Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά, καλησπέρα.
    Λυπάμαι που ανοίγω νέο θέμα, αλλά όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα κάτι σχετικό, που να καλύπτει την περίπτωση.
    Έχω το Sony Xperia M4 Aqua E2303 με έκδοση Android 6.0.1 (αριθμός έκδοσης 26.3.A.131 και από ό,τι βρίσκω, είναι η τελευταία έκδοση). Το πρόβλημά μου είναι ότι με 10 εφαρμογές (CamScanner, email client, browser, πλοήγηση gps κλπ) έχει γεμίσει η εσωτερική μνήμη. Δυνατότητα μετακίνησης απλά ΔΕΝ υπάρχει. Μια ελπίδα που είχα, ότι με την αναβάθμιση από android 5 σε 6 θα δινόταν η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών στην κάρτα SD, είναι απενεργοποιημένη από τη Sony.
    Έτσι όμως δεν μπορώ ούτε νέες εφαρμογές να εγκαταστήσω, ούτε έναν ακόμη χάρτη να κατεβάσω.
    Οπότε, συνειδητοποιώ ότι η μόνη μου επιλογή είναι να κάνω Root. Το πρόβλημά μου είναι ότι όσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω βρει κατάλληλες οδηγίες. Για την ακρίβεια, οι οδηγίες είναι του στυλ «αν είσαι γνώστης του θέματος, σε βοηθάμε να το μάθεις!», δηλαδή για μένα άχρηστες. Σε πολύ τεχνικό επίπεδο, που απευθύνονται σε γνώστες του αντικειμένου και θεωρούν ότι ξέρεις όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που περιμένω είναι να βρεθεί ένας άνθρωπος να μου πει με απλά λόγια αν γίνεται αυτό και πώς θα το κάνω.
    Έχω ενεργοποιήσει τις «Επιλογές για προγραμματιστές» και τον «Εντοπισμό σφαλμ. USB».
    Από εκεί και πέρα έχω βρει πολλά στα αγγλικά, μπερδεμένα πράγματα όμως. Στα ελληνικά δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο, εκτός και δεν το έχω εντοπίσει. Κάποια εργαλεία υποτίθεται «root με ένα κλικ», απλά δίνουν μήνυμα ότι η συγκεκριμένη συσκευή δεν υποστηρίζεται. Δηλαδή κανείς δεν έχει κάνει root στη συγκεκριμένη συσκευή;
    Επειδή πραγματικά δεν έχω χρήματα να αγοράσω κάτι άλλο, με μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης (δεν με ενδιαφέρουν άλλα χαρακτηριστικά, όπως αριθμός πυρήνων ή μέγεθος ram), θα το εκτιμούσα ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ αν βρισκόταν κάποιος να με βοηθήσει!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς όσον αφορά το rooting κάθε συσκευή είναι διαφορετική, οπότε δεν υπάρχει κάποιος γενικός οδηγός για να ακολουθήσεις. Τυπικά υπάρχουν 2 τρόποι να αποκτήσεις root πρόσβαση:

    1) Ο "παράνομος". Εκτελείς ένα πρόγραμμα το οποίο εκμεταλλεύεται μία τρύπα ασφαλείας του λειτουργικού για να σου δώσει root (το λεγόμενο privilege escalation exploit). Αυτό κάνουν συνήθως τα προγράμματα 1-Click-Root. Φυσικά αν δεν έχει ανακαλυφθεί κάποια τρύπα, απλά το πρόγραμμα δεν δουλεύει.

    2) Ο "νόμιμος". Για αυτόν πρέπει ο bootloader της συσκευής σου να είναι ξεκλείδωτος, έτσι ώστε να μπορεί να δεχτεί την εκτέλεση μη υπογεγραμμένου από την εταιρία λογισμικού. Κάποια κινητά είναι από μόνα τους ξεκλείδωτα, σε άλλα (όπως τα Sony) πρέπει να κάνεις αίτηση στο site της εταιρίας για unlock, και να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνονται. Αφού ξεκλειδωθεί ο bootloader, θα πρέπει να μπεις σε περιβάλλον fastboot στο κινητό και να φλασάρεις (flash) από τον υπολογιστή ένα αρχείο custom recovery, συγκεκριμένο για το μοντέλο που έχεις.

    Το fastboot και το recovery είναι δύο ειδικά "backup" modes που έχουν τα Android κινητά. Στο μεν fastboot μπορείς να περάσεις νέες "εικόνες" των διάφορων paritions στο κινητό (το λεγόμενο flashing), να κάνεις format ένα partition κλπ. Το δε recovery από μόνο του δεν κάνει και πολλά πράγματα, εκεί μπαίνεις συνήθως αν θες να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ή διαγραφή προσωρινής μνήμης στο κινητό. Το καλό είναι ότι, αντί γι' αυτό, στο recovery μπορείς να εγκαταστήσεις ένα "μίνι" λειτουργικό σύστημα μέσα από το οποίο μπορείς να εγκαθιστάς ό,τι θέλεις στο κύριο σύστημα, να παίρνεις full system backup, ακόμα και να διαγράψεις πλήρως το λειτουργικό σύστημα του κινητού και να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο (μια custom ROM δηλαδή). Τα πιο γνωστά custom recoveries είναι το TWRP (TeamWin Custom Recovery Project) και το CWM (ClockWorkMod). Για το κινητό σου βλέπω ότι υπάρχει TWRP εδώ.

    Αφού λοιπόν μέσα από το fastboot mode φλασάρεις το TWRP, κάνεις reboot σε recovery mode. Μέσα από το TWRP μπορείς να εγκαταστήσεις το .zip του SuperSU και να αποκτήσεις root πρόσβαση. Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια custom ROM ή κάποιον custom kernel.

    Αναλυτικό οδηγό για τη συσκευή σου βρήκα εδώ (ο τίτλος γράφει E2353 αλλά κατά πάσα πιθανότητα δουλεύει και στο δικό σου μοντέλο). Επίσης αρκετά resources και οδηγούς για το τηλέφωνο θα βρεις εδώ (τσέκαρε τα 7 πρώτα ποστ).

    Η διαδικασία δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, αλλά χρειάζεται αρκετό διάβασμα και προσοχή, καθώς μία λάθος κίνηση μπορεί να μπρικάρει (brick) το τηλέφωνο, και φυσικά σε αυτήν την περίπτωση δεν σε καλύπτει η εγγύηση. Πριν κάνεις οτιδήποτε καλό είναι να πάρεις ένα backup των δεδομένων σου με τον τρόπο που περιγράφω εδώ. Όταν θα μπεις στο TWRP, και πριν κάνεις κι εκεί οτιδήποτε, είναι επίσης καλό να πάρεις και ένα full backup όλης της ROM για να είσαι πλήρως καλυμμένος.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αγαπητέ φίλε "ifaigios", ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και για όλες τις λεπτομέρειες!!! Μάλλον θα πρέπει να τα μελετήσω βήμα προς βήμα. Πραγματικά νόμιζα ότι πρόκειται για μια απλούστερη διαδικασία.
    Αν τυχόν κάνω κάτι, θα επανέλθω να το περιγράψω και εδώ.
    Ευχαριστώ και πάλι!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 09:12
  2. Sony Xperia Z3 D6603 (16GB) (ΜΕ ΠΡΟΙΚΑ!)
    Από XTCgr στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 20:50
  3. Sony Xperia Μ2 εντός εγγύησης - άριστη κατάσταση.
    Από qwertyuiop στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 00:50
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 11:19
  5. Sony Xperia Neo V
    Από lewton στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3386
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 00:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας