Σελ. 13 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 1052
  1. #181
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Σε γενικές γραμμές, για ένα κατάστημα γνωστής εταιρίας που έμαθα στη Θεσσαλονίκη, έχουν υπερδιπλασιαστεί τα πακέτα που έχουν στα καταστήματά τους, σε σημείο που φτάνουν τα 8000+ δέματα μέσα στο κατάστημα. Όπως είναι λογικό δεν μπορούν να τα παραδώσουν αυθημερόν, και γενικά ο αριθμός αυτός παραμένει σχεδόν σταθερός καθημερινά, και δεν είναι ότι υπάρχει χρονολογική σειρά απ'όσο ξέρω. Για αυτό και υπάρχουν σκηνικά όπως και του φίλου παραπάνω όπου για να λάβει το πακέτο του και να το σκανάρει το κατάστημα έκανε πόσες βδομάδες. Γενικά είναι που θα πέσεις και τι θα γίνει.

  2. #182
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είχα κι εγώ όπως όλοι θέματα με παραδόσεις αυτές τις μέρες, αλλά πιστεύω είναι λίγο άδικο το μπινελίκι που πέφτει online.

    Στα ξαφνικά βρέθηκαν με χιλιάδες πακέτα να διαχειριστούν, από δεκάδες. Δεν πήγαν στις εκατοντάδες, πήγαν στις χιλιάδες.

    Όλοι βρίζουν στα social media, να κάνουν πρσλήψεις, αλλά μια κουβέντα είναι. Θέλει εκπαίδευση, η άδεια οδήγσης δεν αρκεί.

    Τεσπα, η εμπειρία έχει δείξει ότι όλες οι ελληνικές εταιρείες, απέχουν παρασάγκας από τις ξένες. Η DHL ας πούμε, είναι υπόδειγμα.

  3. #183
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    και εγω περιμενω να μου ερθει το speedpοrt plus απο την τριτη,ναι ειναι αδικο να βριζονται,ναι ειναι ομως αδικο να μου λεει ο οτε οτι την τριτη 10-1 θα το εχεις και να καθομαι να περιμενω.

    1ον καλο θα ηταν οι εταιριες κουριερ να συνεννοηθουν με τα καταστηματα για το προβλημα στις καθυστερησεις και αυτα να μην οριζουν ημερομηνιες παραδοσεις.
    2ον αν οι εταιριες κουριερ δεν θελουν να προσλαβουν προσωπικο καλο θα ηταν να σταματησουν να δεχονται νεες παραγγελιες/μεταφορες/παραδοσεις για ενα χρονικο διαστημα μεχρι να παραδωθουν αυτα που εχουν.

  4. #184
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1oneway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπα, η εμπειρία έχει δείξει ότι όλες οι ελληνικές εταιρείες, απέχουν παρασάγκας από τις ξένες. Η DHL ας πούμε, είναι υπόδειγμα.
    Αυτό έγραψα κι εγώ πριν μερικές σελίδες και πέσανε να με φάνε.

    Πάντως η κατάσταση φαίνεται να είναι καλύτερη από τις πρώτες μέρες του πανικού. Σε ACS τουλάχιστον πρέπει να έχουν πάρει έκτακτο προσωπικό, ήρθε χτες δεματάκι μου (παραγγελία το Σ/Κ) και το έφερε νέα φάτσα, ανέβηκε και τρέχοντας 5 ορόφους γιατί ήταν κατειλημμένο το ασανσέρ . Φορτηγά καινούργια ελπίζω να μην αγόρασε κανείς, τώρα που ξανα-αυξήθηκε η κίνηση στους δρόμους αναιρείται και το επιχείρημα ότι μπορούν να παραδίδουν πιο γρήγορα.
    hnesne

  5. #185
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το θέμα χάθηκε κάπου μεταξύ 17 Μαρτίου - 4 Μαίου.
    Λύσεις υπήρχαν, και από τη στιγμή που είχαν τόση πολύ δουλειά, άρα και αύξηση εσόδων, θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν τους άδειους δρόμους απλά νοικιάζοντας φορτηγάκια, και από το να έχουν 2 delivery με μηχανάκια, να πηγαίνανε 2-2 με ένα μεγάλο βαν για να κάνουν τις παραδόσεις.
    Οκ καταλαβαίνω ότι διπλασιάστηκε - τριπλασιάστηκε ο όγκος τον δεμάτων, αλλά και εκείνο το διάστημα οι δρόμοι ήταν άδειοι και οι χρόνοι παράδοσης είχαν μειωθεί και αισθητά.

  6. #186
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να έχω ασχοληθέι με το αντικείμενο, απλά με τη λογική... οι χρόνοι της διανομής μπορεί να μειώθηκαν, αλλά οι χρόνοι της διαχείρισης; Διαλογή, δρομολόγηση κλπ δεν μειώθηκαν! Η αποθπήκη του κάθε τοπικού καταστήματος έχει πεπερασμένη χωρητικότητα, και ο αριθμός των ατόμων που μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα μέσα σε αυτή, επίσης. Πιθανότατα η διανομή δεν είναι το μόνο bottleneck.

  7. #187
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να έχω ασχοληθέι με το αντικείμενο, απλά με τη λογική... οι χρόνοι της διανομής μπορεί να μειώθηκαν, αλλά οι χρόνοι της διαχείρισης; Διαλογή, δρομολόγηση κλπ δεν μειώθηκαν! Η αποθπήκη του κάθε τοπικού καταστήματος έχει πεπερασμένη χωρητικότητα, και ο αριθμός των ατόμων που μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα μέσα σε αυτή, επίσης. Πιθανότατα η διανομή δεν είναι το μόνο bottleneck.
    Προφανώς και δεν εχεις αδικο, αλλα δε νομιζω πως στην κανονικη λειτουργία τους προ κορωνοιου πως υπηρχε προβλημα χρόνου διαχείρισης των παλετών μεσα σε ενα υποκατάστημα. Θεωρω πως το αγκάθι ειναι η παράδοση των δεμάτων, ή για να το πω καλυτερα, η ΜΗ παράδοση των δεμάτων, οπου στοιβάζονται και μεγαλώνει ο όγκος τους στο καθε υποκατάστημα, χωρις να υπαρχει χωρος για τα καινουρια.
    Τελος παντων, επειδη τα περισσοτερα ειναι υποκαταστήματα, (βλεπε acs, speedex, γενική) θεωρω πως ειναι προβλημα διαχείρισης του καθε υποκαταστήματος, εξου και τα διαφορετικα παράπονα για ολες τις εταιριες. Καποιος που εχει παρει το franchise μπορει να το λειτουργεί τελεια σε μια περιοχη με μεγάλα κέρδη, ενω ενας αλλος οχι..

  8. #188
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά, έχω παραγγείλει κάτι από cosmote eshop από τις 29/4. Στο email επιβεβαίωσης που μου ήρθε ανέφερε μόνο κάποιον αριθμό παραγγελίας, όχι tracking number.

    Αφού περνούν κάποιες μέρες και δεν έχω παραλάβει, στέλνω μήνυμα μέσω της φόρμας επικοινωνίας του site, για να έχω κάποια γραπτή απάντηση, αναφέρω αριθμό παραγγελίας κλπ, με παραπέμπουν απλά σε ένα τηλεφωνικό νούμερο που δεν απαντάει όσες φορές έχω δοκιμάσει. Πώς μου'ρχεται σήμερα και στέλνω μήνυμα στην cosmote στο facebook με τα στοιχεία παραγγελίας, μετά από κάποια ώρα μου έρχεται μήνυμα με το tracking number για τα elta courrier. Το βάζω και βλέπω αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EltaCourrier.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 215124

    Κολλημένο δηλαδή εκεί επί 10 μέρες. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Ότι έχει φτάσει Βόλο και απλά ακόμα δεν έχουν "προλάβει" να το στείλουν σπίτι μου; Τι φάση; Ή αν επικοινωνήσω εγώ κάπου μπορώ να πάω να το πάρω εγώ; Η πλάκα είναι ότι ΕΛΤΑ έχουμε εδώ στην γωνία, αλλά κάτι μου λέει πως δεν είναι το ίδιο με τα elta courrier..

    Έλεος και πολυέλεος...

  9. #189
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Βρες το τηλεφωνο απο το καταστημα ΕΛΤΑ courier της περιοχής σου και παρε να τους ρωτησεις αν μπορεις να πας να το παραλάβεις αν το βιάζεσαι. Αν παλι ειναι κοντα σου, πεταξου οπως εισαι. Λογικα λογο φόρτου εργασίας εχει καταχωνιάσει καπου και πιανει αράχνες..

  10. #190
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-20-15-07-52-257_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  347,6 KB 
ID: 215280

    Τι σημαίνει αυτό ρε παλικάρια;; ήρθαν και δε με βρήκαν;;

    Εγώ ήμουν σπίτι εκείνη την ώρα θυροτηλεφωνο δε χτύπησε. Κατέβηκα κάτω να δω αλλά ούτε ειδοποίηση είχε όπως κάνουν συνήθως
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-05-20-21-25-10-391_com.android.chrome.jpg  

    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  11. #191
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Όχι, σημαίνει κάτι σαν "δεν μπήκε σε δρομολόγιο, περιμένει" και λογικά θα το στείλουν ξέρω γω αύριο? Θα δεις.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #192
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Λέω και εγώ ρε γαμώτο.....
    Οι άλλες τι ωραία γράφουν χρέωση σε κουριερ. Αλλιώς δε γράφουν τίποτα. Μας μπέρδεψαν
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  13. #193
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-20-15-07-52-257_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  347,6 KB 
ID: 215280

    Τι σημαίνει αυτό ρε παλικάρια;; ήρθαν και δε με βρήκαν;;

    Εγώ ήμουν σπίτι εκείνη την ώρα θυροτηλεφωνο δε χτύπησε. Κατέβηκα κάτω να δω αλλά ούτε ειδοποίηση είχε όπως κάνουν συνήθως
    αυτό ακριβώς που είπες

    ή απλά πέρασαν και κόλλησαν το χαρτί "σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας" ώστε να επικοινωνήσεις μαζί τους ή να περάσεις εσύ να πάρεις το πακέτο/δέμα σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-20-15-07-52-257_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  347,6 KB 
ID: 215280

    Τι σημαίνει αυτό ρε παλικάρια;; ήρθαν και δε με βρήκαν;;

    Εγώ ήμουν σπίτι εκείνη την ώρα θυροτηλεφωνο δε χτύπησε. Κατέβηκα κάτω να δω αλλά ούτε ειδοποίηση είχε όπως κάνουν συνήθως
    μην ανησυχείς τσάμπα

    αυτοί θα περάσουν να σου κολλήσουν το χαρτί "σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας" ώστε να επικοινωνήσεις μαζί τους ή να περάσεις εσύ να πάρεις το πακέτο/δέμα σου.

    έχουν άλλες δουλειές να ασχοληθούν.

  14. #194
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    δεν περασαν ποτε,το ιδιο θεμα ειχα και εγω,η απαντηση απο τα elta courier που πηγα απο εκει οτι εγω ημουν στο σπιτι και δεν ηρθε κανενας ουτε αφησαν ειδοποιηση ηταν οτι μπαινει λεει αυτοματα απο το συστημα οτι δεν σας βρηκαμε ,στην συνεχεια μου ειπε οτι δεν στειλαμε η δεν αποστελουμε ?! δεματα του οτε !!? συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ακριβως την ατακα γιατι ημουν εκνευρισμενος και δεν ηθελα να κανω κουβεντα,το παρελαβα το δεμα μου και εφυγα.
    οι 3 τελευταιες μου εμπειριες απο κουριερ ειναι αθλιες εως εμετικες και τις 3 φορες εκανα φασαρια και τελικα τα παρελαβα μονος μου τα δεματα.

  15. #195
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί πληρώνουμε τις εταιρείες ταχυμεταφορών αν είναι να παραλαμβάνουμε οι ίδιοι το πακέτο/δέμα από την εταιρεία ταχυμεταφορών καλύτερα να τα παίρνουμε από το κατάστημα απευθείας και να μην χρεωνόμαστε.

Σελ. 13 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιολόγηση σάιτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 00:10
  2. Αξιολόγηση φορητού
    Από 29gk στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 17:38
  3. Νέα σύνδεση Cosmote, αξιολόγηση γραμμής.
    Από i2d_group στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 00:03
  4. Αξιολόγηση της γραμμής
    Από lefos9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 00:29
  5. Αξιολόγηση σύνθεσης.
    Από elvenpath στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας