Σελ. 36 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 542
  1. #526
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Afri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στους φιλους-ες. Θελω τα φωτα σας για της ρυθμησεις στο Fritz-box 7490. Εχω ενα μικρο θεμα(ασημαντο αλα θελω να το λυσω). Μου δινει σημα βουητο οταν σηκοσω το ακουστικο αλα περνει κανονικα το νουμερο και μετα δινει σημα καλουντος κανονικα. Αυτο το βουητο στην αρχη με βασανηζει. Η ρυθμησεις μου ειναι αυτες/ ΕυχαριστωΣυνημμένο Αρχείο 202283
    Αν είναι voip η συσκευή, αντί για το κλασικό τουτ-τουτ ακούς το μακρόσυρτο ήχο του βουητού που αναφέρεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #527
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Afri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στους φιλους-ες. Θελω τα φωτα σας για της ρυθμησεις στο Fritz-box 7490. Εχω ενα μικρο θεμα(ασημαντο αλα θελω να το λυσω). Μου δινει σημα βουητο οταν σηκοσω το ακουστικο αλα περνει κανονικα το νουμερο και μετα δινει σημα καλουντος κανονικα. Αυτο το βουητο στην αρχη με βασανηζει. Η ρυθμησεις μου ειναι αυτες/ ΕυχαριστωΣυνημμένο Αρχείο 202283
    Θα πας Telephony>Telephone Numbers>Line Settings και θα επιλέξεις χώρα Greece. Αν η συσκευή σου είναι voip όπως είπε και ο DeniSun θα πρέπει να αλλαχτούν οι ρυθμίσεις από τη συσκευή.

  3. #528
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κάποτε το τουτ-τουτ το έδινε ο ΟΤΕ
    Και ήταν σήμα ότι έχεις διαθέσιμη γραμμή και μπορείς να καλέσεις

    Τώρα απλώς είναι ηχογράφηση ήχου στην συσκευή/κέντρο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #529
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστω για την απαντηση. αντι για το κλασικο τουτ-τουτ ακουω αυτο το μακροσυρτο που λες και εσυ. το fritzbox ειναι γερμανικο και το εχω σεταρει μονος μου. δεν εχει επιλογη χωρας. ειναι στο ims.otenet.gr provider. ειχα θεμα και με την πληκτρολογηση τον αριθμον(οταν καλεις κεντρο και σου δινει επιλογες για να πατησης,πχ "πατηστε το 1 για...." αυτο δεν μου το εκανε)μεχρι που αλαξα DTMF transmition και τωρα δεχεται της επιλογες. Και μου μενει αυτο με τον ηχω του ακουστικου, το τουτ-τουτ! πιστευω οτι θα βοηθουσε, οχι μονο σε εμενα, αλα και σε πολους αλλους που εχουν το γερμανικο τυπο, να αναρτηση καποιος τα σεταρισματα απο το διεθνης(international edition firmware) του οτε . Ευχαριστω

  5. #530
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι τόνοι στα Fritz δεν αλλάζουν. Ούτε σε αυτά που έχουν το διεθνές firmware. Βασικά σε κανένα VoIP router του εμπορίου (εξ όσων γνωρίζω). Μόνο σε αρκετά ΑΤΑ και κανονικά ΡΒΧ γίνεται αλλαγή τους.

  6. #531
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τόνοι στα Fritz δεν αλλάζουν. Ούτε σε αυτά που έχουν το διεθνές firmware. Βασικά σε κανένα VoIP router του εμπορίου (εξ όσων γνωρίζω). Μόνο σε αρκετά ΑΤΑ και κανονικά ΡΒΧ γίνεται αλλαγή τους.
    Δεν ξέρω αν αλλάζουν, εγώ πάντως στα 7390, 7490 έχω το κλασσικό ελληνικό dial tone

  7. #532
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στο δικό μου 7270 (γερμανικό γυρισμένο σε διεθνές) έχω τον κλασικό ελληνικό Dial Tone. Θυμάμαι ωστόσο ότι πριν από χρόνια δεν τον είχα.
    Αλλά, δοκιμάζοντας οποιαδήποτε χώρα (από το Telephony > Regional Options), ο τόνος δεν αλλάζει και παραμένει πάντα ο ίδιος.

    Εν τω μεταξύ, μετά από κάθε αλλαγή γίνεται reset (factory settings) σε όλες τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας και πρέπει να περάσεις τα πάντα από την αρχή.
    Πιθανόν να αλλάζει μόνο κατά την αρχική λειτουργία της συσκευής ή τρέχοντας το recovery image και επιλέγοντας την άλλη χώρα. Αλλά βαριέμαι να το δοκιμάσω τώρα.

  8. #533
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το λοιπόν έχω ένα 7170 στο τελευταίο Γερμανικό firmware. Έχω κάνει register σε έναν freepbx το fon1.
    Για να φτάσω στον asterisk πρέπει να βάλω το 0 μπροστά και μετά το εσωτερικό.
    Μπορώ κάπως να μην έχω καθόλου πρόθεμα;

  9. #534
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο Telephony > Telephone Numbers > Line Settings, πρέπει να είναι κενά τα 2 πεδία του "Area code" (στα γερμανικά "Ortsvorwahl)".

  10. #535
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Στο 7170 με Γερμανικό firmware η συγκεκριμένη επιλογή είναι στο Telefonie->Internettelefonie->Erweiterte Einstellungen.
    Εκεί αν αλλάξεις το Ortsvorwahl και αφήσεις τα δύο πεδία κενά, όταν επιστρέψει η φόρμα σου βάζει πάλι το μηδέν αλλά στην πραγματικότητα το έχει περάσει το κενό.
    Η πραγματική τιμή φαίνεται αν κάνετε edit κάποιο Internetrufnummern (VoIP πάροχο), κάτω από τις επιλογές Rufnummernformat anpassen, εκεί θα υπάρχουν δύο κενά τώρα και δίπλα τα 00 49.
    Επίσης μου έλυσε και το άλλο θέμα που διαπίστωσα αργότερα, όταν έχω εισερχόμενη στο fon1 μου έβαζε ένα μηδέν μπροστά.

  11. #536
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα μετά από καιρό.

    Να θυμίσω ότι είχα στήσει ένα VM με το FreePBX σε ένα QNAP 251A, το οποίο δουλεύει αξιόπιστα μέχρι και σήμερα. To NAS έχει 8GB και έχω ρίξει τα 4GB στο PBX.

    Ενώ η αξιοπιστία του μηχανήματος είναι υψηλή, δηλαδή δεν "πέφτει" το NAS, δεν κρεμάει το λειτουργικό κτλ, είναι σαφές ότι υπάρχει θέμα με τον επεξεργαστή του NAS. Βλέπω στον πίνακα ελέγχου ότι σε αρκετές περιπτώσει η χρήση της CPU πάει στο 100% και τότε αρχίζουν οι διακοπές στον ήχο όταν μιλάς.

    Το κακό είναι ότι κοιτώντας τις λειτουργίες που χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή είναι οι άκρως απαραίτητες, άρα δεν μπορώ να κάνω κάτι.

    Άρα το VM έπαιξε τον ρόλο του μέσα από το NAS αλλά καιρός είναι να πάω παρακάτω. Καταλήγω στην λύση ενός NUC με FreePBX στο rack που έχω.

    NUC i3 με 8Gb.
    Θυμάμαι ότι κάποιος είχε γράψει ότι ίσως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω κλασσικό δίσκο και όχι SSD.

    Τα παραπάνω βγαίνουν με 400€.

    Έχω χάσει κάτι στις εξελίξεις από την συζήτηση που κάναμε ένα χρόνο πριν;

  12. #537
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αφού θα πας σε nuc, γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να του βάλεις ESXi, να το έχεις για VMs γενικότερα. Το να τρέχεις asterisk σε nuc είναι σαν να οδηγάς Porsche για τις εξωτερικές δουλειές.
    Αλλιώς μπορείς να παίξεις και με κανά raspberry 4 και έχεις καθαρίσει με ένα κατοστάρικο. Σε δοκιμές που έκανα, με transcode μεταξύ g722 και alaw τις 20 τις ξεπερνούσε άνετα.
    Δεν δοκίμασα και ταυτόχρονα λήψη fax που τρώει πολλά resources αλλά νομίζω σε καλύπτει. Απλά κράτα spare sd με cloned image αυτής που έχεις μέσα στο ras σε περίπτωση που τα παίξει.

  13. #538
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα πας σε nuc, γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να του βάλεις ESXi, να το έχεις για VMs γενικότερα. Το να τρέχεις asterisk σε nuc είναι σαν να οδηγάς Porsche για τις εξωτερικές δουλειές.
    Αλλιώς μπορείς να παίξεις και με κανά raspberry 4 και έχεις καθαρίσει με ένα κατοστάρικο. Σε δοκιμές που έκανα, με transcode μεταξύ g722 και alaw τις 20 τις ξεπερνούσε άνετα.
    Δεν δοκίμασα και ταυτόχρονα λήψη fax που τρώει πολλά resources αλλά νομίζω σε καλύπτει. Απλά κράτα spare sd με cloned image αυτής που έχεις μέσα στο ras σε περίπτωση που τα παίξει.
    Ναι, καταλαβαίνω το overkill αλλά όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι.

    Λέω να κάνω άλλη μια προσπάθεια και με εκείνο το OpenVOX 300 μιας και τώρα έχω trunk από Modulus και Yuboto και όχι από ΟΤΕ.

    Υ.Σ. VM για ποιον άλλο σκοπό θα μπορούσα να έχω;

  14. #539
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Περίεργο αυτό που λες με το NAS, έχω του χω δώσει σ' ένα frankenas 1 πυρήνα core2duo κ 1gb ram και δεν έχω τέτοια θεματα. Η έχεις φορτώσει αλλιως το Nas η έχεις transcoding?

  15. #540
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    OpenVPN server για απομακρυσμένη πρόσβαση, για file server αν και έχεις το NAS αλλά ίσως το κυριότερο είναι ας πούμε ότι είσαι καλυμμένος από hardware πρόβλημα.
    Χτυπάνε οι δίσκοι στο ESXi, κανένα πρόβλημα, τους αλλάζεις περνάς πάλι ESXi, κάνεις import το vm και όλα καλά. Δεν έχεις χάσει configuration, ούτε αρχεία.
    Έκανες update το centos από κάτω, κάτι χτυπάει και δεν σου φορτώνει το freepbx, delete το vm, import και είσαι σαν καινούργιος.
    Τέσπα απλά μου φάνηκε κάπως overkill και γενικά το ESXi παίζει (ανεπίσημα) στο NUC θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις.
    Τώρα αν δεν έχεις άλλες ανάγκες ή σου φαίνεται πολύ μανούρα να συντηρείς/μάθεις και κάτι καινούργιο πήγαινε όπως έχεις σχεδιάσει.

Σελ. 36 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco SPA303-3Lines με FritzBox7270v3 (σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-23, 20:50
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Απάτη(;) σε βάρος συνδρομητών του ΟΤΕ
    Από athletic στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 13:45
  4. Πόσο upload/download σε 50άρα VDSL του ΟΤΕ?
    Από bobz2335 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-17, 00:23
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας