Σελ. 1 από 71 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1052
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αυτό που σίγουρα θέλει βελτίωση είναι οι εταιρείες ταχυμεταφορών

    έκανα online παραγγελία το νέο μου Smartphone Motorola Moto G4 Plus από το κατάστημα Lenovo Exclusive (Θεσσαλονίκη) και το έστειλαν με εταιρεία ταχυμεταφορών στην αθήνα παρασκευή η παραγγελία μετά κόπων και βασάνων καθώς την τρίτη φορά το σύστημα τους αξιώθηκε να περάσει την παραγγελία (αύριο από το μεσημέρι θα το έχω στα χέρια μου)
    το ίδιο έκανα και με το tablet της MLS 10.1 Magic που μου ζητήθηκε αυτό αγοράστηκε από αθήνα και στάλθηκε μέσω εταιρείας ταχυμεταφορών στην αθήνα (πιθανή παραλαβή αύριο...) και αυτό παρασκευή έγινε η παραγγελία

    τα συμπεράσματα δικά σας

    προσωπικά πάντως βρίσκω τις εταιρείες ταχυμεταφορών για τα κλάματα
    δεν αξίζει να μπαίνεις στον κόπο να κάνεις παραγγελία κάτι Online και να σε έχουν στο περίμενε (ούτε φυσικά να πληρώνεις μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας αλλά με αντικαταβολή και εφόσον το προιόν είναι σε άρτια κατάσταση.)

    αρχίζω να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά από που θα κάνω τις επόμενες αγορές tablet - smartphone κτλ...

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ένα πράγμα θα πω να προσέξετε από όπου αγοράσετε

    ποια εταιρεία ταχυμεταφορών (courrier) θα σας φέρει τα προϊόντα που αγοράσετε (εσωτερικό - εξωτερικό)

    εγώ την πάτησα ξανά (2η φορά) ένα smartphone από Θεσσαλονίκη => Αθήνα δεν παραδόθηκε
    τώρα αναγκαστικά πρέπει να πάω στα γραφεία της εταιρείας ταχυμεταφορών στην περιοχή του ζωγράφου (Μιχαλακοπούλου) να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα που θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει στην οικία μου

    το ίδιο βέβαια έγινε και με το Tablet της MLS Magic 10.1 το οποίο από Αθήνα => Αθήνα δεν παραδόθηκε
    τώρα αναγκαστικά πρέπει να πάω στα γραφεία της εταιρείας ταχυμεταφορών στην οδό καλλιρόης να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα που θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει στην οικία μου

    η δικαιολογία βέβαια είναι που με εκνευρίζει (χτύπησαν το κουδούνι και δεν βρήκαν κανέναν για να γίνει η παράδοση έτσι άφησαν σημείωμα) το μόνο που έλαβα ήταν γραπτό μήνυμα ότι δεν παραδόθηκε το δέμα και το είδα από την ιστοσελίδα τους (δυστυχώς για αυτούς η αλήθεια είναι διαφορετική καθώς η πολυκατοικία διαθέτει θυροτηλεόραση και κάμερες ασφαλείας)

    το αποτέλεσμα είναι ότι αύριο στην εργασία μου θα κουβαλάω σαν "μακάκας" ένα smartphone και ένα tablet μαζί μου όλη μέρα μέχρι να σχολάσω

    κανονικά θα έπρεπε να πω τα ονόματα των εταιρειών αλλά δεν θα το κάνω απλά θα αναφέρω τα παράπονα μου στις εταιρείες από όπου έκανα την αγορά του προιόντος.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα πράγμα θα πω να προσέξετε από όπου αγοράσετε

    ποια εταιρεία ταχυμεταφορών (courrier) θα σας φέρει τα προϊόντα που αγοράσετε (εσωτερικό - εξωτερικό)

    εγώ την πάτησα ξανά (2η φορά) ένα smartphone από Θεσσαλονίκη => Αθήνα δεν παραδόθηκε
    τώρα αναγκαστικά πρέπει να πάω στα γραφεία της εταιρείας ταχυμεταφορών στην περιοχή του ζωγράφου (Μιχαλακοπούλου) να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα που θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει στην οικία μου

    το ίδιο βέβαια έγινε και με το Tablet της MLS Magic 10.1 το οποίο από Αθήνα => Αθήνα δεν παραδόθηκε
    τώρα αναγκαστικά πρέπει να πάω στα γραφεία της εταιρείας ταχυμεταφορών στην οδό καλλιρόης να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα που θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει στην οικία μου

    η δικαιολογία βέβαια είναι που με εκνευρίζει (χτύπησαν το κουδούνι και δεν βρήκαν κανέναν για να γίνει η παράδοση έτσι άφησαν σημείωμα) το μόνο που έλαβα ήταν γραπτό μήνυμα ότι δεν παραδόθηκε το δέμα και το είδα από την ιστοσελίδα τους (δυστυχώς για αυτούς η αλήθεια είναι διαφορετική καθώς η πολυκατοικία διαθέτει θυροτηλεόραση και κάμερες ασφαλείας)

    το αποτέλεσμα είναι ότι αύριο στην εργασία μου θα κουβαλάω σαν "μακάκας" ένα smartphone και ένα tablet μαζί μου όλη μέρα μέχρι να σχολάσω

    κανονικά θα έπρεπε να πω τα ονόματα των εταιρειών αλλά δεν θα το κάνω απλά θα αναφέρω τα παράπονα μου στις εταιρείες από όπου έκανα την αγορά του προιόντος.
    Πολλές εταιρειές -courier το κάνουν, οτι τάχα μου δεν σε βρίσκουν. Εάν δεν κάνω λάθος γίνεται να επιλέξεις συγκεκριμενες ώρες παραδοσης του δέματος , αλλά πληρώνεις παραπάνω χρήματα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές εταιρειές -courier το κάνουν, οτι τάχα μου δεν σε βρίσκουν. Εάν δεν κάνω λάθος γίνεται να επιλέξεις συγκεκριμενες ώρες παραδοσης του δέματος , αλλά πληρώνεις παραπάνω χρήματα.

    καταρχήν ξέχασα να πω ότι είχα έναν άσο στο μανίκι μου στις παρατηρήσεις των παραγγελιών υπήρχε μια σημείωση "πριν την παράδοση επικοινωνήστε στο κινητό"

    από εδώ και πέρα θα εφαρμόσω την τακτική ενός φίλου μου από την πετρούπολη αν δεν παραδίδουν το δέμα και δεν ακολουθούν τις οδηγίες τότε θα πηγαίνω στο γραφείο τους θα εξιστορώ τα παρακάτω :

    1. παρατηρήσεις "πριν την παράδοση επικοινωνήστε μαζί μου στο κινητό"
    2. δεν χτυπήσατε κουδούνι
    3. ανύπαρκτο σημείωμα παράδοσης

    ξόδεψα χρήματα για ταξί ώστε να έρθω στα γραφεία σας
    έχασα ώρα από την εργασία μου

    αν σε εύλογο χρονικό διάστημα το δέμα δεν παραδοθεί στην οικία μου τότε ακυρώνεται η παραγγελία και θα ενημερώσω σχετικά και τον έμπορο για τους λόγους ακύρωσης της παραγγελίας.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    καταρχήν ξέχασα να πω ότι είχα έναν άσο στο μανίκι μου στις παρατηρήσεις των παραγγελιών υπήρχε μια σημείωση "πριν την παράδοση επικοινωνήστε στο κινητό"

    από εδώ και πέρα θα εφαρμόσω την τακτική ενός φίλου μου από την πετρούπολη αν δεν παραδίδουν το δέμα και δεν ακολουθούν τις οδηγίες τότε θα πηγαίνω στο γραφείο τους θα εξιστορώ τα παρακάτω :

    1. παρατηρήσεις "πριν την παράδοση επικοινωνήστε μαζί μου στο κινητό"
    2. δεν χτυπήσατε κουδούνι
    3. ανύπαρκτο σημείωμα παράδοσης

    ξόδεψα χρήματα για ταξί ώστε να έρθω στα γραφεία σας
    έχασα ώρα από την εργασία μου

    αν σε εύλογο χρονικό διάστημα το δέμα δεν παραδοθεί στην οικία μου τότε ακυρώνεται η παραγγελία και θα ενημερώσω σχετικά και τον έμπορο για τους λόγους ακύρωσης της παραγγελίας.
    Νοιαστηκε ο μεταφορεας που ακυρωνεις την παραγγελια;
    offtopic παντως
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Κάποιος μου σφύριξε ότι αν τους πεις κρατήστε και επιστρέψτε την παραγγέλια, υπάρχει πέναλντυ για το συγκεκριμένο γραφείο courier (σε περίπτωση δλδ που ΔΕΝ παραδώσουν).

    Αλλά ναι, εδώ και καιρό, είναι πρακτική τους να σου λένε περάσαμε και δεν είσασταν εκεί...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Καλά, πείτε όνομα γραφείου. Σε εμένα το κάνουν μόνο τα πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, πείτε όνομα γραφείου. Σε εμένα το κάνουν μόνο τα πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ.
    Και μένα μου το έχουν κάνει συστηματικά θα έλεγα.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Είχα τις προάλλες παρόμοια εμπειρία με Γενική Ταχυδρομική. Καμία ενημέρωση από πουθενά (είχε γίνει παραγγελία Πέμπτη αν δεν κάνω λάθος, την ίδια μέρα επικοινωνούν από το κατάστημα για επιβεβαίωση -ήταν παραγγελία με αντικαταβολή- και να μου πουν ότι θα παραλάμβανα την επόμενη μέρα, κανένα σημείο ζωής ούτε Παρασκευή ούτε Δευτέρα), ενώ όταν πήρα την Τρίτη στο κατάστημα από όπου είχα κάνει την αγορά μου είπαν ότι είχαν σημειώσει ΔΥΟ (!!!) φορές αποτυχημένη παράδοση. Μου έδωσαν τηλέφωνο του κούριερ και αριθμό αποστολής, 2 φορές έπαιρνα και δεν το σήκωνε κανείς, το σήκωσαν στην τρίτη, μου είπαν ότι θα το παραλάμβανα εκείνη την μέρα μετά από κάποιες ώρες, είχα σκοπό να κράξω το κούριερ, οπότε όταν έρχεται στην πόρτα τον ρωτάω "να σου πω, ξαναήρθατε την Παρασκευή;", αλλά γύρισε κάπως απολογητικά και μου είπε "όχι δεν μπορέσαμε, με την κακοκαιρία τρέχουμε να προλάβουμε". Ενώ ήμουν έτοιμος να επικοινωνήσω και με το κατάστημα να τους δυσφημίσω, με έπιασαν οι καλοσύνες μου, επειδή ήταν η εβδομάδα που μόλις είχε υποχωρήσει η κακοκαιρία με τα χιόνια που είχαν παραλύσει τα πάντα και υπέθεσα ότι όντως θα είχαν μείνει πίσω με τις παραδόσεις τους και θα έτρεχαν. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, γιατί η αλήθεια είναι ότι και μόνο από αυτό το γεγονός τώρα διστάζω να παραγγείλω από το ίδιο κατάστημα, παρόλο που αυτοί στην ουσία δεν έχουν ευθύνη.

    Αντίθετα, με ACS που παρέλαβα 2 φορές σχετικά πρόσφατα, την μία με πήραν από πριν τηλέφωνο αν θέλουν να μου το φέρουν σπίτι κάποια συγκεκριμένη ώρα ή να πάω να το παραλάβω από το κατάστημα που ήταν δίπλα, ενώ την άλλη είδα τουλάχιστον το χαρτάκι που άφησαν στο θυροτηλέφωνο. Αν και θα προτιμούσα να είχαν επικοινωνήσει προηγουμένως με κάποιο τηλεφώνημα ή έστω μήνυμα...

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Μια που αναφέρθηκαν ονόματα, να πώ ότι η Γενική Ταχυδρομική τόχει σχεδόν κανόνα αυτό. Εαν την βολέυει περνά. Αλλιώς, λέει ότι άφησε χαρτάκι, και φυσικά το χαρτάκι το πήρε ο αέρας, ο γείτονας, οι Ελ, δεν ξέρω ποιός, γιαυτό δεν βρήκες τίποτα, αλλά αυτοί αφήσαν, και πάνε πάρτο το πακέτο απο τα γραφεία τους.
    Γιατί; Γιατί με αυτόν τον τρόπο μειώνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ το κόστος. Εαν είναι να στείλουν τον κουριερά σε μια περιοχή, για ένα - δυο δέματα, δεν τον στέλνουν, και έτσι βγάζουν την δουλειά με πολύ λιγότερους κουριεράδες
    Επίσης τραγικό, δεν παίρνουν τηλέφωνο. Η δικαιολογία είναι ότι δεν επιτρέπεται στους κουριεράδες να παίρνουν τηλέφωνο (είτε σταθερό είτε κινητό), και μου έφεραν σαν δικαιολογία ότι έγινε ο κανόνας αυτός επειδή κάνουν "κατάχρηση". Στην εποχή που παίρνεις πακέτα ομιλίας με ελαχιστότατα χρήματα, και μπορείς και να ελέγξεις εαν παίρνει και μιλά συνεχώς με την γκόμενα, είναι τουλάχιστον αστείο μην πω τίποτε χειρότερο, να εκφέρει μια εταιρία μια τέτοια δικαιολογία, ότι δεν επιτρέπει στον κουριερά να πάρει τηλέφωνο!!!! Δεδομένου ότι σε πολλές περιπτώσεις ο κουριεράς μπορεί να χρειαστεί διευκρινήσεις για να βρεί το σημείο παράδοσης, όταν δεν είναι εντός αστικού κέντρου με πολυκατοικίες (πχ στο Ρετζίκι, μένω σε συγκρότημα, με 19 σπίτια και μεζονέτες, αντε να βρεί άκρη ο άλλος όταν έρθει που είμαι εγώ).

    Συμφωνώ επίσης ότι η ACS είναι πολύ καλύτερη, και να το λέμε αυτό, μήπως μπας και φιλοτιμηθούν εκεί στην Γενική και διορθωθούν. Προσωπικά θα πρότεινα σε όλους τους επιχειρηματίες που στέλνουν προιόντα με κουριεράδες να αποφεύγουν την Γενική Ταχυδρομική, τουλάχιστον μέχρι να βελτιωθεί, και ακόμα καλύτερα, να ζητάνε feedback απο τους πελάτες τους για την εξυπηρέτηση απο την εταιρία κουριερ. ΠΑΝΤΑ. Γιατί μια κακή εξυπηρέτηση απο εταιρία κουριερ, θα κάνει τους πελάτες, να μην ξαναψωνίσουν.... Τους αμαυρώνει την δουλειά.

    Και δυστυχώς δεν θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Το κατάστημα ΕΧΕΙ ευθύνη της αποστολής, με την εταιρία κούριερ που συνεργάζεται. Αν προκειμένου να κόψει μερικά σεντς, παίρνει για συνεργάτη κουριερ, την όποια τυχάρπαστη άχρηστη εταιρία κούριερ, και με κάνει να εκνευρίζομαι και ακόμα χειρότερα να ταλαιπωρούμε ως πελάτης, τότε ποιός φταίει; Γιαυτό λέω, ότι οι εταιρίες που κάνουν πωλήσεις εξ αποστάσεως είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ και για τις υπηρεσίες κούριερ. Θα πρέπει να έχουν δεσμεύσεις (SLA) με αυτές, και ίσως ειδικές παραχωρήσεις διευκολύνσεις (όπως πχ να τηλεφωνεί ο κουριεράς τον παραλήπτη, και όχι να αφήνει χαρτάκι, αυτό το βρίσκω το λιγότερο αισχρό) δεσμευτικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Χμμμ.. Δεν ξέρω πώς ακριβώς επιλέγει το εκάστοτε κατάστημα την υπηρεσία κούριερ με την οποία θα συνεργαστεί και αν όντως για οικονομικούς λόγους επιλέγουν κάτι χαμηλότερης ποιότητας, εγώ εννοούσα ότι αυτοί από την μεριά τους έκαναν το "χρέος" τους και παρέδωσαν το πακετάκι στο κούριερ την ίδια μέρα. Δυστυχώς δεν έχω ΤΟΣΟ συχνά πάρε-δώσε με κούριερ για να σχηματίσω εμπεριστατωμένη άποψη, απλά έτυχε τον τελευταίο μήνα να χρειαστεί να παραλάβω 3 φορές, δύο με ACS και μία με Γενική Ταχυδρομική, με εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση*. Και το θέμα είναι ότι θεωρώ και την Γενική Ταχυδρομική από τις μεγάλες εταιρίες κούριερ. Αλλά ναι, το feedback είναι σημαντικό.

    *
    - Στην πρώτη περίπτωση από ACS με παίρνουν τηλέφωνο από την προηγούμενη μέρα ότι το έχουν παραλάβει και με ρωτούν αν θέλω να μου το παραδώσουν σπίτι την επόμενη μέρα το πρωί ή -αν δεν θέλω να κάθομαι και να περιμένω σπίτι- αν προτιμώ να το παραλάβω από το υποκατάστημα που ήταν δίπλα. Η καλύτερη αντιμετώπιση που θα μπορούσα να έχω νομίζω.
    - Στην δεύτερη, πάλι από ACS, είχα δει online από τον κωδικό αποστολής ότι είχε φτάσει το δεματάκι, περίμενα το πρωινό σπίτι, έλειψα για ένα μισάωρο και έτυχε να έρθουν εκείνη την ώρα, αλλά τουλάχιστον είδα το χαρτάκι κολλημένο κάτω (μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι ήταν κολλημένο πολύ γερά, δεν έπαιζε να το πάρει ο αέρας ή κάτι τέτοιο) οπότε πήρα τηλέφωνο και μου είπαν αν θέλω να μου το ξαναφέρουν αυτοί ή να περάσω εγώ. Επίσης μου ήρθε SMS για αποτυχημένη παράδοση. Μέτρια αντιμετώπιση, αλλά τουλάχιστον είχα μια κάποια ενημέρωση.
    - Στην τρίτη, από Γ.Τ. ήταν που δεν είχα καμία απολύτως ενημέρωση ενώ είχαν περάσει 3 εργάσιμες από την ημέρα αποστολής. Τραγικό, ίσως κακώς έδωσα το ελαφρυντικό της κακοκαιρίας και δεν το έκανα θέμα...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Mήπως ν'ανοίξουμε thread "αξιολόγηση courrier - εμπειρίες" ?
    H δικιά μου

    1. acs - ότι καλύτερο και ακριβότερο
    Στέλνει sms, πολλές φορές τους λέω "παραλαβή από το κατάστημα", αντί να περιμένω τον courrier προτιμάω να περάσω από το κατάστημα (είναι κοντά) όποτε με βολεύει. Μεγάλο ωράριο εργασίας (είναι ανοιχτά και μπορώ να πάω)

    2. Γενική ταχυδρομική (επίσης κοντά μου). Σιγά μην με ειδοποιήσουνε. Δέμα που είχανε Παρασκευή δεν ειδοποιήσανε, πήρα τηλέφωνο, το παρέλαβα Δευτέρα, μειωμένο ωράριο λειτουργίας

    3. Πόρτα-Πόρτα (ΕΛΤΑ). Μεγάλο σχολείο. Αυτοί με μάθανε να ρωτάω τα καταστήματα για τον ποιόν courrier χρησιμοποιούν. Αν άκουγα "πόρτα-πόρτα" ακύρωνα την παραγγελία, εκτός κι αν μπορούσαν να τα στείλουν με άλλον. Περνούσανε από το γραφείο κι αφήνανε χαρτί να πάω στο ταχυδρομείο να παραλάβω από τα συστημένα (2+ ώρες αναμονή). Βρε δε γ@μιέστε. Ακυρο. Λένε ότι φτιάξανε, η μαγιονέζα έκοψε. Never again

    4.Speedex. Περιμένω παράδοση. Δεν τόχω σε τίποτα να μην παραλάβω και να γυρίσει πίσω η παραγγελία. Να μην μας βγαίνει κι η ψυχή. Μεγάλη ασφάλεια το paypal

    Αφήστε τον έμπορο να πλακωθεί με τον courrier. Δεν είναι δική μου δουλειά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-01-17 στις 11:42.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Μιας και είμαι εγώ η αίτια για την εκτός θέματος συζήτηση και επειδή αναφέρθηκαν ονόματα εταιρειών οφείλω να σας πω την κατάληξη της επικοινωνίας που είχα με τις εταιρείες ταχυμεταφορών αλλά και με τους εμπόρους

    λοιπόν η εταιρεία ταχυμεταφορών που θα μου έφερνε το Smartphone από την όμορφη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα είναι η Γενική Ταχυδρομική (σε επικοινωνία που είχα με την ίδια ζήτησαν συγνώμη και είπαν ότι έκαναν τις απαραίτητες συστάσεις) εννοείτε ότι τους ανάφερα την επόμενη φορά που θα συμβεί το ίδιο φαινόμενο και δεν θα έχω το δέμα που αγόρασα και περιμένω να παραλάβω για να το πληρώσω (καθώς πάντα πληρώνω με αντικαταβολή και όχι με τραπεζική κατάθεση ή κάρτα) να γνωρίζουν ότι θα ακυρωθεί η παραγγελία και θα ενημερωθεί ο έμπορος για τους λόγους (φυσικά και έχουν πέναλτι αν υπάρχει άρνηση/ακύρωση παραλαβής με υπαιτιότητα τους και αν μαζευτούν πολλά τότε χάνουν το συμβόλαιο με τον έμπορο)

    η εταιρεία ταχυμεταφορών που θα μου έφερνε το Tablet από την Αθήνα στην Αθήνα είναι η ACS (επίσης και εδώ αναφέρθηκαν τα ίδια)

    οι έμποροι με την σειρά τους ζήτησαν συγνώμη και ότι θα επικοινωνήσουν με τις εταιρείες ταχυμεταφορών ώστε να ζητήσουν εξηγήσεις

    στο μόνο που συμφωνώ είναι στο τελευταίο που λέει ο φίλος από πάνω

    εγώ το έχω σαν αρχή και στις παρατηρήσεις γράφω πάντα "επικοινωνήστε μαζί μου στο κινητό πριν την παράδοση" αν αυτοί το γράφουν στα παλιά τους τα υποδήματα και μετά λένε περνάνε και χτυπήσανε κουδούνι και δεν τους απάντησε κανείς και κόλλησαν χαρτί (αλλά δεν υπάρχει πουθενά "δια μαγείας εξαφανίστηκε") τότε θα εξαφανιστεί δια μαγείας και η παραγγελία και ας τα βρουν αναμεταξύ τους..και εννοείται πάντα πληρωμή με αντικαταβολή ποτέ πιστωτική κάρτα , ή τραπεζική κατάθεση πριν παραλάβω το προιόν και είναι σε άρτια και λειτουργική κατάσταση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ολα σχετικα ειναι παιδια, κανονικα τα καταστηματα επρεπε να εχουν επιλογη.

    Θες σοβαρη γρηγορη παραδοση; Πλερωνε με acs
    Θες οτι κατσει; Στο στελνω με πορτα-πορτα με 1€

    Οι αγοραστες νομιζουμε οτι θα παρουμε τις ακριβες υπηρεσιες πληρωνοντας φτηνα.

    Επισης, ποτε δεν εχω βαλει "Επικοινωνηστε μαζι μου στο ταδε κινητο πριν την παραδοση", αυτα δεν γινονται.
    Αυτο ελειπε, να καθονται να τηλεφωνουν σε καθε πελατη και να ρωτανε ποτε βολευει να περασουν, σε λιγο θα θελουμε και video conference ολοι οι πελατες μαζι να βγει το προγραμμα.

    Και σαφως και καλα κανουν και απαγορευουν το τηλεφωνο, οτι θα σε παρει την ωρα που ειναι απεξω και θα γινει τι; Θα του πεις "σε λιγο ερχομαι", και θα σε περιμενει απεξω ή θα σου δωσει ραντεβου σε μιση ωρα; 5 δεματα αν θα παραδωσει τη μερα καλα θα ειναι.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Εχμμμ.. Μόνο σε εμένα αυτό που λες μου ακούγεται τέρμα παράλογο; ΣΑΦΩΣ και το σωστό θα ήταν να γίνεται κάποιου είδους συνεννόηση. Όχι βέβαια του στυλ "έλα 12.40 επειδή τότε με βολεύει", αλλά παράδοση "10.00-13.00" πχ, που όμως να ΤΗΡΕΙΤΑΙ. Υποτίθεται ότι πληρώνουμε για παράδοση στην πόρτα μας. Αλλιώς να μην την διαφημίζουν ως τέτοια. Δεν είμαι υποχρεωμένος να κλειστώ επ'αόριστον στο σπίτι να περιμένω λες και δεν έχω άλλες δουλειές να κάνω. Ας μην το λέμε κούριερ αν είναι, ας το λέμε "express αποστολή" και να έρχεται απλά γρήγορα από άλλη πόλη πχ αλλά να παραλαμβάνεις από το pick-up point...

Σελ. 1 από 71 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιολόγηση σάιτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 00:10
  2. Αξιολόγηση φορητού
    Από 29gk στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 17:38
  3. Νέα σύνδεση Cosmote, αξιολόγηση γραμμής.
    Από i2d_group στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 00:03
  4. Αξιολόγηση της γραμμής
    Από lefos9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 00:29
  5. Αξιολόγηση σύνθεσης.
    Από elvenpath στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας