Σελ. 25 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 542
  1. #361
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    LOL στο demo της openvox έχεις την προηγούμενη έκδοση και έχει αυτή την επιλογή. :P

    Οκ θα πάμε μέσω Λαμίας! Φτιάξε ένα virtual extension, σαν User Extension και Display Name δίνεις ότι θέλεις αλλά στο Dial βάζεις το παρακάτω

    Local/210123456789@from-pstn-toheader

    όπου 210123456789 βάζεις τον κεφαλικό σου αριθμό.

    Στο inbound route που έχεις αφήνεις κενό το did και καταλήγεις τις κλήσεις στο παραπάνω εσωτερικό. Μετά φτιάχνεις τόσα inbound route όσα και οι αριθμοί σου και το καθένα το καταλήγεις στο εσωτερικό που θες.
    Θα φτιάξεις ξεχωριστό inbound route και για τον κεφαλικό.

  2. #362
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Περίεργη μου φαίνεται η παράκαμψη, αλλά θα το δοκιμάσω.

    Στο demo έχει νεότερη έκδοση, που δεν την δίνουν ακόμα για download...

    Κάτι άλλο. Έχω βάλει επιλογή στις εισερχόμενες να χτυπούν και τα τρία τηλέφωνα που έχω, όχι το fax. Παρατηρώ ότι όταν έχω κλήση και απαντήσω, αν καλέσει κάποιος άλλος, χτυπούν μόνο τα υπόλοιπα τηλέφωνα και όχι αυτό που μιλάω. Αν είμαι μόνος μου στο γραφείο όμως και θέλω να απαντήσω και στην δεύτερη κλήση, βάζοντας σε αναμονή την πρώτη, πως θα το κάνω;

  3. #363
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θα πας στις ρυθμίσεις του extension και θα ενεργοποιήσεις το call waiting, by default είναι no σε όλα τα νέα εσωτερικά.

  4. #364
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παιδες αν παρω το Cisco SPA112 και το βαλω πανω σε pfsense router (το οποιο δεν υποστηριζει voip), βαλω κωδικους του Οτε στο Cisco και συνδεσω την εξοδο στην καλωδιωση του σπιτιου θα δουλεψει? 'Η χρειαζομαι κατι αναμεσα στο router και το Cisco να παιζει τον ρολο PBX?

  5. #365
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες αν παρω το Cisco SPA112 και το βαλω πανω σε pfsense router (το οποιο δεν υποστηριζει voip), βαλω κωδικους του Οτε στο Cisco και συνδεσω την εξοδο στην καλωδιωση του σπιτιου θα δουλεψει? 'Η χρειαζομαι κατι αναμεσα στο router και το Cisco να παιζει τον ρολο PBX?
    Θα παίξει με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

  6. #366
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το OPENVOX UC300 μου έχει κάνει 1-2 "κηδείες". Έχω μείνει δύο φορές χωρίς τηλέφωνο και χρειάστηκε να το βγάλω-βάλω από το ρεύμα. Σήμερα που ήταν η δεύτερη φορά που μου κόλλησε, δεν επανήλθε ούτε βγάζοντας το από το ρεύμα.

    Εκτός από αυτό κάνει ένα άλλο κουφό. Δεν μπορώ να κάνω login στο interface του...Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να έχω ξεχάσει το pass αλλά δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει το default pass.

    Βάζω 4 φορές λάθος το pass και μετά δεν μου φορτώνει καθόλου την οθόνη του login. Πρέπει να περάσει αρκετή ώρα μέχρι να μου την ξαναβγάλει. Φαντάζομαι ότι έχει κάποιο timer για να μην δοκιμάζει κάποιος συνέχεια.

    Αυτά τα 2 κολλήματα που μου έχει κάνει όμως μέσα σε 45 ημέρες είναι αδικαιολόγητα και σε επίπεδα γραφείου είναι ΜΗ αποδεκτά. Δεν γίνεται να μην έχω τηλέφωνο στο γραφείο ούτε ΜΙΑ ώρα.

    Θα μιλήσω με την εταιρεία που το έχω πάρει να το επιστρέψω.

    Έχετε να μου προτείνεται κάποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PBX; Θυμίζω ότι δεν με ενδιαφέρει να έχει καμία θύρα FXS ή FXO. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η απόλυτη αξιοπιστία του.

  7. #367
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φτιάξε ένα vm με freepbx σε ένα μηχάνημα σου και θα είσαι καλύψει, αν θες και fax server τότε βάλε το issabel. Αν θες embedded λύση τότε μπορείς να πας σε κάτι από sangoma που έχει freepbx.

  8. #368
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε ένα vm με freepbx σε ένα μηχάνημα σου και θα είσαι καλύψει, αν θες και fax server τότε βάλε το issabel. Αν θες embedded λύση τότε μπορείς να πας σε κάτι από sangoma που έχει freepbx.

    Πολύ καλά φαίνονται τα Sangoma, αν τα ήξερα τότε θα τα είχα προτιμήσει.

    Στα θετικά είναι ότι κάνοντας reset στο OpenVox, είδα ότι έχουν βγάλεi online το καινούριο firmware, που έβλεπες και εσύ στο demo. Οπότε με το "from-pstn-toheader" που μου είπες είμαι ΟΚ και με το FAX. Ελπίζω να μην έχω πάλι θέμα. Διαφορετικά θα το αλλάξω.


    Υ.Σ. Παράπλευρο θετικό είναι ότι αλλάζοντας το DNS στο router για να δω το Openvox, του έκανα reset και τερμάτισε στον συγχρονισμό. 100/10!!! Να ο ΟΤΕ με την εγγυημένη ταχύτατα!

  9. #369
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κάνεις ηχογραφήσεις; Μήπως γεμίζει ο δίσκος του μηχανήματος γι αυτό σου κολλάει; Αν θες δες πόσο έχεις διαθέσιμο μέσα σε μία εβδομάδα και άλλαξε το auto clean up που έχει.
    Επίσης από το PBX->Tools->File editor κάνε edit το αρχείο asterisk.conf και κάτω από το [options] βάλε verbose=0, πάτα save και μετά reload asterisk. Έτσι δεν θα σου γράφει καθόλου logs.
    Αν υπάρχει πρόβλημα πας και το κάνεις ίσο με 3 και αρχίζει και γράφει πάλι.

  10. #370
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις ηχογραφήσεις; Μήπως γεμίζει ο δίσκος του μηχανήματος γι αυτό σου κολλάει; Αν θες δες πόσο έχεις διαθέσιμο μέσα σε μία εβδομάδα και άλλαξε το auto clean up που έχει.
    Επίσης από το PBX->Tools->File editor κάνε edit το αρχείο asterisk.conf και κάτω από το [options] βάλε verbose=0, πάτα save και μετά reload asterisk. Έτσι δεν θα σου γράφει καθόλου logs.
    Αν υπάρχει πρόβλημα πας και το κάνεις ίσο με 3 και αρχίζει και γράφει πάλι.

    Όχι, δεν κάνω ηχογραφήσεις. Όμως είχα αφήσει το SIP log ανοιχτό. Έχει σε κάποιο σημείο στο menu που κάνεις on/off τα log. Έχεις δίκιο, τώρα που είναι ΟΚ θα τα βάλω όλα στο off.

    Αλήθεια υπάρχουν κάπου Ελληνικά μηνύματα, γιατί είναι λίγο χαζομάρα να ακούω τα Αγγλικά του OpenVox;

    Ευχαριστώ και πάλι, με έχεις βοηθήσει πολύ.

    Υπάρχει τρόπος να πάρω από τον ΟΤΕ και άλλο κανάλι φωνής;

  11. #371
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Απο την στιγμή που είσαι με sip trunk μπορείς αλλά το θέμα είναι αν τιμολογιακά το επιτρέπει ο ΟΤΕ. Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. Ελληνικά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις θα σου πω αύριο.

    ---edit

    Κοίτα από το web interface δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να ανεβάσεις Ελληνικά. Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το ssh από την επιλογή System->Maintenance->Login settings->SSH.
    Αφού το ενεργοποιήσεις δοκίμασε να κάνεις Login με το WinSCP (secure ftp client) σαν admin και δοκίμασε να μεταφέρεις ένα μικρό txt αρχείο στο φάκελο /var/lib/asterisk/sounds.
    Αν σε αφήνει έχει καλώς, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Επίσης θα πρέπει να θυμάσαι να κάνεις την ίδια διαδικασία κάθε φορά που κάνεις αναβάθμιση του firmware καθώς συνήθως ένα update σβήνει τα πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 14-02-18 στις 11:22.

  12. #372
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και εκεί που νόμιζα ότι τα έχω λύσει όλα, με παίρνουν διάφοροι και μου λένε ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα...

    Οι μισοί μπορούν και με καλούν και οι άλλοι μισοί όχι!!! Δεν μιλάει κανένας στο γραφείο και με παίρνουν τηλέφωνο από συγκεκριμένα νούμερα και λέει μήνυμα στα αγγλικά ότι το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο!!!

    Στο inbound route να έχω κάνει πατάτα; Και μπορούν και καλούν κάποιοι και άλλοι όχι;

  13. #373
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φρόντισε να έχεις ένα κανόνα που να έχει κενά τα did και cid πεδία και να καταλήγει σε ένα τηλέφωνο. Ανέβασε print screen τι inbound κανόνες έχεις τώρα.

  14. #374
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στο did είχα βάλει +1234567890, μάλλον αυτό κάνει το πρόβλημα. Όταν όμως το βάζω κενό και πάω να το κάνω save μου βγάζει "extension number already in use by: ParkPlus: PickupSlot Default Lot". Άλλο κόλπο αυτό;

    Μισό λεπτό όμως, δεν μπορώ να έχω κενό το did γιατί έτσι θα τραβάω και τις κλήσεις που πηγαίνουν για το fax, έτσι δεν είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 14-02-18 στις 23:53.

  15. #375
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το fax το έχεις σαν εσωτερικό πάνω στο κέντρο; Έχεις διαφορετικό inbound route για τον αριθμό του fax;

Σελ. 25 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco SPA303-3Lines με FritzBox7270v3 (σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-23, 20:50
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Απάτη(;) σε βάρος συνδρομητών του ΟΤΕ
    Από athletic στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 13:45
  4. Πόσο upload/download σε 50άρα VDSL του ΟΤΕ?
    Από bobz2335 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-17, 00:23
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας