Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router που μου έστειλαν για σύνδεση:
    http://enterprise.zte.com.cn/en/prod...09_414437.html

    Backup Router που τρέχει αυτή τη στιγμή
    http://www.technicolor.com/en/soluti...ateways/td5336

    Η διαφορά είναι μεταξύ των δυο πως με το ZTE έπιανα 29-30mbs (με μέγιστο τα 35 στην περιοχή μου) και χωρίς καμία απολύτος ρύθμιση
    με το Technicolor πιάνω με το ζόρι 21mbs και σε donwload απο Forthnet FTP max τα 17mbss (Με το ΖΤΕ η ταχύτητα ήταν κοντά στα 30)

    Πριν 2 μέρες το ZTE παρουσίασε βλάβη και μάλλον θα βγει DOA. Μου λένε από το τεχνικό τμήμα να το πάω στο ποιο κοντινο κατάστημα
    επισημαίνοντας όμως από την πλευρά μου οτι θέλω αντικατάσταση με το ίδιο router για τον προφανή λόγο της ταχύτητας.

    Πάω σήμερα στο κατάστημα και μου λέει θα το κοιτάξουμε και αν και εφ'οσον διαπιστώσουμε DOA θα σας το αντικατάστήσουμε, αλλά δεν έχουμε
    να σας δώσουμε ZTE. Οκ λέω και φεύγω.

    Παίζοντας τένις (το μπαλάκι έγώ) μεταξύ - Εξυπ.Πελατων -> Τεχνικού Τμήματος -> Εξυπ. Πελατώ -> Τεχνικού Τμήματος και αύριο θα καταλήξω στο Τμήμα Φορητότητας,
    τους εξηγώ το απλό πράγμα και το αυτονόητο (θέλω τη γνώμη σας αν είμαι παράλογος)

    Αν πάρω ξανά Techinicolor και έχω την ίδια ταχύτητα, θα πρέπει - να έρθει τεχνικός (3-5 μέρες), να τσεκάρει γραμμή, να μου πει οτι θα μου πει, η ταχύτητα ίσως αλλάξει ίσως όχι,
    να ξαναμιλήσω με τεχνικό τμήμα, να αρχίσω έναν διάλογο χωρίς άκρη να δεν πιάσω την ταχύτητα με το ΖΤΕ κτλ κτλ, θα πάρει 10 μέρες και άκρη ίσως να μη βγάλω.
    Τους ζήτησα λοιπόν, να μου στείλουν ένα ίδιο router από τα κεντρικά τους για να μη μπω σε διαδικασία ποιο κατάστημα έχει, πως θα παω κι αν είναι μακριά ποιος πληρώνει τα μεταφορικά (courier).
    Μου λένε:
    Α) Θα πρέπει μόνος σας να βρείτε αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα και να πάτε να πάρετε από το Α κατάστημα που πιστοποίησε τη βλάβη στο Β κατάστημα που έχει το ίδιο να το αντικαταστήσει
    Β) Δεν έχουμε ιδέα ούτε εικόνα τις αποθήκες των καταστήμάτων μας (λογικό αφού είναι Franchise)
    Γ) Δεν έχουμε ιδέα τι έχει η δικιά μας αποθήκη (αυτό σε ερώτημα αν ζητήσω απο το κατάστημα που το έχω πάει, να ζητήσει εκείνο απο τα κεντρικά το ίδιο router, γίνεται
    Δ) Ασφαλώς και η NOVA δε μπορεί να πληρώσει για έξοδα courier
    E) Η NOVA σας κάνει αντικατάσταση εξοπλισμου, δε σας εγγυάται ποιόν εξοπλισμό -> Εδώ είναι που εξήγησα 4 φορές (ή 5) οτι προσπαθώ να αποφύγω τη διαδικασία , τεχνικου - επισκεψη - τεχνικου τηλεφωνο - φωνές - restart κτλ τκλ
    ΣΤ) H Nova σας παρέχει VDSL είτε με το ένα router είτε με το άλλο (Αυτό το λένε εξυπηρέτηση πελατών)

    Συμπερασματικά λοιπον, οκ η NOVA θα μου παρέχει VDSL με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
    αν μου αντικατάστήσουν με το ίδιο Technicolor που έχω αυτή τη στιγμή, και έρθει τεχνικός και μπλα μπλα μπλα..η ταχύτητα δε φτάσει αυτή του ZTE
    πως αποδεικνύω οτι δεν είμαι ελέφαντας; οτι η γραμμή μου με άλλο router (και χωρίς καμία ρύθμιση) έπιανε παραπάνω;

    Είμαι 3 χρόνια πελάτης χωρίς να τους ενοχλήσω για κανένα λόγο και από τη στιγμή που υποβάθμισα την υπηρεσία απο 3play σε 2play VDSL ειμαι μες τα προβλήματα.
    Απαράδεκτή η εξυπηρέτηση για άλλη μια φορά, τα νεότερα αύριο μετά από επικοινωνία με τη φορητότητα και με το κατάστημα.
    Καλό βράδυ!

    ΥΓ: Όλοι όσοι μίλησα (συνολικά 4 άνθρωποι) σε ένα τηλεφώνημα μιάμησης ώρα μου είπαν "Ναι πολύ λογικό και σωστό αυτό που μας λέτε, αλλά δε μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε"
    Τμήμα τεχνικής ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ πελατών Nova....

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η Forthnet και η κάθε Forthnet παρέχουν έναν εξοπλισμό που καλύπτει τους περισσότερους χρήστες. Αν κάποιος θέλει κάτι καλύτερο, είναι ελεύθερος να αγοράσει οποιονδήποτε συμβατό εξοπλισμό.

    Αν σου το είχαν πουλήσει, τότε θα είχες κάθε δίκιο να ζητήσεις το ίδιο μηχάνημα. Από την στιγμή που στο δίνουν δωρεάν πολύ λογικό μου φαίνεται να σου λένε να ψάξεις εσύ ποιο κατάστημα μπορεί να το έχει.
    Και επίσης είναι απόλυτα λογικό όταν έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό με δύο διαφορετικά modem-router, να ζητήσεις να έρθει τεχνικος ώστε να ψάξετε τι μπορεί να συμβαίνει. Κάνε πρώτα έναν έλεγχο στην εγκατάσταση του χώρου σου και μετά δήλωσε βλάβη στην Forthnet.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet και η κάθε Forthnet παρέχουν έναν εξοπλισμό που καλύπτει τους περισσότερους χρήστες. Αν κάποιος θέλει κάτι καλύτερο, είναι ελεύθερος να αγοράσει οποιονδήποτε συμβατό εξοπλισμό.

    Αν σου το είχαν πουλήσει, τότε θα είχες κάθε δίκιο να ζητήσεις το ίδιο μηχάνημα. Από την στιγμή που στο δίνουν δωρεάν πολύ λογικό μου φαίνεται να σου λένε να ψάξεις εσύ ποιο κατάστημα μπορεί να το έχει.
    Και επίσης είναι απόλυτα λογικό όταν έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό με δύο διαφορετικά modem-router, να ζητήσεις να έρθει τεχνικος ώστε να ψάξετε τι μπορεί να συμβαίνει. Κάνε πρώτα έναν έλεγχο στην εγκατάσταση του χώρου σου και μετά δήλωσε βλάβη στην Forthnet.
    Για το θέμα συγχρονισμού συμφωνώ απόλυτα και θα ανοίξω ticket για τη βλάβη μόλις λυθεί το θέμα του router.
    Όσον αφορά το θέμα δωρεάν δε θα διαφωνήσω οτι όντως μπορούν να μου δώσουν εκείνοι όποιον εξοπλισμό θέλουν σε αντικατάσταση.
    Δε μου άρεσε όμως καθόλου ο τρόπος που επί 1.5 ώρες εξηγούσα οτι προσπαθώ να τους βγάλω και εκείνους και εμένα από την διαδικασία τεχνικού ελέγχου που ίσως δεν είχα τα επιθμητά αποτελέσματα - και το ποιό σοβαρό - είναι πως η Forthnet (και όχι μόνο) δεν έχουν after sales τμήματα.
    Δηλαδή πως την επόμενη μέρα και αφού το εξήγησα σε πολύ ήπιους τόνους στο τμήμα φορητότητας, με κάλεσαν από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν το αυτονόητο...
    Δηλάδή ότι μόλις δουν το ticket από το κατάστημα οτι όντως το router είναι χαλασμένο (τελικά είναι - πιστοποιήθηκε την Παρασκευή 27/1), θα κοιτάξουν την αποθήκη τους και εφ'οσον υπάρχει απόθεμα θα μου στείλουν το ίδιο, ενώ μία μέρα πριν, 2 άτομα από την εξυπηρέτηση και 2 από το τεχνικό μου έλεγαν, οτι αυτο είναι αδύνατο;

    Δε ζήτησα τίποτα παραπάνω από το να με αντιμετωπίσουν ως πελάτη όπως θα έκανε οποιοδήποτε εταιρία λιανικής πώλησης. Δεν είναι μόνο το θέμα δωρέαν, είναι ολόκληρη η εικόνα που βγάζει μια εταιρία οτι ένας άνθρωπος μπορεί να την εμπιστευτεί όχι μόνο για τις υπηρεσίες της αλλά και για την εξυπηρέτηση.

    Να προσθέσω εδώ (στο θέμα εξυπηρέτησης - κάτι που υπάρχει και σε προηγουμενο post μου) ότι ενώ με είχαν συνδέσει, το router μου ήρθε 4 μέρες μετά και αν την ίδια μέρα δεν έφτανα πάλι στη φορητότητα να με εξυπηρετήσει (που πάλι χρειάστηκε να κάνω μόνος μου δρομολόγια) θα ήμουν χωρίς υπηρεσία για 4 μέρες και να συνεχίσω οτι αφού με συνέδεσαν δεν είχα τηλεφωνική γραμμη για 7 ολόκληρες μέρες... αυτά για την εξυπηρέτηση και την υπομονή ενός πελάτη.

    Καταλήγοντας η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ πελατών οφείλει να κάνει αυτό που λέει, αλλίως ας ονομαστεί σε Πληροφόρηση. Εξυπηρετώ δε σημαίνει οτι δεν προσφέρω, ουτέ καν προτίθεμαι, να δώσω μια λύση σε κάποιο πρόβλημα πελάτη.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kracken_74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα συγχρονισμού συμφωνώ απόλυτα και θα ανοίξω ticket για τη βλάβη μόλις λυθεί το θέμα του router.
    Όσον αφορά το θέμα δωρεάν δε θα διαφωνήσω οτι όντως μπορούν να μου δώσουν εκείνοι όποιον εξοπλισμό θέλουν σε αντικατάσταση.
    Δε μου άρεσε όμως καθόλου ο τρόπος που επί 1.5 ώρες εξηγούσα οτι προσπαθώ να τους βγάλω και εκείνους και εμένα από την διαδικασία τεχνικού ελέγχου που ίσως δεν είχα τα επιθμητά αποτελέσματα - και το ποιό σοβαρό - είναι πως η Forthnet (και όχι μόνο) δεν έχουν after sales τμήματα.
    Δηλαδή πως την επόμενη μέρα και αφού το εξήγησα σε πολύ ήπιους τόνους στο τμήμα φορητότητας, με κάλεσαν από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν το αυτονόητο...
    Δηλάδή ότι μόλις δουν το ticket από το κατάστημα οτι όντως το router είναι χαλασμένο (τελικά είναι - πιστοποιήθηκε την Παρασκευή 27/1), θα κοιτάξουν την αποθήκη τους και εφ'οσον υπάρχει απόθεμα θα μου στείλουν το ίδιο, ενώ μία μέρα πριν, 2 άτομα από την εξυπηρέτηση και 2 από το τεχνικό μου έλεγαν, οτι αυτο είναι αδύνατο;

    Δε ζήτησα τίποτα παραπάνω από το να με αντιμετωπίσουν ως πελάτη όπως θα έκανε οποιοδήποτε εταιρία λιανικής πώλησης. Δεν είναι μόνο το θέμα δωρέαν, είναι ολόκληρη η εικόνα που βγάζει μια εταιρία οτι ένας άνθρωπος μπορεί να την εμπιστευτεί όχι μόνο για τις υπηρεσίες της αλλά και για την εξυπηρέτηση.

    Να προσθέσω εδώ (στο θέμα εξυπηρέτησης - κάτι που υπάρχει και σε προηγουμενο post μου) ότι ενώ με είχαν συνδέσει, το router μου ήρθε 4 μέρες μετά και αν την ίδια μέρα δεν έφτανα πάλι στη φορητότητα να με εξυπηρετήσει (που πάλι χρειάστηκε να κάνω μόνος μου δρομολόγια) θα ήμουν χωρίς υπηρεσία για 4 μέρες και να συνεχίσω οτι αφού με συνέδεσαν δεν είχα τηλεφωνική γραμμη για 7 ολόκληρες μέρες... αυτά για την εξυπηρέτηση και την υπομονή ενός πελάτη.

    Καταλήγοντας η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ πελατών οφείλει να κάνει αυτό που λέει, αλλίως ας ονομαστεί σε Πληροφόρηση. Εξυπηρετώ δε σημαίνει οτι δεν προσφέρω, ουτέ καν προτίθεμαι, να δώσω μια λύση σε κάποιο πρόβλημα πελάτη.
    Δεν έχεις άδικο, αν όμως εξαρχής είχες δηλώσει βλάβη για την μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό από router σε router, δεν θα ψαχνόσουν να βρεις το ίδιο. Με οποιοδηποτε θα έκανες την δουλειά σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 13:51
  2. Χαμηλός συγχρονισμος - νεος πελατης
    Από nikoslykos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 17:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας