Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Καλησπερα παιδες. ειναι το πρωτο ποστ που κανω οποτε και καλωσορισα :P
    Εχω μεγαλο θεμα ( ω! τι εκπληξη θα μου πειτε..) με τη βονταφον σταθερη οπως την λενε πια και βλεπω εδω μεσα οτι το εχουν και πολλοι αλλοι εδω μεσα. Συγκεκριμενα το εχει ωρες που το ιντερνετ μου σερνεται και με πεταει κιολλας απο ονλαιν παιχνιδια και τιμσπικ κλπ , χωρις οστοσο να φαινεται οπως μου λενε απο τη βονταφον αποσυχρονισμοι.. εχω χασει τον λογαριασμο ποσες φορες εχω περιμενει στην αναμονη και ποσες φορες εχω μιλησει μαζι τους. Μου στειλανε και τεχνικο σπιτι γιατι απο εκει λεγανε δεν βλεπανε τιποτα και το μονο που κανανε ειτα να ανεβοκατεβαζουν το snr μου.. ο τεχνικος ηρθε και αφου εκανε ξανα και ξανα μετρησεις μου ειπε να αλαξω ρουτερ οταν του ειπα οτι εχω δοκιμασε περι τα πεντε (!!) διαφορετικα μου ειπε ακουσον ακουσον οτι επειδη τα χρησιμοποιω ολα με το ιδιο καλωδιο ρευματος (ιδια βολτ ιδια αμπερ) να αλαξω το καλωδιο. δηλαδη ελεος. παραλληλα με πηραν τηλεφωνο και μου παν οτι κανανε καποια ρυθμηση στη γραμμη και λογικα θα φτιαξει το προβλημα και η πως η βλαβη θα κλεισει. αποτελεσμα ; μηδεν! τα ιδια και τα ιδια αλαξα και το καλωδιο (μεχρι εκει εφτασα) τιποτα. Δεδομενου οτι ειχα και παλιοτερα προβληματα πχ με εξαρι snr συχορνιζα στα 11 και στα 12 ενω ειμαι 800 μετρα απο το dslam απλα απαραδεκτο! και παλιοτερα ειχα θεματα με αποσυνδεσεις οπου και παλι ειχαν απαραδεκτη συμπεριφορα και με κανανε μεχρι και να φωναξω δικο μου τεχνικο και να πληρωσω για μετρηση ποιοτητας της γραμμης και να αλαξω και ολη την καλωδιοση μεσα στο διαμερισμα μου χωρις να λυθει το προβλημα! τελικα ο ανθρωπος μου πε οτι η γραμμη ειναι οκ και οτι λενε μλκς! εν τελει τοτε το προβλημα ξαφνικα λυθηκε μονο του! ετσι στο ακυρο οπως αρχισε αλωστε. Ηρθε και ο λογαριασμος με 5% πανω δλδ απο 16,90€ πηγε 19€ ε οκ ξεχειλησε το ποτηρι. Αποφασισα λοιπον να παω cyta ου στα ιδια λευτα μου δινουν πολυ περισσοτερα! και μαλιστα αποφασισα να δωσω και κατι παραπανω να βαλω vdsl να ησυχασω. Εχοντας βγαλει μερος απο την αγανακτηση μου φτανουμε στα δια ταυτα αυτου του κατεβατου! υπαρχει ενα τελος απνεργοποιησης απο τη βονταφον 120€ , και ερωτω απο τη στιγμη που η υπηρεσια που λαμβανω δεν ειναι καθολου ανταξια αυτων που συμφωνησαμε εχω υποχρωση να τα πληρωσω ; να αναφερω οτι η ανανεωση εγινε τηλεφωνικα και ουδε ποτε υπεγραψα καποια συμβαση! Αν δεν τα πληρωσω πρακτικα μπωρουν να μου κανουν κατι ;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Όλα αυτά που περιγράφεις δεν σε βγάζουν από οποιαδήποτε συμβατική υποχρεωση έχεις στην σύμβαση αφού δεν έχεις κινηθεί νομικά.
    Άρα πρέπει να πληρώσεις τέλος αποσύνδεσης μόνο αν το ορίζει με κάποιο τρόπο η σύμβαση που έχεις. Ναι και το τηλεφωνικά μετράει.
    Τι μπορούν να σου κάνουν, να σου τα πρήξουν σε τηλέφωνα για την οφειλή. Να την δώσουν για είσπραξη σε κάποια εισπρακτική και να σε πρήξουν. Να το δώσουν σε δικηγόρο και να βρεθείς να χρωστάς και δικαστικά έξοδα ή τίποτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά που περιγράφεις δεν σε βγάζουν από οποιαδήποτε συμβατική υποχρεωση έχεις στην σύμβαση αφού δεν έχεις κινηθεί νομικά.
    Άρα πρέπει να πληρώσεις τέλος αποσύνδεσης μόνο αν το ορίζει με κάποιο τρόπο η σύμβαση που έχεις. Ναι και το τηλεφωνικά μετράει.
    Τι μπορούν να σου κάνουν, να σου τα πρήξουν σε τηλέφωνα για την οφειλή. Να την δώσουν για είσπραξη σε κάποια εισπρακτική και να σε πρήξουν. Να το δώσουν σε δικηγόρο και να βρεθείς να χρωστάς και δικαστικά έξοδα ή τίποτα.
    ευχαριστω για την αμεση αποκριση. Αλλος κανεις με αποψη επι του θεματος ; θελω να διευκρινησω οτι αναγνωριζω τη συμβατικη μου υποχρεωση και θα πληρωσω ολο το ποσο που θα αναλογει στην χρηση που εχω κανει. οστοσο αυτο κατι σαν προστιμο επειδη φευγω νωριτερα (κοινως σε δενω και μουγκα) ειναι λιγο καπως αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν στην πραξη μπορουν να μου κανουν τιποτα. μιλαμε για 120€ υπαρχει ρεαλιστικα περιπτωση να κανουν κατι ; εχω τη νεντυπωση οτι ανασα να παρει ο δικηγορος περισσοτερα θα τους ζητησει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την αμεση αποκριση. Αλλος κανεις με αποψη επι του θεματος ; θελω να διευκρινησω οτι αναγνωριζω τη συμβατικη μου υποχρεωση και θα πληρωσω ολο το ποσο που θα αναλογει στην χρηση που εχω κανει. οστοσο αυτο κατι σαν προστιμο επειδη φευγω νωριτερα (κοινως σε δενω και μουγκα) ειναι λιγο καπως αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν στην πραξη μπορουν να μου κανουν τιποτα. μιλαμε για 120€ υπαρχει ρεαλιστικα περιπτωση να κανουν κατι ; εχω τη νεντυπωση οτι ανασα να παρει ο δικηγορος περισσοτερα θα τους ζητησει.
    Δεν έχουν θέμα με τον δικηγόρο στο payrol είναι κανονικά, ή σου στείλει το χαρτί ή δεν στο στείλει τα ίδια θα τον πληρώσουν.
    Ξεκινήσανε πρόσφατα και κάνανε βάση δεδομένων για κακοπληρωτές, στην κινητη, κάποια στιγμή θα γίνει και στην σταθερή, μετά απλα δεν θα μπορείς να πας κάπου αν δεν πληρώσεις το πόσο.


    Θα έλεγα να περιμένεις αν κάνουν κάποια αλλαγή στον τιμοκατάλογο τους και να φύγεις τότε.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμφιβαλω αν για πολυ καιρο ακομη η βαση δεδομενων του καρτελ θα εχει την δυνατοτητα να κοψει την παροχη μεσων επικοινωνιας σε αλλο παροχου απο αυτον που υπαρχει το χρεος.
    στην πρωτη μηνυση που θα δικαστει θα σωριαστει σαν χαρτινος πυργος αυτο το κατασκευασμα του καρτελ.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατάλαβες, Δεν κόβει την σύνδεση που έχεις σε άλλον πάροχο, απλά μπαίνεις σε black list και δεν θα σε δέχεται κανείς, εκτός κι αν πληρώσεις προκαταβολικά κάποιο ποσό ως εγγύηση, πράγμα που σε πολλούς αναφέρεται στο συμβόλαιο, αλλά μέχρι σήμερα δεν το εφάρμοζαν. Νομιμότατα και με την βούλα (ΕΕΤΤ και Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα).

    Ακολούθησε την συμβουλή του sdikr. Είναι σιγουράκι ότι σε λίγο καιρό θα αλλάξουν κάτι στις συμβατικές υποχρεώσεις και θα έχεις την ευκαιρία να φύγεις αδαπάνως.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβες, Δεν κόβει την σύνδεση που έχεις σε άλλον πάροχο, απλά μπαίνεις σε black list και δεν θα σε δέχεται κανείς, εκτός κι αν πληρώσεις προκαταβολικά κάποιο ποσό ως εγγύηση, πράγμα που σε πολλούς αναφέρεται στο συμβόλαιο, αλλά μέχρι σήμερα δεν το εφάρμοζαν. Νομιμότατα και με την βούλα (ΕΕΤΤ και Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα).

    Ακολούθησε την συμβουλή του sdikr. Είναι σιγουράκι ότι σε λίγο καιρό θα αλλάξουν κάτι στις συμβατικές υποχρεώσεις και θα έχεις την ευκαιρία να φύγεις αδαπάνως.
    αυτο λεω , οτι δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο να διακοψει μια προυπαρχουσα κακη (οικονομικη) σχεση με εναν παροχο ,απο το να συναψει συνεργασια με εναν αλλον .
    δεν νομιζω να ευσταθει νομικα .



    ναι η προταση του sdikρ ειναι η πιο σιγουρη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    σας ευχαριστω πολυ , αναμενω να δω πως το βλεπουν και αλλοι φιλοι αν θελουν να προσθεσουν την γνωμη τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2005
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η268Q
    SNR / Attn
    10.8(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για αρχη κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

    http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html





    Εγω συνηθως ετσι βρισκω το δικιο μου...Αν δινουν ιντερνετ σε τιμες κατω του κοστους για να μαζεψουν κοσμο και μετα μπουκωνει το δικτυο δεν φταιει ο καταναλωτης.Τωρα αν στο εχουν φτιαξει και δουλευει χωρις διακοπες και εσυ θελεις να φυγεις διοτι σου κανανε καλυτερη προσφορα, δυστυχως θα πληρωσεις το τελος απερνεργοποιησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος otheitis : 24-01-17 στις 12:20.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otheitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

    http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html





    Εγω συνηθως ετσι βρισκω το δικιο μου...Αν δινουν ιντερνετ σε τιμες κατω του κοστους για να μαζεψουν κοσμο και μετα μπουκωνει το δικτυο δεν φταιει ο καταναλωτης.Τωρα αν στο εχουν φτιαξει και δουλευει χωρις διακοπες και εσυ θελεις να φυγεις διοτι σου κανανε καλυτερη προσφορα, δυστυχως θα πληρωσεις το τελος απερνεργοποιησης.
    φιλε μου θελω να φυγω κατα κυριο λογο γιατι δεν εχουν φτιαξει τιποτα και το προβλημα παραμενει και τοσο η εξυπηρετηση τους οσο και ο τεχνικος που στειλανε μου λενε αρλουμπες! και καθε φορα που ειχα προβλημα γινοταν το ιδιο πραγμα! ειχα πληρωσει κα ιδικο μοθ τεχνικο καποτε και ειχα αλαξει και καλωδιοση στο διαμερισμα και δεν ειχε γινει τιποτα και μου λεγανε οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα απο τη βονταφον και απλα καποια στιγμη το προβλημα λυθηκε μονο του (θαυμα χριστιανοι θαυμα!)το οτι ηρθε ο νεος φορες και ανεβηκε το ποσο ενω στα ιδια λευτα περνω πολυ καλυτερο αλλου ηταν απλα η σταγονα που ξεχειλησε το ποτηρι. θα κοιταξω για την καταγκελια παντως και σε ευχαριστω.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Νομίζω τέλος απενεργοποίησης εννοούνε την ποινή αν φύγεις πρίν τη λήξη του συμβολαίου. Σωστα? Ε σε αυτή τη περίπτωση δε μπορεί να κανεις κάτι. Φεύγεις όταν κλείσεις 24μήνες πχ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι παιζει με αυτές τις υποσχέσεις ;
    Από kourkos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 03:04
  2. Τι παίζει με τους κόμβους
    Από MementoMori στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 02:57
  3. Τέλος απενεργοποίησης
    Από giorgisV στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 03:07
  4. Τι παιζει με τις ταχυτητες?
    Από aekaraole123 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 22:00
  5. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας