Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-2012
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα!

    Έχω MLS iQTalk και θέλω κάποια custom rom (CyanogenMod κλπ.) που να είναι συμβατή. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάτι? (Δεν υπάρχει CyanogenMod έκδοση για MLS, ίσως κάποια για άλλο τηλέφωνο συμβατή

    Για τη περίπτωση του stock Android, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί βέβαια ή τι εννοούμε stock , αλλά θα μπορούσα να περάσω έκδοση μεγαλύτερη του 2.3; Και που βρίσκουμε stock εκδόσεις;

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.766
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ, μεγάλο αν, θα πρέπει να ψάξεις στα Κινέζικα forums κινητών.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    Technicolor
    Φιλε μου να σου πω την αληθεια ειχα μια συζητηση σχετικα με root με εναν εκπροσωπο της MLS, μου ειπε πως δεν εχουν ψαξει κατι τετοιο στην MLS, συνεπως, αν βρεις τροπο να κανεις root τη συσκευη σου, ΑΑΑΑΝΝΝΝ τεραστιο ΑΝ, και ξερεις να κανεις compile με διαφορα sources, για να φτιαξεις δικο σου ROM, τοτε καλως, αν εχεις εμπειρια πχ σε καποιο παλιο σου κινητο να ειχες custom rom τοτε λογικα θα ξερεις τι εννοω.
    τωρα, οσον αναφορα στον ορο STOCK, εννοουμε το λογισμικο που εχει το κινητο σου οταν το αγοραζεις. πχ εγω εχω ενα HTC Explorer, οταν το αγορασα ειχε 2.3.5, δεν υποστηριζονταν αλλα updates απο την HTC, ομως το εκανα root, και τωρα τρεχω 4.2.2 και συντομα θα εχω το 4.3.... μια καλη αρχη ειναι να ψαξεις στο xda-developers αν εχει καποιο υπο-φορουμ για MLS συσκευες... αν εχει, τοτε ισως βρεις κατι. καλη τυχη, αν και δε νομιζω να βγαλεις ακρη :Ρ

    - - - Updated - - -

    Λοιπον εκανα μια γρηγορη ερευνα, και λοιπον φιλε nnn ουτε στα κινεζικα θα βρει κατι γιατι πολυ απλα η MLS ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ, αυτο σημαινει οτι αν δε βρεθει καποιος ελληνας να κανει root MLS κινητα, και να φτιαξει καποιο δικο του rom, τοτε αν θελεις οπωσδηποτε αλλο λογισμικο, κακως πηρες MLS. εσυ ξερεις καθολου τη διαδικασια για να κανεις root και να flashαρεις custom rom?
    ΥΓ: ακομα και για το κινητο μου το cyanogenmod ειναι unofficial, δηλαδη οι τυποι στο cyanogen team κανουν publish καποια sources, και μετα απο εκει αναλαμβανουν ατομα για να τα κανουν να δουλεψουν στις συσκευες τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Η επόμενη κλήρωση μπορεί να αργήσει...
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    για σας ! εχω πάρει πρόσφατα ενα mls iQ talk με σπασμένο touch και έπαιξα λίγο μαζί του...δεν ξέρω πολλά απο αυτά αλλα κατάφερα να κάνω root μεσω adb με το superoneclick (google it) πρώτα έκανα root shell και μετά έβαλα τα root files το κινητό. (προϋποθέτει usb debugging on με τα usb drivers εγκατεστημένα στο pc και εγκατάσταση εφαρμογών απο άγνωστες πηγές (unknown sources) απο τις ρυθμίσεις του κινητού.

    έτσι με αυτό τον τρόπο μπορείτε να βάλετε και recovery για περεταίρο customise στο αρχικό rom πάντα.

    Επίσης απο μία μικρή έρευνα στο internet πιστεύω οτι το mls iq talk είναι παρεμφερές με το παρακάτω τηλέφωνο
    http://www.mobile-phones.cn/star-a92...ne-p-7203.html
    άρα απο θέμα softwere υπάρχει πιθανότητα συμβατικότητας.

  6. #6
    καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
    είμαι και εγώ κάτοχος ενός mls iqtalk king και θέλω να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία να συνεργαστούμε υπό όρους...επειδή πιστεύω ότι δεν θα δω μεγάλη διαφορά με απλό root και καθάρισμα από περιττές εφαρμογές, σκέφτομαι να του περάσω και μια παλιά έκδοση android [ 2.3 π.χ.] ( κατά συνέπεια και ελαφρύτερη?? ) ούτως ώστε να αντεπεξέλθει καλύτερα. θα είναι καλύτερα η όχι? έχει κάνει κάποιος κάποια δοκιμή έστω να κάνει root σε mls? ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι.. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Geopss Juniorss
    Geopss Juniorss Guest
    hey είμαι ο Geopss δεν ξερω αν με ξερετε αλλα ειμαι γνωστος ως ο white hat hacker με το μαυρο κουστουμι,


    ειμαι κατοχος του [ROOT] MLS IQTALK SILK W/ANDROID 4.2
    σας λεω οτι μπορειται να του κανετε root με το farmaroot(fast and easy root without pc) και να εγκαταστησετε busybox (pro αν τηελετο το λινκ για το pro πειτε το μου το)

    σε συζητηση που ειχα με εναν προγραμματιστη της MLS μου ειπε πως επιτρεπετε root σε ολα τα μοντελα
    απλα σας προτινω να μην αλλαξετε bootanimation και γραματοσειρα γιατι 1) το bootanimation και η γραμματοσειρα δεν υπαρχουν μεσα στο κινιτο απλα τα βαζουν και μετα τα δαγραφουν και 2) αν τα αλλαξετε μπορει το κινιτο σας να παθει bootloop (να σταματισει στο bootanimation και να μην ανοιγει ποτε)γιατι εγω επαθα bootloop οταν τα αλλαξα

    custom roms επιτρεπονται

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    Νίκαια Πειραιάς
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα. Έχω το παλιό MLS iqTalk υπάρχει καποια custom rom να περάσω? Ευχαριστώ
    :-)

  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά μία ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.Εχω το mls iqtalk και το ειχα root. Μετα απο λαθος απεγκατασταση go launcher κολλησε το τηλεφωνο στο λογοτυπο android. Το πηγα σε εργοστ.ρυθμισεις και clear flash και στα δυο βγαζει η οθονη κλειδωματος η ολη διαδικασια σταματαει με παραθυρο που λεει "υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης οδηγος ρυθμισης (διαδικασια com.android.setupwizard). Ευχαριστω

  10. #10
    Εγγραφή
    28-02-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kανεις ?

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Μηνύματα
    1.238
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14922/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    NetFasteR IAD (POTS)
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 27.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geopss Juniorss Εμφάνιση μηνυμάτων
    hey είμαι ο Geopss δεν ξερω αν με ξερετε αλλα ειμαι γνωστος ως ο white hat hacker με το μαυρο κουστουμι,


    ειμαι κατοχος του [ROOT] MLS IQTALK SILK W/ANDROID 4.2
    σας λεω οτι μπορειται να του κανετε root με το farmaroot(fast and easy root without pc) και να εγκαταστησετε busybox (pro αν τηελετο το λινκ για το pro πειτε το μου το)

    σε συζητηση που ειχα με εναν προγραμματιστη της MLS μου ειπε πως επιτρεπετε root σε ολα τα μοντελα
    απλα σας προτινω να μην αλλαξετε bootanimation και γραματοσειρα γιατι 1) το bootanimation και η γραμματοσειρα δεν υπαρχουν μεσα στο κινιτο απλα τα βαζουν και μετα τα δαγραφουν και 2) αν τα αλλαξετε μπορει το κινιτο σας να παθει bootloop (να σταματισει στο bootanimation και να μην ανοιγει ποτε)γιατι εγω επαθα bootloop οταν τα αλλαξα

    custom roms επιτρεπονται
    επειδη ειμαι ασχετος με android, αν απλα μπορεσεις να κανεις καπου backup το bootanimation.zip και βαλεις ένα custom θα υπαρξει προβλημα με το συγκεκριμενο κινητο?
    Leap 15.2 5.18.6

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2015
    Περιοχή
    Γάζι Ηρακλείου
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    TP-LINK VR400 V3
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά κατάφερα να κάνω root με το kingoroot μέσω pc.. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις το superSU, αλλά το superuser της kingo.. Δεν είναι κακό πάντως.. Έχω αλλάξει γραμματοσειρά και bootanimation, και ακόμα και με factory reset όλα ήταν καλά..

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    Έχω και εγώ ένα MLS iQTalk Spicy 4G κινητό και θέλω με ποια διαδικασία και ποιο πρόγραμμα ή εφαρμογή θα καταφέρω να έχω ένα αντίγραφο της γνήσιας rom (iq1511) που έχει.
    Δυστυχώς μετά απο ρίζωση/root της συσκευής, ξεφόρτιση της μπαταρίας και ξαναφόρτιση και άνοιγμα και επαναφορά κόλλησε για δεύτερη φορά στο λογότυπο.
    Ευτυχώς όμως βρήκα μία φίλη που μένει σε άλλη πόλη που έχει το ίδιο κινητό και πρόκειται να το πουλήσει σε κάποιον άλλον αγοραστή που έχει ήδη βρει, η οποία θέλει να με βοηθήσει.
    Όμως δεν γνωρίζω τι να τι πω να κάνει για να φτιάξει ένα πιστό αντίγραφο της γνήσιας rom που φοράει το κινητό μας.
    Πάλι δυστυχώς, έχω μέχρι αύριο στις 12:30 το μεσημέρι προθεσμία για να κάνουμε το αντίγραφο, γιατί μετά θα πρέπει να το παραδώσει στον νέο του κάτοχο.
    Επομένως ρωτάω αμέσως. Ξέρει κανείς πως και με τι φτιάχνουμε ένα αντίγραφο της γνήσιας rom σε MLS iQTalk κινητό (MLS iQTalk Spicy 4G Dual Sim- iQ1511 rom);

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργήστε χώρο στο MLS iQTalk & Crystal
    Από fforward72 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-18, 23:27
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-13, 15:39
  3. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 20:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας