αυστρία, όπου όλοι οι δημοκράτες φίλοι μου στο Facebook πανηγύριζαν που ο ακροδεξιός δεν έφτασε το 50%.

    Τελευταία ελπίδα για εμένα είναι οι εκλογές στη Γερμανία. Θεωρώ ότι η Μέρκελ είναι επικίνδυνη και πρέπει να φύγει. Αν κερδίσει ένας συνασπισμός SPD-Grünen-Die-Linke ίσως και η Γερμανία αναλάβει τις ευθύνες της ως ηγέτης της ΕΕ (στην παρούσα μορφή της, ιδανικά σε μια μελλοντική ομοσπονδιακή μορφή καμία χώρα δεν θα έχει ρόλο ηγέτη).
    Αν παραμείνει η Μέρκελ στην Καγκελαρία η ΕΕ είναι νεκρή και προσωπικά θα αρχίσω να κάνω τα κουμάντα μου για να έχω φύγει πριν the s**t hits the fan.
    Δεν θέλω να το παίξω holier than thou, αλλά η άποψη αυτή είναι εξόχως προβληματική και you'll end up with no country to live in.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    H δικη μου αποψη ειναι πως η αριστερα στην Ελλαδα δεν απετυχε, πολυ απλα επειδη δεν υπαρχει αριστερα αλλα εκφρασεις αλλων φαινομενων. Ειτε προκειται δηλαδη για ερμητικα κλειστες καστες σκληροπυρηνικων ακολουθων ξενων πρακτικων, ειτε η κλασσικη αριστερη εκφραση που μεταλασσεται σε σκληρη δεξια οταν το ατομο ή το σοι ή η παρεα τα κονομησει ή αναβαθμιστει ραγδαια κοιωνικα, ειτε για ρομαντικους με απολυτως καμια επαφη, γνωση, εμπειρια και αντιληψη της πραγματικοτητας.

    Γραφω τα παραπανω, καθως δεν βλεπω να εχει σχεση ο τιτλος του νηματος ουτε με το αρχικο μηνυμα αλλα ουτε και με τα υπολοιπα.
    Συμφωνώ - η άνοδος ακροδεξιών στοιχείων και τάσεων στην Ευρώπη δεν είναι ευθύνη της αριστεράς, κατ'αρχήν. Έχει, όμως, ευθύνες.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να το παίξω holier than thou, αλλά η άποψη αυτή είναι εξόχως προβληματική και you'll end up with no country to live in.
    Τρου! Ήδη η λίστα είναι απελπιστικά μικρή. Το τελευταίο διάστημα ακούω πολυ καλά λόγια για Κόστα Ρίκα...

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Η δική μου λίστα περιλαμβάνει Κόστα Ρίκα (αλλά χωρίς ένοπλες δυνάμεις είναι στο έλεος κάθε τρελού γείτονα δικτάτορα), Καναδά, Ισλανδία, Νέα Ζηλανδία και ως πιο πιθανές την Αργεντινή και την Ουρουγουάη. Ωραίο θέμα συζήτησης.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ωραία συζήτηση πράγματι

    ρε 'συ lewton μέχρι πότε όμως θα μπορείς να τρέχεις και να αλλάζει χώρες? από κάποια στιγμή και μετά θες κάπου να εγκατασταθείς να νιώσεις ότι ανήκεις κάπου, πηγαίνοντας από 'δω και απ' κει αναλόγως με το πως θα τα φέρει ο άνεμος για μένα δεν έχει λογική. Αντιθέτως θα προτιμούσα να μείνω σε μια χώρα που μπορεί μεν κάποια πράγματα δεν είναι τέλεια άλλα τουλάχιστον υπάρχει το potential και οι υποδομές να γίνουν κάποια στιγμή. Και η ελλάδα φυσικά δεν είναι μέσα σε αυτες . Εγώ πάντως να πω την αλήθεια μέχρι στιγμής εκεί που με βρίσκω να ταιριάζω αρκετά είναι η σκανδιναβία.

    όσον αφορά τις εκλογές πράγματι θα είναι ένας ενδιαφέρον χρόνος, όσον αφορά τα αποτελέσματα στις επικείμενες άλλα και από τις πρώτες κινήσεις του Τραμπ από αμερική μεριά.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στη Γαλλία οι Σοσιαλιστές είχαν τον πρώτο γύρο για την επιλογή του υποψηφίου τους.
    http://www.real.gr/DefaultArthro.asp...572609&catID=4
    http://www.iefimerida.gr/news/314694...on-sosialiston

    Επίσης, πάνε για ήττα σύμφωνα με αυτό: http://www.iefimerida.gr/news/314781...drikes-ekloges

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Γαλλία οι Σοσιαλιστές είχαν τον πρώτο γύρο για την επιλογή του υποψηφίου τους.
    Έχει μεγάλες πιθανότητες να βγει 5ος
    Προηγούνται οι :
    - Λεπέν (ακρα δεξιά)
    - Φιλόν (συντηριτική δεξιά)
    - Μακρόν (νεοφιλελεύθερος σοσιαλιστής)
    - Μελενσόν (αριστερά)

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Βασικά δείξτε μου κάπου που κυβέρνησε η αριστερά και απέτυχε.
    Πριν απο αυτό ωστόσο προσδιορίστε τι είναι αριστερά και συγκρίνετε την με αυτούς που αυτο-αποκαλούνται αριστεροι.
    Γιατί αν λέμε ότι η αριστερά απέτυχε επειδή ο Τσίπρας δηλώνει αριστερός μπορούμε να πούμε και ότι ο Κομμουνισμός απέτυχε μιας και το CPC δηλώνει κομμουνιστικό.

    Δέχομαι ότι υπάρχουν σοσιαλιστικά κόμματα στην Ευρώπη αλλά στον βαθμό που έχει φτάσει ο καρκινώδης καπιταλισμός οποιαδήποτε πραγματικά σοσιαλιστική κίνηση είναι DOA, η διαφορά είναι ότι πλέον δεν χρειάζετε να κάνεις πόλεμο τους κάνεις Κούβα και τους αφήνεις να ψυχοραγούν, να βάλουν και οι υπόλοιποι μυαλό.
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #15
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εχει ενα σχετικό (διαβάζοντας μόνο απο τον τίτλο) βιντεάκι ο Πουλής απο το thepressproject. Το έχω φυλάξει για απόψε.

    https://www.thepressproject.gr/artic...Kentroaristera

Σελ. 1 από 24 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γαλλικές Προεδρικές Εκλογές 2017
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 23:14
  2. Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-17, 22:23
  3. Νέα προϊόντα από την Lenovo στην έκθεση CES 2017
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:38
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 19:48
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας