Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 79
  1. #31
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.514
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εκτός αυτού, το android για media player μειονεκτεί σε σχέση με το καθαρό linux/lopen-ibreelec.
    Σε τι μειονεκτεί; Το τελευταίο θέμα που υπήρχε ήταν το passthrough που πλέον υποστηρίζεται. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι μειονεκτεί; Το τελευταίο θέμα που υπήρχε ήταν το passthrough που πλέον υποστηρίζεται. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
    Πολλά TV boxes συνεχίζουν να έχουν θέμα και με το passthrough και με τη συχνότητα αναπαραγωγής των βίντεο, αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι λυμένο.

    Για όσους ρωτάνε για τη χρησιμότητά του, υπενθυμίζω ότι κάλλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υπολογιστής γενικού σκοπού για browsing, κλπ αν του συνδέσεις απλά ένα πληκτρολόγιο και ποντίκι. Για αυτό το σκοπό είναι προτιμότερο από το Pi, αν και όχι από όλες τις εναλλακτικές συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει.
    Ένα πλεονέκτημα της Gbit είναι ότι πλέον δεν μοιράζεσαι το bandwidth του USB 2.0 (όπως στο Pi), όπου όλο το I/O γίνεται πάνω στο USB bridge.
    Κάτι ακόμη που έχει αξία, είναι ότι το Tinker Board έχει συμβατές διαστάσεις και θέσεις θυρών με το Pi, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτοιμες θήκες και κάποια άλλα παρελκόμενα.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι ακόμη που έχει αξία, είναι ότι το Tinker Board έχει συμβατές διαστάσεις και θέσεις θυρών με το Pi, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτοιμες θήκες και κάποια άλλα παρελκόμενα.
    Δηλαδή θα παίζουν διάφορα H/W (πχ Daughter Cards) που είναι για Raspberry? Ενδιαφέρων αν ισχύει
    MeetUpDroid: Δωρεάν εφαρμογή για ανταλλαγή τοποθεσίας και μηνυμάτων σε Αndroid

  4. #34
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο το νόημα του gigabit lan... απο την στιγμή που δεν έχει usb3 η sata θυρα?
    Τι σχέση έχει το USB από LAN ?

    Μια χαρά είναι ...το μηχανάκι ! Μόλις βρήκα κάτι που να μπορώ να βάλω το kodi πάνω για να αντικαταστήσω το media center μου ....

    Ερώτηση ...Μπορώ να το βάλω με το MicroUSB να παίρνει ρεύμα με το καλώδιο MicroUSB - USB από την TV ..?

    Κουτί που θα βρώ...?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά TV boxes συνεχίζουν να έχουν θέμα και με το passthrough και με τη συχνότητα αναπαραγωγής των βίντεο, αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι λυμένο.

    Για όσους ρωτάνε για τη χρησιμότητά του, υπενθυμίζω ότι κάλλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υπολογιστής γενικού σκοπού για browsing, κλπ αν του συνδέσεις απλά ένα πληκτρολόγιο και ποντίκι. Για αυτό το σκοπό είναι προτιμότερο από το Pi, αν και όχι από όλες τις εναλλακτικές συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει.
    Ένα πλεονέκτημα της Gbit είναι ότι πλέον δεν μοιράζεσαι το bandwidth του USB 2.0 (όπως στο Pi), όπου όλο το I/O γίνεται πάνω στο USB bridge.
    Κάτι ακόμη που έχει αξία, είναι ότι το Tinker Board έχει συμβατές διαστάσεις και θέσεις θυρών με το Pi, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτοιμες θήκες και κάποια άλλα παρελκόμενα.
    Για δώσε κανα link αν έχεις υπόψην σου...? Θέλω help γιατί ψήθηκα να το πάρω.....

    Παιδιά χαίρομαι που βρήκα κάτι για media center !

  5. #35
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.514
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά TV boxes συνεχίζουν να έχουν θέμα και με το passthrough και με τη συχνότητα αναπαραγωγής των βίντεο, αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι λυμένο.
    Η Google έχει δώσει κάποιο API το οποίο επιτρέπει το Passthrough. Αν ο κινέζος βιάζει κυριολεκτικά το android χωρίς να ακολουθεί το API δεν είναι θέμα android αλλά θέμα κατασκευαστή. Είναι και θέμα hardware ασφαλώς. Για παράδειγμα το RTD1295 είναι ένα τελευταίο SoC που ότι μηχάνημα βγαίνει με android (πχ το Zidoo x9s) έχει και passthrough.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι μειονεκτεί; Το τελευταίο θέμα που υπήρχε ήταν το passthrough που πλέον υποστηρίζεται. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
    Εκτός του passthrough που ακόμα υπάρχει σε πολλά boxes, ένα άλλο που θυμάμαι τώρα είναι ότι δεν υποστήριζε automatic frame rate switching. Λύθηκε και αυτό; Και κάποια θέματα με hw decoding. Επίσης μου την έσπαγε πολύ που στο android δεν μπορείς να κλείσεις το κουτί μέσα από το kodi.
    Το καλό με αυτά τα κουτιά είναι ότι σε αντίθεση με τα τηλέφωνα μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο λειτουργικό και εκεί η διαφορά βγάζει μάτι. Δοκίμασα το c2 και με libreelec και με android 6. Μέρα με τη νύχτα.
    Και είναι λογικό, γιατί να τρέχεις όλα αυτά τα άχρηστα services από πίσω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μόλις βρήκα κάτι που να μπορώ να βάλω το kodi πάνω για να αντικαταστήσω το media center μου ....

    - - - Updated - - -

    Παιδιά χαίρομαι που βρήκα κάτι για media center !

    καλά, τόσοι και τόσοι έχουν αναφέρει σε πλακέτες που σηκώνουν kodi (pi, odroid κ.α.) εσύ μόλις βρήκες αντικαταστάτη για το kodi σου;
    Πάντως το asus είναι ενδιαφέρουσα εναλλακτική, η sd με χαλάει όπως είπα. Α, και το ότι δεν έχει (απ τη μάνα του τουλάχιστον) IR


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google έχει δώσει κάποιο API το οποίο επιτρέπει το Passthrough. Αν ο κινέζος βιάζει κυριολεκτικά το android χωρίς να ακολουθεί το API δεν είναι θέμα android αλλά θέμα κατασκευαστή. Είναι και θέμα hardware ασφαλώς. Για παράδειγμα το RTD1295 είναι ένα τελευταίο SoC που ότι μηχάνημα βγαίνει με android (πχ το Zidoo x9s) έχει και passthrough.
    Ναι αλλά η google δεν βγάζει media boxes. Το αποτέλεσμα κοιτάω. Οι περισσότεροι Κινέζοι πάνε σε android για την ευκολία, τα περισσότερα κουτιά είναι στημένα στο πόδι.

  7. #37
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.514
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός του passthrough που ακόμα υπάρχει σε πολλά boxes, ένα άλλο που θυμάμαι τώρα είναι ότι δεν υποστήριζε automatic frame rate switching. Λύθηκε και αυτό; Και κάποια θέματα με hw decoding. Επίσης μου την έσπαγε πολύ που στο android δεν μπορείς να κλείσεις το κουτί μέσα από το kodi.
    Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τα παραπάνω που αναφέρεις. Προσωπικά ως κάτοχος τους x9s με το τελευταίο f/w δεν έχω δει ψεγάδι (αν και πήρε λίγο στους κινέζους να το στρώσουν). Δεν έχω δοκιμάσει το κλείσιμο από Kodi αλλά αυτό δεν είναι καν θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά η google δεν βγάζει media boxes. Το αποτέλεσμα κοιτάω. Οι περισσότεροι Κινέζοι πάνε σε android για την ευκολία, τα περισσότερα κουτιά είναι στημένα στο πόδι.
    Υπάρχουν όμως και ποιοτικότατες λύσεις με καλό support. Αυτός που θα πάρει του ποδαριού με 30€ πιθανότατα θέλει απλά να το συνδέσει σε μια TV και να παίξει 2 αρχεία την εβδομάδα. Κάποιος που θα δώσει κατιτίς παραπάνω μπορεί να πάρει ένα ποιοτικό μηχάνημα που δεν θα περιορίζεται μόνο ως TV box αλλά να έχει gaming, emulation κλπ Και δεν μιλάω για 100+ ευρώ αλλά αρκετά παρακάτω. Γενικώς σε android έχει επιλογές. Κάνεις μια έρευνα αγοράς και ψωνίζεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx;6102842
    Υπάρχουν όμως και ποιοτικότατες λύσεις με καλό support. Αυτός που θα πάρει του ποδαριού με 30€ πιθανότατα θέλει απλά να το συνδέσει σε μια TV και να παίξει 2 αρχεία την εβδομάδα. Κάποιος που θα δώσει κατιτίς παραπάνω μπορεί να πάρει ένα ποιοτικό μηχάνημα [B
    που δεν θα περιορίζεται μόνο ως TV box αλλά να έχει gaming, emulation κλπ Και δεν μιλάω για 100+ ευρώ αλλά αρκετά παρακάτω[/B]. Γενικώς σε android έχει επιλογές. Κάνεις μια έρευνα αγοράς και ψωνίζεις.
    Άλλες ανάγκες, άλλα ποσά. Τα boards αυτά είναι μικροί υπολογιστές και ούτε αυτά περιορίζονται μόνο ως tv boxes. Αλλά αν θέλει κάποιος gaming, emulation κτλ δεν θα πάει σε pi, tinker, c2 κτλ, θα πάρει ένα android boxάκι και τέλος. Τα boards παρέχουν περισσότερες επιλογές αλλά όχι αυτές τις συγκεκριμένες. Πχ το c2 μου μπορεί ενώ τρέχει το kodi να έχει και ένα owncloud από πίσω να τρέχει. Αλλά δεν μπορώ να παίζω τις εφαρμογές του play store.
    Βέβαια στα ποσά αυτά εγώ θα έπαιρνα κανονικά mini-pc (όχι arm) καθώς οι δυνατότητες σου αυξάνονται κατακόρυφα (όπως και η κατανάλωση βέβαια).

    Καθένας διαλέγει και παίρνει. Εγώ που είδα πάντως το android και το libreelec στο ίδιο hardware δεν γυρίζω σε android εκτός αν χρειαστώ κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή του store

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δοκιμάσει το κλείσιμο από Kodi αλλά αυτό δεν είναι καν θέμα.
    και να το δοκιμάσεις δεν θα δουλεύει, δεν έχεις αυτές τις επιλογές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20170127-112121.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  278,7 KB 
ID: 179264Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20170127-112156.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  189,5 KB 
ID: 179262

    και δεν είναι θέμα υλοποίησης, το android δεν το υποστηρίζει. Για μένα είναι θέμα. Μπορεί να μην σχετίζεται με την αναπαραγωγή αλλά βολεύει απίστευτα. πχ εγώ θέλω το tv box μου να κλείνει όταν τελειώσει η ταινία που βλέπω αν με έχει πάρει ο ύπνος, γιατί να τρέχει όλο το βράδυ; Επίσης αν κλείσω από το remote το box όσο τρέχει το kodi δεν θα αποθηκεύσει αλλαγές έχω κάνει στις ρυθμίσεις, το βλέπει σαν force quit και δεν τις σώζει. Πρέπει να κάνω exit kodi και μετά να πάω στο box να κάνω shutdown.
    Ναι, ξέρω λεπτομέρειες. Αλλά ειδικά το πρώτο βολεύει απίστευτα.

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο το νόημα του gigabit lan... απο την στιγμή που δεν έχει usb3 η sata θυρα?
    αυτο που ειπε ο nnn σκεφτηκα και εγω επειδη εχω 1000αρι nas και εχει μεσα πολυ πραμα και οντως το δουλευω με το raspberry παρα πολυ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο (Android ή άλλο) μηχανάκι που να μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω, πάντως αν έπρεπε να στοιχηματίσω λεφτά, θα έλεγα πως όχι
    και εγω δεν εχω δει τιποτα με android και δε νομιζω και να υπαρχει, μονο τετοια μηχανακια που εχουν τις υποδοχες GPIO μπορουν να κανουν τετοιες δουλειες.
    Αλλα πραγματα οπως multimedia center το κανεις και με android tv box ή dongle αφου εχει kodi για android αλλωστε.
    Αλλα για gaming πας αναγκαστικα σε android tv box (δεν συγκρινουμε και κονσολες εδω).

    Ωραιο το μηχανακι της ASUS και αξιζει τα λεφτα του, αλλα το μονο που δεν ξερω πως θα τα παει ειναι απο υποστηριξη και σε H/W τομεα.
    To rasp είναι 1ο σε αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-01-17 στις 14:46.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τα παραπάνω που αναφέρεις. Προσωπικά ως κάτοχος τους x9s με το τελευταίο f/w δεν έχω δει ψεγάδι (αν και πήρε λίγο στους κινέζους να το στρώσουν). Δεν έχω δοκιμάσει το κλείσιμο από Kodi αλλά αυτό δεν είναι καν θέμα.
    Με την διαφορά πως δεν μιλάς για kodi αν δεν κάνω λαθος, αλλά για κάποιο fork αυτού (zdmc). Δεν το λέω για αρνητικό (αν και είναι γιατί η υποστήριξή του συνήθως κρατάει ως την κυκλοφορία του επόμενου μοντέλου) αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Και το zidoo x9s έχει 130-150$.
    Τα πιο φθηνά μηχανάκια (και συγκρίσιμα τιμολογιακά με το παρόν και αντιστοιχα) συνήθως δεν διαθέτουν κάποιο αντίστοιχο fork κομμένο και ραμμένο στο buggy/patched firmware τους, δεν δουλεύει ούτε το frame rate switching ούτε το passthrough στα hd formats, και από την νέα έκδοση του kodi 17 τα πράγματα μάλλον θα χειροτερέψουν γι'αυτά.

    Οι δυνατότητες στα σύγχρονα arm socs υπάρχουν, μάλλον το Android θέτει ακόμα αρκετούς περιορισμούς.
    Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι κάποια πράγματα παίζουν σωστά με libreelec και με Android όχι.
    Πιστεύω η πραγματική ανάπτυξη γι'αυτά τα κουτιά όσον αφορά το media player κομματι ερχεται απ'το le, κι όχι απ'τους ίδιους τους box vendors.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός του passthrough που ακόμα υπάρχει σε πολλά boxes, ένα άλλο που θυμάμαι τώρα είναι ότι δεν υποστήριζε automatic frame rate switching. Λύθηκε και αυτό; Και κάποια θέματα με hw decoding. Επίσης μου την έσπαγε πολύ που στο android δεν μπορείς να κλείσεις το κουτί μέσα από το kodi.
    Το καλό με αυτά τα κουτιά είναι ότι σε αντίθεση με τα τηλέφωνα μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο λειτουργικό και εκεί η διαφορά βγάζει μάτι. Δοκίμασα το c2 και με libreelec και με android 6. Μέρα με τη νύχτα.
    Και είναι λογικό, γιατί να τρέχεις όλα αυτά τα άχρηστα services από πίσω;

    - - - Updated - - -




    καλά, τόσοι και τόσοι έχουν αναφέρει σε πλακέτες που σηκώνουν kodi (pi, odroid κ.α.) εσύ μόλις βρήκες αντικαταστάτη για το kodi σου;
    Πάντως το asus είναι ενδιαφέρουσα εναλλακτική, η sd με χαλάει όπως είπα. Α, και το ότι δεν έχει (απ τη μάνα του τουλάχιστον) IR




    Ναι αλλά η google δεν βγάζει media boxes. Το αποτέλεσμα κοιτάω. Οι περισσότεροι Κινέζοι πάνε σε android για την ευκολία, τα περισσότερα κουτιά είναι στημένα στο πόδι.
    Ξέρεις γιατί το ερωτεύτικα...?

    Έχει MicroUSB ρεύμα και γενικά οι προδιαγραφές είναι καλύτερες από όσες πλακέτες έχω δει ...Επίσης σε άλλες το τελικό κόστος έβγαινε περίπου 200 Ευρώ ολό το πακέτο ενώ εδώ....βγαίνει περίπου 80 ... Τεράστια διαφορά !

  12. #42
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    εννοείς είσοδο microusb για παροχή; δεν είναι το μόνο πάντως και το c2 έχει (Micro USB OTG port) όπως και αρκετά άλλα.

  13. #43
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.514
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με την διαφορά πως δεν μιλάς για kodi αν δεν κάνω λαθος, αλλά για κάποιο fork αυτού (zdmc). Δεν το λέω για αρνητικό (αν και είναι γιατί η υποστήριξή του συνήθως κρατάει ως την κυκλοφορία του επόμενου μοντέλου) αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Και το zidoo x9s έχει 130-150$.
    Τα πιο φθηνά μηχανάκια (και συγκρίσιμα τιμολογιακά με το παρόν και αντιστοιχα) συνήθως δεν διαθέτουν κάποιο αντίστοιχο fork κομμένο και ραμμένο στο buggy/patched firmware τους, δεν δουλεύει ούτε το frame rate switching ούτε το passthrough στα hd formats, και από την νέα έκδοση του kodi 17 τα πράγματα μάλλον θα χειροτερέψουν γι'αυτά.

    Οι δυνατότητες στα σύγχρονα arm socs υπάρχουν, μάλλον το Android θέτει ακόμα αρκετούς περιορισμούς.
    Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι κάποια πράγματα παίζουν σωστά με libreelec και με Android όχι.
    Πιστεύω η πραγματική ανάπτυξη γι'αυτά τα κουτιά όσον αφορά το media player κομματι ερχεται απ'το le, κι όχι απ'τους ίδιους τους box vendors.
    Δεν υπάρχει μόνο το Kodi για να παίζεις αρχεία και να έχεις passthrough. Για παράδειγμα η Zidoo έχει βγάλει το ZDMC αλλά διαθέτει και δικό της player. Στο Kodi μπορείς να έχεις external player που να υποστηρίζει passthrough. Να το έχεις για τα addons και τη διαχείριση και να κουμπώσεις εξωτερικό player. To x9s έχει 119$, το x8 109$, το x6 pro 90$. Όλα υποστηρίζουν HD audio, έχουν play store, κλπ Το μηχανάκι της ASUS θα χρειαστεί σίγουρα κι ένα Χ ποσό τροφοδοσία, κουτί κλπ. oπότε μετά πλησιάζει σε τιμή boxes όπως το x6 pro το οποίο έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι έτοιμο out-of-the-box. Για κάποιον πχ που δεν θέλει να περάσει χρόνο να ψάξει πως θα εγκαταστήσει το τάδε λειτουργικό, αυτό είναι added value.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    oπότε μετά πλησιάζει σε τιμή boxes όπως το x6 pro το οποίο έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι έτοιμο out-of-the-box. Για κάποιον πχ που δεν θέλει να περάσει χρόνο να ψάξει πως θα εγκαταστήσει το τάδε λειτουργικό, αυτό είναι added value.
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά για κάποιον που είναι σίγουρος 100% ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ κάτι πέρα από το play store.

  15. #45
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ ένα faq απο την asus.

    Το γράφει ξεκάθαρα ότι το hdmi είναι v1.4 και όχι v2, άρα όχι 4k60p, ενώ δεν υπάρχουν υπέρυθρες και απο ότι φαίνεται ούτε cec. Τα τελευταία για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν τηλεκοντρόλ.

    Το 1ο καλό είναι να προστεθεί και στο αρχικό μήνυμα.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4517
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 23:03
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 12:53
  3. Μηνύματα: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-16, 09:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας